Skocz do zawartości

Okular do obserwacji obiektów mgławicowych??


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje okularu do obserwacji mgławic tylko niewiem jaki bedzei dobry. Bardzo prosze o podanie jakis linków z okularkami dobrymi i nie dogimi nadajacymi sie do obserwacji mgławić.

Zgóry dzięki.

 

Hmm... jakby Ci to powiedzieć... Sam okular nie wystarczy do obserwacji mgławic, potrzebna jest jeszcze jedna cześć zwana teleskopem a o Twoim nie wiemy nic.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bressera 114/500, obserwowałem nim wiele mgławic. Ale w zeszłym roku porzyczyłem super okular od znajomego i rewelacja wszystkie szczegóły mgławic były widoczne dzióra w m57 widac super. Dlatego poszukuje tego okularu bo ardzo chce go kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bressera 114/500, obserwowałem nim wiele mgławic. Ale w zeszłym roku porzyczyłem super okular od znajomego i rewelacja wszystkie szczegóły mgławic były widoczne dzióra w m57 widac super. Dlatego poszukuje tego okularu bo ardzo chce go kupic.

Ten super okular od znajomego to był z pewnością superplossl. Kup superplossla, to jest super okular, o którym można mówić w samych superlatywach. Ogólnie mówiąc superplossle są super.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

 

Bracie.

 

A po czym wnosisz, iż super plossl to był? Wiele okularów dobrymi osądzają i nie ma na tym padole ino jednego o którym mógłbyś rzec, iż wybranym jest! Azaliż powiadam Ci, nim nauczać zaczniesz pobłądzone owce, z pokorą pomiarkuj słowa swe, czy jedyną prawdę niosą i na złą drogę bliźniego nie powiodą.

 

Azaliż spytaj pierwej jakie powiększenie okular ten posiadał i jakim wyglądem twórca go obdarzył. Możliwym jest, iż mocni we wspólnocie odnajdziemy prawdę, choc wiara ma niewielka.

 

Pozdrawiam.

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtopic... Hans co ty znów piłeś? :blink:

 

Paweł Maksym

 

Generalnie to mi chodziło o to, że taki strzał "to był okular X", gdy nic o nim nie wiemy jest troszkę bez sensu. A forma wypowiedzi jest jaka jest, bo już głupawki w robocie dostaje :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo odradzam lizanie okularów :szczerbaty:

 

A z tego co pamiętam to "zwykły" Plossl i "dobry" Plossl to tyż różnica

 

Aczkolwiek :szczerbaty: zwykły plossl i super plossl już niekoniecznie. Onegdaj :szczerbaty: były to dwie rózne kostrukcje optyczne. Obecnie producenci na plossle nalepiają naprawde rózne napisy, przyczym słowo "super" nie ma nic do kostrukcji optycznej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli niedrogi i do mgławic to ja stawiam na superplossla NPZ rosyjskiego. Dla ogniskowej telepa 500 mm to tak coś około 17 mm okular byłby najlepszy. Powiększenie około 30, źrenica wyjściowa ca 4 mm. Rosyjskie plossle są tanie, a przy tym mają dobrą relację cena/jakość. Do tej pory posiadam spl 25 mm NPZ i nie mam zamiaru się go pozbywać. To dobry okular. Pole widzenia 52 stopnie. Pojawia się lekka koma i nieostrość na brzegach, ale to nie jest przecież nagler, więc trzeba wiedzieć, czego można oczekiwać po takim okularze.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.