Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

18:00 na wysypisku - grupa Magurki wyglądała jakby wyznaczała południową granicę Tychów, Skrzyczne trochę słabiej, ale wieża dostrzegalna gołym okiem, Pilsko nieźle, na wschód od Pilska coraz gorzej, Babia ledwo ledwo, niewidoczna Polica. O Tatrach oczywiście nie było mowy.

 

Dzisiaj pierwszy raz zobaczyłem Beskidy z Alei Korfantego (za skrzyżowaniem z Katowicką w kierunku na Siemianowice).

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym wątkiem (nie chcą się wyświetlać posty), to chciałbym Was poinformować, że są bardzo dobre warunki widocznościowe. Znowu z Kościuszki masa gór i wszelkie symptomy dobrej widoczności. Jade na hałdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, to tak na szybko było, teraz próbka jak to naprawdę wygląda. Już wspominałem, że "moje" osiedle stanowi dosć dobry punkt obserwacyjny. Od razu wybaczcie jakość zdjęć, ale robione bardzo na szybko, bez bawienia się ustawieniami.

Ogólnie interesujące nas kierunki:

1. W stronę Skrzycznego:

DSC01523.jpg

2.W stronę Babiej:

DSC01526.jpg

dalej na wschód nie robiłem, a widać praktycznie wszystko aż po św. Dorotę na pólnocnym zachodzie.

Teraz kilka zoomów:

3. Babia:

DSC01527.jpg

4. Polica

DSC01528.jpg

Tak się trochę bawiłem kontrastem/jasnością/nasyceniem, ale niestety z moim sprzętem wiecej sienie da osiagnąć, ale mam złudzenie, że coś zza Polic wystaje (przy lepszej widocznosci są to Tatry, ale dzisiaj nie mam przekonania, by twierdzić, że są widoczne, może ktoś inny powie czy coś widzi ;)

5. o tu:

DSC01529.jpg

6. A na deser celowo niedoświetlona Babia:

DSC01534.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info dla Mlodysta: Lysa jest widoczna stojąc zaraz koło zabytkowego drewnianego kościółka na szczycie Kościuszki i patrząc prosto na południe. Ponieważ drzewa zasłaniają tam cały horyzont a eksponują tylko Lysą, to wygląda jakby wyrastała w Tychach :)

 

Do Hermita: Warunki owszem bardzo dobre dzisiaj, ale znowu za słabe na Tatry. To chyba znowu sprawka mleka nad Beskidami (które jadnak widać na Twoich fotkach), bo nad Tatrami jak widać na kamerkach jest czysto i przejrzyście.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, to tak na szybko było, teraz próbka jak to naprawdę wygląda. Już wspominałem, że "moje" osiedle stanowi dosć dobry punkt obserwacyjny. Od razu wybaczcie jakość zdjęć, ale robione bardzo na szybko, bez bawienia się ustawieniami.

 

Witam hermit,

 

widzę, że fotki robiliśmy mniej więcej z tego samego miejsca i tej samej porze.Ja dzisiaj miałem pracę "w terenie"tak więc z tego wszystkiego wylądowałem na ul.Lenartowicza.Beskid bardzo ładnie widoczny, ale

gdybym wiedział wcześniej gdzie celować w Tatry...No cóż, teraz już wiem.

 

Tak więc załaczam zdjęcia:

1.Babia Góra:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1df0c601cfee7f48.html

2.Skrzyczne:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3accf75a3ad4d6c1.html

3.Tatry - tutaj musiałem trochę poregulować obrazem, ale...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ae3c2d9c70d00765.html

4.Tatry - tu lepiej

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4843cc30f7920e4a.html

5.I na koniec Babia z ul.11 Listopada:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/29e55adc391b6845.html

 

Spoglądając u mnie na niebo w kierunku południe to jeszcze jest obiecująco, tak więc zabieram zabawki

i w teren...Jak coś będzie to zdam relacje.

 

Pozdrawiam,

Na razie :Beer: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Michał :brawo:

Tak wyraźnego zdjęcia Tatr ze Sląska juz dawno nie mieliśmy. O której godzinie je zrobiłeś ???

