Skocz do zawartości

Jak czesto kolimujecie swoje Newtony ?


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłbyś opisać tego Barlowa? Czy to jest jakiś zwykły o krotności X czy jakiś specjalny? 1,25" czy 2"?

Moj Barlow, ktorego uzywam to specjalny model do mojego kolimatora, ale kazdy Barlow sie nada. CHodzi o to, aby rozbic wiazke lasera. Moj Barlow to straszne malenstwo o srednicy soczewki paru mm i otoczony jest bialym kolkiem. Podobny jest do tego tu na zdjeciu. Widac tam tez jak wyglada cien znacznika lustra glownego (w tym przypadku znacznik lustra glownego jest trojkatny).

http://www.astrosystems.biz/laser.htm

 

Posiadacze normalnego Barlowa moga przyczepic do swojego krazek papieru z otworem w srodku jak tu http://astro.neutral.org/eq/col_mask_on_barlow.jpg Ten krazek papieru bedzie dzialal jako ekran dla powracajacej wiazki lasera. Technika ta wymaga przyklejenia znacznika na srodku lustra. To jego cien wskaze nam, czy lustro glowne jest dobrze skolimowane. Nalezy teraz tak krecic srubami lustra, aby ten cien znalazl sie po srodku naszego ekranu.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem, z jaką dokładnością powinien być zrobiony taki kolimator, aby spełnił swoje zadanie wszystko robią ludzie ;-)

Jezeli chodzi o kolimator laserowy z Barlowem to najlepsze jest to, ze nie liczy sie, czy sa luzy i czy kolimator jest skolimowany (tak laserowe kolimatory trzeba kolimowac) :huh:

 

Gdy obracam moj kolimator i ruszam nim obraz odbity z lustra sie nie zmienia. Dla mnie to najwieksza zaleta tej metody. Jest ona przez to bardzo prosta do stosowania, najprostsza jaka znam i najbardziej przystepna dla tych, ktorzy boja sie kolimacji.

 

Co do kolimatora laserowego bez Barlowa, to bardzo wazna jest dokladnosc wykanania wszystkich elementow. Kolimator nie moze sie kolebac. Dlatego te dobre kolimatory 2" sa z reguly drogie. Ja tylko moge powiedziec, ze sa to dobrze wydane pieniadze jezeli ktos ma szubki lub azurowy reflektor. Dla posiadaczy reflektorow powyzej F/6 to bym sie zastanawial, czy warto wydawac takie pieniadze. Zdecydowanie tutaj wystarczy prosta zaslepka z dziurka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o kolimator laserowy z Barlowem to najlepsze jest to, ze nie liczy sie, czy sa luzy i czy kolimator jest skolimowany (tak laserowe kolimatory trzeba kolimowac) :huh:

 

Gdy obracam moj kolimator i ruszam nim obraz odbity z lustra sie nie zmienia. Dla mnie to najwieksza zaleta tej metody. Jest ona przez to bardzo prosta do stosowania, najprostsza jaka znam i najbardziej przystepna dla tych, ktorzy boja sie kolimacji.

 

Co do kolimatora laserowego bez Barlowa, to bardzo wazna jest dokladnosc wykanania wszystkich elementow. Kolimator nie moze sie kolebac. Dlatego te dobre kolimatory 2" sa z reguly drogie. Ja tylko moge powiedziec, ze sa to dobrze wydane pieniadze jezeli ktos ma szubki lub azurowy reflektor. Dla posiadaczy reflektorow powyzej F/6 to bym sie zastanawial, czy warto wydawac takie pieniadze. Zdecydowanie tutaj wystarczy prosta zaslepka z dziurka.

 

 

Masz może jakiegoś linka do takiego kolimatora 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie z firmowowym wyciągiem można stosować kolimator 1.25" bo redukcja na 1.25" nie jest wkładana w 2" tylko przykrecana oddzielnie zamiast 2" przez co nie ma luzów. Niestety oddzielną sprawą są luzy mechaniki wyciągu które uniemożliwiają dokładną kolimacje laserem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie z firmowowym wyciągiem można stosować kolimator 1.25" bo redukcja na 1.25" nie jest wkładana w 2" tylko przykrecana oddzielnie zamiast 2" przez co nie ma luzów. Niestety oddzielną sprawą są luzy mechaniki wyciągu które uniemożliwiają dokładną kolimacje laserem.

Pawlik

Co to znaczy "wkrecana"? Czy mozesz pokazac jakies fotki? Ja mam Oriona 10" i z tego co widzialem to wszystko jest takie samo jak w SkyWatcherze. Nawet klej do betonu w wyciagu mlaskal tak samo. Redukcja natomiast jest wkladana, a potem dociskana przez dwie srubki. Czy nie jest to ten focuser? http://www.buytelescopes.com/product.asp?t=66&pid=9524&m=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacje "pudełkową" przerabiałem na swoim teleskopie.

Czy kolimacja za pomocą lasera różni się czymś od w/w?

 

Wiem, że trzeba miec na uwadze między innymi luzy w wyciągu, ale co jeszcze?

Np. czy kolimator jest skolimowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, złego słowa użyłem mówiąc wkrecana :) Focuser jest ten sam jak w linku jaki podałeś ale redukcje są chyba inne. W Syncie redukcja na 1.25" jest oddzielna i nie można jej włożyć w 2", trzeba odkrecić 2" i dopiero przykręcić 1.25". Troche jest to nie wygodne, ale w tym przypadku nie ma luzów redukcji związanych z jej usadowieniem w 2".

