Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro już tak od dłuższego czasu utrzymuje się względnie dobra widoczność (mówie względnie, bo założe się, że przy tych chmurach, które są obecnie, Jeseniki będą się z nimi zlewać), to może w końcu wybierzemy się na tą Św. Anne na zachód Słońca? Jeżeli wytrzyma to do weekendu, to myślę jechać w sobote, bo nie ma na co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj aparat codzien rano stoi na półeczce przy wejscu na balkon, sprawdzam zawsze kiedy wstaje slonce i odejmuje od tego godzine. Wtedy przy takich warunkach mozna zrobic rewelacyjne zdjecia. Dzis bylo pieknie tylko szkoda wlasnie tych chmur. Ale najciekawsze bylo to, ze do tej pory beskid byl zawsze jak na wyciagnicie, a dzis wszystko w chmurach oprócz tatr! :)
Też coś mogę powiedzieć na ten temat :)

 

Mój los zawiódł mnie dziś na dach pracy w pracy, gdzie przy bardzo silnym wietrze udało się uchwycić, jak już teraz widzę na poruszonym foto :angry: , jeden wierch i kilka drzewa :D

http://picasaweb.google.com/mertiq/AlbumBe...228300566493394

Od prawej strony dokładnie widać Kopę Lodową i Lodowy Szczyt, która opada przez Lodowy Zwornik do Śnieżnego Szczytu. Natomiast za drzewami schowały się Durny Szczyt, Łomnica, Widły i Kaźmierskie szczyty, a za słupem energetycznym Jagnięcy Szczyt.

 

Skoro już tak od dłuższego czasu utrzymuje się względnie dobra widoczność (mówie względnie...
Ta względna widoczność zaczyna mi już wychodzić bokami. Brakuje mi tych wierchów jak te z przed roku, a dokłądniej z 4 lipca 2007 gdzie były na wyciągnięcie ręki. Na szczęście te moje ostatnie zdjęcia, mimo że nie są jakieś fantastyczne, nie wymagają ode mnie jakiś specjalnych zdolności manualno - programistycznych przy obróbce... tylko zwykłego XnView B) Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

obiecane poniedziałkowe zdjęcie z dachu, godzina 7.02.

 

321c6edae49da1f8m.jpg

plus symulacja: 22fb29cd813604e8m.jpg

czyli się potwierdziło :D .

 

dzisiaj przejeżdżając przez Larysz na najwyższym wzniesieniu Obwodnicy Zachodniej tak się miało(7.35) :

[5f39f3edb437d386m.jpg

 

a najlepsze to, że 10 minut wcześniej byłem w tym miejscu również i było jeszcze lepiej, tylko musiałem żonę do pracy odstawić.Ale człek uparty i wrócił... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najlepsze to, że 10 minut wcześniej byłem w tym miejscu również i było jeszcze lepiej, tylko musiałem żonę do pracy odstawić.Ale człek uparty i wrócił... :D

To się dopiero nazywa fanatyczne oddanie dalekim obserwacjom ;)

 

Miałeś farta, bo przeczyścił Ci troche horyzont z niskich chmurek. I zaskoczyłeś mnie tą obwodnicą - zatrzymujesz się na poboczu i focisz? :P Jest tam jakiś zjazd na punkt widokowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał

 

Druga fotka fantastyczna!! Gdyby tylko pozbyć się tych linii wysokiego napięcia, byłby ideał!

 

Albo ja mam trudności, albo mój aparat nie potrafi sobie określić ostrości na nieskończoność - jak rano jest pięć minut na zrobienie zdjęcia to nie można liczyć na cuda, szczególnie jak się nie jest pewnym, czy się zwidów nie fotografuje. o drobnej korekcie kontrastu z jednego zdjęcia udało mi się jeszcze "wycisnąć" to:

 

ranno.jpg

 

Żałuję trochę, że się bardziej nie przyłożyłem.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądajcie regionalną tv, napewno będą gadać i może pokażą fuszerkę - dziś oświetlili napis ale nie z szybu jak wcześniej było gadane i byłoby taniej, tylko pociągli ok 400m kabla i napis jest podświetlany jak te większe reklamy przy drogach.

Wstyd mi o tym pisać :wymiotuje: chyba, że tu chodzi o jakiś głęboko ukryty element humorystyczny i ktoś se robi jaja.

Chociaż dziś słyszałem, że w czwartek (Barbórka) ma to Biskup poświęcić!

 

@Mateusz - napis jest od strony Raciborza i jest za głównym stożkiem. wg mnie do 5km w nocy może coś da się odczytać.