Byłem dzis na wysypisku - ładnie było ale bez szans na Tatry.

Dzisiaj wracając autobusem z Tychów przypatrzyłem sie trochę uważniej. Widać 2 szczyty ze wspomnianego przeze mnie wcześniej miejsca. Będę wdzięczny za ich nazwanie (obrazek - fragment sztucznej panoramki z hałdy na kostuchnie). Poza tym świetne widoki na polskie Beskidy z Babią Górą włącznie.

 

Hermit - porównując Twoje zdjęcie ze zdjęciem Michała, wydaje mi się, że widać na Twoim Krywań i mur Hrubego, ale niech wypowiedzą sie eksperci :)

 

:Salut:

 

P.S. Chodzi oczywiście o te najwyższe szcyty :)

12345.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przypominam sobie, czy ktoś na forum pisał o Dębowej Górze w Sosnowcu. Widoku nic nie zasłania i w ogóle jak by ktoś miał blisko to może tam wpaść.

 

Co do pogody, to na czwartek ICM zapowiada jeszcze niższą wilgotność niż dzisiaj.

 

Jestem natomiast zaskoczony, że z Parku Kościuszki jakimś cudem widać Łysą Górę. Byłem tam setki razy i w życiu bym na to nie wpadł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mlodyst

Miałem podobne podejrzenia, ale wolałem siedzieć cicho - zdjęcie Michała potwierdza przypuszczenia.

@Michał

jeśli bywasz w tych okolicach częsciej, to szczególnie polecam zimowe poranki - czasami to jest coś nieprawdopodobnego (w rodzaju tych zdjeć z Dąbrowy Górniczej, co tu są gdzieś w okolicach dwudziestej strony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem natomiast zaskoczony, że z Parku Kościuszki jakimś cudem widać Łysą Górę. Byłem tam setki razy i w życiu bym na to nie wpadł

 

Widać widać, ale zaraz koło drogi - na chodniczku. Widok, jak wcześniej wspominałem, jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż ekstramalnie rzadko stamtąd coś widać. Dzisiaj widoczna była nawet gołym okiem wieża na szczycie. Na prawo od wzniesienia widoczna była również niziutka górka, bardzo spłaszczona, w kształcie kapelusza. Znawcy Beskidu Śl. Morawskiego będą wiedzieli co to za górka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam dziś była rewelacyjna przejzystość.

Niestety mam złą wiadomość , prawie cały śnieg już stopniał a to powoduje zwiększone wymagania przy mniejszym (bez śniegu) kontraście samych gór.

 

Troszkę mocniejsza obróbka fotki hermita

 

DSC01529.jpg

 

Myślę ze to jednak tatry ( no bo co innego? :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Michał :brawo:

Tak wyraźnego zdjęcia Tatr ze Sląska juz dawno nie mieliśmy. O której godzinie je zrobiłeś ???

 

Witam,

 

zdjęcie wykonałem dokładnie o godzinie 14.18.Tak jak pisałem wcześniej, wlazłem na punkt obserwacyjny niedaleko mnie ok.godz.19.00, Beskid bardzo wyraźny, gołym okiem wieża na Skrzycznym widoczna, natomiast im bardziej w stronę Tatr, tym więcej zawiesiny w powietrzu.No i niestety z Tatr nici.

 

mlodyst:

 

o jakim wysypisku jest mowa?

 

Pozdraiwam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczoraj przez większość czasu nie było mnie w domu, nie obserwowałem gór ze stałego miejsca. Ale wszystko zrekompensowały widoki z drogi Jastrzębie-Zdrój - Cieszyn. W jednym miejscu, zaraz przy wyjeździe z Cieszyna, zdawało mi się, że widzę gołym okiem Małą Fatrę. A to 70 km, czyli jak na obserwację gołym okiem całkiem daleko. Sprawdziłem na google, i wydaje mi się, że szczególnie dobrze widoczny był Mały Fatrzański Krywań. Ale to tylko przypuszczenia.

 

W związku z tym, prosiłbym kogoś o zrobienie panoramki z miejsca o współrzędnych 49° 46’ 11 18° 38’ 14

Byłbym bardzo wdzięczny.

