Skocz do zawartości

Prosze o pomoc


KILLER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem tu nowy więc chciałem sie najpierw przywitać. A teraz przechodze do sprawy. Mianowicie potrzebuje dobrej porady w wyborze lornetki. Wiem że to jest forum astronomiczne a ja mam troszke inny problem. Mianowicie jestem na kupnie lornetki i nie moge sie zdecydować jakiej. Na oku mam 2 modele:

 

1. http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml...ifiers=category

 

2. http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml...ifiers=category

 

Ta lornetka bedzie mi potrzebna do obserwowania w dzień a nie w nocy. Nie bede oglądał przez nią nieba tylko normalnie teren. Prosze pomóżcie mi wybrać. Czy lepsza bedzie ze stałym powiększeniem czy z "zoom-em"? Może ktoś z Was miał styczność tymi lornetkami. Bardzo prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na Forum

po pierwsze nie kupuj lornetek z zoomem

po drugie, kup lornetkę z pryzmatami ze szkła BAK-4, a nie BAK-7

po trzecie, kupuj lornetkę w sklepie, w którym nie sprzedaje się lornetek firmy np. Tasco

po czwarte, poczytaj trochę Forum, o wyborze lornetki naprawdę już napisano ogromną ilość wiedzy

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobrą rade. Ja osobiście mam dobre zadanie na temat tego sklepu, więc nie obawiam sie sprzedadzą mi "szmelc". Co prawda sprzedają tam towar firmy "Tasco" ale ja kupuje lornetke "Bushnell". Czytałem też na forum na temat lornetek ale niestey tu najwięcej sie pisze o lornetkach do zastosowań astronomicznych a ja potrzebuje lornetki do zwykłego obserwowania świata "ziemskiego" :D Niestety nie miałem sie gdzie poradzić dlatego napisałem tu. A mam takie pytanko. Czemu nie powinienem kupować lornetki z typem soczewek BAK-7? Większość lornetek z soczewkami BAK-4 są znaczne droższe a ja chciałem wydać na lornetke max 280 zl. Czy ten "Bushnell 10x50" bedzie złym wyborem do zwykłego zastosowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na allegro i z tego co sie dowiedziałem to tam sprzedają zwykłe podróbki bo jak można wytłumaczyć fakt że sprzedają tam modele których nawet nie ma na stronie producenta np "Bushnell 10-50x50". Nie ma takiej lornetki w ofercie Bushnell. Można by takich przykładów podac ogromną ilość. Na allegro sprzedaja szmelc bo czytałem komentarze osób które zakupiły takowy sprzęt. Na lornetkach podają wyssane z palca parametry. Dlatego postawonwiłem nie ryzykować i zakupić w renomowanym sklepie. Może nie bedzie to aż tak ciemny obraz że mało bedzie widać. To może Szanowni Urzytkowincy poradzą za jaką lornetką powinienem sie rozglądnąć. Chodzi mi tu konkretnie jakiej firmy i konktretne modele. Z góry wielkie dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekop się przez ofertę DO:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

i dział z rosyjskimi lornetkami tu:

 

http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/

 

Potem przeczytaj testy lornetek tu:

 

http://www.optyczne.pl/index.php?test=all&...7b885fe8efdce2a

 

A jak już coś sobie wyklarujesz, to spytaj na forum, jakie są nasze doświadczenia z konkretnym modelem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Hans. Przepatrzyłem te artykuły i wpadł mi w oko jeden produkt w cenie która mi odpowiada. Mianowicie mówie tu o:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e6a9a39411cff90

 

W teście też wyszła przyzwoicie a i opinie są pozytywne. Niestety nie ma teraz dostępnej tej lornetki w sklepie. Ciekawe czy jeszcze bedzie. A co Wy sądzicie o tym sprzęcie? Wygląda że jest lepszy od Bushnell 10x50. Ja cały czas szukam lornetki do 280 zł, nie droższej. Naprawde już sie pogubiłem w tym wszystkim :)

