Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Z tarasu drukarni Wyborczej. Chyba z kazdego wyższego budynku powinno być widać.

Hmmm, skoro widać z wyborczej to jadąc na wschód tym bardziej, ale o budynkach (nawet niskich) mogę zapomnieć...

 

Widzę, że trzeba będzie się kiedyś wybrać na Dorotkę.

Niskie Słońce pięknie się odbijało na dachach i w oknach budynków (góra Żar, Skrzyczne, Lysa Hora) i oświetlalo przy okazji osiedla w Bielsku.

To czekamy na zdjęcia :) A co do Dorotki, nie wiem, czy pamiętasz, ale na wysypisku kiedyś już ją proponowałem ;)

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potęga gór, prawda?

 

No po raz kolejny brak słów... Piękne robisz te fotki Tatr i masz szczęście do pogody. My (PPB+ja) nie mieliśmy już takiego szczęścia po 20. Poza tym aż szkoda się fatygować na Murcki czy Kostuchnę, jeżeli tam u Ciebie tak to wygląda. Choć tak z drugiej strony dziwi mnie to, bo patrząc z Dorotki masz przed sobą chmurę zanieczyszczeń z okolicznych miast...

 

Nic to - w takim razie następnym pogodnym razem już nie na hałdy, tylko na Dorotkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Zainspirowany Waszymi wczorajszymi obserwacjami, pozytywnie nastrojony prognozą pogody, wieczornymi warunkami widocznościowymi, spotęgowanymi silnym wiatrem wpadłem na szalony, jak na mnie, pomysł. Zaplanowałem wczesnoporanną wyprawę po hałdach i wzniesieniach Jastrzębia, oczywiście w celach obserwacyjnych. Zaprosiłem do zabawy mojego kolegę, z którego mieszkania zdjęcia niedawno umieszczałem.

Umówiliśmy się na godzinę 3.30. Przed 4 byliśmy na hałdzie przynależącej do KWK Jas-Mos. Współrzędne tego miejsca to 18°35'20 i 49°58'35 (a przynajmniej w tym miejscu się ulokowaliśmy). Według google to miejsce ma ponad 290 m n.p.m. , czyli jak na warunki Jastrzębskie całkiem sporo. Niestety pogoda spłatała nam małego psikusa. Choć Beskid Śląski był widoczny dobrze, a Mały nawet bardzo dobrze, to zabrakło warunków do dalszych obserwacji. Sam wierzchołek Babiej Góry był skąpany w chmurach. Zabrakło Małej Fatry, ale nie mam pewności czy możliwa jest jej obserwacja z tego punktu. Stąd moja prośba, czy ktoś mógłby zrobić mi panoramę z punktu o współrzędnych, które podałem wyżej? Wiele by mi ona wyjaśniła. Razem z kolegą zastanawiamy się, czy to miejsce pozwoli nam na hipotetyczną obserwowanie pojedynczych wierzchołków Tatr, tak jak w przypadku hałdy przy KWK Borynia.

Widoczność na Beskid Śląsko-Morawski była mizerna, by poprawić się przy Górach Odrzańskich. Próbowaliśmy doczekać aż słońce rozświetli trochę szczyty i chmury wokół nas, ale wzmagający się ruch na hałdzie jak i silnie dokuczający zimny wiatr przegonił nas koło 5.30. Podsumowując, to był ciekawy wypad bez ciekawszych obserwacji. Zdjęcia postaram się wrzucić jak tylko zgram je od kolegi.

 

P.S. Dziś widoczność dalej dobra/b. dobra. Tak na 7-8/10. Lekko rozchwiana, chwilami nawet i 8,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Zainspirowany Waszymi wczorajszymi obserwacjami, pozytywnie nastrojony prognozą pogody, wieczornymi warunkami widocznościowymi, spotęgowanymi silnym wiatrem wpadłem na szalony, jak na mnie, pomysł. Zaplanowałem wczesnoporanną wyprawę po hałdach i wzniesieniach Jastrzębia, oczywiście w celach obserwacyjnych. Zaprosiłem do zabawy mojego kolegę, z którego mieszkania zdjęcia niedawno umieszczałem.

