Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

acha i jeszcze kominy z Tarnowskich Gór ul Zagórska

Ps.Co to są za zakłady? pare razy byłem opodal a nie pamiętam co to:)

 

pozdrawiam :Salut:

 

Są to lub były, nie wiem czy dalej pracują, zakłady FZOŚ "FAZOS" S.A. (Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych), chodzi tu o górnictwo. Znajduje się tam również placówka Hellmanna (logistyka) więc komin jest pozostałością po starszym zakładzie.

 

PS. Genialne panoramy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to FAZOS i chyba zakłady mięsne w Tarnowskich górach - widziałem je raz z szarloty, jak szukałem Gliwic.

ORJ - Świetnie opisałeś tę panoramkę :notworthy: Nie wiedziałem , że masyw śnieżnika było widać, przecież to połowa drogi z pradziada - na śnieżkę! Możliwe, że jakby na zachód było widać dalej, to może i śnieżka by zawitała....

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to FAZOS i chyba zakłady mięsne w Tarnowskich górach - widziałem je raz z szarloty, jak szukałem Gliwic.

ORJ - Świetnie opisałeś tę panoramkę :notworthy: Nie wiedziałem , że masyw śnieżnika było widać, przecież to połowa drogi z pradziada - na śnieżkę! Możliwe, że jakby na zachód było widać dalej, to może i śnieżka by zawitała....

:Salut:

 

Witam :Salut:

Benji Dzięki za FAZOS i Stacho Tobie też :D

niestety nie ma tak dobrze odległość od Pradziada do Śnieżnika to tylko 30 km,to się wydaje daleko z G Św.Anny .Z Pradziada to rzut kijem :D

od Śnieżnika do Śnieżki 98 km

z G.Św.Anny do Śnieżki 175km i dokładnie na tej linni leży Wlk Sowa 1015m zza której Śnieżka sie nie przebije.

patrząc z Anny.

Śnieżka przy sprzyjających warunkach ewentualnie mogła by być widoczna albo ze wzgórz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej,ja mam na myśli okolice Lublińca może(tam już wyłoni się ona na prawo od grzbietu Gór Sowich) , sprawdzałem Szarlota być może się okazać dobra do jej ewentualnej obserwacji,choć to 200km-warunki typu zachód Słońca i dobra przejżystość powietrza ,tak jak to Mateusz trafił Pradziada z Kostuchny.(Z Szarloty Śnieżka jest na lewo od grzbietu Gór Sowich,a na prawo od Biskupiej Kopy w Opawskich) Ale to tylko przypuszczenia niestety. <_<

Zresztą z Mateuszem zastanawialiśmy nad Śnieżką,no i trzeba by było dokładnie to poanalizować.

Pozdrawiam :D

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem , że masyw śnieżnika było widać, przecież to połowa drogi z pradziada - na śnieżkę! Możliwe, że jakby na zachód było widać dalej, to może i śnieżka by zawitała....

:Salut:

Podobnie ciut bardziej na zachód powinna wyłonić się Ślęża (112 km), nieosiągalna teoretycznie (wg GE) z naszych nowych miejscówek (ok. 180 km). Swoją drogą maszt na Ślęży jest jakoś sensownie podświetlony?

 

Do Śnieżki masz stamtąd ok. 175 km, w naszych realiach 'podinwersyjnych' można o takich odległościach zapomnieć. Podobnie z G. Siewierskiej na Śnieżke 240km, a człowiek (ja) głupi stojąc tam (na Siewierskiej) na szczycie ma wrażenie przebywania na dachu świata :D;)

 

M.

 

PS. @ORJ - "tak jak to Mateusz trafił Pradziada z Kostuchny" - ale to 'raptem' 130km...

@Northwood - no to o 20.00 na Annie...? ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie ciut bardziej na zachód powinna wyłonić się Ślęża (112 km), nieosiągalna teoretycznie (wg GE) z naszych nowych miejscówek (ok. 180 km). Swoją drogą maszt na Ślęży jest jakoś sensownie podświetlony?

 

Do Śnieżki masz stamtąd ok. 175 km, w naszych realiach 'podinwersyjnych' można o takich odległościach zapomnieć. Podobnie z G. Siewierskiej na Śnieżke 240km, a człowiek (ja) głupi stojąc tam (na Siewierskiej) na szczycie ma wrażenie przebywania na dachu świata :D;)

 

M.

 

Zrobiłem opis najważniejszych wierzchołków z odległosciami na symulacji którą Merti mi kiedyś zapodał.

:D z G.Św.Anny

(Mierzyłem linijką na mapie)

M.D._G_ra__w.Anny.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, Koledzy donoszą, że widoczność jest na poziomie 8/10, więc zachęcam do wypraw i nowych odkryć.

 

A tak wracając do GE, to wygląda na to, że hałda w Łaziskach to obserwacyjny czarny koń... Np. z Ślężą nie powinno być większych problemów już nie mówiąc o pełnych Jesenikach.

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznosc faktycznie fajna, pomimo samego południa. Wrzucam zdjecie w kierunku Babiej Góry. A dokladniej pokazy ekrobatyczne na jej tle, z Al Korfantego :D

 

FOTO

:Salut: jak klikam na FOTO to powstaje jakiś błąd pokazuje sie link error :blink:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była dość dobra przejrzystość powietrza, bez większego problemu było widać góry. Sorki za jakość zdjęcia, ale widać na nim Jesioniki i bardzo słabo Pradziada (tuż na prawo od komina), oraz całkiem na prawo Śnieżnik i ??? no właśnie co tam za wierzchołki wystają zza horyzontu? (Czernica ?)