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poczytałem i musze przyznać że teraz to już jestem całkiem ogłupiały :Boink::lol: A więc powiem tak: Mam do wydania 250-280 zł i pytanie brzmi. Którą wybrać: "Delta Optical Taiga 10x50WA" czy "Bushnell 10x50 Falcon"? Obydwie są w podobnych cenach. Ale to wszystko jest skomplikowane :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wcale nie spiesze bo zakupu dokonam dopiero za 2-3 tygodnie, ale już sie rozglądam i pytam o opinie ludzi którzy sie na tym znają (czyli Was) bo nie chce kupić jakiegoś "plastikowego" badziewia :ha:

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek odnalazłem. Ja mam niestety taki głupi zwyczaj naciągania ludzi na większe wydatki niż zaplanowali. Od 280 zł już niedaleko do 389 zł, a tyle kosztuje DO Silver 10x50. Moim zdaniem warto zrobić krok od Taigi do SIlvera, bo dopłata zwróci się z nawiązką.

Silver to naprawdę rozsądny wybór za te pieniądze. Jeśli jednak te 280 zł jest nie do przeskoczenia, to zostają Taiga lub BPC.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety te 280 zł jest nie do przekroczenia. W taki sposób to można by dojść do kwoty grubo ponad 1000 zł. :lol: Nie jestem zamożny a każdy ma również inne wydatki (ja też). Ale sie dużo dowiedziałem i prawdopodobnie kupie tą Taige 10x50. Nie jestem aż tak wymagający bo poprostu szukam lornetki do obserwowania krajobrazów a jestem dopiero początkujący. Myśle że na pierwsze przygody w podglądaniu przyrody spokojnie mi wystarczy ten sprzęt. W przyszłości pewnie kupie sobie coś znacznie lepszego ale to sie zobaczy jak bedzie. Narazie wszystkikm dziękuje za pomoc. Jeśli jednak ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to bardzo prosze o przedstawienie ich. Z pewnością bede je brał pod uwage.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie. Czy te wady i niedociągnięcia które posiada Taiga 10x50 będą aż tak widoczne dla mnie jako amatora? Dodam tylko że to bedzie moja pierwsza lornetka. Do tej pory to jedynym sprzętem optycznym jakim sie posługuje to jest luneta 3-9x40 na wiatrówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po zakupie taigi będziesz zadowolony. Większości niedociągnięć nie zauważysz. Wpadną Ci one w oko dopiero po zakupie jakiegoś droższego i lepszego sprzętu. Dobrze by było jednak żebyś przed zakupem Taigi zerknął sobie chociaż przez nią.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wcale nie spiesze bo zakupu dokonam dopiero za 2-3 tygodnie, ale już sie rozglądam i pytam o opinie ludzi którzy sie na tym znają (czyli Was) bo nie chce kupić jakiegoś "plastikowego" badziewia :ha:

 

Kup sobie w lidlu Meada 10x50 za 90 zeta. Jesli chodzi o Bushnella to mam 12x50 (bodajze Powerview), przyzwoita lornetka ale 280 pln bym za nia nie dal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Bushnell 12x50 kosztuje 449 zł i nie jest to PowerWiew tylko PermaFocus.

 

http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml...ifiers=category

 

Tyle to ja nie dam za lornetke. To za dużo jak dla mnie. A pozatym ona ma typ soczewek BAK-7 które podobno nie są za najlepsze. A co jest warty ten "Meada 10x50"? Sądze że jak kosztuje 90zł to nie ma co sie spodziewać za dużo, zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Bushnell 12x50 kosztuje 449 zł i nie jest to PowerWiew tylko PermaFocus.

 

http://www.militaria.pl/cocoon/product.xml...ifiers=category

 

Tyle to ja nie dam za lornetke. To za dużo jak dla mnie. A pozatym ona ma typ soczewek BAK-7 które podobno nie są za najlepsze. A co jest warty ten "Meada 10x50"? Sądze że jak kosztuje 90zł to nie ma co sie spodziewać za dużo, zgadza sie?

