Skocz do zawartości

Astrofoto kompaktem na Syntrze 8"


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niedługo stane się szczęśliwym posiadaczem teleskopu (najprawdopodobniej Syntra 8"). Jak każdy początkujący chcę spróbowac astrofoto. Chciałbym zapytać czy aparat Sony DSC V1 (taki posiadam) http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://...1/strona-1.html będzie się nadawał. Mam świadomośc że astro i kompakt to słabe małżeństwo ale z braku laku dobry i kit. Dodatkowo co sądzicie o takim wynalazku http://www.allegro.pl/item115273991_adapte...stage_6030.html.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Księżyc i Słońce ( przez odpowiedni filtr oczywiście)

Niekoniecznie. Z Syntą na dobsonie oczywiscie tak jak piszesz,wymagana projekcja pozaogniskowa przez okular, ale jeśli zrobisz sobie koziołka lub zainwestujesz w paralaktyk, to jakieś tam foty jasnych DS-ów powinny wyjść, bo ten aparat ma czasy do 30s i maks. ogniskową 136mm. Mam taki. Zobacz, co qbanos robi z canonkiem z 15s. Jeśli chodzi o astrofoto to niestety porażką jest tryb TIFF w tym aparacie, bo zapis na kartę w tym formacie trwa ze 45 sekund.

Ja na razie próbowałem sie bawić projekcją, ale niewiele mi wyszło z racji nieodpowiedniego doboru sprzetu -kiepski okular projekcyjny i kilka innych spraw. Ale do tego tematu na pewno wrócę, a niezależnie od tego mam zamiar się sparalaktyzować i wziaść za jasne DS-y.

Przy projekcji ważne jest użycie okularu z bardzo długim eye relief, bo przy 4x zoomie bedzie problem z winietą inaczej. Sugeruję coś rzędu 40mm Plossl. Przy okazji małe powiekszenie, biorąc pod uwagę sporą ogniskową aparatu i Synty, da rozsądną skalę obrazu. Podobnie w projekcji przez jakiś teleobiektyw, podobnie jak to robi qbanos.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odradził branie się za fotografowanie DS-ów zaraz na starcie z pierwszym i całkiem sporym teleskopem, na kiepskim montażu, ponieważ jako astrograf taka tuba to już spora armata i bez żadnego doświadczenia na mniejszym sprzęcie przewiduje porażkę. Zacznij od samego aparatu posadzonego na obejmie Synty i poćwicz dla nabrania pojęcia jak to jest, a teleskopu użyj do prowadzenia ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia się zmieniły, aparat ten sam ale juz nie Syntra 8"., a właściwie Syntra 8" tylko taka Synta SkyWatcher 2001PEQ5. Do tego napęd jednoosiowy i dodatkowy okular x-Cel 5mm (dziś zamówiełm). Wydaje mi się że zacznę od aparatu na tubie a potem przejdę do poważniejszych foto. Ciekawe jak ten sprzęt sie spisze...?

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter Baader'a jest dość sztywny i nie powinien być źródłem jakichkolwiek drgań, ale ja, żeby założyć mały aparat Sony musiałem dowiercić dodatkowo dwie dziurki z prawej strony na obrzeżu jego podstawy. Zabrakło mi dosłownie 2 lub 3 mm w obu kierunkach.

Prosty zabieg, ale denerwujący, skoro adapter jest - ponoć - uniwersalny, no chyba, że ktoś chce na nim przymocować jakieś wielkie bydle.

Pozdr

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.