Skocz do zawartości

M57


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, żę źle zerkałeś. To jest jasny obiekt ale ma nie duże rozmiary. Jest bezproblemowo widoczny nawet w SkyLuxie przy Księżycu w pełni tym bardziej, że w okresie dobrej widoczności M57 nasz satelita wisi nieziutko nad horyzontem - daleko od pierścionka.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Nie poddawaj się - owocnych łowów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj byla calkiem ladna pogoda ale jakos nie udalo mi sie dostrzec M57 wydaje mi sie ze 150mm lustro przy wczorajszym ksiezycu nie wylapie tego obiektu i trzeba czekac az bedzie ciemniej :)

 

P.S fajna fota :D

 

ja wczoraj tez zerkalem na M57 i to z balkonu przy swietle osiedlowym :) ..bylo ja widac nawet przy 200x :)...najlepiej zas przy 90 x ....ten obiekcik jest bardzo wdzieczny jesli chodzi o DS'y nawet z miasta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety wczoraj byla ladna pogoda ale jak sie zaczelo robic ciemno to sie pojawily wysokie chmury podswietlone przez ksiezyc skutecznie uniemozliwialy obserwacje ;/

 

a przy okazji jak najlatwiej sie wyszukuje obiekty DS i co mozna zobaczyc w obecnych warunkach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze DS'y szukam po okresleniu najpierw w jakims programie wspolrzednych na podstawie najblizszych i najjasniejszych gwiazd...jak szukam czegos ciemnego i to w miescie nie zawsze sie udaje za pierwszym razem zobaczyc ..mysle ze za czesc takich fiaskow odpowiada nasze wyobrazenie co do DS jesli wczesniej ich nie widzielismy ...niektore naprawde ledwo co widac ...jak np. Whirpool z miasta ...czy Triplet Lwa (z Tripletem bylo juz lepiej)....obiekty DS powinno sie ogladac w maksymalnie ciemnym miejscu wtedy mozna wycisnac z teleskopu maksa ..oczywiscie sa wszelkiego rodzaju filtry eliminujace swiatlo miejskie podczas takich obserwacji ale poslugujac sie golymi okularami obraz zawsze bedzie daleki od doskonalosci ...dlatego polecalbym na poczatek szukanie wzglednie jasnych obiektow jak Ring Nebule wspomniana wyzej ...obiektow o duzej jasnosci powierzchniowej i ewentualnie stopniowo odszukiwac obiekty coraz ciemniejsze bo w moim przypadku latwo bylo te ciemne obiekty przeoczyc nieswiadomie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.