Dokładnie to napis jest w tym miejscu z kąd robiłem fotkę na Jesenniky i Opawskie, a ORJ ją opisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się dopiero nazywa fanatyczne oddanie dalekim obserwacjom ;)

 

Miałeś farta, bo przeczyścił Ci troche horyzont z niskich chmurek. I zaskoczyłeś mnie tą obwodnicą - zatrzymujesz się na poboczu i focisz? :P Jest tam jakiś zjazd na punkt widokowy?

 

proszę oto lokalizacja:

a9fb9dd26dea93fcm.jpg

ja się tam zawsze zatrzymuję na poboczu, awaryjne włączam i tyle i czekam aż auta przejadą.Kiedyś jechali Panowie Niebiescy jakoś mnie nie widzieli, hee.Ale tam raczej nie ma znaku zakazu.

 

natomiast niebieskim określiłem miejsce, w którym nie byłem ale można tam wjechać od strony Larysza, coś jakby wysypisko czegoś.Ostatnio to zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał

 

Druga fotka fantastyczna!! Gdyby tylko pozbyć się tych linii wysokiego napięcia, byłby ideał!

 

Albo ja mam trudności, albo mój aparat nie potrafi sobie określić ostrości na nieskończoność - jak rano jest pięć minut na zrobienie zdjęcia to nie można liczyć na cuda, szczególnie jak się nie jest pewnym, czy się zwidów nie fotografuje. o drobnej korekcie kontrastu z jednego zdjęcia udało mi się jeszcze "wycisnąć" to:

 

ranno.jpg

 

Żałuję trochę, że się bardziej nie przyłożyłem.

m.

 

cześć, jeżeli masz aparata cyfrowego to zawsze wal"ustawiaj" f/ na maxa czyli na f/8.I nie ostrz po drzewach czy liniach wys. napięcia tylko jak to możliwe najdalej(chmórki np.).Nie używaj AF wielopunktowego też tylko punktowy.To z mojego krótkiego doświadczenia.A potem klik.No i min. ISO oczywista rzecz.No chyba że masz ręczne MF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzy plus chciałem dodac do opini Michała daje statyw:) moj stoi od paru dni na balkonie i jakos nie przewiduje go wyciagac przy tej pogodzie. Poopowiadałbym cos wiecej bo w koncu jestem doradcą w branży foto i nie tylko, ale po kolejnych 10 h w pracy czlowiek juz wymiotuje czasami na sama mysl. Oczywiscie zobowiazuje sie do pomocy przy dobrym ustawieniu aparatu, ale to nie dzis przepraszam :) Swoją drogą moj kodak ma juz jakis czas a nadal zdjecia robi dobre

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzy plus chciałem dodac do opini Michała daje statyw:) moj stoi od paru dni na balkonie i jakos nie przewiduje go wyciagac przy tej pogodzie. Poopowiadałbym cos wiecej bo w koncu jestem doradcą w branży foto i nie tylko, ale po kolejnych 10 h w pracy czlowiek juz wymiotuje czasami na sama mysl. Oczywiscie zobowiazuje sie do pomocy przy dobrym ustawieniu aparatu, ale to nie dzis przepraszam :) Swoją drogą moj kodak ma juz jakis czas a nadal zdjecia robi dobre

 

ok tripod tripod`em ale nie zawsze masz go jak wykorzystać, tym bardziej jak focisz z auta(czasami go wożę w bagażniku).Ja większość zdjęć wykonuję właśne nie wychodząc z auta lub kładąc go na dachu- kwestia ustawienia auta.Otwieram szybę do określonej wysokości, kładę lufę na niej i tyle.Resztę trzymają ręce.Thanks God jest takie coś co zwią "stabilizacją" i właśnie na niej polegam w trudnych chwilach.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak już tak mówicie o ustawieniach...

 

...jeżeli masz aparata cyfrowego to zawsze wal"ustawiaj" f/ na maxa czyli na f/8.I ...
Tak Michale, ale ty to pewnie odnosisz do swojej lustranki. W kompaktach z ustawionym dużym f skraca się drastycznie prędkość migawki, gdy zdjęcie robisz nad ranem lub wieczorem gdy słońca nie ma, nawet do 1/8sek, a w tym przypadku to już trudno zrobić nie poruszone zdjęcie.

