Skocz do zawartości

Wyciąg 2'' (astrokrak) do Soligora MT-750


alfascorpius

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak w temacie.

Chodzi mi o zwiekszenie uniwersalności tego teleskopu, inwestowanie w docelowy sprzęt (dobry barlow, okulary 2'' - te akcesoria zostaną a teleskop mozna zmienić, filtry planetarne tak samo kupować 1,25 czy 2'' - w tym wypadku 2'' i mam je na wieki i nie będę miał problemu z zastosowaniem ich gdzie indziej, itp.)

Mechanicznie rozstaw otworów mocujących jest prawie taki sam - należałoby tylko rozwiercić otwór na wyciąg.

Czy warto - napiszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

nie warto (z astrokrak) a przynajmniej nie w tej cenie - poszukaj sobie na forum była wojna o te wyciągi ! Jeżeli chcesz porządny wyciąg dozbieraj na baadera lub kup na niemieckim ebayu są tam crayfordy w cenie zbliżonej do tych z AK. Jeżeli chcesz wyciag do wizuala i chcesz rozwiązanie tanie to zakup w DO za 90 zł chiński wyciąg 2" - nie będzie działał gorzej od tego z AK a cena jest śmiesznie niska ! Tak czy inaczej wydaje mi się że będziesz musiał rozpiłować tubus - nie jest to nic szczególnie trudnego ja zrobiłem to ze swoim C6N. Inną sprawą jest czy wtórne w Twoim telepie "obsłuży" 2".

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem go jakieś trzy lata w SCT, ale gdy poluzowała się rolka pociągowa osadzona na wcisk na osi pokrętła i nie ciągneła jednolicie, zmuszony byłem kupić wyciąg Crayforda firmy Baadera. W prawdzie maja one niezbyt duży wysuw, ale to można nadrobić przedłużkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną sprawą jest czy wtórne w Twoim telepie "obsłuży" 2".

Średnica wtórnego to ok. 40-45 mm (bałem się wkładać suwmiarkę do środka :) :) mierzyłem na oko linijką...

chyba by obsłużyło...

Jakoś na Ebayu boję się kupować - macie dobre doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wyciag do wizuala i chcesz rozwiązanie tanie to zakup w DO za 90 zł chiński wyciąg 2" - nie będzie działał gorzej od tego z AK a cena jest śmiesznie niska !

 

Tani - to prawda. Tylko już prawie od miesiąca czekam kiedy się pojawi w DO. Ciągle pisze - już wkrótce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam 2 osoby co czekajac doczekaly sie na ten wyciag. Wymaga tuningu listw slizgowych.

W/g mnie do telepa 150/750 dwucalowy wyciag w zasadzie jest niepotrebny. Za krotka ogniskowa aby stosowac dlugoogniskowe okulary. Do 25 mm powinny niewinietowac w 1,25" . Jedynie to 2" barlow Soligora jak dla mnie bylby przyczyna wymiany wyciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam 2 osoby co czekajac doczekaly sie na ten wyciag.

Z DO mam odpowiedź że za 2 tygodnie będą... akurat po moim urlopie i po ciemnym niebie na Mazurach :(

Za krotka ogniskowa aby stosowac dlugoogniskowe okulary.

Nie rozumiem... przy 750 mm ogniskowej długoogniskowe okulary daja małe powiększenia i są jak najbardziej wskazane, co przy DSach ich szukaniu i wstępnej obserwacji jest OK.

Jedynie to 2" barlow Soligora jak dla mnie bylby przyczyna wymiany wyciagu.

Dokładnie dlatego powstało moje pytanie. Oastatnio też były w dziale sprzedam okular 32mm 2'' RKE (całkiem dobry) i filtry 2'' - stąd moje zapytanie.

Jednak mam duże wątpliwości czy w ogóle warto sobie zawracać glowę. Chociaż kusi mnie ten barlow. 2'' kosztuje 250, a 1,25 ok 370 zgodnie z testami na AS. Różnica 120. minus 100 na 2'' z DO i mam 20 zł zysku, ale nie o to chodzi - mam bardziej uniwersalny wyciąg i może nawet trochę lepszy od oryginalnego 1,25. Mogę wtedy kupować dowolne okulary i akcesoria. ciągle pytam czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego telepa F5 dlugoogniskowe okulary z tanszej wersji nie spasuja . Tylko srodek obrazu bedzie dobry . Jak masz naprawde ciemne niebo to 25 mm czy 32 mmokular moglby byc . Ale jak jasnawe to powiekszenie ok 60 x "sciemni niebo" i wiecej zobaczysc . Najlepiej na zlocie potestuj co bedzie pasowac.

Jest mozliwe ze jakis 7-8mm i 12-14 mm najbardziej spasuja do DS tym telepem. Do przegladania nieba moze 20-25 mm - ale to najlepiej sprawdzic doswiadczalnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad jakimś wyciągiem do mojego Taurusa. Co oznacza że na zbyciu mam wyciąg astrokraka robiony spcjalnie pod taurusy wydaje mi się że rózni sie on troche od tego seryjnego wyciągu jaki produkuje Astrokrak. Ale wracając do żeczy szukam wyciągu oznaczonego jako LOW Profile czy ktoś spotkał sie z takim wyciągiem?? Będe wdzięczny bardzo za każdą informacje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.