Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że ta świetna symulacja Kosciaka rozwiewa Wasze wątpliwości. Zaśnieżenie Pradziada się zgadza, pytanie co to jest to białe na prawo od niego - tam pasuje mi już tylko Keprnik... Na tym zdjęciu Przemka_P wydaje mi się, że ów "Keprnik" nie jest biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się Google Earth i pozostała mi tylko jedna kwestia do wyjaśnienia: dlaczego na pierwszej symulacji Kosciaka Pradziad jest tak bardzo przesunięty.

Za wieżą Skrzycznego widać Vysoke Hole, biała plamka na prawo od wieży to Pradziad (Keprnik nie ma prawa być tak biały). Zastanawia mnie też białe pasmo na prawo w połowie stoku Skrzycznego - tam chyba nic być nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się Google Earth i pozostała mi tylko jedna kwestia do wyjaśnienia: dlaczego na pierwszej symulacji Kosciaka Pradziad jest tak bardzo przesunięty.

Za wieżą Skrzycznego widać Vysoke Hole, biała plamka na prawo od wieży to Pradziad (Keprnik nie ma prawa być tak biały). Zastanawia mnie też białe pasmo na prawo w połowie stoku Skrzycznego - tam chyba nic być nie powinno.

Powinno Ci wyjść coś takiego. Mi to ustawienie wierzchołków akurat pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się Google Earth i pozostała mi tylko jedna kwestia do wyjaśnienia: dlaczego na pierwszej symulacji Kosciaka Pradziad jest tak bardzo przesunięty.

Za wieżą Skrzycznego widać Vysoke Hole, biała plamka na prawo od wieży to Pradziad (Keprnik nie ma prawa być tak biały). Zastanawia mnie też białe pasmo na prawo w połowie stoku Skrzycznego - tam chyba nic być nie powinno.

 

:D Panowie dokładnie to jest tak. Na lewo od Wieży na Skrzycznem jest Vysoke Hole,Kamzicnik i Velky Maj.

Na prawo ten pojedynczy to Pradziad.

Jeseniky.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są stare sprawdzone metody ;) Google Earth to jakaś bolsza technika :P

 

A tak na marginesie - Merti ustrzeliłeś dzisiaj? :)

 

Panowie :D tutaj wystarczy że zdjęcia na forum dokładniej zobaczycie i zwrócicie uwage na wygląd,kształt szczytów.

Jeseniki jeżeli chodzi o Hole i Pradziada wygladają tak samo prawie, czy to z :ze Skalnego,Babiej ,Pilska,czy Lysej Hory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :D tutaj wystarczy że zdjęcia na forum dokładniej zobaczycie i zwrócicie uwage na wygląd,kształt szczytów.

Jeseniki jeżeli chodzi o Hole i Pradziada wygladają tak samo prawie, czy to z :ze Skalnego,Babiej ,Pilska,czy Lysej Hory.

No chwila... Ale wychodzi na to, że teoria nie zgadza się z praktyką (Twoim opisem). A jak wiadomo, to tym gorzej dla praktyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są stare sprawdzone metody ;) Google Earth to jakaś bolsza technika :P

 

A tak na marginesie - Merti ustrzeliłeś dzisiaj? :)

Mniej więcej wyglądało to tak. Wybrałem się szybko na wały by sprawdzić co tam widać, no i Tatry ładnie na czerwonym tle majaczyły, choć były zamglone. Posłałem Wam wtedy SMS-a, ale że musiałem pośpieszyć na autobus do pracy to ze zdjęć nici. Za to w busie Michał do mnie dzwoni i stwierdza że z punktu widokowego w pracy nic nie widzi :blink: Trochę zgłupiałem, ale dojeżdżając do pracy wszystko się wyjaśniło - niska mgła i najlepsze - poranne rozpalanie piecyków w domkach jednorodzinnych :P<_<:Boink:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno Ci wyjść coś takiego. Mi to ustawienie wierzchołków akurat pasuje...
GoogleMaps działa w odwzorowaniu walcowym, a to niesie za sobą zniekształcenia (tym większe, im bliżej biegunów). GoogleEarth ze swoim modelem geoidy ma tutaj wyraźną przewagę, choć zaskoczyło mnie, że widać ją już przy tak niewielkich odległościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te symulacje w Terragenie są niedokładne, bo tam splaszcza jakby mape, zeby byla kwadratowa, co przeklada sie potem na rozciagniecie/splaszczenie gor w symulacji. Tutaj Pradziad jest na lewo od wiezy na Skrzycznem, a w rzeczywistosci jest na prawo co potwierdza to zdjęcie http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=1365#

 

 

Linia prosta Mateusza wyjaśniła sprawę...teraz pozostaje ustalić skąd było robione To zdjęcie.

Zrobiłem 3 symulacje jadąc od Północy

Babia z Keprnika

thumb_4949812e8c2a3492727715.jpg

Babia z Svycarna

thumb_4949812ef0947695228759.jpg

Babia z Pradziada

thumb_4949812f58412282572100.jpg

 

Najbardziej pasuje tutaj Keprnik, ale i tak Babia na zdjęciu jest dużo wyżej niż Skrzyczne...albo efekt inwersji, albo komputer ma jakieś przekłamania (w co wątpię) bo zadałem promień kuli Ziemskiej w symulacji.

P.S. Szkoda, ze w momencie robienia tej fotki, nie było jeszcze modułów GPS do aparatów, sprawa byłaby jasna ;-D

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg GE ta sama linia prosta miedzy Babia, a Pradziadem co Mateusz zaprezentował jest w troche innym miejscu http://img510.imageshack.us/img510/6356/beznazwy1bc2.jpg

 

Czyli w sumie nie należy polegać na linijkach, tylko tak jak ORJ napisał zwrócić uwagę na kształt i wygląd szczytów ;)

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną fotkę, która od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. Fotka wykonana z Hałdy Kostuchna podczas rewelacyjnej widoczności.

