Skocz do zawartości

Problem z wyostrzeniem obrazu


Swistak

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o radę.

Posiadam teleskop Newtona 170/1200 na Dobsonie wyciąg okularowy 1,25''. Sprzęt domowej konstrukcji zakupiony na "teleskopy.pl" Przy użyciu okularu Plossla 32 mm obraz jest dość wyraźny i w miarę ostry - chociaż ustawienie ostrości wymaga precyzyjnej regulacji wyciągiem okularowym. Jednak przy zastosowaniu okularu 10 mm ustawienie ostrości jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe. Nie znam przyczyny tych trudności a w dziedzinie optyki jestem raczej laikiem.

W miarę często wyjeżdżam poza miasto na obserwację (ostatnio 2 maja). Obserwując Jowisza okularem 32 mogę dostrzec jedynie słabo zarysowane 2 pasy wpoprzek planety. O czerwonej plamie nie mama co marzyć. Zakładając okular 10 mm w zasadzie nie mam możliwości wyostrzenia obrazu, a zastosowaniu soczewki barlowa przy okularze 10 mm już nie wspomnę. Podobnie przy obserwacji Saturna - Szczeliny Cassiniego nie jestem w stanie dostrzec. Próbowałem zająć się również obiektami DS - jednak efekty bardzo mizerne.

 

Proszę o podpowiedź jak rozwiązać ten problem.

Być jest to zjawisko normalne a może mój teleskop ma jakąś wadę chociaż był kolimowany w ubiegłym roku. Rozważam w niedalekiej przyszłości zmianę sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Być jest to zjawisko normalne a może mój teleskop ma jakąś wadę chociaż był kolimowany w ubiegłym roku. ...

 

są osoby, które sprawdzają kolimację nawet po przerzuceniu teleskopu przez zenit w czasie obserwacji,

a jeżeli dość często wyjeżdżasz na obserwacje, to powinieneś sprawdzać ją przed obserwacjami, tym bardziej, że jest to teleskop własnej produkcji i niewiadomej jakości i sztywności tubusa

najszybciej sprawdzisz ją kierując teleskop na jakąs jasną gwiazdkę i rozogniskując obraz w okularze wyciągiem, zrób to przed i za ogniskiem, zamiast punktowej gwiazdy, powinieneś wtedy widzieć krążki, powinny być centralnie współśrodkowe

a najprościej i najtaniej sprawdzisz i ustawisz ją za pomocą pudełka po filmie do aparatów

jak to zrobić poczytaj tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

a czy lustro też było wykonane własnoręcznie przez sprzedającego?

ale może to być również wada ściśniętej optyki, lub niesfiguryzowanego lustra

rozumiem przesuwu wyciągu masz jakiś zapas przy ostrzeniu krótkim okularem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są osoby, które sprawdzają kolimację nawet po przerzuceniu teleskopu przez zenit w czasie obserwacji,

a jeżeli dość często wyjeżdżasz na obserwacje, to powinieneś sprawdzać ją przed obserwacjami, tym bardziej, że jest to teleskop własnej produkcji i niewiadomej jakości i sztywności tubusa

najszybciej sprawdzisz ją kierując teleskop na jakąs jasną gwiazdkę i rozogniskując obraz w okularze wyciągiem, zrób to przed i za ogniskiem, zamiast punktowej gwiazdy, powinieneś wtedy widzieć krążki, powinny być centralnie współśrodkowe

a najprościej i najtaniej sprawdzisz i ustawisz ją za pomocą pudełka po filmie do aparatów

jak to zrobić poczytaj tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

a czy lustro też było wykonane własnoręcznie przez sprzedającego?

ale może to być również wada ściśniętej optyki, lub niesfiguryzowanego lustra

rozumiem przesuwu wyciągu masz jakiś zapas przy ostrzeniu krótkim okularem?

