Skocz do zawartości

Nowy sprzęt.


Gozdi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich !

 

Temat dość częsty. Jednakże zanim zdecydowałem się podjąć tego tematu postanowiłem poczytać trochę forum, prześledzić dokładnie interesujące mnie tematy, posty aby mieć blade pojęcie o czym będziecie do mnie rozmawiać i nie dostawać uwag w stylu: ten temat był poruszany użyj opcji "szukaj", oczywiście może nie wszystkie informacje do mnie dotarły, ale przynajmniej się starałem:]. Z uwagi na to taka forma mojego tematu, a nie np. Jaki teleskop na początek albo coś w tym stylu. Mniej więcej wiem co chciałbym obserwować(głównie DS-y lecz czasami tez chciałbym spojrzeć na planetki...). Nie mam bardzo zaświetlonego nieba+ ogródek, nie mam również problemów z transportem. Niedaleko mam tez kawał ziemi, gdzie świateł praktycznie niema i jest ciemnie niebo. Moją uwagę przyciągneła Synta 8" Dobsonie ze względu na cenę i pochlebne opinie na temat tego telepa. Z uwagi na to, że fundusze jakimi dysponuje nie pozwalają na dużo, więc będzie to chyba dobry wybór. Liczę na wasze uwagi albo alternatywy jeżeli takowe istnieją w podobnym przedziale cenowym...

 

Teleskop ten mam zamiar zamówić w przyszłym tygodniu:]

 

Teraz mam pytanko odnośnie barlowa. Czytałem testy przeprowadzone na astronocach i wynika z nich że godny uwagi jest Soligor x2 2" i teraz moje pytanie jak sprawuje się ten barlow z okularami dołączonymi do telepa(1,25"), czy faktycznie komfort obserwacji znacznie się obniż? A może polecicie mi jakiegoś innego, godnego uwagi i w rozsądnej cenie barlowa. Z uwagi na to, że w niedalekiej(pojęcie względne) przyszłość będę miał zamiar dokupić lepsze okularki 2", barlow wówczas tez powinien być 2"(przynajmniej tak mi się wydaje)...

 

Z uwagi na to, że w zasadzie jest to mój debiut na forum liczę na troszeczkę wyrozumiałości i uwagi abym nie popełniał więcej takich błędów a jeżeli występują jakieś niedociągnięcia po prostu mi je wskażacie:D

 

Za wszystkie posty z góry wielkie dzięki :szczerbaty:

Pozdrawiam Gozdi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

W dziale "Sprzęt astronomiczny" jest np. TAKI TOPIC, w którym jest b. dużo wyjaśnione na temat Synty.

A TUTAJ też o Syncie, do tego sporo o Barlowie.

Barlowa o średnicy 2cale możesz stosować z okularami 2-calowymi. Do Synty "fabryka" dodaje 2 okularki o średnicy 1,25 cala. Więc ten większy kupuj, jeśli od razu dokupujesz 2" okularki. Jak nie - będzie leżał i czekał na "lepsze czasy".

Piszę może sucho i nie wyczerpuję tematu, ale te 2 wskazane wątki + Baza Wiedzy forum MUSZĄ wystarczyć - co chwila ktoś zakłada nowy topic, w którym rozmowa schodzi na Syntę- na razie chyba to się przejadło nieco.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj gozdi.

 

Myślę że na początek i przy małym wkładzie pieniężnym Synta to rozsądny wybór.

 

Poza tym zapraszam na cotygodniowe spotkania PTMA w Gdyni na ul. Tatrzańskiej. Więcej info na ten temat poczytasz na astro4u naszym bratnim forum lub u mnie na priva.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlowa o średnicy 2cale możesz stosować z okularami 2-calowymi. Do Synty "fabryka" dodaje 2 okularki o średnicy 1,25 cala. Więc ten większy kupuj, jeśli od razu dokupujesz 2" okularki. Jak nie - będzie leżał i czekał na "lepsze czasy".