 

 

A wieczorem, już po powrocie do domu, chyba pierwszy raz w życiu widziałem jakieś światło na szczycie Lysej Hory. Prawdopodobnie były to odbite promienie właśnie zachodzącego słońca (była 20.39). Trwało to tylko chwilę. Niestety nie zrobiłem dobrego zdjęcia tego momentu, jednak umieszczę jedno, na którym jest to (w powiększeniu) widoczne.

 

 

d28a9ad610f6bc18m.jpg

 

Podsumowując, to był świetny dzień i coraz bardziej mi doskwiera moja lokalizacja, bo niestety, Tatr z mojego okna/balkonu nigdy nie zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem wczoraj na wysypisku. Wieczorem coś chwilę po ósmej. Ładnie, ładnie było widać

-> Michał Turlej chodzi o "hałdę"- zrekultywowane wysypisko śmieci na w rejonie tzw. Alp Wełnonowieckich (rejon ul. Cedrowej

 

Dzisiaj wracając autobusem z Tychów przypatrzyłem sie trochę uważniej. Widać 2 szczyty ze wspomnianego przeze mnie wcześniej miejsca. Będę wdzięczny za ich nazwanie (obrazek - fragment sztucznej panoramki z hałdy na kostuchnie). Poza tym świetne widoki na polskie Beskidy z Babią Górą włącznie.

 

Wg. mnie to wygląda tak:

post-4072-1180534914_thumb.jpg

Edytowane przez przemek p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

 

Ale wszystko zrekompensowały widoki z drogi Jastrzębie-Zdrój - Cieszyn. W jednym miejscu, zaraz przy wyjeździe z Cieszyna, zdawało mi się, że widzę gołym okiem Małą Fatrę. A to 70 km, czyli jak na obserwację gołym okiem całkiem daleko. Sprawdziłem na google, i wydaje mi się, że szczególnie dobrze widoczny był Mały Fatrzański Krywań. Ale to tylko przypuszczenia.

W związku z tym, prosiłbym kogoś o zrobienie panoramki

Elcupa - panoramka o którą prosiłeś:

http://images20.fotosik.pl/404/7c7f3d3d9c4fd473.jpg

 

Rzeczywiście góry na ostatnim planie, pomiędzy 154 i 162 stopniem wyglądają na Krywańską Małą Fatrę, z Mł. Krywaniem pod 159 i Wlk. Krywaniem pomiędzy 156 i 157 stopniem

 

A wieczorem, już po powrocie do domu, chyba pierwszy raz w życiu widziałem jakieś światło na szczycie Lysej Hory. Prawdopodobnie były to odbite promienie właśnie zachodzącego słońca (była 20.39

 

Ładnie bardzo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum które znalazłem w ostatnią niedzielę. Myślałem że tylko ja mam fioła na obserwacje gór z naszego regionu a tu taka niespodzianka :D

Mieszkam w Gostyni. To mała miejscowość niedaleko Elektrowni Łaziska. Najbliżej mam na tzw Wały przy Elektrowni i stamtąd obserwuje góry. Widać całą panoramę od Babiej Góry do szczytów w Czechach. Tatr niestety nigdy nie widziałem i niewiem czy jest możliwość ich zobaczenia z tego miejsca. Może jakby któś zrobił symulację panoramy to bym wiedział czy są na to szanse. Współrzędne to N50 07'1490 E18 50'3557

Tatry na pewno widać z terenów przemysłowych w Tychach. Przez ostatnie dni wspaniale było widać Babią Górę i Tatry pewnie też ale nie miałem ze soba lornetki. Dobrym punktem widokowym jest też tzw Górka mikołowska przy drodze na Tychy. Najlepiej pewnie byłoby widać z Hałdy przy Elektrowni ale hałda ta jeszcze niedawno się paliła i trwało bardzo kosztowne wygaszanie i niewiem czy już można tam wchodzić.

Wasze foty są super :notworthy: Ja niestety nie mam aparatu na razie i nie mogę się pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum mi się sypnęło. Jak daję ostatnią podstronę tego wątku to pojawia mi się błąd jakiś, że wątek przeniesiony lub coś w tym stylu.

czy u Was tez tak jest?

