Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze rezultat "szperania" po necie:

http://www.bartgraf.zakopaneonline.pl/galeria.php

 

Pozdro :D

 

Pamiętam jak Bartek na weselu kuzyna bodajże w 99 roku tłumaczył mi jak skanuje i przenosi tysiące punktów z map topograficznych aby zbudować przestrzenną mapę Tatr.

Efekt przechodzi wszelkie pojęcie. To kilka lat żmudnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Michał Turlej -

 

Aktualnie mieszkam w Kosiciach, oficjalnie - Lipany - zaraz za granica z Polska. Gory wszedzie wokol mnie. Jak chce widzec daleko, to musze ne ne wyjsc. Ale mam taki pomysl - zima wyjsc na Velky Milic.. od Kosic nie daleko. Jak mi sie uda foto Tatr, to sie odezwe. Powinno widziec czasami Tatry z lak kdzies pod Hidasnemeti, to moze zprobuje :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo animacja z Tychów na wysokości 273mnpm dla punktu obserwacyjnego

post-5732-1196879382_thumb.jpg

Dzięki merti. Faktycznie ciężko będzie ale jak tylko coś zobaczę po jednej lub drugiej stronie Babiej to fotę pokażę na forum. Narazie warunki kiepskie do uchwycenia wierchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mamy dzisiaj w Jastrzębiu świetną widoczność na Beskid Śląski. Tak na 8,5. Na wierzchołkach, tak od 800 mnpm zalegają chmury, ale poniżej widać ośnieżone, bądź nie, hale. Ogólnie ładne widoki z tendencją do polepszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mamy dzisiaj w Jastrzębiu świetną widoczność na Beskid Śląski. Tak na 8,5. Na wierzchołkach, tak od 800 mnpm zalegają chmury, ale poniżej widać ośnieżone, bądź nie, hale. Ogólnie ładne widoki z tendencją do polepszenia.

 

Dzisiaj tak było widać ze Sosnowca o 7.30:

1e09c835c32fd103m.jpg

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tak było widać ze Sosnowca o 7.30:

1e09c835c32fd103m.jpg

I tak samo było wieczorkiem - horyzont w miarę czysty, pomarańczowa poświata i słońce za chmurami, powietrze "przedmuchane".

Wogóle sytaucja w ciągu dnia zmieniała się tak szybko że jak coś chciałem "ustrzelić" to już było po rybkach.

Zobaczę w sobotę czy "dmuchana" pogoda pozwoli na coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odnoszę wrażenie, że mamy dziś szansę na dobrą widoczność. Rano była praktycznie żadna, teraz postępuje rozchmurzenie od północnego zachodu. Scenariusz już znany, do tego dochodzą "przyjazne" chmury piętra średniego i wysokiego. Widzę kontury Beskidu Śląsko-Morawskiego. Jutro do tego ma dojść wiatr z południa, niskie chmury z możliwymi opadami dopiero popołudniu, więc może będzie na coś szansa?

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, jak się macie?

panoramy z Lysej są po prostu niesamowite! Obłęd!

zdjęcie, ktore linkowałem jest z Krakowwa.

uwaga odnośnie widoczności - nie wiem, czy macie podobne wrażenie - wieczorami wszystko zaowiada się obiecująco - światełka w Sierszy na wyciągnięcie ręki, kosztowy zachęcajaco mrugają, po czym okazuje się, że wypełza skądś mgła (czy to dym z niskiej emisji?) i rano nici - jakkolwiek kilka dni temu wschód słońca był bardzo obiecujący - jednak nie było nic widać.

może jutro więcej szczęscia będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D ,

 

właśnie przed paroma dniami nareszcie wygenerowałem sobie w Microdemie panoramkę z mojego punktu obserwacyjnego(i nie tylko), tylko nie wiedzieć czemu nie mogę jej wysłać do serwera(plik: mapa bitowa) :angry: .Czy może ktoś miał podobne problemy?Czy muszę plik przekonwertować?Help!

 

MT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wygenerowałem dla ciebie hermit widoczek z lenartki ale jest ale:

- sugerowałem się mapą papierową z siatką współrzędnych gdzie ów punkt ma 324,4mnpm.

Mapa microdema mówi że w tym punkcie jest 318m więc na widoczku jest +10m.

Nie mam dokładnych współrzędnych z GPSu a to by powiedziało czy i jaki jest rozrzut w tych cyfrowych mapach terenu.

 

LENARTKA.JPG

 

a z tego miejsca jest zejefajny widok na wierchy

 

DSC05570e.jpg

to zdjęcie Michał gdzieś tu zostawił swego czasu a ja je troche podrasowałem

 

Więc na koniec mój wniosek co do microdema - musimy te widoczki traktować jednak orientacyjnie bo to nie zastąpi prawdziwej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie.

