Skocz do zawartości

Prosze o pomoc


KILLER

Rekomendowane odpowiedzi

Gość K.Miernik

Z doświadczenia wiem, że ogólniej pojęty "power" lornetki nie zależy tak bardzo od powiększenia jak od jakości lornetki. Dobra lornetka dla klarowny czyściutki obraz o wysokiej rozdzielczości, który będzie znacznie bardziej czytelny pomimo mniejszego przybliżenia. Sam posiadam stare BPC 12x40, ale odkąd stałem się właścielem innych lornetek to teraz już wiem, że "g" przez to widać nawet w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wporządku ale ceny Minolty 10x50 są od 420 zł w góre. Ja szukam troche tańszego sprzętu jak na początek. Więc niech mi ktoś określi czy opłaca mi sie kupić tą Taige 10x50 za 219 zł + koszty przesyłki? Za takie pieniądze nie kupie nic lepszego. Ona nie jest chyba aż taka kiepska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik
To znaczy przez które lornetki nic nie widać??

 

Chodziło mi o to, że przez BPC 12x40 mało widać. Po zakupie Nikona 8x40 przeżyłem szok technologiczny. Naraz okazało się, że nie trzeba płakać w lornetkę, żeby rozpoznać ptaka. I to mimo spadku powiększenia z 12x do 8x. Jeszcze raz powtórzę: żyłowanie powiększenia kosztem jakości obrazu to moim zdaniem zła droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik

Ja to bym ci radził - korzystając z tego, że chwilowo Taigi 10x50 brak w magazynie DO - przejść się na jakieś targowisko, albo do sklepu myśliwskiego lub wędkarskiego. Na targu teraz królują chińskie plastiki, ale czasem jeszcze ostał się ktoś z BPC. Popatrz sobie przez BPC 10x50, przez BPC 8x30, czy co tam gość będzie miał. Obejrzyj sobie też w sklepie coś innego, nawet coś na co cię nie stać. Będziesz przynajmniej wiedział czego oczekiwać i miał z czym porównać zakup.

 

Ludzie mogą ci tu coś doradzać, albo odradzać, ale jak się zdecydujesz na kupno wysyłkowe i lornetka przyjdzie, a stwierdzisz, że ci nie pasuje (bo np. na targu była inna tańsza i lepsza), to masz 10 dni na odesłanie produktu bez podania przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No święte słowa. Ale jest jeden malutki problem :lol: Do najbliższego targu na którym są jakieś lorntetki to mam ok 130 km. W moim rejonie jest tylko jeden sklep w którym są lornetki i gość mi pokazał tylko jedną bo innych nie miał akurat na stanie. Była to lornetka "Fomei 7-21x40" Czyli była ona z zoomem. I prawde powiedziawszy wcale mi sie nie podobała. Patrzyłem przez nia i ten obraz wydawał sie mi jakis taki nie naturalny. Po powiększeniu zoomem to już było naprawde "cienko". A jak sie zapytałem ile ona koszuje, to jak mi gość powiedział, tak odrazu podziękowałem i odszedłem. Cena 289 zł :lol: Co do jednego jestem pewny, że nie chce lornetki z zoomem. Mieliście racje to nie jest dobre rozwiązanie. Poprostu mieszkam w takim rejonie i nic na to nie poradze. A jechać te 130 km w jedną strone to troche daleko. A co do "dostępności" Taigi 10x50 to już wszystko wiem. W tym sklepie internetowym bedzie dostępna ta lornetka za 2 tygodnie.

 

http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=965

 

Poczekam te 2 tygodnie.

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie jedno troche głupie pytanie ale prosze o szczerą odpowiedź bez zbędnych docinek. :Boink: To jest tylko i wyłącznie ciekawość. Mianowicie, czy lornetką Delta Optical Taiga 16x80WA można obserwować krajobraz? Mam tu na myśli bardzo odległe obiekty. Oczywiście po zamontowaniu lornetki na statywie (bo troche waży - 1700 g). Otóż mam na zachodzie taką otwartą przestrzeń gdzie w odległości ok 10-15 km (w lini prostej oczywiście) są góry i ogólnie jest ładny krajobraz który chciałbym zobaczyć z bliższa nie wychodząc z domu. I ciekawy jestem co przez tego "kolosa" mógłbym zobaczyć? To jest tylko czysta ciekawość. Jest możliwość przez taką lornetke coś zobaczyć w dzień czy ona nadaje sie tylko do obserwacji nieba w nocy? :D

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pokazywać całkiem przyzwoite obrazy dzienne ale obarczone chromatyzmem (niebieskawo-fioletowa poświata przy kontrastowych krawędziach). Ograniczeniem jest nie tylko masa ale i powiększenie. Pwerek w okolicach 15-20x nadaje sie jeszcze do obserwacji z ręki ale lepiej do takich obserwacji uwalic się w jakimś siedzisku z podłokietnikami (leżak, fotel). Pole takich lornetek to też nie jest wielki pomocnik w obserwacjach krajobrazu. Po prostu jest w tego typu lornetkach mniejsze niż w binach klasy 7x50 - 10x50