 

P.S. Dziś widoczność dalej dobra/b. dobra. Tak na 7-8/10. Lekko rozchwiana, chwilami nawet i 8,5.

 

Gratuluje wyprawy :) Ech.. te wczesnoporanne wycieczki obserwacyjne cos w sobie maja magicznego ;)

 

Dzisiaj widocznosc 8/10, gdzie wczorajsze warunki to w mojej skali 7.5/10. Podejrzewam, że TERAZ widac Tatry bez wiekszych problemow - Lysa z Kosciuszki 15 min temu lepsza niz wczoraj. O 18 jestem umowiony z PPB na Murcki, bo warunki chyba za slabe, zeby sie "rzucac" na Dorotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut: ,

 

jeżeli będziecie się kiedykolwiek wybierać(po 16.00, bo do tej godz.pracuję) w rejony Dorotki a wiem że będziecie, mogę was przed tym wspomóc widocznoscią na Tatry(po co jazda na darmo).

Poza tym chętnie dołączę do was a przy okazji będąc tam na miejscu mogę pokazać wyższe wzniesienia,

naprawdę warto.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówiliśmy się na godzinę 3.30.

Twrdziele :-D Niestety, z lokalizacji przez Ciebie podanej Tatr nie widać:

http://images29.fotosik.pl/10/ae355f4c2c43f00d.jpg

 

Jak już pisał Mateusz - byliśmy na Murckach. Tatry ładnie się prezentowały gołym okiem, a przez lornetkę można było sporo rozróżnić: Tatry Bielskie, Murań, Kieżmarski, Durny, Łomnicę, Lodowy, Jaworowy, Gerlach i Krywań. Widoczność ocenilbym na 9. W sumie można więc było jechać na Dorotkę ;-) Szkoda tylko że mój aparat nie wytrzymał upadku ze statywu i nie mogę się pochwalić zdjęciami... :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisał Mateusz - byliśmy na Murckach. Tatry ładnie się prezentowały gołym okiem, a przez lornetkę można było sporo rozróżnić: Tatry Bielskie, Murań, Kieżmarski, Durny, Łomnicę, Lodowy, Jaworowy, Gerlach i Krywań. Widoczność ocenilbym na 9. W sumie można więc było jechać na Dorotkę ;-) Szkoda tylko że mój aparat nie wytrzymał upadku ze statywu i nie mogę się pochwalić zdjęciami... :-/

Współczuję aparatu :/

 

O której godzinie byliście na Murckach ?

Byłem na wysypisku przed 18 i było nie najlepiej (gorzej niż wczoraj). Szkoda, bo dziś wracając z Tychów widziałem Łysą tak wyraźnie jak nigdy wcześniej (świetnie widoczna wieża).

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

 

zostałem 'zassany' na to forum przez kolegę mlodysta i przeglądam temat od początku. Powyższe zdjęcie wydaje się wiarygodne i zaskoczyło mnie całkowicie, jak widać Tatry z Katowic (zdjęcie zrobione z kukurydzy, jak sądzę). Wydawało mi się że Tatr z Katowic nie da się zobaczyć z powodu Beskidów, które widywałem wielokrotnie, a nigdy Tatr.

Na koniec chciałbym przedstawić swoje typy punktów krajobrazowych :

Mysłowice-Morgi

Lędziny-kościół na górce (Klimont ?)

Imielin-górka na wschód, po prawej stronie szosy do Jelenia-panorama 360*

Chełm Śląski-zbocze Smutnej Góry-tu widziałem kiedyś słabo Tatry

Pogorzyce i Płaza-miejscowości na wzgórzu na południe od Chrzanowa

Kraków-kopiec Kościuszki-absolutnie najpiękniejsze miejsce do obserwacji Tatr-widziałem kilkakrotnie

 

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D ,

 

no Panowie, dzisiaj przejrzystość była jak u mnie zarąbista!

Kiedy wdrapałem się na wieżę po godz.17.00 - coś niebywałego!Takich TATR jeszcze nie widziałem!

