Skocz do zawartości

No to dopiero będzie teleskopik...


marcusC

Rekomendowane odpowiedzi

Ooooo tak! Teleskop będzie miał zapewne za szukacz lunetkę Celestron 1080 ED. Niestety Francuzi odmówili wykorzystania wieży Eiffela w charakterze statywu. Trwają negocjacje z władzami Warszawy na temat przystosowania Pałacu Kultury i Nauki do zamontowania montażu paralaktycznego, ale twórcy teleskopu mają jeszcze obiekcje, bo choć nasz pałac zapewniłby znakomitą stabilność obserwacji, to niestety ucierpiałaby na tym mobilność i cały teleskop nie nadawałby się na "szybkie weekendowe lookanko". Co do innych spraw technicznych - nie chciałbym stać na zlocie w kolejce do takiego teleskopu. :mellow::lol::D:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwają negocjacje z władzami Warszawy na temat przystosowania Pałacu Kultury i Nauki do zamontowania montażu paralaktycznego, ale twórcy teleskopu mają jeszcze obiekcje, bo choć nasz pałac zapewniłby znakomitą stabilność obserwacji, to niestety ucierpiałaby na tym mobilność i cały teleskop nie nadawałby się na "szybkie weekendowe lookanko".

 

Wedlug nie potwierdzonych plotek montaz ma zrobic firma 'Uniwersal' znana z jakosci i stabilnosci sprzetu (po niskich cenach). :ha:

Procz tego sa jeszcze (nie sprawdzone plotki), ze montaz mimo, ze nowy to bedzie od uzywanego 'szukacza komet' (ktory ktos zostawil zamieniajac na nowy i wiekszy) :szczerbaty: , a okulary beda firmowymi okularami Uniwersala, wraz ze swoimi przedluzkami. :ha:

 

Wtedy firma Uniwersal bedzie mogla na zywo nadawac efekt rozogniskowania gwiazdy/planety/Ksiezyca podczas 'specjalnych' transmisji w TVP!! :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug nie potwierdzonych plotek montaz ma zrobic firma 'Uniwersal' znana z jakosci i stabilnosci sprzetu (po niskich cenach). :ha:

 

Co się tyczy tuby optycznej, ostatnie pogłoski wskazują na to, iż naukowcy, budujący ten wspaniały cud nauki, mają zamiar podpisać kontrakt z firmą produkującą "olbrzymie teleskopy" dla allegro. Firma ta ma duże doświadczenie w budowie "olbrzymich tub", a jej właściciel uważa, że są gotowi podjąć się tego wyzwania. Do wylania żel-betowej rury o długości 500 metrów ma posłużyć koryto Amazonki. Inżenierowie, dla ułatwienia całego przedsięwzięcia, planują zatkać źródło królowej rzek olbrzymią gumową zatyczką, ufundowaną przez firmę KOREX, na okres około pół roku. :ha:

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W grę wchodzą Afryka Pd., Tybet, Maroko, Grenlandia i Antarktyka."

 

No ciekawe gdzie postawią. Jak powstanie w Maroko to astronomowie z Europy bedą mogli szybko śmigać na miejsce :) i potanieją koszty wykonania i obsługi. W Tybecie siedzą Chińczycy, tez sie po taniości zbuduje :) Grenlandia jest nie daleko i ma jeden wielki +, zarządza nią państwo europejskie, wiec nie mieli by problemów prawnych. Natomiast jest surowy klimat co może odstraszać do czestego bwania tam, także budowa była by dłuższa i utrudniona. No Antarktyd według mnie od razu odpadnie. Nie tylko ze wzgladu na nieznośne warunki pracy. Myśle że największym problemem mogło by być zaopatrzenie obserwatorium w energie i materiały. Budowa była by droższa niż gdziekolwiek indziej. Zastanawiam się tez czemu nie wymieniają Chile??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawostą jest fakt że do tego cuda będzie specjalnej konstrukcji wyciąg z pełnym zestawem przelotek

z 2 " na 1,25" a potem na Ubotowe 0.96

ostrość będzie ustawioana za pomogą odważników 1,5 tonowych osiągając dzięki temu niesłychaną precyzję na wyciągu

po raz pierwszy w dziejach ludzkości M31 zmieści się cała w kadrze błony filmowej :blink::ha:

a słyszałem też że Baaader Planetarium rozpoczęło już budowę folii ND5 do obserwacji słońca w JEDNYM KAWAŁKu na pełną aperturę sprzętu ...

