Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś bardzo długo ją obserwowałem, będę musiał spróbować ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziurka w chmurce w dniu wczorajszego wieczora,okazja była na obserwacje i na Chi Cyg dałem na około 4.5 mag o godz. 17.19 UT. Data Juliańska JD 2458034.2215

Edytowane przez dja.obserwator

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe, że w tym roku nie było charakterystycznego zatrzymania jasności na gałęzi wznoszącej przed maximum.

Gdzieś kiedyś czytałem czym tłumaczy się takie zachowanie ale już nie pamiętam.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pokrótce wyjaśnił takie zachowanie oraz jego brak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety,nasza bohaterka idzie pomału w dołek. Nie dała rady być jaśniejsza powyżej 4 mag! Jej wahania jasności ostatnio utrzymywały się na poziomie około 4.4 mag -4.5 mag. 

KHI CYG.PNG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według Biuletynu AAVSO tegoroczne maksimum dla CHI CYG (khi cyg) wypadnie na początku Grudnia czyli za miesiąc. Nie dawno wróciłem z obserwacji wykorzystując dziurkę chmurkach i na khi cyg oceniłem na 8.0 magnitudo przez lornetkę 20x80 :D Zeszło roczne maksimum dla tej gwiazdy wyniosło około 4.5 mag! Zachęcam do jej monitorowania i do przesyłania baz obserwatorów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest okazja obserwować tegoroczne maksimum ponieważ następne maksimum dopiero wypadnie w 2020 roku!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Upss.. Wygląda na to,że wyżej nie poszła,stanęła gdzieś w granicach 4.9-5.0 mag.

khi cyg krzywa.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecana zawartość

• Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Lubię
      • 3 odpowiedzi
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
      • 161 odpowiedzi
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
      • 21 odpowiedzi
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Dziękuję
      • 11 odpowiedzi
    • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
      W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
        • Dziękuję
      • 85 odpowiedzi
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.