O Beskidzie już nie wspomnę.Bardzo wyraźna była wieża na Skrzycznem.Trochę załuję, że nie obrałem kierunku

Dorotki a mianowicie Morgi(dla odmiany).

Na Morgach przy wlocie na ul.Pukowca Tatry widoczne były ale...zza gęstych lini wys.napięcia centralnie na nich.Brrr :angry: !

Natomiast na Ul.Granicznej nie było szans, pomimo usytuowania, zbyt wiele budynków.Porażka :angry: .

 

Także w myśl powiedzenia: wszędzie dobrze lecz w domu najlepiej zamieszczam materiał zdjęciowy(no comments) :D :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e967a2bbcde8792.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/382442b8edf25111.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbbe2bdebd9eed81.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/afacd0a1d163eb40.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c9103958a2fe7ab3.html

 

oraz cała panoramka:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f59833e73ea0bf87.html

 

Ciekawe co tam u was było słychać??

 

P.S.

hermit: ciekaw jestem, czy zrobiłeś jakieś fotki od sie z bloku w ostatnich dniach, miałeś także dobre usytuowanie!

 

Pozdrawiam :Beer: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Michał ale pojechałeś z tymi Tatrami. Az ci zazdroszczę. Ja niestety nie dotarłem dziś do tychów i teraz pluje sobie w brodę bo były ekstra warunki. Może jutro też takie będą.

 

Może mi ktoś wyjaśnić jak dojechać na te hałdy z których obserwujecie i gdzie można zostawić samochód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu Michał wygrywasz kategorię "zdjęcie dnia" ;) Piękne - u nas dzisiaj z Murcek również Tatry, ale wszystko z ledwością wystające ponad Beskid. O 18 (czyli wtedy, kiedy przybyliśmy na hałdę) dodatkowo dynamicznie poruszające się po niebie średnie chmury, które odkrywały i zakrywały co kilka minut Tatry. Zdecydowanie najfajniej widoczny był Gerlach, wystający jak sierotka sam jeden zaraz koło prawego stoku Policy.

 

Ponieważ to już któryśtam z rzędu dzień z super widocznością i nie ma podstaw, aby jutro (tzn dzisiaj :P) miało być inaczej, więc poważnie myślę właśnie o Św. Dorocie. Jednak ICM straszy niskiem zachmurzeniem, a jeżeli dzisiejsze określił jako średnie, to niskie już z pewnością sięgną szczytu Babiej, a co za tym idzie, zakryją Tatry. Czekamy więc na rozwój sytuacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostałem 'zassany' na to forum przez kolegę mlodysta i przeglądam temat od początku. Powyższe zdjęcie wydaje się wiarygodne i zaskoczyło mnie całkowicie, jak widać Tatry z Katowic (zdjęcie zrobione z kukurydzy, jak sądzę).

 

Witaj Adams na Forum i zapraszamy do czytania wątku :)

 

Na wstępie wielkie dzięki za powiększenie listy miejsc w regionie nadających się do obserwacji górek!

 

Co do zacytowanego przez Ciebie zdjęcia, to ostatnie zaskakujące fotki Michała potwierdzają jego autentyczność. Wygląda na to, że dla takich Tatr wystarczy "tylko" dobra widoczność i lokalizacja na wschód od Katowic ;)

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Niestety dzisiaj już z samego rana widać, że gór przez dzień raczej nie będzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twrdziele :-D Niestety, z lokalizacji przez Ciebie podanej Tatr nie widać:

http://images29.fotosik.pl/10/ae355f4c2c43f00d.jpg

 

To wczesne wstawanie miało posłużyć również w celu aklimatyzacji przed dzisiejszym wyjazdem w Tatry, który nie doszedł (na razie) do skutku.

Dziękuje raz jeszcze PPB za panoramę, jak i tą z Cieszyna, przejrzałem forum i widzę, że wtedy zapomniałem o podziękowaniach.