 

Teleskop który kupiłem określony został przez sprzedającego jako "porucznikowy Newton" więc myślę, że z optyką powinno być ok. Całość wykonana została prawdopodobnie przez osobę doświadczoną i znaną w środowisku astroamatorów. Wyciąg okularowy oraz dobson wykonane przez AK. Po kolimacji w ubiegłym roku nie było poprawy. Wybieram się w ten weekend na obserwacje i dalej wytrwale będę wytężał wzrok. Postaram dostosować się do Twoich zaleceń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A druga sprawa to wyskokość planety nad horyzontem ,niestety Jowisza przez kilka lat nie będzie można z powodzeniem obserwować z uwagi na refrakcję atmosferyczną.

Saturn też już zachodzi więc skieruj teleskop np. na jakąś gromadę kulistą znajdującą dość wysoko (M13 po północy) albo na epsilony lutni.

Wtedy opowiedz nam o obrazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza obserwowałem ok. godz. 2.00 - był już stosunkowo wysoko jak na obecną porę. Podobnie było w czasie, kiedy warunki obserwacji Jowisza były korzystniejsze.

Przetestuję sprzęt zgodnie z zaleceniami. Jestem dość wytrwały i uparty.

Dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy od Jerzego Poruczki mają dość dobrą opinię, więc wad optyki lustra, lub problemów mało sztywnego tubusa, nie powinieneś raczej mieć.

więc zostaje tylko sprawa poprawnej kolimacji noi oczywiście dobrych warunków obserwacyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam teleskop o takich samych parametrach i optyka z QPJ.

Jakość obrazu często zależy od turbulencji w tubie lub braku wentylacji pod lustrem. Obraz u Mnie najlepiej prezentuje się przy 50x i 80x. Przy czym ostrośc w każdym telepie spada wraz z powiększeniem.

 

Przy 140x obraz już jest duzo mniej ostry niż przy mniejszych powerach.

Przy lepszym seeingu obraz jest dość dobry i mogę zobaczyć czasem cassiniego jeśli jest planetka wyżej. Jowisz prezentuje się jak u Ciebie - 2 pasy. Poprostu tarcza jest za jasna. Dopiero z filtrem widzę wyraźniej pasy i chwilami zniekształcenia na nich. Do WCP potrzeba ok. 140x i więcej.

 

Jakość obrazu zależy od okularów. Najlepiej posiadać przynajmniej dobrej klasy Plossle. Jakie Ty Masz ?

 

Według Mnie to normalne że obraz robi się nie ostry przy większych power. W lepszej klasy telepach wystepuje takie samo zjawisko. Wszytsko zalezy od seeingu, budowy tuby, klasy okularów itp.

 

DS tak do 80x sa ciekawe przy tej średnicy lustra.

 

Jeśli nie miałeś wcześniej doczynienia z teleskopami, być może nie wiesz czego można sie spodziewać po obrazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ! Darek dobrze radzi. Najlepiej kilka podwójnych rozdzielić.

Epsilony powinny przejść test nawet w średnich warunkach dla takiego teleskopu.

 

