Skocz do zawartości

moje analogowe początki


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Oto kilka fotek naświetlanych Prakticą BC1 na filmie FujiSuperia X-tra 400.

Do prowadzenia używam domowej roboty koziołka - sterowanego ręcznie :)

są to skany z negatywu, lekko obrobione w PS'ie.

 

Droga mleczna

Pentacon 28mm, F4, expozycja 10min.

f1030008qx0.th.jpg

 

Pentacon 28mm, F4, expo 15min.

f1030024mes7.th.jpg

 

Kasiopea, Hihotki, +meteor

Pentacon 50mm, F4, expo 10min.

f1030023mrel8.th.jpg

 

Perseusz i okolice z nieruchomego statywu

Pentacon 28mm, F4, expo 12min.

f1030017bl8.th.jpg

 

Ksieżyc w ognisku Synty 200/1200, expo 1/1000s.

0012jk2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjecia Maksiu. Wiec ktoś jeszcze oprócz mnie robi zdjecia na kliszy. Użyłeś bardzo dobrej optyki więc rozdzielczość zdjęć równiez jest dobra. Spróbuj użyc Fuji X-tra 800 - ma wyższa czułość, nieco wyższą wrazliwość na czerwona barwę. Rozdzielczość obydwu filmów jest taka sama 125 linii/mm. Przy podobnych czasach powinny wyjść jeszcze lepsze zdjęcia.

 

Fuji X-tra 400:

Fuji_X_tra_400.JPG

 

Fuji X-tra 800:

Fuji_X_tra_800.JPG

 

W robieniu analogiem męczące jest czekanie aż film się skończy. Ja rozwiązuję to tak, że po dwóch sesjach otwieram aparat w ciemni, odcinam naświetlony film, ładuję do kasetki i oddaję do wywołania. Musisz tylko zdobyć rozbieralna kasetke, ale myślę , ze z tym nie będzie problemu.

 

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam drogich astrofotografów :D

 

Ostatnio w spadku dostała mi się w ręce stara Yashika półałtomatyczna ale na szczęście z czasem migawki "B". Pogrzebałem troche po tym dziale który jest dość rozległy (53 str) ale niestety nadal nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania:

1. Gdzie w krakowie można znaleść pożądne laboratorium fotograficzne gdzie można oddawać filmy do wywołania?

2. Podobno żeby w laboratorium dobrze wywołali film trzeba uprzedzić fotografa z czym ma do czynienie, ale co ja mam mu powiedzieć?

3. Czy to prawda że najlepszymi filmami do astrofoto analogowo są filmy takie jak podane na tej stronie Fimy do astrofoto

 

Mam nadzieje że nie jestem upierdliwy :szczerbaty:

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do wywołania możesz oddać wszędzie, ale jeśli chcesz skanować trzeba znaleźć firme z dobrymi skanerami. Ja skanowałem tu:

http://www.digifotolab.net/

Ty masz do nich blisko , ja wysyłałem. Nie mam do nich zastrzeżeń. Robią tez zdjecia na maszynach analogowych. Moim zdaniem lepiej zrobić odbitkę analogową i dopiero tą odbitkę skanować zwykłym skanerem. Oczywiście jest to moje zdanie :)

 

2. Przy skanowaniu, niestety niewiele to daje. Gdy prosiłem o wydobycie szczegółów mgławicy, ten skan wyszedł gorzej niż ten z automatycznymi ustawieniam. Przy robieniu analogowych odbitek możesz poprosić o niedoświetlenie odbitki i później pobawić sie w Photoshopie.

 

3. Kodak Ektachrome E200, Kodak Elite Chrome 200, Fuji Provia 400F jako slajdy są OK. Niestety Fuji Superia 800 X-TRA ( podobnie jak Fuji Superia 1600) nie są wogóle czułe na H alfa i mgławice nie wychodzą, a galaktyki mają brzydkie zielone zabarwienie. 110 minutowa Pelikana i Ameryki przy f/4,5 nic nie zarejestrowała. Nie rób na nich mgławic jeśli nie chcesz się zniechęcić. Natomiast całkiem fajnie wychodzą na nich gromady otwarte.

Z filmów negetywowych sa dostępne filmy sprzedawane przez Lumicona, ale nie wiem czy można je sprowadzić do Polski, pozatym sa drogie:

http://www.lumicon.com/cat_item_list.php?cid=38

 

4. Czasy naświetlanie przy duzych otworach przysłony nie musza być bardzo długie:

 

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/I05/I05.HTM

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuji X-tra 400:

Fuji_X_tra_400.JPG

 

Fuji X-tra 800:

Fuji_X_tra_800.JPG

 

Filmy analogowe są tak rzadko kupowane, że producenci nie aktualizują danych kliszy. Niestety dane dotyczące powyższych filmów, które kiedyś zamieściłem nie są aktualne. Filmy te nie są w ogóle czułe na H alfa. No chyba ze macie dostep do tych filmów sprzed dwóch, trzech lat ( jakieś zapasy lodówkowe) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.