 

c5fd225bb21afceem.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Stacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o zachodzie słońca wspinałem się na hałdę w Częstochowie (południowo-zachodni kraniec miasta), licząc właśnie na wystające znad horyzontu wierzchołki gór. Niestety bez powodzenia. Nie udało mi się wejść na sam szczyt hałdy, zabrakło około 10-20m w górę. Niewiele by to pewnie dało, bo GPS podawał wysokość 304mnpm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o zachodzie słońca wspinałem się na hałdę w Częstochowie (południowo-zachodni kraniec miasta), licząc właśnie na wystające znad horyzontu wierzchołki gór. Niestety bez powodzenia. Nie udało mi się wejść na sam szczyt hałdy, zabrakło około 10-20m w górę. Niewiele by to pewnie dało, bo GPS podawał wysokość 304mnpm.

 

Jakiego używasz GPSa jesli moge zapytac? :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdro z Czarnej w Bieszczadach :)

 

Ja o zachodzie słońca wspinałem się na hałdę w Częstochowie (południowo-zachodni kraniec miasta), licząc właśnie na wystające znad horyzontu wierzchołki gór. Niestety bez powodzenia. Nie udało mi się wejść na sam szczyt hałdy, zabrakło około 10-20m w górę. Niewiele by to pewnie dało, bo GPS podawał wysokość 304mnpm.

O których górach mówisz? Beskidów z tego regionu bym się nie spodziewał, przynajmniej na to wygląda patrząc od drugiej strony barykady (z G. Siewierskiej). To już bardziej szukałbym czegoś na zachodzie...

 

Northwood, a próbowałeś już prowadzić obserwacje z Sokolich Gór w kierunku północnym?

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze warunki były dosyć ciekawe, godzina 17:00 w Katowicach chmury, a w Bielsku Białej słońce. Góry były ładnie doświetlone. Tym razem miałem statyw, dociążony kamieniami ;-D

 

Fotki 2008.08.24 godź 17 z hałdy Katowice Kostuchna

 

Góra żar

124302.jpeg

 

Babia

124311.jpeg

 

W kierunku wschodnim pojawił się jakiś "cycek" ktoś go rozpoznaje ?

124309.jpeg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O których górach mówisz? Beskidów z tego regionu bym się nie spodziewał, przynajmniej na to wygląda patrząc od drugiej strony barykady (z G. Siewierskiej). To już bardziej szukałbym czegoś na zachodzie...

 

Northwood, a próbowałeś już prowadzić obserwacje z Sokolich Gór w kierunku północnym?

 

Nie, nie. W stronę beskidów to nawet nie patrzyłem specjalnie. ;-) Szukam raczej miejsca, które leżałoby na linii Lubliniec - Jeseniki. Bo skoro z okolic Lublińca widać góry, a wysokość oscyluje tam chyba w okolicach 320mnpm, to wysokość w Częstochowie na poziomie ~350mnpm dałaby już jakiś widok. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.

 

Odnośnie Sokolich Gór, to pisałem już kiedyś, że wierzchołki są zalesione, praktycznie w żadnym kierunku nic nie widać. Jedyne miejsce, z jako takim widokiem na południe, znajduje się na wysokości bodajże 360mnpm, więc wzgórza jury jeszcze zasłaniają.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze warunki były dosyć ciekawe, godzina 17:00 w Katowicach chmury, a w Bielsku Białej słońce. Góry były ładnie doświetlone. Tym razem miałem statyw, dociążony kamieniami ;-D

 

Fotki 2008.08.24 godź 17 z hałdy Katowice Kostuchna

 

 

 

W kierunku wschodnim pojawił się jakiś "cycek" ktoś go rozpoznaje ?

124309.jpeg

 

Witam :Salut: Ten cycek To góra Grodzisko 618m w Beskidzie Wyspowym koło miejscowości Wiśniowa(na południe od Dobczyc )

Jeszcze dalej ten wypłaszczony grzbiet to Kostrza 719m koło wsi Jodłownik.

Z lewej strony fotki widać stalowy krzyż na górze Lipie w Libiążu.

 

:Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Zamieszczam symulację w Micro Dem z Góry Św Anny w kierunku Śnieżki.

 

Okazuje się że aby Śnieżka"wyskoczyła" z poza grzbietu Gór Sowich trzeba wznieść się na wys.500 m ponad Górę Św Anny czyli na wys 900m.n.p.m,przez co widać że krzywizna ziemi odgrywa już tutaj rolę,skoro z tak dużej odległości wierzchołek o wys 1602m wystaje ponad grzbietem 950m tylko odrobinę.

 

Pozdro :D

_nie_ka_z_G_ry__w.Anny_symulacja.GIF

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dwa zdjęcia z dzisiaj, z Rudzicy (między Bielskiem a Skoczowem) :

 

1. Zofiówka, w tle Szarlota;

2. Detmarowice, w tle crepuscular rays;

 

:)

:Salut: Ładne ujęcie

Poza nawiasem ktoś napisał że komin w Zofiówce ma 120m ja go oceniam na 140-145m uzasadniam

-4 galerie co 35m.no i należy też spojrzeć na ostatnią aż do wylotu komina

Z reguły są montowane na betonowych kominach co 35,38 i 40m od siebie.

oceniając wysokość komina należy zwrócić uwagę na odległość 1 galerii nad ziemią tutaj z reguły tak jak pisałem ,ale bywa że od 30 nawet do 60m.Ale to można ocenić porównując odległość względem 1 od 2.

To tak jako ciekawostka jak by ktoś chciał na oko określać wysokość.Nie będzie dużej różnicy między orientacyjną oceną a faktem :D

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.