 

No chyba że masz ręczne MF.
Większość aparatów typu zoom ma te ustawienia tylko ich działanie jest różne <_<

 

duzy plus chciałem dodac do opini Michała daje statyw:) moj stoi od paru dni na balkonie :)...
Tak, to prawda lecz mój, jak ostatnio zauważyłem, robi za bagaż w plecaku B) Jakoś zawsze brakuje czasu na rozłożenie go. Na ogół, po wcześniejszym sprawdzeniu czasu w trybie przesłony A, ustawiam tryb ręczny M i cykam foty. Polegam na swoich rękach.... B)

 

Swoją drogą moj kodak ma juz jakis czas a nadal zdjecia robi dobre.
Też prawda Maćku ale np mnie już on nie wystarcza. Brakuje mi aparatu o lepszym podglądzie w wizjerze i rozmiarach kompaktu. Mam nadzieję, że Panasonic DMC-G1 będzie tym naprawdę dobrym kompromisem miedzy lustrem a kompaktem B):Salut:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzy plus chciałem dodac do opini Michała daje statyw:) moj stoi od paru dni na balkonie i jakos nie przewiduje go wyciagac przy tej pogodzie. Poopowiadałbym cos wiecej bo w koncu jestem doradcą w branży foto i nie tylko, ale po kolejnych 10 h w pracy czlowiek juz wymiotuje czasami na sama mysl. Oczywiscie zobowiazuje sie do pomocy przy dobrym ustawieniu aparatu, ale to nie dzis przepraszam :) Swoją drogą moj kodak ma juz jakis czas a nadal zdjecia robi dobre

 

Statyw to nie wszystko, trzeba jeszcze odpowiednio aparat ustawić ;-P

Generalna zasada. Im mniejsze ISO, tym wyraźniejsza fotka, bez tzw "szumów" - oczywiście jeśli aparat jest na statywie, bo zmniejszając ISO zwiększa się czas otarcia migawki czyli fotka może być poruszona.

 

Patrząc na Twoją rewelacyjną fotkę:

thumb_49364faa5309a173503249.jpg

widzę ze robiłeś ją z ISO 400 zamiast ISO 64.

 

Zapewniam, ze przy ISO 64 byłaby czterokrotnie czystsza, czyt. bez szumów ;-)

Patrząc na Twój aparat widzę, ze możesz dać ISO nawet 64.

 

P.S. Kiedy nagrasz wschód słońca nad Tatrami w 1280 x 720 30fps i wrzucisz na VIMEO ? ;-P

P.S.S Zmień rok w aparacie z 2007 na 2008 :-)

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, jeżeli masz aparata cyfrowego to zawsze wal"ustawiaj" f/ na maxa czyli na f/8.I nie ostrz po drzewach czy liniach wys. napięcia tylko jak to możliwe najdalej(chmórki np.).Nie używaj AF wielopunktowego też tylko punktowy.To z mojego krótkiego doświadczenia.A potem klik.No i min. ISO oczywista rzecz.No chyba że masz ręczne MF.

 

Ja tylko dodam, że w przypadku kompaktów wartość przesłony nie jest tak bardzo istotna, ze względu na mały fizyczny rozmiar matrycy. Natomiast w lustrzankach faktycznie trzeba ustawiać dużą wartość przesłony, aby uzyskać dużą głębię ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady - zwykle w pośpiechu nie ma głowy by zwracać na to uwagę, a gdy jest czas, to nie ma nic, co by motywowało do zabawy z ustawieniami, ale następnym razem postaram siętrochę bardziej przyłożyć.

W sumie standart, ale przyjemny - nie tylko my oglądaliśmy Tatry (Kraków, z akademika Kapitol, 2 Grudnia 2008)

dsc_6768_kap.jpg

 

pozdrawiam

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę oto lokalizacja:

ja się tam zawsze zatrzymuję na poboczu, awaryjne włączam i tyle i czekam aż auta przejadą.Kiedyś jechali Panowie Niebiescy jakoś mnie nie widzieli, hee.Ale tam raczej nie ma znaku zakazu.

 

natomiast niebieskim określiłem miejsce, w którym nie byłem ale można tam wjechać od strony Larysza, coś jakby wysypisko czegoś.Ostatnio to zauważyłem.

 

Ale jest linia ciągła, natomiast miejsce wskazywane niebieską strzałką jest prywatne, kiedyś była tam tabliczka 'teren prywatny'.

A co są te okrągłe budowle powyżej miejsca obserwacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądajcie regionalną tv, napewno będą gadać i może pokażą fuszerkę - dziś oświetlili napis ale nie z szybu jak wcześniej było gadane i byłoby taniej, tylko pociągli ok 400m kabla i napis jest podświetlany jak te większe reklamy przy drogach.