Ja u siebie rozdzilem je przy 140x. Wiem że to nie żadne złudzenie bo oba układy sa do siebie skierowane prostopadle. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak orzeszki ziemne i chwilami przy intensywnym wpatrywaniu widać 2 gwiazdki. Jedna z par rozdzila sie lepiej (szersza) druga ciężej (węższa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jeszcze widok z innymi okularami 10mm. Moze sie okazac, ze twoj okular jest slabej jakosci. Bardzo dobrym obiektem teraz jest rowniez Ksiezyc. Sprawdz jak wygladaja kratery przy terminatorze i czy obraz jest ostry. Upewnij sie rowniez, ze teleskop jest wychlodzony.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze co nieco dopowiem . Ten telep nigdy nie dawal ostrych obrazow bo za mocno lustro bylo przykrecone do podstawy . Jest ladnie zrobiony, ale nie wszystkie sruby na maxa trzeba dokrecac . Lustro musi byc luznawe . Mam nadzieje, ze odprezy sie i bedzie dobrze. Poprzedni wlasciciele nie zauwazyli, ze telep zle obrazy dawal ? A moze dlatego sprzedawali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wazna rzecza jest tez fakt czy miales kiedys doczynienia z teleskopem i czy wiesz czego sie spodziewac poo nim ...kilka miesiecy temu przy bardzo dobrym seeingu i powiekszeniu 200 x u siebie widzialem Saturna niemal takiego jak na zdjeciach i nie przesadzam ...byl ostry przerwa niemal na pelnej dlugosci widzialnego pierscienia... chmury ...cien na pierscieniach ..nawet 240 x dawal bardzo dobre efekty ...tyle ze ja przez okres kilku miesiecy tylko 2 razy tak dobrze Saturna widzialem

 

co do Jowisza to sytuacja jest juz trudniejsza.... co prawda dopiero trzeci raz dzisiaj bede na niego patrzyl ale do tej pory 2 pasy to byl maks ....postaram sie zastosowac dzisiaj filtr pomaranczowy i sprobowac zarejestrowac cos wiecej ale rewelacji pod tym wzgledem sie nie spodziewam ...i tak jowiusz zrobil na mnie wrazenie swoimi gabarytami juz przy najmniejszych powiekszeniach wyglada majestatycznie i okazale ....jakby jeszcze wiecej szczegolow mozna bylo dojrzec w atmosferze

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde lustro bylo za mocno dokrecone . Podkladki pod lustro daje sie w ok 1/3 od brzegu , a na brzegu z gory sa podkladki dociskajace i mocujace lustro . Dziala to jak dzwignia . Lustro musi dac sie ze srednim oporem przekrecic wtedy nie ma sil deformujacych lustro . Dopiero jak poluzni sie lustro to mozna pocwiczyc dalej . Nadal podkreslam, ze tak bylo od poczatku . Powiekszenie do 40 x to byl max aby rozroznic na co sie patrzy . Jak mozna sprzedac taki telep jako sprawny? Sadze, ze bedzie dobrze . Z okularem 10 mm juz dawal ostre obrazy komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. :Beer: Dzisial po poludniu .

To nie jest telep od Poruczki , tylko czyjas samorobka za mocno poskrecana ale ladnie zrobiony .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorrki, że dopiero dzisiaj odpisuję.

Serdeczne dzieki dla Zbiga.

Faktycznie - wczoraj skontaktował się ze mną i "wziął w obroty" moją maszynę. Mieszkamy w tym samym mieście. Jestem mu ogromnie wdzięczny. Skorygował błędy w mocowaniu lustra i ponownie ustawił optykę. Poprawił pracę wyciągu pkularowego. Faktycznie nigdy nie miałem okazji porównać obrazów na innym sprzęcie i wczoraj nadarzyła się taka okazja. Porównaliśmy obrazy przy zastosowaniu różnych okularów zarówno fabrycznych jak i własnej konstrukcji Zbiga.

Myślę, że w najbliższych dniach przetestuję sprzęt na obserwacji nocnej.

Dziękuję wszystkim astroamatorom, którzy zainteresowali się moim problemem i pomogli mi swoimi fachowymi radami

pozdrawiam

Świstak.

PS.

2 tygodnie temu próbowałem wykonać kilka zdjęć księżyca sposobem bardzo prymitywnym ale efekty jak na pierwszy raz są chyba nie najgorsze.

post-2124-1146806535_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi - podobny problem miałem w swojej samoróbce - za mocno ścisnąłem lustro - w zimie przy -20 obrazy były ładne, kilka tyg temu nie mogłem się nadziwić jak się spierniczyły.... po prostu niechcący zrobiłem oprawę lustra tak, że bidne nie miało się jak rozszerzyć na boki :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.