Skocz do zawartości

Kolimacja?


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Mam teleskop Bresser Pluto/s 114/500 z parabolicznym zwierciadłem i rozkolimowało mi się zwierciadło a tak bardzo chciałem poglądać ta nowa komete ale cóż z obserwacji nic. Czy zkolimowac go ale jak?? Czy sprzedac i kupic cos nowego ale nie drogiego bo niemam zaduzo finansów.

Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop Bresser Pluto/s 114/500 z parabolicznym zwierciadłem i rozkolimowało mi się zwierciadło a tak bardzo chciałem poglądać ta nowa komete ale cóż z obserwacji nic. Czy zkolimowac go ale jak?? Czy sprzedac i kupic cos nowego ale nie drogiego bo niemam zaduzo finansów.

Pomóżcie

 

Jak sprzedaż i kupisz nowy to i tak ,powiedzmy za pół roku, trzeba będzie go kolimować?

I co? Znowu go sprzedaż i kupisz nowy?

 

A kolimacja jest dość prosta i tania. Szukaj w dziale pliki.

Powiedz ile będzie cię kosztować: pudełko po filmie fotograficznym, klej kropelka i jakaś mała zużyta podkładka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumie, ze chcesz sprzedac teleskop poniewaz sie rozkolimowal? :ha: Przepraszam, nie chcialem urazic, ale nie moglem sie powstrzymac.

Wiktor, przeszukaj to forum, nie brakuje tutaj watkow o kolimajci. Zobacz tez na mapie Polski, kto mieszka blisko Ciebie (mape Polski znajdziesz w ogloszeniach w tym dziale). Mozesz sie umowic lub pojechac na najblizszy zlot i tam na pewno znajdzie sie ktos, kto pokaze Ci co i jak.

Na poczatku wiele osob sie boi kolimacji, ale dopoki nie uzywasz mlotka to ciezko cos nieodwracalnie zespuc.

Powodzenia i nie sprzedawaj tego teleskopu jezeli powodem miala by byc kolimacja.

Maciek

Edytowane przez Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..hmm, są osoby, które sprzedają samochody,

jak już popielniczki mają pełne,

albo skończył się im płyn do spryskiwaczy szyb,

czy Ty Wiktor, też się do nich zaliczasz?

 

ale, poważniej już, to poczytaj

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12145

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12082

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6660

tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6681

ech, można by wymieniać prawie w nieskończoność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Czy dobrze rozumie, ze chcesz sprzedac teleskop poniewaz sie rozkolimowal? :ha: Przepraszam, nie chcialem urazic, ale nie moglem sie powstrzymac.

Rothbard, przeszukaj to forum, nie brakuje tutaj watkow o kolimajci. Zobacz tez na mapie Polski, kto mieszka blisko Ciebie (mape Polski znajdziesz w ogloszeniach w tym dziale). Mozesz sie umowic lub pojechac na najblizszy zlot i tam na pewno znajdzie sie ktos, kto pokaze Ci co i jak.

Na poczatku wiele osob sie boi kolimacji, ale dopoki nie uzywasz mlotka to ciezko cos nieodwracalnie zespuc.

Powodzenia i nie sprzedawaj tego teleskopu jezeli powodem miala by byc kolimacja.

Maciek

 

Pytal Wiktor a nie Rothbard :-)

 

Zreszta kto by kupil rozkolimowany telep? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewny, ze Twoj telep to 114/500 a nie 114/1000?

Bez problemu ustawisz lustro w podany wyzej sposob w 114/500 ale w drugim przypadku to jak zgubiles barlowa - korektor w wyciagu to nie uzyskasz ostrego obrazu niezaleznie jak kolimujac telep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewny, ze Twoj telep to 114/500 a nie 114/1000?

Bez problemu ustawisz lustro w podany wyzej sposob w 114/500 ale w drugim przypadku to jak zgubiles barlowa - korektor w wyciagu to nie uzyskasz ostrego obrazu niezaleznie jak kolimujac telep.

Zbig, Bresser Pluto nie ma barlowa w wyciągu, to JEST 114/500, w zestawie akcesoriów za to był 3x barlow, nieachromatyczny ponoć na dodatek. W każdym razie nie jest to sprzęt marzeń...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, faktycznie robia tak male parabolizowane lustra . Dziwilo mnie tylko, ze gwiazd nie widac . Wydawalo mi sie, ze nawet w mocno rozkolimowanym telepie cos widac . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dajcie już spokój temu wątkowi. Przeciez Wiktor założył wątek i nigdy więcej do niego nie zajrzał! Proponuję zamknąć ten wątek, bo to ślepa uliczka.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.