 

mam FF

 

dokładnie takie coś mi się pojawia:

 

Przepraszamy, wystąpił błąd. Jeśli nie jesteś pewny jak używać tej opcji lub nie wiesz dlaczego wystąpił błąd, spróbuj poszukać w plikach pomocy.

Napotkane błędy:

 

Przepraszamy, niektóre z wymaganych plików zostały utracone. Jeśli zamierzałeś przejrzeć temat, jest prawdopodobne, że został usunięty lub przeniesiony. Proszę wróć i spróbuj ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

Jak widać, mountspotting jest zajęciem bardziej popularnym niż mogłoby się wydawać ;-)

Być może trochę Cię zmartwię pisząc, że Tatr z wymienionej przez Ciebie lokalizacji nie widać. Nie widać ich też zbyt dobrze z hałdy łaziskiej ani ze wzgórz w Wyrach i Mikołowie (można dojrzeć co najwyżej sam czubek Gerlacha - jeśli dobrze rozpoznaję). Za to są to doskonałe tereny do polowania na Jesioniki. Panoramka z Wałów w Gostyni wygląda tak:

http://images21.fotosik.pl/351/ac45aa8883915806.jpg (ta góra wychodząca z kadru na NNE to halda łaziska)

Z tego co mi wiadomo, to hałdę już ugaszono i wstęp na nią nie stanowi zagrożenia. Nie wiem tylko czy dyrekcja kopalni toleruje odwiedzających ;-) W każdym razie na zdjęciach lotniczych sprzed paru lat widać kilka ścieżek prowadzących na hałdę od tyłu, więc może nadal jest tam swobodny dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

 

Kiedy to we wtorek pierwszy raz zobaczyłem Tatry z tutejszych okolic, postanowiłem późnym popołudniem wdrapać się na tarasik widokowy koło mnie.Jak już pisałem, od Babiej na zachód 100% przejżystości, natomiast w drugą stronę coraz to bardziej mleczna zawiesina.Tym samym naszła mnie chęć(ale to już w domu)poszukać "wierchów" na wcześniej zrobionych zdjęciach z tarasu.Powiem jeszcze tyle, że odległość pomiędzy punktem na Lenartowickiej o moim tutaj to ok.10 km na płd-zach.Jakość końcowa nie jest najlepsza - to efekt "podkręcenia" zdjęcia, w innym przypadku nie byłoby mowy o czymś takim co zobaczyłem - osądźcie sami, lecimy od lewej:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/07318db07da4b6fb.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7dcff6fa3d885ed8.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0cc4a3d9364a8e25.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3cb251b022cea745.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8bd3e86a334b336d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a2b602a19c2c419c.html

 

Na koniec jedno: czekam na warunki atmosferyczne choćby o 4 rano!!!

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

Jak widać, mountspotting jest zajęciem bardziej popularnym niż mogłoby się wydawać ;-)

Być może trochę Cię zmartwię pisząc, że Tatr z wymienionej przez Ciebie lokalizacji nie widać. Nie widać ich też zbyt dobrze z hałdy łaziskiej ani ze wzgórz w Wyrach i Mikołowie (można dojrzeć co najwyżej sam czubek Gerlacha - jeśli dobrze rozpoznaję). Za to są to doskonałe tereny do polowania na Jesioniki. Panoramka z Wałów w Gostyni wygląda tak:

http://images21.fotosik.pl/351/ac45aa8883915806.jpg (ta góra wychodząca z kadru na NNE to halda łaziska)

Z tego co mi wiadomo, to hałdę już ugaszono i wstęp na nią nie stanowi zagrożenia. Nie wiem tylko czy dyrekcja kopalni toleruje odwiedzających ;-) W każdym razie na zdjęciach lotniczych sprzed paru lat widać kilka ścieżek prowadzących na hałdę od tyłu, więc może nadal jest tam swobodny dostęp.

 

Dzięki za zrobienie panoramy. Tak myślałem że Tatry ciężko będzie zobaczyć. Będę musiał na nie zapolować z miejsc o których pisaliście wcześniej i być może z Tychów. tylko muszę poszukać odpowiedniego budynku do którego można wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.