Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

ORJ, panoramka o którą prosisz: http://images29.fotosik.pl/38/363900878b08e5f7.jpg Aż chce się polatać ;-)

Zaś jeśli chodzi o zdjęcia, które ostatnio się tu pojawiają, to po prostu głowa mała. Świetna robota chłopaki :-)

 

:Salut: Dziękuję Paweł.

Jednak to wygląda nieco inaczej niż sobie wyobrażałem,Mała Fatra(tutaj widoczny W.F. Krywań )wystaje nie nad Skrzycznem a perspektywicznie patrząc na lewo od Bramy Wilkowickiej wystając nieco ponad skrajem Beskidu Małego.

Tutaj jest już widoczny również Muńcuł i Rycerzowa.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że odpisuje bez cytowania, ale coś nie daje ostatnio rady to Forum i się ciągle pojawiają jakieś błędy przy cytowaniu/odpowiadaniu.... :/

 

Do Michała - niestety nie zrobiłem wtedy żadnych fotek, choć pomysł zabrania aparatu foto na górę wcale nie należał do trudnych do wykoncypowania ;) Niestety zapomniałem, tym bardziej, że samym zaproszeniem (wejściem) byłem mocno zaaferowany. Widok z góry świetny, podobny do tego na zdjęciu lotniczym, które pojawiło się na Forum chyba dzisiaj albo wczoraj. Niestety trafiłem na jeden z tych dni, kiedy ciężko było nawet o dobre przyjrzenie się Tychom, Beskidy ledwo ledwo prześwitywały przez chmury, ale ich umiejscowienie wskazywało na to, że w pogodny dzień Tatry są tam, jak na widokówce - no problemo.

 

Inna sprawa, już trochę bardziej komiczna, że generalnie mam lęk wysokości i przypomniałem to sobie dopiero na górze :) Stąd ciężko by mi było robić nieruszone fotki ;)

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warte uwagi są również pozostałe zdjęcia - bardzo ładne.

 

Z Opola na Górę Św. Anny będzie z 70 km, to prawie tyle samo, co od nas (Katowice, Gliwice) do głębszych partii Beskidów, czyli wcale nie tak trudne do zauważenia. Poza tym zauważcie, że widoczność w dniu, w którym to zdjęcie było robione, też nie była najlepsza.

 

Ale zdjęcie to podsunęło mi pewną myśl. Do jej weryfikacji przydałby się jakiś geograf ;)

Zauważcie, że na zdjęciu z Górą Św. Anny pojawia się, znajome nam skądinad, mleko i zaczyna się mniej więcej (sądząc po szacowanej odległości miasta do góry) na 50. km. To sytuacja identyczna jak z Murcek, gdzie mleko najczęściej pojawia się na wysokości Bielska Białej, czyli również na 50. km.

 

Jest tu dużo błędów szacunkowych, ale nie o to dokładnie mi chodzi. Chodzi mi o to, że mleko (czyli duże skupienie wilgoci) jest zawsze, lecz w zależności od swojego skondensowania objawia się "szybciej" (z bliższej odległości) lub "później" (hen hen daleko). Pytanie tylko dlaczego, skoro wszyscy w nim jesteśmy, o swojej obecności daje znać dopiero z większych odległości? Sądząc po zależności kondensacja-odległość można by twierdzić, że to pochodna dyspersji promieni świetlnych przebijających się przez gęstszą lub rzadszą warstwę gazu. Tu chciałbym potwierdzenia sądów.

 

Inną sprawą jest obecność na drodze patrzenia terenów zalesionych, które pojawiają się w naszym i "opolskim" przypadku (w drugim nawet bardziej). Ten element też nie ułatwia obserwacji, szczególnie wcześnie rano, o czym przekonaliśmy się z PPB już nie jeden raz.

 

Tak czy inaczej pierwsze spojrzenie na zdjęcie Św. Anny dało natychmiastowe skojarzenie z widokiem z hałdy, mimo że panorama diametralnie inna :)

 

 

Pozdrawiam,

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum lotnictwa gdzie obserwuje się przelatujące samoloty znalazłem taką fotę

wschod.jpg

 

Widok na jez. Goczałkowickie i Beskidy. Zdjęcie wykonane o 5:30 rano. Popołudniu nie było już takiej widoczności co doskonale widać na moich wcześniejszych zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z Jeziora wygląda niesamowicie, tak jakby tuż za jeziorem zaczynały się Beskidy... Mimo że jestem nad Jeziorem pare razy w tyogodni, jeszcze czegoś takiego nie widziałem, przez chwile pomyślałem ze to chyba nie jezioro Goczałkowickie...