DSCN5969.jpg

DSCN5970.jpg

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem ten kolimator.

Wcześniej kolimowałem matodą pudełkową. Jak wpakowałem kolimator laserowy w wyciąg to pokazał, że telep jest rozkolimowany :angry: Jak ustawiłem lustro główne, to później "na pudełko" pokazuje, że jest rozkolimowany. Wniosek: każda z metod co innego pokazuje. Tak powinno być czy może gdzieś popełniam błąd? Metodą pudełkową umiem ustawić lusterko wtórne, ale jak to zrobić za pomocą lasera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciag masz bezluzowy? Inaczej klapa z laserkiem . :Beer:

Moze wykrec lusterko wtorne i sprawdz czy otwor w pajaku pokrywa sie z znacznikien srodka lustra .

Moze jeszcze sprawdz, czy os wyciagu patrzy w srodek lusterka wtornego .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciag masz bezluzowy? Inaczej klapa z laserkiem . :Beer:

Moze wykrec lusterko wtorne i sprawdz czy otwor w pajaku pokrywa sie z znacznikien srodka lustra .

Moze jeszcze sprawdz, czy os wyciagu patrzy w srodek lusterka wtornego .

 

Wyciąg miał luzy. Wczoraj podociągałem tak śruby, że teraz jest prawie idealnie.

Laser nieznacznie zmienia położenie podczas wysuwania wyciągu. Ale zmiana na lepszy wyciąg chodzi mi po głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary maja pewna tolerancje na male odchylki w wyciagu . Moze nie warto wyciagu wymieniac ? Najgorzej jest jak lusto glowne i wtorne z soba zle ustawic . kat 45 stopni miedzy promieniem odbitym od srodka lustra i padajacym na lusterko a plaszczyzna lusterka jest najwazniejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy w wyciagu moga byc przyczyna problemow z laserem, ale nie jedyna. Najwazniejszy tutaj jest laser i tak jest wykonany. Niestety ten laser, ktory nabyles jest tego typu przed jakim przestrzegalem. Mialem dokladnie takie same problemy z moim 1.25. Teraz chociaz mam ten sam wyciag, to moj nowy kolimator siedzi w nim idealnie i bez luzow. Ma duzy pierscien, ktory zawsze dociskam to tulei wyciagu. Najwazniejszy w laserze nie jest sam laser, ale tuleja lasera i dokladnosc z jaka zostala wykonana. Powinien miec tez mozliwosc kolimacji. Jezeli masz tani laser to proponuje stosowac go wylacznie z Barlowem (jezeli posiadasz). W tym przypadku luzy nie sa wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolimator wygląda tak:

 

IMG_4601.jpg IMG_4603.jpg

 

IMG_4599.jpg IMG_4602.jpg

 

 

Pirx piszesz, że miałeś problemy ze swoim laserem na 1,25 cala. Ale o co chodziło? Czemu się nie sprawdzał? Czemu przestrzegasz przed tym typem kolimatora?

 

Barlowa oczywiście mam. Ale jak skolimować teleskop z jego pomocą, tak za bardzo nie wiem...

 

Jak widać na załączonych zdjęciach kolimator posiada śruby regulacyjne. Ale jak skolimować kolimator, tego nie wiem. Może podczas obracania go w wyciągu okularowym, jak zauważę, że laser zaczyna tańczyć to znaczy,że jest źle skolimowany.

Tak mi się wydaje...

 

Zbig, z tym kupnem wyciągu to tylko głośno myślę. Może kiedyś zdecyduję się na wymianę.

Czy w takich tanich telepach jak ja posiadam dają dobry wyciąg? Chyba nie? A wogóle jest sens zmieniać? Nie wiem? Nie mam pojęcia.

 

To mój pierwszy teleskop. I teraz z fazy chuchania na niego przechodzę do fazy kręcenia, wnoszenia poprawek...

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jak pisałem powyższego posta musiałem być bardzo zmęczony.

W końcu całodzienne zakupy z żoną i teściową mogą wykończyć :szczerbaty:

 

Dopiero dzisiaj z rana doczytałem, jak sprawdzić, że kolimator jest skolimowany oraz jak się kolimuje za pomocą barlowa.

 

Sorki Pirx, że gitare zawracałem :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jak pisałem powyższego posta musiałem być bardzo zmęczony.

W końcu całodzienne zakupy z żoną i teściową mogą wykończyć :szczerbaty:

 

Dopiero dzisiaj z rana doczytałem, jak sprawdzić, że kolimator jest skolimowany oraz jak się kolimuje za pomocą barlowa.

 

Sorki Pirx, że gitare zawracałem :notworthy:

 

 

Możesz z łaski swojej podać gdzie wyczytałeś jak się kolimuje newtona za pomocą barlowa, bo ja głupi jakoś nie mogę tego tekstu znaleźć , też chyba jestem zmęczony. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się już od dłuszego czasu jaki kolimator sobie zakupić do Taurusa. Czy ten kolimator z DO sprosta mojemu oczekiwaniu a właściwie czy sprosta telepowi który ma światłosiłe f/4,3 i wymaga bardzo dokładnej kolimacji. Jak dotej pory kolimuje go metodą Hamala ale to niejest według mnie najdokładniejsza metoda i chciałbym zrobić to jeszce lepiej co polecacie?

Pozdrawiam.

 

 

Pisząc o kolimatorze z DO miałem na myśli oczywiście to http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ef5b0840524ee6e

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.