Skocz do zawartości

Jaka lornetka


styopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o doradzenie mi zakupu lornetki. Jestem w tych sprawach nieobeznany więc proszę o fachową radę. Chciałbym aby nie była za droga max. 150 zł. Taka abym mógł obserwować przyrodę często w gorszych warunkach oświetleniowych. Chodzi mi o dobry i wyraźny obraz i w miare duże przybliżenie oraz szerokie pole widzenia. Proszę o podpowiedź konkretnych modeli, może ktoś zna sklepy gdzię taki sprzęt można kupić. Dziękuje i pozdrawiam Styopa styopa@skorpion.wroc.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to tento 10x50 jest najlepszym wyborem (lub 20x60 jak znajdziesz okazyjnie...)

Lidlowa produkcja (czyli meade lub bresser) też wchodzi w grę, ale jak dla mnie standardowe

tento daje lepsze rezultaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik

Dobry wyraźny obraz, szerokie pole oraz w miarę duże przybliżenie mają lornetki, których ceny zaczynają się niestety w okolicach 1000 zł.

 

Natomiast w cenie do 150 zł Tento 10x50 jest przyjemnym wyborem, bo przynajmniej się nie rozsypie od razu. Jeżeli lornetka ma być na naprawdę słabsze warunki (i ma się odpowiednio młode oczy), może warto pomyśleć o 7x50. W każdym przypadku są to jednak większe kawałki lornetek, które ważą około kilograma każda.

 

Jeżeli więc rzecz ma być bardziej poręczna (tzn. zamierzasz chodzić z nią po lesie, czy zabierać w plecaku na wycieczki) to polecam przyjrzenie się też rosyjskim modelom: BPO 7x30 (tu będzie gorzej przy słabym oświetleniu) i serii szerokokątowej BPWC 6x30, 7x35, 8x40.

 

Żadna z tych lornetek nie da dobrego obrazu, można go co najwyżej nazwać ledwie przyzwoitym, a w przypadku wszystkich rosyjskich lornetek należy się liczyć ze sporym zafałszowaniem kolorów - występuje mocne załżółcenie.

 

Można też zainteresować się lornetką Delta Optical Taiga 8x40 (albo większymi 10x50 i 7x50). Tych nigdy na żywo nie widziałem, więc nie będę się wymądrzał na ich temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Taigi 7x50 to miałem okazję nią poobserwować i widocznie trafił mi się model o przyzwoitej jakości i dość dużym ( większym niż w testach Arka) IPD, choć z tym bywa różnie.

Osobiście zakupiłem ostatnio BPC5 8x30 i zgadzam się z moim przedmówcą, tyle tylko, że zażółcenie obrazu mam w niej dużo mniejsze niż w BPC 20x60 Kronos. Ogólnie fajna małe lorneteczka, w której brak jednak zaślepek na obiektywy. Jest jeden dekiel na okulary, który od razu wylądował w koszu.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik
Osobiście zakupiłem ostatnio BPC5 8x30

 

Lornetka rzeczywiście fajna, oglądałem ją sobie w sklepie. Tyle tylko, że kolega chciał coś na gorsze warunki oświetleniowe, a wtedy źrenica 3.75 mm to już jest bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik

Przez lornetkę 20x60 przyrodę można oglądać z balkonu albo leżaka w ogrodzie. Nie jest to mobilny sprzęt (np. Kronos 20x60 waży 1.5 kg). Do tego taka lornetka ma źrenice wyjściową 3mm i nie nadaje się do obserwacji wieczorem, w lesie czy przy gorszej pogodzie, bo obraz będzie bardzo ciemny.

 

Na forum ktoś wspominał o jej kupnie:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12306

 

Może wie coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chciałbym aby nie była za droga max. 150 zł. Taka abym mógł obserwować przyrodę często w gorszych warunkach oświetleniowych. Chodzi mi o dobry i wyraźny obraz i w miare duże przybliżenie oraz szerokie pole widzenia." - Takie rzeczy to tylko w Erze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce jeszcze 100 zł wiec jest juz 250 zł. Moze teraz coś łatwiej będize znaleść. Zastanawiam się nad modelem DeltaOptical 10x50mm z allegro za 219 zł. Czy może ktoś poleci mi coś innego z allegro? Dziękuje za odpowiedzi i czekam na następne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem na kupnie kolrnetki w podobnej cenie i prawdopodobnie kupie tą Delta Optical Taiga 10x50, ale napewno nie kupie jej na allegro. Sprzedają tam podróbki. Wole na stronie producenta zakupić albo w jakimś internetowym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik

Polecanie Lidlowych lornetek lub lornetek z allegro nie jest fair w stosunku do kogoś początkującego. Na allegro większość lornetek to chamskie podróby i dopiero jak się ktoś zna to umie wypatrzeć coś sensownego. Natomiast lornetki w Lidlu bywają w różnym stanie i też trzeba coś wiedzieć i przejrzeć kilka sztuk aby trafić na właściwy egzemplarz. W obu przypadkach trzeba się znać, albo mieć sporo szczęścia aby nie kupić bubla.

 

Z punktu widzenia początkującego BPC lub Delta Optical to znacznie bezpieczniejszy zakup, bo te lornetki najczęściej trzymają się kupy.

Edytowane przez K.Miernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delte miałem przez chwilę w rękach, nie mogłem jej dokładnie potestować ale na pierwszy rzut oka sprawiała wrażenie porządnej i obraz też był w miarę dobry. Tą drugą miałem tylko w rękach bez możliwości patrzenia przez nią.

 

EDIT: Sorry, ta druga pomyliła mi się z inną lornetką, której nie widziałem nawet na oczy. W takim wypadku mojego głosu nie bierz pod uwagę.

Edytowane przez KENDZIOR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduje się na Delta Optical Taiga 10x50WA chyba, że mnie ktoś do czegoś innego przekona. Mam tylko problem bo we Wrocławiu nikt chyba nie ma tych lornetek w sklepie. W sklepie internetowym Delta Optical brak towaru. Pozatym znalazłem jedną na allegro za 219 zł ale nie wiem czy to nie podruba. Prosze o opinie co zrobić i gdzie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sklepie http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=965 bedzie ona dostępna za 2 tygodnie. Taką informacje dostałem od nich. Ja też na nią czekam.

 

 

Znalazłem sklep w którym chyba jest ta lornetka dostępna:

 

http://www.arobron.pl/product_info.php/cPa...5ed61bd0f086901

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.