Skocz do zawartości

Wspaniałby wieczorny bolid nad Warszawą


Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj widziałem najjaśniejszego i najpiękniejszego bolida w życiu.

 

Miejsce obserwacji Bronisze, gmina ożarów mazowiecki, na północny zachód od lotniska Okęcie, Godzina 21:27. Niebo było jescze jasne (taka wczesna szarówka) jescze nie widziałem Jowisza (może był za jakąś chmurką akurat, ale wątpię. raczej było za jasno.) meteor na początku był na tyle jasny, ze zwrócił moją uwagę, mimo że niepatrzylem w tamtą stronę. leciał z zachodu na wschód. kierunek przelotu niemal pokrywał się z kierunkiem przylotów na okęcie z zachodu. Gdy go zauważyłem był mniej więcej 60* nad zachodnim choryzontem. jaśnieł i ciemniał. w okolicach zenitu (przelecial dokładnie przez zenit!) zaczeły sypać się z niego czerwone iskry. zostawiał ogon długi gdzieś na 10 stopni. puźniej rozsypal się gdzieś na 5 czy 6 czeronych kawałków które jeszcze chwile leciały w różnych kierunkach i tak zakończył żywota. Całość trwała chyba ze 4 sekundy, mimo że nie widziałem początku. leciał dosyć powolny... w skali 1 - 5 dałbym mu 2... nie moge podać jasności, bo nie miałem żadnego punktu odniesienia. jak mówiłem nawet Jowisza jesze widać nie było.

 

Mam teraz kilka pytań :)

 

czy o tej porze działają już stacje bolidowe?

czy w wieżach kontrolnych ktoś cały czas obserwuje niebo? jesli tak, to napewno widział ten bolid.

jaką on mógł mieć jasność skoro na jeszce jasnym niebie mocno się odznaczał i zwrócił moją uwagę rozbłyskiem?

 

gdybym zobaczył go w nocy podczas obserwów czyli na ciemnym niebie to bym chyba zemdlał :D widział go jeszce ktoś?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem! :)

W Wyszkowie przelot widoczny był nad południowo-zachodnim horyzontem na wysokości ok. 40-45 stopni. Widoczne były sypiące się "iskierki" i rozpad na dwie części. Jedynie co do czasu bym się spierał - wg mnie było to o 21:23. ;)

 

Przecudniej urody zjawisko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zdecydowanie za wcześnie na stacje bolidowe. Ważne jest w związku z tym, aby o tym zjawisku jak najwięcej dowiedzieć się z Waszych obserwacji wizualnych. Konieczne jest więc jak najdokładniejsze określenie azymutów i wysokości początku i końca zjawiska, czasu jego pojawienia się i orientacyjnej jasności oraz prędkości kątowej.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ważne jest w związku z tym, aby o tym zjawisku jak najwięcej dowiedzieć się z Waszych obserwacji wizualnych. (...)

Skoro ważne, to podaję informacje, które posiadam.

 

Bolid leciał nad południowo-zachodnim horyzontem, z zachodu na południe, na wysokości ok. 45 stopni - wg mnie, wysokość była stała (nie zauważyłem wyraźnego zmniejszenia lub zwiększenia wysokości), jasność ok. -5.

Czas sprawdziłem natychmiast po obserwacji - była godz. 21:23 (+/- 30 sekund). Ponieważ mało doświadczony jestem w określaniu prędkości kątowej, po konsultacjach mogę powiedzieć, że wynosiła ona ok. 15 stopni na sekundę.

 

I to już wszystko, co pamiętam... Przyda się to do czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział go również mój 8 letni brat, ja stałem tyłem do całego widowiska :angry: Obserwacja jest więc mało dokładna, ale może się przyda. Meteor zauważony w Warchałach koło Szczytna, czasu dokładnego nie mogę podać bo nie miałem pod ręką zegarka, był dość powolny, na południowym wschodzie na wysokości ok.30 stopni. Rozpadł się na 3 kawałki, barwa biała.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.