Michałowi Turlejowi gratuluję widoków i zastanawiam się czy możliwa jest jeszcze lepsza widoczność na Tatry o tej porze dnia. Jak również zastanawiam się nad prawdziwym wpływem pory dnia na dalekie widoki.

 

U nas dziś też słabiej. Jeszcze o 6 było na ,,siódemkę" teraz nawet 5 ciężko dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić jak dojechać na te hałdy z których obserwujecie i gdzie można zostawić samochód?

Tutaj jest dobra mapa Katowic z możiwością włączenia fotomapy. Hałda murckowska jest koło ul. Leśników, a hałda na Kostuchnie koło ul. Chęcińskiego. Na Murckach nie ma problemu z zostawieniem samochodu pod hałdą. Na Kostuchnie parkuje się między garażami, więc właściciele mogą ewentualnie mieć jakieś obiekcje, choć nam z Mateuszem nigdy się to nie zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj prezes dg :Salut: ,

 

jeżeli chodzi Lenartowicza, to wieżdżam autem jadąc od Meca zaraz za blokami przed Al.Paderewskiego w lewo,

tam gdzie są garaże,tam jest takie wzniesienie, co prawda przeszkadzają trochę linie energetyczne,

ale ujdzie w tłumie.Do bloków nigdy nie wchodziłem,bo zauważyłem,że mają okna na półpiętrach na płn-wsch.

a nikogo też nie znam, kto by tam mieszkał.Kiedyś na forum kolega hermit zapodał zdjęcie Skrzycznego i z tego co

widziałem, to wnioskuję, że mieszka poniżej Lenartki, tam też są bloki.To tyle szczególów co do Lenartki.

życzę udanego polowania!

 

Witaj tusha :Salut: ,

 

Mogę Ci podać parę moich sprawdzonych miejsc:

1.Lenartka,j.w.

2.Aby trafić na Dorotkę(Grodziec pow.Będziński)najlepiej jechać trasą E75 na CH M1.Potem I światła na lewo

na Pyrzowice,następnie z ul.Zwycięstwa pierwsza w lewo w ul.Grodziecką,prosto, dojeżdżasz do krzyżówki "ustąp

pierwszęństwa" i zaraz w lewo na ul.Chopina do góry.Jadąc cały czas przed siebie dojeżdżasz do I tarasu

widokowego...II taras masz drogą po kamieniach w górę.O autko się nie musisz bać, gorzej z zaparkowaniem :blink:

gdy ludzie "wyniuchają" pogodę.A z tamtąd niedaleko masz do Równej Góry, gdzie jeszcze ładniej...

3.Morgi - widok na Tatry:z ul.Obrzeżnej Zachodniej od Mysłowic wlatujesz na ul.Pukowca i po prawej masz wieżę,

wystarczy zatrzymać się na poboczy drogi i tyle.

4.Wesoła - widok na wszystko:jest taka fajna, wysoka(na moje oko ok.10 pięter) wieżyczka drewniana na górce! w lesie nieopodal wieży telewizyjnej

przy ul. Orła Białego-no rewelacja :D !!!Szczerze raz tam byłem z kolegą 18 maja br.,

wydaje mi się, że zamieszczałem fotki na forum.Oj, przydałoby sie ją odwiedzić...

 

Na razie to tyle, resztę w swoim czasie postaram się opisać.

 

Do wszystkich:dzisiaj Beskid ledwo widoczny, bez szans na wierchy.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Udało mi się zdobyć zdjęcie gór z radiostacji gliwickiej, lecz niestety nie widać na nim Tatr :mellow:

widokzradiostacjigv0.th.jpg

Zdjęcie jest retuszowane oraz podstawione do sztucznej panoramy zrobionej w Microdemie

:Salut:

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze

Taterki z innej perspektywy.

 

Bogdan

Bomba ! Zazdroszczę autorowi zdjęcia widoku "na żywo".

 

Michał - przebiłes zdjęciami fotki z Dąbrowy. Czy na pierwszym z Twoich zdjęć widać Świnicę ?

 

Byłem wczoraj na wysypisku ale Tatry były na granicy widoczności. Dzisiaj już ich w ogóle nie widziałem

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.