 

:Beer:

 

Jak to będzie czekał na lepsze czasy? Przecież Barlowa 2 cale można stosować z okularami 1,25 cal. Tak, czy nie? Na ulotce pisze że:dostosowana do okularów o średnicy oprawy 2" lub 1,25" wraz z redukcją na 1,25" z "clamping ringiem"

 

Sam mam kupić barlowa 2 cale soligora, więc to ta wypowiedź trochę zbiła mnie z tropu :blink: . Proszę o wyjasnienie tej kwestii.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jeszcze się wtrącę. Temat przynajmniej ostatnio nie tykany : do Synciary pożądane byłoby wygodne krzesełko. Myślę, że ten element "wyposażenia" jest nawet ważniejszy niż dodatkowe okularki. I nawet, jeśli uważacie to za herezję, to lepiej posłuchajcie.

W Bukowcu Grzybek_80 sporo mówił na ten temat , a ja... tak na "pół gwizdka" go słuchałem. A teraz - doceniłem tą sprawę. Na szczęście mam wędkarski, całkiem niezły stołek.

Bez stołka pomarzyć można o sensownych obserwach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad jakimś sensownym krzesełkiem, bo obserwując jakiś obiekt przez dłuszy czas w pozycji stojącej, to bardzo męczące. Ale niemogę nic takiego nigdzie znaleść, najlepiej jakby było to krzesełko z regulowaną wysokością.

Pozdrawiam pogodnego nieba..

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad jakimś sensownym krzesełkiem, bo obserwując jakiś obiekt przez dłuszy czas w pozycji stojącej, to bardzo męczące. Ale niemogę nic takiego nigdzie znaleść, najlepiej jakby było to krzesełko z regulowaną wysokością.

Pozdrawiam pogodnego nieba..

 

Pogadaj z Tehą !!!

 

on ma super hiper wypasione siedzisko do swojego Taurusa 380.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad jakimś sensownym krzesełkiem, bo obserwując jakiś obiekt przez dłuszy czas w pozycji stojącej, to bardzo męczące. Ale niemogę nic takiego nigdzie znaleść, najlepiej jakby było to krzesełko z regulowaną wysokością.

Pozdrawiam pogodnego nieba..

 

U mnie sytuacja jest odwrotna. Ja stoję, a mój Taurus 270 siedzi ;)

 

Jestem przyzwyczajony do obserwacji na stojąco, bo wszystkie moje wcześniejsze teleskopy były na montażu paralaktycznym.

 

Teraz mam Taurusa. Gdy postawię go na ziemi to jest stanowczo za niski, dlatego stawiam go na solidny stołek i wtedy wszystko jest OK. Owszem mógłbym zrobić odwrotnie (ja na stołku :)), ale najczęściej obserwuję "latając" po całym niebie i przesuwanie co chwilę stołka to nie dla mnie. Szczególnie latem, gdy noce takie krótkie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja jest odwrotna. Ja stoję, a mój Taurus 270 siedzi ;)

 

Jestem przyzwyczajony do obserwacji na stojąco, bo wszystkie moje wcześniejsze teleskopy były na montażu paralaktycznym.

 

Teraz mam Taurusa. Gdy postawię go na ziemi to jest stanowczo za niski, dlatego stawiam go na solidny stołek i wtedy wszystko jest OK. Owszem mógłbym zrobić odwrotnie (ja na stołku :)), ale najczęściej obserwuję "latając" po całym niebie i przesuwanie co chwilę stołka to nie dla mnie. Szczególnie latem, gdy noce takie krótkie ;)

To jak obserwujesz obiekty w zenicie? :blink:

Masz 2.30 wzrostu? :lol:

 

ps.

A może by tak zaprojektować krzesełko na dwóch szynach po okręgu z krzesełkiem na pilota do sterowania azymutem krzesłai jego wysokością? :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.