 

Sadzac z tego ze PowerView i Permafocus kosztuja w stanach prawie tyle samo czyli ok 60$, to pewnie roznia sie tylko mechanizmem ostrzenia (w Powerview jest on najslabszym elementem lornetki), tak czy owak 450zl to zdecydowanie za duzo za ten sprzet, akurat to ze ma pryzmaty z BK7 to chyba nie powinno miec dla ciebie znaczenia. Tak czy owak Power View i Permafocus to Bushnelle z dolnej polki i wiecej jak 200pln IMHO nie warto za nie placic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik

Jeżeli rzecz ma być do oglądania przyrody, to ja wtrącę moje trzy grosze. Otóż zawsze kuszące są spore powiększenia, ale jeżeli chcemy mieć spore powiększenie, to autmatycznie trzeba inwestować w spore lornetki, tak aby dostać źrenicę 4-5 mm. Z własnego doświadczenia wiem, że takie spore lornetki są bardzo męczące na dłuższą metę. Spędziłem trochę czasu ganiając za ptakami po lesie, albo po polach z lornetką na szyi i uważam, że jeżeli ma być wygodna to maksimum to jest 8x40 porro, które waży około 800 g. Lornetki 50 mm to już jest kilogram na szyi i to bardzo męczy.

 

Dlatego ja bym kolegę namawiał na coś znacznie mniejszego np. BPC5 8x30. Widziałem je w sklepie za 180 zł, wydawała mi się bardzo porządna na tę cenę (obecni na forum użytkownicy na nią nie narzekają). Poza tym mniejsza lornetka jest od razu tańsza w stosunku do większej o tej samej jakości, co przy ograniczonym budżecie ma niemałe znaczenie. Za 300zł łatwo kupić śmiecia, który rozpadnie się po dwóch latach i pieniądze pójdą do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to mi nie przeszkadza waga tej Delty Optical Taiga 10x50. Najbardziej mi zależy na tym żeby była mocna i żeby miała obraz w miare dobrej jakości przy takim powiększeniu. A patrząc na testy różnych lornetek w tym przedziale cenowym to wydaje mi sie że ta bedzie mi najbardziej odpowiadać. Niestety problem polega na tym że przed zakupem nie bede miał gdzie ją wypróbować. Mieszkam daleko od sklepów które posiadaja ten sprzęt. Dlatego zdaje sie na opinie Was bo napewno sporo osób miało juz tą lornetke w rękach i patrzyło przez nią. Tak jak już pisałem wcześniej to bedzie moja pierwsza "własna" lornetka i myśle że tych niedociągnięć które posiada nie zauważe aż tak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dość ciekawy artykuł z tego forum. Co prawda jest on troche stary ale za to troche sie dowiedziałem więcej:

 

http://astro-forum.org/Forum/lofiversion/i....php/t4913.html

 

Coraz bardziej mi sie ta Taiga 10x50 podoba. Za tą cene myśle że jest warta uwagi. Troche mnie zmartwiło to że nigdzie nie można jej aktualnie kupić :unsure: Nawet na stronie producenta nie jest dostępna. Pisałm do nich maila z zapytaniem kiedy bedzie na sklepie. Dostałem odpowiedz że dopiero za 1-2 miesiące. W innych sklepach również aktualnie nie ma tej lornetki. Zastanawia mnie dlaczego tak jest. Czy dlatego, że jest tak dobra za tą cene że szybko sie rozchodzą, czy poprostu nikt jej nie kupuje i dlatego nie ma ich w magazynach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi zależy na tym żeby była mocna i żeby miała obraz w miare dobrej jakości przy takim powiększeniu.

 

Nie przykładaj takiej uwagi do mocy, bo z tym w lornetkach jest podobnie jak np. w kolumnach głośnikowych. Żeyby lornetka o dużej mocy była dobra MUSI być duża. Tak jak ze sprzętem audio, gdzie głośnik o dużej średnicy zawsze będzie dawał czystszy i donośniejszt dźwięk, niż szczekające głośniczki podłączane do kumputera, choćby na nich pisali 200 Watt.

 

