Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie dziś halny wiał i co jakiś czas chmury cosik odsłaniały - jak nie Śląski ze Skrzycznem, Klimczokiem i Magurką to rzadziej Beskid Mały i to mnie zastanawiało czemu nie widać go było bardzo dobrze - przecież był dobry kontrast.

Diablak znowu częściej się pojawiał z Policą nawzajem.

Wierchy raz mi się udało dojrzeć ale widać było tam ogromne chmury więc sobie dałem spokój z wyczekiwaniem.

W sumie wszystkie te widoki to obserwowałem w biegu no bo zakupy trza było robić... :szczerbaty:

 

Ostatnio szukając w internecie map natrafiłem na jakieś forum gdzie panowie rozważali jakość map papierowych i ich szczegółowość. Ale też ktoś podał link do strony ze skanami więc jeśli komuś z was się to przyda to proszę:

http://mapy.mk.cvut.cz/list

 

acha cubex pisałeś że można dojrzeć Tatry z Tychów - robiłem wczoraj symulację w Microdemie i raczej adams ma rację bo Diablak zasłania wierchy.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie dziś halny wiał i co jakiś czas chmury cosik odsłaniały - jak nie Śląski ze Skrzycznem, Klimczokiem i Magurką to rzadziej Beskid Mały i to mnie zastanawiało czemu nie widać go było bardzo dobrze - przecież był dobry kontrast.

Diablak znowu częściej się pojawiał z Policą nawzajem.

Wierchy raz mi się udało dojrzeć ale widać było tam ogromne chmury więc sobie dałem spokój z wyczekiwaniem.

W sumie wszystkie te widoki to obserwowałem w biegu no bo zakupy trza było robić... :szczerbaty:

 

Ostatnio szukając w internecie map natrafiłem na jakieś forum gdzie panowie rozważali jakość map papierowych i ich szczegółowość. Ale też ktoś podał link do strony ze skanami więc jeśli komuś z was się to przyda to proszę:

http://mapy.mk.cvut.cz/list

 

acha cubex pisałeś że można dojrzeć Tatry z Tychów - robiłem wczoraj symulację w Microdemie i raczej adams ma rację bo Diablak zasłania wierchy.

Merti ja jeszcze Tatr z Tychów nie widziałem ale Tusha pisał, że widział je z Terenów Przemysłowych a dokładnie z budynku Agory. Byłem tam dziś i faktycznie są ku temu możliwości chociaż Diablak był chwilami piękny ze śniegiem a chwilami tylko majaczył. Więc może te Tatry zobaczę bo Microdem nie uwzględnia budynków tylko ogólne położenie miasta. A wyślę jutro fotkę z wieczornych Tych jak będzie taka widoczność jak dziś... Widać było pięknie kolej linową oświetloną na SZyndzielnię o ile to olej. Pewnie ORJ to zweryfikuje. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, dzisiaj przez dzień warunki nie były nawet takie najgorsze. Z Kościuszki widziałem Lysą o 10 rano, ale zakryte były pomniejsze szczyty ją okalające. Zwykle oznacza to warunki 7/10, więc i Babia nie byłaby dla mnie zaskoczeniem.

 

Mam już coraz większą zajawkę na pooglądanie zaśnieżonycgh Beskidów z hałd :) Jeżeli w przeciągu najbliższego tygodnia do godziny 16 (jasno...) ktoś będzie zainteresowany wypadem na górki (oczywiście przy dobrych warunkach), to wpisujcie na Forum. Ja jak najbardziej!

 

 

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK budynków nie uwzględnia ale przy generowaniu perspektywy można ustawić z jakiej wysokości ma się oglądać widoczek. Ja próbowałem do wysokości 50m i tylko od 20m pojawił się jeden szczyt o wysokości 2300mnpm jak podaje program :blink: . Dopiero na wysokości pół kilometra widać było szczyty tak jak na moich porannych zdjęciach z przed kilku dni.

 

Jednak mogę się z tobą zgodzić co do Microdema - ja używam starych skanów gdzie szczyty to czarne plamy a i sam program daje mi wrażenie niedokładnego.

 

A jaką wysokość ma ten budynek Agory na dachu?

 

Aha robiłem symulację dla hałdy w Łaziskach - wzniesienie 360m + 5m i ze smutkiem muszę przyznać że tu też kiepsko bo Diablak zasłania :huh: Aż nie chce mi się wierzyć :huh:

 

PS

Poszukuję współrzędnych geograficznych najwyższych naszych szczytów żeby zweryfikować jakość map satelitarnych i dokładność Microdema - może ktoś z was kiedyś coś takiego spotkał. :notworthy:

To poproszę o info bo jak narazie te moje poszukiwania są mizerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką wysokość ma ten budynek Agory na dachu?

 

Niewiem jaką ma wysokośc. nie jest wysoki ale przed nim nie ma żadnych przeszkód i sam budynek jest na górce.

