Skocz do zawartości

Co to za obiekt?


Rekomendowane odpowiedzi

Czasami gdy mam trochę wolnego czasu, wybieram się w wirtualną podróż po świecie.

Dzięki GOOGLE MAPS można obejrzeć (czasami nawet bardzo dokładnie) różne niesamowite miejsca na świecie. Ostatnio trafiłem na obiekt, który mnie bardzo zaciekawił. Wygląda to na....., ale równie ciekawa jest jego okolica.

http://img96.imageshack.us/img96/4079/obiektvx9.jpg

Mam zagadkę dla forumowiczów, kto wie w jakim leży "to coś" państwie, a może też czym może być cały ten obiekt? Czekam niecierpliwie na odpowiedzi i informacje.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wygląda to na(podaję za Wikipedią):

La Negra is a small industrial complex 10 km. east of Antofagasta, Chile. Among La Negra industries, the two major ones are Noranda, a copper refinery, and a cement plant, Inacesa.

La Negra is also the intersection of Pan-American Highway and the road from Antofagasta to Escondida Mine.

 

The Escondida (Spanish "hidden") mine is the copper open-pit mine with the largest production in the world, representing 8 percent of all world production located in the Atacama Desert of Chile, near 160 kilometers southeast of Antofagasta.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3...didaMine-EO.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele się pomyliłem?

Przyznam się, że nie mam pojęcia o przeznaczeniu obiektu z zaporą.

 

La Negra - mały kompleks przemysłowy 10 km na wschód od Antofagasty a w nim:

Noranda a copper refinery(na dole),

Inacesa a cement plant(u góry jasny obiekt).

Rzeczywiście około 10km na wschód od miasta są takie dwa obiekty, które odpowiadałyby opisowi.

http://img114.imageshack.us/img114/3785/miastoyu5.jpg

 

Jednak zapora wraz z dwoma obiektami przemysłowymi są na południu i trochę dalej(ale nie jest to 160km)

więc nie jest to Escondida Mine.

Tego obiektu jeszcze nie udało mi się zidentyfikować na mapie, cały czas szukam a opieram się na fotce kopalni z Wikipedii.

The Escondida (Spanish "hidden"), czyżby tak bardzo ukryty, że nie idzie go znaleźć?(przecież jest ogromny!!!)

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antofagasta jest czwartym pod względem liczby ludności miastem Chile(318tys). Otoczona Pacyfikiem z jednej i wysokimi wzgórzami z drugiej strony. W okolicach miasta działają duże kopalnie. Najważniejszym surowcem jest miedź. Większościowe udziały w przemyśle miedziowym i nie tylko posiada rodzina Luksić. Najbogatsza rodzina w Chile(fourth in Latin America, 132nd in the world) z majątkiem 4.2 mld dolarów. Przodek rodziny przybył do Chile z chorwackiej wyspy Brač w 1910r. Widać, że dorobienie się ogromnego majątku zabrało rodzinie prawie 100 lat. Całkiem nieźle :D

 

Może ktoś ma inne interesujące obiekty, o których możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego dzięki satelitom i internetowi oczywiście.

Pozdrawiam

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa uznania za dociekliwość i konsekwencję w poszukiwaniach. Dotarłeś z kosmosu na twardy grunt ziemskiej rzeczywistości aż do małej Chorwacji. Brawo. Mam tu dla Ciebie zagadeczkę i nie przypuszczam żeby ś zbyt długo sie nad nią trudził. Podaj nazwę tego obiektu, który znajduje się na Saharze.

Sahara.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to krater uderzeniowy TALEMZANE o średnicy 1,75km, położony w północnej Algierii. Odkryli go z powietrza lotnicy na początku XX w. Na starej fotografii lotniczej zamieszczonej w albumie "OBRAZY NIEBA" - Jana Gadomskiego, w centrum krateru widać zarys mniejszego zagłębienia, które obecnie jest zatarte.