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli mam jakiś konktretny cel do obserwowania to to pole jakie jest akurat w tej lornetce Taiga 16x80WA (54 m / 1000 m) jest wystarczające. I jeszcze jedno "głupie" pytanie :Boink: Zawsze mnie ciekawiło jak to jest przy tym całym "zbliżeniu" Jak lornetka ma parametry np 10x50 to jak oglądam jakiś obiekt z np 1000 m to bedzie mi sie wydawało że ile jestem od niego?? chodzi mi tu o odległość pomiędzy mną a obiektem obserwowanym. Można to jakoś obliczyć?? Wiem że mówi sie tak że jak jest lornetka 10x50 to obiekt obserwowany wygląda 10 razy bliżej ale mi chodzi ile by to było np w metrach? Przepraszam za to troche głupie pytanie, ale zawsze mnie to ciekawiło. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę "obok" tematu, siedze sobie na allegro i znalazłem takie cudo:

 

http://[ZAKAZ_ZAMIESZCZANIA_LINKÓW_KOMERCY...dyna_extra.html

 

nieciorta jednak nie moge nigdzie na necie znaleźć coś więcej na jej temat, chyba chińszczyzna jak zwykle , ale chętnie bym ja zobaczył osobiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważne ;) Ważne,że ta lornetka z tym hiiiper zoomem to g... podróba i ściema. Bresser [cokolwiek można powiedziec o tej nienajlepszej na ogół marce] nie robi takich lornetkopodobnych wyrobów. Czy Ty sobie zdajesz w ogóle sprawę, co oznacza zoom 20-100 w lornetce [krótkogniskowe obiektywy!] o szkłach 60mm? Jak w tym dowcipie o młodym dróżniku, co próbował desperacko poprawić mały błąd w nastawni: Chodź dziadku popatrzeć, takiej katastrofy w życiu nie widziałeś!

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak to jest z tymi odległościami? Jest możliwość jakoś to obliczyć? Np jak by to wyglądało w przypadku tych parametrów: 10x50?? Obiekt jest widziany 10 razy bliżej a ile by to było np w metrach? Powiedzmy obiekt z 1000 m przybliżony 10 razy. Ale zadaje pytania :ha: Nigdy Was to nie interesowało? :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowało, owszem. Poczytaj jakiekolwiek ABC na stronach dystrybutrów sprzętu optycznego [no, może nie każde, bo czasem sie bełkot trafia].

Ad meritum: powiększenie lornetki jest zdefiniowane jako powiekszenie kątowe. Czyli np. lornetką 10x Ksiezyc o rozmiarach katowych ok. 0.5st. jest widoczny jako obiekt o rozmiarach ok. 0.5 x 10 = 5st. Ta reguła przekłada sie na wszystkie obiekty w polu widzenia, te bliższe i te dalsze. ALE z odległoscia już nie jest tak samo. Dla obiektów b. odległych, o małych rozmiarach kątowych, jak wspomniany Księżyc mozna jeszcze przyjąć proporcjonalna zależnośc [czyli mamy w tym przykładzie Ksiezżyc 10x bliżej], ale już oglądając drzewo na łące z kilkudziesięciu metrów absolutnie nie, zależność jest nieliniowa -trygonometria sie kłania...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość K.Miernik
Takie pytanko mam. Czy Kronos 20x60 nadaje sie do obserwacji dziennej? Jaki byłby obraz z niej w dzień? Czy ta lornetka jest tylko i wyłącznie do astro?

 

Ta lornetka ma ograniczone zastosowanie do obserwacji dziennych, bo:

a) wymaga statywu

B) jest wielka,

c) jest ciężka,

d) ma małe pole widzenia (3.5 stopnia),

e) ma bardzo żółty obraz.

 

Stąd wynika:

a) p. niżej

B) statyw i lornetka nie mieści się do plecaka,

c) nigdzie ci się nie będzie chciało brać 1.5 kg lornetki plus statyw,

d) nadaje się do obserwacji tylko statycznych obiektów,

d) i pokazuje żółty świat.

 

Podsumowując: idealna lornetka do podglądania sąsiadki z balkonu, pod warunkiem, że masz statyw. Ładna sąsiadka równoważy depresyjność zółtego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności zgadzam się z przedmówcami, jednak nie powiedziałbym, że nadaje się tylko do obserwacji obiektów statycznych. Ja po kilku sesjach bez problemu łapałem każdy samolot . Ptaki i inne zwierzaki też nie stwarzają żadnych problemów.

Pozdr

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności zgadzam się z przedmówcami, jednak nie powiedziałbym, że nadaje się tylko do obserwacji obiektów statycznych. Ja po kilku sesjach bez problemu łapałem każdy samolot . Ptaki i inne zwierzaki też nie stwarzają żadnych problemów.

Pozdr

 

No i jak było widać np samolot który leci na wysokości 8000 m? Chyba nieźle musiało go przybliżyć przy 20x :rolleyes: Tylko że jak obraz jest mocno zażółcony to troche może przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według testów Arka 18x z hakiem, a lornetkę każdą najlepiej przed zakupem potrzymać w ręku i zerknąć choć przez chwilkę. Jak już wcześniej pisałem zażółcenie obrazu nie przeszkadza mi zbytnio, gdyż jak narazie mam do czynienia tylko z optyką CCCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.