 

Jak tak teraz patrze na to zdjęcie to coś mi nie pasuje. Za górami widać słońce i gdyby to było robione od jez Goczałkowickiego to wygląda to na zachód a nie wschód. Po głębszych przemyśleniach uważam że to chyba jez Żywieckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji z autorem tego zdjecia dowiedziałem się że to faktycznie jez Żywieckie. Zdjecie robiono z Łodygowic

 

PS Kamerki internetowe pokazują super widoczność. Może widać Tatry z naszych rejonów.

Edytowane przez Tusha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem odległość z Opola do Góry Św. Anny na Google Earth, wyszło mi około 20 - 30 km, natomiast z Gliwic wynosi 40 km.

 

Kurcze, nie wyszly mi te szacunki :D Ale jakos nie chce mi sie wierzyc, ze na tym zdjeciu Sw. Anna jest 30 km od fotografujacego :/

 

Czy na Slasku - godzine temu - tez przeszedl ulewny deszcz i burza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Katowicach padało słabo tylko około 16:00.

Góra św Anny znajduje się 32 km od lotniska koło Opola, ale nie wiem gdzie ono jest.

Opublikowałem Tatry z kopca Piłsudskiego, nie najlepsze, ale gdyby ktoś chciał :

należy kliknąć 'Moje zdjęcia'

i wybrać stosowny link.

Edytowane przez adams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra św Anny znajduje się 32 km od lotniska koło Opola, ale nie wiem gdzie ono jest.

 

Witam :Salut:

Rzeczywista odległosć od centrum Opola do Góry Św.Anny wynosi 29km.

lotniska koło Opola to :

Polska Nowa Wieś(aeroklubowe) 15km od centrum Opola

Kamień Śląski(powojskowe,planowane cywilne) 24 km od centrum Opola

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam

Dodaję jeszcze raz zdjęcie lotnicze z nad Katowic - Szopienic,dodatkowo z opisem.

Pozdrawiam :D:Salut:

 

link

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/752dc42c0e36e137.html

 

Cześć :Salut: ,

 

wow! no jestem pod wrażeniem zdjęcia :D , dzięki niemu mogę sobię mniej więcej wyobrazić co chłopakom przyszło oglądać z masztu.Szkoda, że ów pilot wtedy nie miał lepszej pogody.

Gratulacje ORJ za wydobycie tylu aż szczegółów :D

 

A tak jeszcze na marginesie: czy ten Twój znajomy nie posiada może fotki z tego poziomu ale w stronę Katowic??

 

Pozdrawiam :D

MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :Salut: ,

 

wow! no jestem pod wrażeniem zdjęcia :D , dzięki niemu mogę sobię mniej więcej wyobrazić co chłopakom przyszło oglądać z masztu.Szkoda, że ów pilot wtedy nie miał lepszej pogody.

Gratulacje ORJ za wydobycie tylu aż szczegółów :D

 

A tak jeszcze na marginesie: czy ten Twój znajomy nie posiada może fotki z tego poziomu ale w stronę Katowic??

 

Pozdrawiam :D

MT

 

:Salut: Witam

Miał wiele fotek z tego lotu,ja akurat zainteresowałem się tą bo były na niej góry.

Jak spotkam go to zapytam,jezeli rzeczywiście będzie takie miał to napewno mi udostępni.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym latał, to przy takiej pogodzie nawet nie brałbym aparatu. Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego piloci nie fotografują, a jeśli fotografują to dlaczego nie publikują zdjęć. Polska najciekawiej wygląda z samolotu, IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zawsze lepiej wygląda z lotu ptaka, zapewne dlatego, że takich widoków nie podziwia się co dzień i są one dla Nas nowością. Napisałam wczoraj e-maila do biura lotniska sportowego w Katowicach, bo może organizują przeloty pasażerskie. Ja sama z chęcią bym się przeleciała nad Katowicami :D Ale w Niedzielę nikt pewnie nie pracuje więc odpowiedzi mogę się spodziewać najwcześniej od jutra, jeżeli w ogóle odpiszą ^^-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zawsze lepiej wygląda z lotu ptaka, zapewne dlatego, że takich widoków nie podziwia się co dzień i są one dla Nas nowością. Napisałam wczoraj e-maila do biura lotniska sportowego w Katowicach, bo może organizują przeloty pasażerskie. Ja sama z chęcią bym się przeleciała nad Katowicami :D Ale w Niedzielę nikt pewnie nie pracuje więc odpowiedzi mogę się spodziewać najwcześniej od jutra, jeżeli w ogóle odpiszą ^^-