 

Aha robiłem symulację dla hałdy w Łaziskach - wzniesienie 360m + 5m i ze smutkiem muszę przyznać że tu też kiepsko bo Diablak zasłania :huh: Aż nie chce mi się wierzyć :huh:

 

 

Podobno z komina EŁ Tatry są widoczne to z hałdy też powinno być je widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę co widać z Klimontu, to nawet jeśli widać Tatry z Tychów, to jakiś mały skrawek zapewne. Najefektowniej zaobserwowałem Tatry z wzniesienia koło Kwaczały, chyba nawet lepiej tam widać niż z Krakowa bo w niecce Beskidów i to miejsce polecam.

Tatry z Kwaczały

Chciałbym jeszcze zobaczyć Tatry z Katowic, ale przy lepszej widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze zobaczyć Tatry z Katowic, ale przy lepszej widoczności.

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie ;P

 

Fakt faktem, że z Katowic Tatry tylko raz w życiu widziałem świetnie (sic!), tymczasem zdjęcia z Zagłębia zdają się sugerować, że stamtąd widać je pod każdym względem lepiej i częściej. Jako że na "katowickiej" drodze patrzenia na Tatry stoi Diablak, a ten ma swój specyficzny mikroklimat (ileż to razy tylko nad szczytem Babiej unosiły się chmury), zacząłem się zastanawiać, czy może być tak, że to właśnie on decyduje o gorszej widoczności Wierchów od nas. Może jakis Geograf by się w tym momencie wypowiedział?

 

Czy jest możliwe, że szczyt Diablaka skupia nad soba wilgoć znad Jeziora Oravskiego?

 

 

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczułem się wywołany do odpowiedzi ;-)

Zbiornik Orawski bez wątpienia modyfikuje mikroklimat Kotliny Orawskiej, ale jego wpływ na tworzenienie się chmur na Babiej jest znikomy. Para wodna unosząca się znad zbiornika zanim dotrze do Diablaka kondensuje na stokach Krywania i Bucznika leżących bezpośrednio nad jeziorem. Jeśli Zbiornik Orawski może wpływać na widoczność wierchów z Katowic, to tylko w odniesieniu do Tatr Zachodnich wyłaniających się w obniżeniu między Babią a Pilskiem. W przypadku Tatr Wysokich pewien wpływ mogą mieć lasy Beskidu Małego, które również podnoszą wilgotność powietrza.

Myślę jednak, że z Zagłębia Tatry widać równie często co z Katowic, a pozorna róznica w częstości obserwacji wynika z faktu, że stamtąd odsłania się znacznie większy fragment łańcucha i dzięki temu bardziej rzuca się on w oczy. Niebagatelne znaczenie ma również pogoda w samych Tatrach. Przypominam sobie jedną z naszych obserwacji z hałdy, kiedy na przemian była widoczna grupa Łomnicy i Lodowy, a ani razu nie trafił nam się widok obu tych grani jednocześnie.

Edytowane przez PPB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry ze Slowaciji

 

wysielam do panstwa widok na Tatry, tez z odleglosci ponad 100km. Zpoza Presova.

 

http://www.skrz.sk/image/1/orig/2777.jpeg

 

Jeden moj znajomy mowil, ze obserwowal Tatry z wysokiego komina w wengerskim Tiszaujvaros.

 

Ciekawe forum, trzyme kciuki w obserwaciji. Na stypendium na ASP w Krakowie czesto ogliadalem panorame Tatr z okien pod dachem akademii - Pl. Matejki.

 

pozdrawiam

Peter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry ze Slowaciji

 

Ciekawe forum, trzyme kciuki w obserwaciji. Na stypendium na ASP w Krakowie czesto ogliadalem panorame Tatr z okien pod dachem akademii - Pl. Matejki.

 

pozdrawiam

Peter

 

Witaj sąsiedzie. :Beer: zza górki.

 

Z okolic placu Matejki a ściślej z ostatniego piętra wydziału architektury także często obserwowaliśmy Tatry.

Czułem się wtedy jak w domu ( jak teraz). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę co widać z Klimontu, to nawet jeśli widać Tatry z Tychów, to jakiś mały skrawek zapewne. Najefektowniej zaobserwowałem Tatry z wzniesienia koło Kwaczały, chyba nawet lepiej tam widać niż z Krakowa bo w niecce Beskidów i to miejsce polecam.

Tatry z Kwaczały

Chciałbym jeszcze zobaczyć Tatry z Katowic, ale przy lepszej widoczności.

 

No oczywiście że z Tychów nie widać dużej panoramy. Widać tylko kilka wierzchołków.

