Skocz do zawartości

Celestron czy Meade ?


Kasia 85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Zwracam sie do Was "fachowców" o porade. Chcialabym kupic sobie teleskop, przegladalam rozne fora i rozmawialam telefonicznie juz z kilkoma osobami. Prawie wszyscy na poczatek polecają mi Celestrona 114 Eq 2 za 699 zł. Co o nim myslicie... bedzie ok na poczatek ? Ale dzis znalazlam na ebay w tej samej cenie teleskop Meade/Bresser Ds-2000 dokladnie Ds-2130 At z fajnym pilotem i GOTO. Szukałam jakis informacji o tym sprzecie w sieci, polskim google i nic... Ktory wedlug was ma lepsze parametry, optyke... ? Acha i jeszcze jedna kwestia bo nie moge nigdzie znalesc informacji na ten temat. Czy rzeczywiscie jak nosze okulary to musze zakupic okular lantanowy? Tak przeczytałam...moze sie myle... narazie zglebiam temat astro... jestem juz po lekturze "niebo na weekend".

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po specyfikacji podanej tutaj to on na w wyciągu soczewke Barlowa, a na takie wynalazki to nie najlepiej patrzymy ;) Po prostu ma za którtki tubus w stosunku do podanej ogniskowej. Za przemawia GOTO, jako przydatny gadzet do szybkiego wyszukiwania obiektów.

Celestron wydaje sie jednak lepszą opcją optycznie.

 

pozdrawiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

127/1000 mm z tak krotka tuba to tylko z barlowem i przy okazji z sferycznym lustrem ok 500mm . To od razu przesadza o omijaniu szerokim lukiem takich konstrukcji . Jest to za tani sprzet aby korektor lustra byl bardzo dobrej jakosci a tym samym nie pogarszal obrazow. Wyciag 2" to w tym przypadku bajer.

130/900 na EQ2 wiecej zobaczysz .

Nieoszukane barlowem telepy sa drozsze niz ich odpowiedniki z krotka tuba.

 

Jak nie masz wady oka asferycznosc / czy podobnie/ to po sciagnieciu okularow ustawisz sobie ostry obraz tylko w innym miejscu niz innii telepowe okulary nie musza miec duzego ER .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Meade, poniżej link do opisu:

 

http://www.meade.com/starterscopes/ds_series.html

 

Za przemawia większa średnica i Go TO. Jak chcesz, to możesz sama wyszukiwać obiekty, ale generalnie wiekszą frajdą jest obserwowanie. Ten ma 1400 obiektów, nie jest to hit, ale na pewno dobry początek. A za 700 PLN nie należy oczekiwać cudów optyki. No i na początek, lepszy jest LNT, bo znajdzie północ i się sam zorientuje. A z EQ2 trzeba znaleźć gwiazdę polarną. Czasem z balkonu patrzącego na południe, jest to niemożliwe :szczerbaty: Ważne, że nie wydasz mnóstwa kasy na początek. Czasem hobby się znudzi i co wtedy? Łatwiej sprzedać teleskop mający więcej opcji. A jakie można zrobić fotki tym teleskopem:

 

http://www.meade.com/photogallery/ds_gallery.html

 

Chyba nie taka zła optyka.

Ale poczytaj Sumasa

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12339

 

No i nocka zarwana

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..czegos tu nie rozumiem podałam symbol tego Meade...a Wy podajecie linki do innych modeli...(mniejszych) to jest jest link do tego Meade za 700 zł z ebay... http://cgi.ebay.pl/Teleskop-Meade-Bresser-...1QQcmdZViewItem ...mam rodzine w niemczech wiec ze sprowadzeniem nie bedzie problemu... hmm... tak jak sie spodziewalam Ci co maja Celestrona polecaja Celestrona podobnie z Meade... kurde... nie moge sie zdecydowac.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo wcale nie jest konieczne na początek - jeśli nauczysz się orientować montaż na gwiazdę polarną to zdobędziesz cenne doświadczenie i poradzisz sobie z każdym EQ, bez GoTo. Ja osobiście stawiam na Celestrona 114, chociaż EQ2 jest troszeczkę zbyt słabej (nie powiem złej) jakości. Najlepiej jak zobaczysz i sama stwierdzisz, czy EQ2 Ci odpowiada na początek, czy może warto zmienić montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dzis znalazlam na ebay w tej samej cenie teleskop Meade/Bresser Ds-2000 dokladnie Ds-2130 At z fajnym pilotem i GOTO.

 

Ja zrozumialem, ze chodzi Ci dokladniej o model DS-2130 i do takiego dotarłem. Nie podałaś linku na ebay, wiec nie ma czego nie rozumiec w moim działaniu :)

 

Btw, ten z ebay ma dluzszy tubus, co sugerowałoby jednak brak Barlowa w wyciągu czyli jak najbardziej sprzęt ok.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że lepszym rozwiąznaniem na początek będzie ten Celestron, jest to sprawdzony sprzęt i wiadomo o nim dużo bo wielu użytkownków posiada ten teleskop a tego Made to pierwszy raz widze. GOTO to tylko taki bajer który według mnie na początku jest zupełnie zbyteczny, ty kupujesz ten teleskop by poznać niebo i nauczyć się odszukiwać obiektów.

Pamiętam jaką radośc sprawiło mi gdy pierwszy raz odnalazłem jakiś obiekt głebokiego nieba.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.