 

Najlepiej załapać się na jakiś przelot samolotem prywatnym - jest sporo osób latających swoimi samolotami z Muchowca. Ryzyko tylko takie, że pilot nie musi być, nomen omen, wysokich lotów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, widoków z lotu ptaka nie oglądało się często, ale teraz dzięki internetowi naoglądałem się zarówno zdjęć lotniczych jak i satelitarnych, choć oczywiście najlepiej samemu to zobaczyć i sfotografować bo można fotografować wszystko, a nie tylko wybrane fragmenty miasta.

Zdjęcia Katowic znaleźć można na stronach urzędu miasta jak i lotniska Muchowiec (www.aeroklub.katowice.pl).

Na Muchowcu można się przelecieć nawet szybowcem, ale cena jest bardziej niż lotnicza (czytaj : kosmiczna).

Prywatnym samolotem to chyba tylko po znajomości bo przepisy zdaje się zabraniają, chyba że coś się zmieniło.

Jednak mnie ubolewa fakt, że tak wiele osób lata, a tak trudno znaleźć kogoś kto fotografowałby krajobrazy i je publikował. Trochę można zobaczyć na stronach www.gorpol.pl. Widziałem także trochę (o dziwo) zdjęć Tatr na stronie aeroklubu podhalańskiego. Jest to aeroklub koło Nowego Sącza, a nie Nowego Targu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Myślę, że nie pomylę się znacznie, jeśli powiem, że możemy się spodziewać, już od najbliższych godzin, dobrej widoczności i dalekich widoków. Jeśli tylko chmury nie przeszkodzą. Sam wybieram się dziś do Katowic, z aparatem, może w drodze powrotnej uda się ustrzelić jakieś widoki z okolic Łazisk. Wam również życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :Salut: ,

 

otóż wczorajszy dzień niespodziewanie przyczynił się do wyjazdu w Beskid.Szczerze mówiąc, kupę lat minęło

od ostatniej mej wizyty w tamtych rejonach co przełożyło się na chęć eksploracji terenu.Trasa przebiegła

przez m.in.:Szczyrk, Wisłę oraz Ustroń.Ten ostatni pochłonął najwięcej czasu, bowiem zaliczyłem sobie

Wlk. Czantorię :D .Pogoda jak pogoda, bez rewelacji ale też nie można było nażekać.

Po przybyciu na szczyt, mym oczom ukazała się (już 5-letnia)wieża obserwacyjna(płatna).

A na wieży (29 m) przepiękna(bez przeszkód, 360 st.) panorama :D .

Kiedy byłem na górze, dzień należał do pochmórnych a w powietrzu wisiało mleko, zbytnio też nie dmuchało.

Tak więc w zakresie mojego(nieuzbrojonego)wzroku znalazły się m.in.: 2 EC po str.Słowackiej,ledwo widoczna EC

Łaziska, Goczałkowice oraz... pełno szczytów.

Mimo ogromnej chęci dostrzeżenia Śląska no i samej wysokości ok.1025 m, na Łaziskach Górnych niestety się skończyło.

Oczywiście nie obeszło się bez panoramek, na których starałem się zamieścić jak najwięcej szczegółów.

 

1.Panoramka z wieży widokowej godz.17.54:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d46d6d70ab010f2.html

2.Panorama górek:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/845a725a8c8e334b.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d46b24ee405d400.html

3.Panoramka jeziora Goczałkowickiego:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fdc80865ce926fe4.html

 

Nic na razie nie opisywałem jeżeli chodzi o szczyty, ponieważ nie posiadam dokładnej mapy, abym mógł podejrzeć.

 

W Sosnowcu popadało od samego rana, teraz się przejaśnia, natomiast kamerki pokazują Tatry skąpane w chmórach.

Może coś później się wyklaruje.

 

Pozdrawiam

MT

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możemy się spodziewać, już od najbliższych godzin, dobrej widoczności i dalekich widoków

A owszem, widoczność jest bardzo dobra. Z północnych dzielnic Katowic Beskidy prezentują się bardzo wyraźnie. Jednak ze względu na niskie chmury wyższe partie Babiej i Tatr będą raczej poza zasięgiem, chyba, że ktoś będzie czatował na dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.