Talemzane_max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz ja pokażę pewien niezwykły obiekt.

zagadka1.jpg odrobinę na północ jest jeszcze jeden zagadka5.jpg

Z dalszej perspektywy wygląda tak:

zagadka4.jpg

Jak nie będzie poprawnych odpowiedzi dodam jeszcze zdjęcia lotnicze tych obiektów.

Dla ułatwienia dodam, że w pobliżu w 1972 roku było widoczne całkowite zaćmienie Słońca. Poniższe zdjęcie zostało właśnie tam zrobione.

72Ring.jpg

PS. Myślę, że Paweł Maksym nie powinien odpowiadać publicznie, może to być dla niego zbyt łatwe.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję podpowiedź do ostatniej zagadki.

Zdjęcia lotnicze tych obiektów wyglądają tak:

zagadka.jpg zagadka1.jpg

Wzgórza te mają od kilku do 50 metrów wysokości i nie są to wulkany.

Podobne formy najprawdopodobniej występują również na Marsie.

A zagadka polega oczywiście na nazwaniu tego typu form terenu i nazwaniu miejsca, skąd te zdjęcia pochodzą.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - mówisz i masz.

Taki pagórek nazywa się pingo.

Średnio ścisła definicja z rysunkiem jest tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pingo

Tu jest lepsza:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pingo

Pinga to hydrolakkolity występujące w obszarach wieloletniej zmarzliny. Najpiękniejsze i najokazalsze opisane są z Ameryki Północnej. Konkretnie z obszaru delty Mackezie i Alaski.

Te na zdjęciach są z delty Mackenzie, konkretnie z miejscowości Tuktoyaktuk nad Morzem Beauforta, w pobliżu której znajduje się bardzo dużo tych pagórków lodowych. http://en.wikipedia.org/wiki/Tuktoyaktuk%2...est_Territories

Jak już pisałem w Tuktoyaktuk były prowadzone obserwacje całkowitego zaćmienia Słońca w 1972 roku.

A tak wygląda to ze współrzędnymi z googli:

Tuktoyaktuk.jpg

Pinga są odrobinę na zachód i południe, ale poza kadrem.

A tak Tuktoyaktuk wygląda z samolotu:

Tuktoyaktuk_Aerial_1996.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro poprzednia zagadka, mimo podpowiedzi, była taka trudna, daję jeszcze jedną. Tym razem chyba łatwizna. Co prawda rzadko widuje się ten obiekt z góry, ale chyba to nie będzie przeszkodą.

Co to jest i gdzie się znajduje?

zagadka6.jpg

Widziałem, w kółko obszedłem :) Rewelacja. A gwiazdy owszem, są tam na wyciągnięcie ręki. To oczywiście Uluru, serce Australii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to Uluru. Pierwszy prywatnie odpowiedział sumas. A tak na marginesie Australia w Google Earth, to prawdziwa uczta dla oka. Cała geologia na wierzchu - piękne formacje skalne, warstwy twardzielcowe na powierchniach zrównań, niesamowite przełomy. A i takich skał jak Uluru można trochę znaleźć.

Prawie 100 km na wschód od Uluru jest np taka formacja geologiczna. Nie wiem nawet, jak się to nazywa i czy jest atrakcją turystyczną.

au2.jpg

A tak to wygląda z boku, patrząc od północy (2-krotne przewyższenie wysokości):

au1.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będzie zagadka trudniejsza. Proszę odpowiedzieć co jest na tych obrazach satelitarnych i gdzie się znajduje? Chodzi o strukturę z ciemnym środkiem w centrum obrazu. Cała struktura ma średnicę 20 km, a ciemny środek około 9 km. Zdjęcie ze zbliżeniem zrobione jest z wysokości 25 km.

zagadka2.jpg zagadka3.jpg

Dla ułatwienia dodam, że miejsce to wiąże się w jakiś sposób z Marsem. I wcale nie dlatego, że wewnątrz zobaczyć można na przykład takie krajobrazy (tak, tak - to ta słynna "Ziemska Twarz" :ha: ):

face.JPG

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.