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytsko to głupstwa....

 

A ja wiem z "prawdziwego" źródła że konstrukcja montażu ma być wykonana z aluminium pochodzącego z przetopu puszek pozostałych po OZMIE...

ponoć z produkcją zwierciadła czekają do następnego zlotu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż trudno uwierzyć, że zrobia takie coś w jednym kawałku :)

 

Najpewniej nie zrobią tego w jednym kawałku, bo tak wielkie lustro zarwałoby się pod własnym ciężarem (musiałoby mieć grubość kilkuset centymetrów). Pewnie będzie to sieć kilkunastu(dziesięciu) mniejszych zwierciadeł, z których obraz przepuszczą przez korektor, z jakieś dwadzieścia filtrów, kilkanascie soczewek, etc. a na końcu puszczą bezpośrednio na telewizor plazmowy >55" :ha: albo wyciąg 1.25" :ha:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow... skąd to wziąłeś sumas :D? Pryzmaty, szkiełka, lustereczka. Też mi gały z orbit wyszły.

 

Ja słyszałem jeszcze historię o innym wielkim teleskopie. Ta machina ma zostać wystrzelona w przestrzeń podobnie jak teleskop Hubble'a i wynajdować nowe planety, na podstawie badania okresowych zmian jasności gwiazd. Jak planetka przebiega przez tarczę, to zakrywa jej kawałek i jasność spada. Zapewne będą też badać czy gwiazda ulega oddziaływaniom grawitacyjnym domniemywanych planet i czy się kolyboce w przestrzeni - jak to u nas mówią :P. Słyszał może ktoś o tym teleskopie i ma jakieś ciekawe informacje na jego temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak go wystrzelą w kosmos (ten o średnicy 42m), to sam będzie małą planetą. :Boink: Podejrzewam, że koszt wyniesienia tego na orbitę pokrzyżowałby całe przedsięwzięcie.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale problem w tym, że tego 42 metrowego nikt nie ma zamiaru wystrzeliwać :) To ma być teleskop "ogródkowy" :P

Zamówię sobie ten 42-metrowy do mojego ogródka, postawię go między różami a floksami, z boku datury :szczerbaty: moja działka na szerokość ma tylko 50 m, więc będzie wąsko :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdźcie na linka którym zarzucił W0l3k. Jest tam foto z lustrem które ma zostać wykorzystane w JWST. Pewnie na takiej zasadzie powstanie lustro w tym 42-metrowym badziewiu :P. Będzie się składać z kilkuset mniejszych sześciokątów. Chylę czoła, jak to zsynchronizują. Ale jak tylko im się uda to ja zamawiam taki :szczerbaty: . Tylko kurde... Na taras mi nie wejdzie :angry:

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka "modułowa" budowa lustra to jedyne logiczne rozwiązanie - w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów (naprężenia związane ze zmianami temperatury, działanie czynników atmosferycznych, ornitologicznych etc.) można go będzie bezstresowo zastąpić nowym, co w przypadku całego lustra nie byłoby możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka "modułowa" budowa lustra to jedyne logiczne rozwiązanie - w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów (naprężenia związane ze zmianami temperatury, działanie czynników atmosferycznych, ornitologicznych etc.) można go będzie bezstresowo zastąpić nowym, co w przypadku całego lustra nie byłoby możliwe.

Łatwiej i taniej będzie wymienić jedno sześciokątne zwierciadło np. 25", niż gdyby mieli konserwować/remontować olbrzymie 42-metrowe lustro. Poza tym w budowie modułowej łatwiej będzie dokonywać ulepszeń i modyfikacji - konstrukcja jest bardziej podatna na zmiany i lepiej znosi naturalną ewolucję techniczną, niż sztywne i raz na zawsze ustawione elementy. Kiedyś w podobny sposób naprawili Hubble'a - wystarczyło wymienić jedną część by zwiekszyć osiągi całego teleskopu (chodziło wtedy o problemy ze zwierciadłem i ogniskowaniem obrazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 metry do dużo, niby. Zasięg tego teleskopu mi wyszedł 25.216 mag.

Dla porównania aby osiągnąć 20 mag. wystarczy zwierciadło 3.80189 metra

Jeśli chodzi o lokalizację to stawiam na Maroko (Saharę), tereny są stabilne sejsmicznie

i widać największy obszar nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.