 

324,4 jest w najwyższym punkcie - to będzie zdaje sie za budynkiem spółdzielni - stamtąd to sobie można oglądać, ale kuestę jurajską co najwyżej ;) Nie wiadomo też jak bardzo te pomairy są aktualne - może byćtak, że się trochę rzybliżyliśmy do poziomu morza. To, skąd widać najlepiej - czyli mniej więcej miejsce, z którego odchodzi Paderewskiego jest kilka metrów niżej. Zresztą ba - ja mieszkam w tym "zaklęśnięciu" Paderewskiego - wiec nie wyżej niż 300 metrów, a mimo to z balkonu babią widze - chociaż to parter.

Dla przypomnienia moje wrześniowe - a nie jest to wszystko, co przy dobrej pogodzie widać.

http://i59.photobucket.com/albums/g319/Glahn/morning.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g319/Glahn/morning2.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g319/Glahn/babia.jpg

pozdrawiam i cierpliwości życzę - siąpić wiecznie nie będzie, a na Święta zwykle lubiąsię pojawiać prezenty.

m.

Edytowane przez hermit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc przed kilkoma minutami na południowy horyzont można było odnieść wrażenie, że widoczność jest bardzo ładna. Nawet Lysa pojawiła się na Kościuszki. Do tego czuć wyraźnie, że powietrze jest suche, a nowy mroźny front przyniósł wyraźne ochłodzenie.

 

Czy mam po co jechać na hałdę? Teoretycznie powinno być teraz idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że byłem za wcześnie... O 14.30 przez mętne powietrze z trudem przebijała się Brama Wilkowicka. Widać było fragment Klimczoka i skłon Beskidu Małego, ale nic poza tym. Zmylił mnie idealny błękit nieba, który utrzymywał się przez cały dzień. Być może później wraz ze spadkiem temperatury opadły także dymyi odsłoniły się góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że byłem za wcześnie... O 14.30 przez mętne powietrze z trudem przebijała się Brama Wilkowicka. Widać było fragment Klimczoka i skłon Beskidu Małego, ale nic poza tym. Zmylił mnie idealny błękit nieba, który utrzymywał się przez cały dzień. Być może później wraz ze spadkiem temperatury opadły także dymyi odsłoniły się góry.

 

Za wcześnie? Ja myślę, że lepiej rano, kiedy mgła jeszcze siedzi w dole. Wybieram się w poniedziałek przed wschodem słońca o ile pogoda będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos pogody. To dla mnie duża abstrakcja, bo jak jest wysokie ciśnienie to jest ładna pogoda. Tymczasem od pół roku mam stację pogody, która pokazuje cyfrową wartość ciśnienia. Dziś jest 1005 hPa i jeszcze nigdy przez te pół roku nie było tak wysokiego ciśnienia. A tu taka lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest 1005 hPa i jeszcze nigdy przez te pół roku nie było tak wysokiego ciśnienia. A tu taka lipa.
To klasyczny jesienno-zimowy "zgniły wyż". Tworzą go mocno przetransformowane masy powietrza polarno-morskiego, chłodne i tym samym sprzyjające kondensacji pary wodnej w najniższych warstwach atmosfery. Trzeba go przeczekać, co jednak może potrwać jeszcze z tydzień, jeśli nie dłużej. Z dwojga złego lepsza jest już chyba cyrkulacja zachodnia, która przez ostatnich parę tygodni dawała na przemian jeden dzień zawieruchy z silnym deszczem i paręnaście godzin w miarę ładnej pogody z silnym wiatrem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zgniłe wyże mają swoje dobre strony, bo nad warstwą stratusów zazwyczaj zalega krystaliczne powietrze oferujące niezrównane widoki. Dzisiaj rano wszedłem na 1,000 m npm łudząc się, że może, moooże uda się wypatrzeć Tatry z Gór Sowich (Sudety). Na szczycie widoczność wynosiła milion kilometrów. Przed wschodem Słońca zlustrowałem dokładnie przez lornetkę SE horyzont i niestety... 280km to już chyba za daleko i Tatry chowają się za krzywizną Ziemi.

 

Jeszcze policzę sobie dokładnie, czy w ogóle jest taka teoretyczna możliwość i ewentualnie spróbuję kiedyś z innej sudeckiej lokalizacji w podobnych warunkach. A jakie to były warunki pokazałem wcześniej w innym wątku.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zgniłe wyże mają swoje dobre strony, bo nad warstwą stratusów zazwyczaj zalega krystaliczne powietrze oferujące niezrównane widoki.

To prawda, trzeba jednak trafić na moment, kiedy powietrze nad warstwą podinwersyjną zaczyna się ruszać rozpoczynając zmianę pogody. Tylko wtedy istnieją warunki, by nad niskim stratusem nie rozwijał się altostratus, który często paskudzi widoczność w wyższych partiach gór. Tobie się to udało, więc tym większe gratulacje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.