Poza tym moim zdaniem lornetka NIE JEST sprzętem, którego zadamiem jest dawanie jak największego powera. Do tego służą lunety i teleskopy. Lornetka jest od tego by maksymalnie zwiększyć naturalne możliwości Twojego wzroku. Czasem masz w ręku małą lornetkę (np. 8x40). Patrzysz nią na dom sąsiada i wcale nie wydaje się on o wiele bliższy. Potem zawuważasz na niebie niewielkiego ptaka, ledwo widać kształt, cały wydaje się czarny. Spoglądasz na niego przez tą "słabą" lornetkę i nagle dostrzegasz szczegóły, mało tego, widzisz też kolory (jaskółka która gołym okiem była czarna, okazuje się w rzeczywistości brązowa). Jeśli tak jest, to masz dobrą lornetkę i o to chodzi. To właśnie dlatego oficer, który ma słabą lornetkę (bo nie oszukujmy się, oni nie ganiają po lesie z Kronosami 20x60) jest dzięki niej w stanie zauważyć zamaskowanego przeciwnika, albo rozpoznać czy ma do czynienia z sojusznikiem czy wrogiem i o to chodzi. Dzieje się tak też dlatego, że dzięki lornetce jesteś w stanie skupić całą uwage na małym wycinku pola widzenia i nic innego Cię nie rozprasza. Poza tym obserwacja z ręki sprzętem z powerem powyżej 12 przestaje być przyjemna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że szukam lornetki nie mocniejszej niż 10x50 bo wiadoma sprawa że nie bede "latal" po lesie czy po górach ze statywem. Dlatego taka właśnie 10x50 wydaje sie najbardziej optymalna bo również patrze tu na cene. Jeśli by mi zależało na konktretnym powerze to wiadoma sprawa że kupowałbym coś znaczne mocniejszego, ale ja poprostu nie wymagam nic takiego.:D A czy ktoś słyszał o lornetkach "Fomei"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killer, słuchaj Ty dobrych rad pare postów wyżej: zastanów się, czy potrzebna Ci naprawdę 50-tka do obserwacji dziennej. Moim zdaniem rada kolegi, aby kupić coś mniejszego, jest jak najbardziej sensowna. Cos o tym wiem, bo dużo chdże z plecakiem i targałem już ze sobą w plecaku i 50 i 60mm nawet. Ale to dlatego,że bawię sie astronomią. Do samej turystyki nigdy bym nie kupił 50-tki, bo to jakies 0.8-1.0kg no i jest to spora rzecz, nie da się z tym biegać stale uwiązanym do szyi. W plecaku sporo [naprawdę sporo]miejsca zajmuje - a to stwarza bardzo poważny problem zabezpieczenia sprzetuprzed uszkodzeniem w transporcie. Gdy wiem na 100%,że na wyjeździe nie bede sie bawił w oglądanie nieba, zabieram małego kompakta 25mm, który mieści sie w kieszeni. Owszem, taki kompakt moze być za mały do ambitniejszych zadań, wiec nieprzypadkowo ornitolodzy i myśliwi używają przeważnie większych szkieł: 30-40 a nawet 50mm. Ale tych ostatnich tylko dlatego,ze czesto robią to w naprawde kiepskich warunkach oswietleniowych, wręcz po nocy, gdzie apertura jest sprawa krytyczna, tak jak w astronomii. Do czystej turystyki [krajobrazy, zwierzaki itp.] górna granica sensownej wielkości lornetki to 40mm moim zdaniem, prawdopodobnie także dla przecietnego amatora ptaszków [tu nie jestem fachowcem, może jakiś ornitolog jest na forum]. Optimum miedzy poręcznościa, małymi rozmiarami a możliwościami optyki dla przecietnego zjadacza chleba leży gdzieś w tym przedziale. Dlatego polecam Ci zdecydowanie coś typu 7x35, 8x30, 8x40 itp. Nie mogę u licha zrozumieć, na jaka cholere uparłes sie na te 50-tkę, jak Ci ona najpewniej niepotrzebna. chyba,że chcesz prowadzić zaawansowne obserwacje ptaków czy zwierzat w o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowo-terenowych. Jesli tak, napisz to wprost. Jesli nie, to przez 90% czasu bedziesz sie mordował z wielkim i niewygodnym sprzętem, wyjmowanym z bagażu tylko przy wyjątkowych okazjach. Nie rób sobie tego, wybierz raczej sprzet, który bedziesz miał zawsze w zasiegu reki. Z praktyki wiem, co mówię.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że zaczne przygode od 10x50 bo ona posłuży mi do obserwacji "terenowej" jak i również moge pooglądać troche nieba (oczywiście nie spodziewam sie zbyt dużo podczas oglądania nieba tą lornetką). Nie boje sie też jej wagi. Miałem w rękach lornetke 7x35 (niestety nie pamiętam jakiej ona była firmy) ale faktem jest to że ona dla mnie była za słaba i dlatego szukam mocniejszej. Nie mniej jednak dziękuje za dobre rady Jarek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.