 

Witaj Czerghow. Super zdjęcie. Na Słowacji macie świetne widoczki. No i te termalne źródła :)

Edytowane przez Tusha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe forum, trzyme kciuki w obserwaciji. Na stypendium na ASP w Krakowie czesto ogliadalem panorame Tatr z okien pod dachem akademii - Pl. Matejki.

 

Witam serdecznie na Forum! :)

 

Ciesze sie, że trafiłes do naszego wątku - zapraszam do częstego odwiedzania i zachęcam do przesyłania zdjęć w temacie, tyle że od południowej strony. No chociażby ze wspomnianego przez Ciebie komina na Węgrzech - to dopiero coś!

 

Co do zamieszczonego zdjęcia, to krajobraz przedni i niekoniecznie sugerujący, że to 100km od Tatr - dałbym góra 50. Dzięki za fotke!

 

A z bieżących spraw, to gdyby ktoś nosił się z zamiarem oglądania dzisiaj gór, to z góry ;) odradzam, a dokładniej z hałdy, na której przed kilkunastoma minutami byłem. Ogromna wilgotność powietrza i jakiś smog, bo śmierdzi niemiłosiernie :(

 

Paweł, dzięki za wyjaśnienie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry ze Slowaciji

 

wysielam do panstwa widok na Tatry, tez z odleglosci ponad 100km. Zpoza Presova.

 

http://www.skrz.sk/image/1/orig/2777.jpeg

 

Jeden moj znajomy mowil, ze obserwowal Tatry z wysokiego komina w wengerskim Tiszaujvaros.

 

Ciekawe forum, trzyme kciuki w obserwaciji. Na stypendium na ASP w Krakowie czesto ogliadalem panorame Tatr z okien pod dachem akademii - Pl. Matejki.

 

pozdrawiam

Peter

 

:Salut: Czerghov

Krasny pohled Peter :D

 

:Salut: Tusha

fajna fotka ,myślę że widocznosć sięga tutaj o wiele dalej niż do Katowic,Babia i Polica wydaje

się być tuż za Tatrami :blink:

 

Pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje sierdecznie za szybke reakcije,

 

 

tutaj jest caly link:

http://www.skrz.sk/Foto-tatry-z-presova-a8-2777-sk.htm

 

nie jestem autorem zdiecia, tylko go wyszukalem na necie.

Troche mi przykro, ze juz nie istnieje strona z widokiem na Tatry z Vihorlatu.

 

Jestem fanatykiem do obserwaciji Tatr z roznych stron, i najbardziej dalekych. U nas takie forum nie ma, to lubie, ze ktos tym sie tak intensywnie zaujmuje. Sam jestem zachwacony, ze jest mozliwe obserwowac moje ulubione gory z Katowic i innych ciekawych miast.

 

Teraz moze troche mimo temat - jeden kolega zfotogrfowal Olymp z Thasosu, prosto z plazy. Licze, to takich 250km. Moze byc ciekawe - w zwiazku z tematem o okraglosci ziemi.

 

Milego dnia

na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Strona z tym zdjęciem czerghow'a to większy portal na którym jest fotogaleria

ze Słowackimi widokami http://www.skrz.sk/Fotogaleria--a6-0-0-0-0...-0-0-2-0-sk.htm

i jest kilka górskich motywów np. ten http://www.skrz.sk/Foto-zapadne-tatry-a8-3592-sk.htm

 

Co do symulacji Tatr z Tychów( :o ) to za chwilkę bo ściągam nowe mapy ze strony którą kiedyś podał bodajże Darek_B.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak było widać dziś Tatry po zachodzie słońca z Krakowa (akademik Olimp - 15 piętro)

 

PS. Gdzieś mam jeszcze fotki Tatr z kopca Koścuszki i Piłsudskiego, a także kominy i jakiś masz od strony Katowic itd (jak znajdę to wrzucę - bo nie znam tamtych okolic, a chciałbym się dowiedzieć co widziałem).

tatry.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak było widać dziś Tatry po zachodzie słońca z Krakowa (akademik Olimp - 15 piętro)

 

PS. Gdzieś mam jeszcze fotki Tatr z kopca Koścuszki i Piłsudskiego, a także kominy i jakiś masz od strony Katowic itd (jak znajdę to wrzucę - bo nie znam tamtych okolic, a chciałbym się dowiedzieć co widziałem).

 

:Salut: Witam-Fajnie wrzuć, zobaczymy co tam widać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak było widać dziś Tatry po zachodzie słońca z Krakowa (akademik Olimp - 15 piętro)

 

Extra fota, patrzę... z zazdrością bo w Sosnowcu dzisiaj była "pogoda-lipa", oczywiście pod kątem obserwacyjnym.

 

@czerghow - witam na forum :Beer: .Powiedz proszę "sąsiedzie"gdzie dokładnie mieszkasz, jak daleko masz do gór?

 

@Tusha - "To je to!" - latając, mógłbym tak spędzać czas całe życie... :D

 

Hej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.