Skocz do zawartości

wybór lunety/lornetki niskobudżetowej


astalavista

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed dylematem zakupu czegoś do obserwacji naziemnej i nie tylko,z ofert na rynku zainteresowało mnie YUKON 20-50X50,ewentualnie CELESTRON ULTIMA 65.czy może nie lepiej wziaśc jakąś lornetkę o dobrym zbliżeniu.Chodzi mi o obserwacje samolotów na wysokości przelotowej,księżyc,ew.większe planety,przyroda.Czy wyżej wymienione odwracają obraz.Może są jacyś użytkownicy tego sprzętu.Prosił bym o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty ma wtedy kiedy stosujesz kątówkę 90* (diagonal mirror) lub 45* (erecting prism). W momencie kiedy włożysz okular bezpośrednio w wyciąg (o ile telep zogniskuje) wtedy uzyskujesz obraz odwrócony.

Ten telep ma właśnie erecting prism 45* który ma ułatwić obserwacje naziemne, ale w astro, zwłaszcza przy obserwacjach blisko zenitu taka kątówka nie jest już tak wygodna.

Chociaż tutaj pomiędzy opisem, a zdjęciem jest rozbieżność (na zdjęciu widnieje telep z kątówką 90*) :)

 

 

lornetka i wszystkie nowoczesne refraktory jest zbudowana w układzie lunety Keplera http://optyczne.pl/index.php?slownik=29 - czyli potrzebuje układu prostującego obraz, albo w postaci elementów odbijających (pryzmaty, zwierciadła) albo układu soczewek obracających obraz (lunety celownicze w broni)

 

Jest jeszcze luneta Galileusza http://optyczne.pl/index.php?slownik=27 ,która daje obraz prosty bez dodatkowych "bajerów" w układzie optycznym.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna sam się bawię w "planespotting" i przechodzę przez kojejne stopnie wtajemniczenia. Osobiście odradzałbym zakup teleskopu. Jeśli już to "short tube" (np. jeden z tych: http://www.skywatchertelescope.net/ProductsST), oczywiście spośród mniejszych modeli. Ten czarny Celestron będzie miał zbyt małe pole widzenia, żeby obserwacja samolotów była przyjemnością.

 

Początkowo też napalałem się na telepa, ale z perspektywy czasu widzę, że to byłby poroniony pomysł. Moim zdaniem ideałem jest mocna lorneta (Kronos 20x60, ew 26x70 - można je kupić w pryzmacie - niestety ta ostatnia ma podzielną ogniskową), albo luneta (short tube, ruskie ZRT przerobione w astrokraku, czy jakiś sprzęt dla ptakolubców) umieszczona na porządnym statywie z dobrą głowicą olejową - to ostatnie jest szczególnie istotne, bo przy szybko poruszających się obiektach najważniejsze jest pewne prowadzenie. Inaczej obraz skacze i komfort zerowy.

Taki sprzęt będzie najbardziej unwersalny i mobilny, będzie go można zabrać w teren, a co najważniejsze - szybki w rozstawianiu i celowaniu (to przy samolotach) oraz pozwoli na obserwację w szerszym polu. Bo co to za przyjemność widzieć w ogromny powiększeniu kadłub i niewiele poza tym? Prawdziwa frajda to widzieć lot w szerszym kontekście, na tle chmur (śledzić jak się w nie zanurza i wyłania), zachodów słońca, w ogóle trochę szerszej panoramy.

 

Pozdrawiam i życzę owocnych łowów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Prawdziwa frajda to widzieć lot w szerszym kontekście, na tle chmur (śledzić jak się w nie zanurza i wyłania), zachodów słońca, w ogóle trochę szerszej panoramy.,,

 

Zgadzam się całkowicie, dlatego w większości przypadków używam do obserwacji (przyrodniczych i obiektów latających) lornetki a do focenia MTO

 

samol01.jpg

sam02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgodzę z przedmówcami w kwestii oberwacji przyrody. Najchętniej używam lornetki 12x50 (stara japońska produkcja), ma pole widzenia 6 st. i nie wymaga statywu (jako przeglądówka również do astro). Do większych przybliżeń używam ZRT 457 ze złączką 45 st. z AK - tu niezastąpiony jest okular LV zoom 8-24, zwłaszcza w terenie nie potrzebuję worka okularów :)

Jak widać we wszystkim trzeba się specjalizować. Musisz wiedzieć, że lunety wymagają statywu z porządną głowicą, a to też pewien wydatek.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek i uznanie za fotki! :notworthy:

 

A wolno spytać jakim MTO się posługujesz i na czym on stoi?

 

Pierwsza fotka poprzez MTO-11 CA a stoi na statywie fotograficznym z głowicą olejową, co niestety pozwala mi tylko, na astrofoto księżyca, słoneczka i latadeł oraz przyrodniczych, ale powoli zbieram się do zakupu jakiegoś paralityka z napędem. Drugie zdjęcie było wykonane poprzez sigmę 70-210 przy dobrych warunkach pogodowych. Aparat to EOS 350D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty ma wtedy kiedy stosujesz kątówkę 90* (diagonal mirror) lub 45* (erecting prism).

Bartolini!!! Błąd!!

Diagonal mirror, jak sama nazwa wskazuje, NIE wyprostuje Ci obrazu w obu płaszczyznach, bo zachodzi tam tylko jednokrotne lustrzane odbicie, wiec przy kątówce tego typu skierowanej w górę będzie obraz prawidłowo góra -dół, ale lustrzanie lewo-prawo. Pełne odwrócenie lunetowego obrazu do prostego zapewniają tylko kątówki z pryzmatem dachowym, gdzie masz odbicie w dwóch płaszczyznach. Te ostatnie wystepuja zarówno w wersji 45st., jak i rzadziej 90st. [mam taką w soim travellerze]. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Nie da się odróżnić star diagonal od 90st. kątówki prostującej obraz po wyglądzie zewnętrznym, zostaje tylko zerknięcie w okular...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak poprzeczytaniu opini wybór padnie na: kronos 20x60 lub celestron skymaster 15x70.Wiem,że celestrony raczej są dobrze skolimowane dają jasny obraz i kupno tejże lornetki byłoby udaną inwestycją.Kronosy, większy power.Niewiem jak jest z nowymi egzemplarzami,chodzi mi właśnie o kolimacje.Gdyby były w Astrokraku to niebyło by problemu.A moze ktoś kupował w Pryzmacie?.Prosiłbym o opinie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma w Astrokraku to kup gdzie indziej a skolimuj u Janusza (hm napisz do niego na pw. ile to będzie kosztować i suma sumarum na coś się zdecydujesz). Nie wiem jak z jakością celestrona skymaster 15x70, ale powiększenie jest wystarczające a zyskujesz większe oko, dlatego może to by był lepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.