 

W Teleexpresie mówili że Szarlota znajduje się w Katowicach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw to nie wszystko, trzeba jeszcze odpowiednio aparat ustawić ;-P

Generalna zasada. Im mniejsze ISO, tym wyraźniejsza fotka, bez tzw "szumów" - oczywiście jeśli aparat jest na statywie, bo zmniejszając ISO zwiększa się czas otarcia migawki czyli fotka może być poruszona.

 

Patrząc na Twoją rewelacyjną fotkę:

thumb_49364faa5309a173503249.jpg

widzę ze robiłeś ją z ISO 400 zamiast ISO 64.

 

Zapewniam, ze przy ISO 64 byłaby czterokrotnie czystsza, czyt. bez szumów ;-)

Patrząc na Twój aparat widzę, ze możesz dać ISO nawet 64.

 

P.S. Kiedy nagrasz wschód słońca nad Tatrami w 1280 x 720 30fps i wrzucisz na VIMEO ? ;-P

P.S.S Zmień rok w aparacie z 2007 na 2008 :-)

 

racja, z ISO 64 mozna focic ale zalezy na jakiej funkcji, ja musialem dzialac na Programie gdzie mozliwosci są ograniczone i najlepiej dziala auto ISO, zreszta jak wyzej na tatry ma sie okolo 5 min wiec dobieranie parametrow w funkcji manualnej ma tutaj brak sensu. Swoją drogą matryca jest malutka więc tak czy siak ciesze sie z ostatnich zdjęć bo wyglądają przyzwoicie. Nastepnym razem sprobuje inaczej.

 

Filmik z widoku na tatry mam, wrzuce i dodam tutaj linka:)

 

Nie chce mi sie wprowadzac danych po kazdym ladowaniu akumulatora ;)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się dopiero nazywa fanatyczne oddanie dalekim obserwacjom ;)

 

Miałeś farta, bo przeczyścił Ci troche horyzont z niskich chmurek. I zaskoczyłeś mnie tą obwodnicą - zatrzymujesz się na poboczu i focisz? :P Jest tam jakiś zjazd na punkt widokowy?

każdy ora jak może, ja też.

 

@adams - nie wiem nie kojarzę tych budynków, nigdy tam nie jechałem.Natomiast wydaje mi się, że można tam wjechać i czołgiem na ten duży plac, pal licho z zakazami, hee.

 

@mateusz - nie ma żadnego zjazdu ani zajazdu.Walisz prosto z drogi.Pisałem wcześniej gdzie co i jak....pobocze jest OK.

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest linia ciągła, natomiast miejsce wskazywane niebieską strzałką jest prywatne, kiedyś była tam tabliczka 'teren prywatny'.

A co są te okrągłe budowle powyżej miejsca obserwacji ?

 

nie mam zielonego pojęcia, nie jechałem tamtą drogą jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam cztery zdjecia ze Skrzycznego z 17.08.2008

 

1. http://img374.imageshack.us/img374/5537/ze...cznego01ur0.jpg - To bedzie El. Detmarovice prawdopodobnie, co ciekawe nie widac jednego komina wysokiego bo jest za drugim :D

 

2. http://img522.imageshack.us/img522/8916/ze...cznego02uo4.jpg - jakas kopalnia... nie wiem jaka :mellow: Licze na Was :lol:

 

3. http://img216.imageshack.us/img216/4664/ze...cznego03nl6.jpg - chyba jakas Elektrownia, ale tez nie wiem jaka :rolleyes:

 

4 http://img216.imageshack.us/img216/6867/ze...cznego04rr1.jpg - znowu jakas kopalnia, ale ciezko bedzie okreslic jaka, bo jakosc nieciekawa <_<

 

 

Pozdro! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z hałdy przy KWK Borynia :)

 

A tak swoją drogą wysłałem Ci maila ze zdjeciem na dalekieobserwacje, dostales? :D:P

Zajęło już miejsce w prestiżowej kategorii 'Odległość 100-200 km' :) - klik

 

PS. Tak przy okazji - na stronie pojawiła się nowa kamera online z Wielkiej Sowy o świetnej rozdzielczości

 

http://ddz.sowa.0i2.com/Witamy.html

 

Ma np takie mozliwości:

 

- http://ddz.sowa.0i2.com/WielkaSowa/wybrane...aaaaaaaaaaa.jpg

 

i udostępnia dane pogodowe:

 

- http://wielkasowa.0i2.com/

 

Polecam przed wyprawą na dalekie obserwacje na zachód :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.