 

Chodzi o cypel wystający na środku tego kadru.

 

thumb_4949a342d4889126118517.jpgthumb_4949a34366269205096261.jpg

 

Wg moich symulacji jest to Kostrza

Cypel na bank znajduje się w odległości ok 100km od Hałdy Kostuchna, wnioskuje to na podstawie jasności porównując do Pasma Beskidu Morawskiego na zachód od Javornika, który był robiony tego samego dnia tym samym obiektywem.

 

Może ktoś na podstawie tego krzyża na górce, kościoła no i komina jest w stanie namierzyć ten cypel ?

 

Beskid Morawski i pasma na zachód od Javornika

thumb_4949a343ee506216535606.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzyczne

thumb_494804b211e43392798182.jpg

To samo po obróbce.

thumb_494804b22e754889154756.jpg

Hrobacza Łąka

thumb_4948080590863560873179.jpg

Kominy

thumb_494804b24b5cd734723127.jpg

 

Postawie flaszkę osobie, która na podstawie danych ICM będzie w stanie ocenić z wyprzedzeniem 12h szanse na Tatry z Katowic.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mozna to zrobic z danych zrodlowych z profesjonalnych stron meteo np www.wetterzentrale.de ale to juz wymaga dobrej znajomosci teorii i doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie i panie w 3000 poście :D

 

Przecież to Jeseniki i Pradziad ponad Skrzycznem

popatrzcie wczesniej na moich opisach jak to wygląda też z Pradziada:)

specyficzny uklad wierzcholków względem siebie Pradziad-Skrzyczne -Babia i na odwrót w zalezności skąd patrzymy:) :unsure:

 

Pozdrawiam :Salut:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cos mi sie tu nie zgadza, skoro z Pradziada Skrzyczne widac na prawo od Babiej, to z Babiej Skrzyczne powinno byc na lewo od Pradziada a na symulacji jest z prawej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się Google Earth i pozostała mi tylko jedna kwestia do wyjaśnienia: dlaczego na pierwszej symulacji Kosciaka Pradziad jest tak bardzo przesunięty.

Za wieżą Skrzycznego widać Vysoke Hole, biała plamka na prawo od wieży to Pradziad (Keprnik nie ma prawa być tak biały). Zastanawia mnie też białe pasmo na prawo w połowie stoku Skrzycznego - tam chyba nic być nie powinno.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Keprnik jest bardziej zalesiony, wiec nie bialy, a pomiedzy Pradziadem a Vysoka hola jest zalesione obnizenie, wiec Pradziad odstaje troszke od reszty grzbietu, ktory na sporym odcinku jest bezlesny. A to biale pasmo na prawo w polowie stuku skrzycznego to po prostu niskie chmury nad Brama Morawska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia prosta Mateusza wyjaśniła sprawę...teraz pozostaje ustalić skąd było robione To zdjęcie.

Zrobiłem 3 symulacje jadąc od Północy

Babia z Keprnika

thumb_4949812e8c2a3492727715.jpg

Babia z Svycarna

thumb_4949812ef0947695228759.jpg

Babia z Pradziada

thumb_4949812f58412282572100.jpg

 

Najbardziej pasuje tutaj Keprnik, ale i tak Babia na zdjęciu jest dużo wyżej niż Skrzyczne...albo efekt inwersji, albo komputer ma jakieś przekłamania (w co wątpię) bo zadałem promień kuli Ziemskiej w symulacji.

P.S. Szkoda, ze w momencie robienia tej fotki, nie było jeszcze modułów GPS do aparatów, sprawa byłaby jasna ;-D

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdjecie na pewno bylo robione z Pradziada, a podniesienie Babiej to efekt inwersji i refrakcji ( czy jest ona uwzgledniana w takich symulacjach?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem w drugą stronę. Symulacje widoku ze szczytu Gerlach. Na czerwono pojawił się obszar pokrywający Wiślankę, ale trochę wyżej niż wsp GPS oznaczone jako "wiślanka"

thumb_49451788601f5821151043.jpg

 

P.S. Wiadomość dla osób obserwujących z Szarloty.....udajcie się trochę na Północ, to zobaczycie Tatry ;-P

 

 

Hey Rafał :)

 

Da się w Microdemie zrobić coś takiego ? Jeśli tak, to w jaki sposób ? A jeśli nie, to zrobiłbyś dla mnie coś takiego ze szczytów Babiej Góry i Skrzycznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalecy Obserwatorzy!, szykujcie sie w góry bo napłynie arktyczne powietrze na skraju wyżu znad Niemiec i Skadynawii. A wiec suche powietrze z silnymi nocnymi spadkami temperatury i z inwersją. Najlepsze warunki będą na zachodzie, a wiec Sudety i zachodnie Beskidy. Widzialność będzie wynosić setki km. W Bieszczadach wyzsza inwersja będzie słaba, a powietrze wilgotniejsze. Przewidywany czas trwania: 25.12 do 1.01.2009

Edytowane przez Fila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Dalecy Obserwatorzy!

 

Jak widzicie zaszły pewne techniczne zmiany związane z organizacją naszego wątku, który od teraz znaleźć będzie można w nowym dziale pt. Poszerzamy horyzonty, w którym poruszać będziemy tematy dotychczas rozważane w wątku 'Tatry i Beskidy z Katowic'.

 

Ponieważ tematyka tego wątku przyjęła się wśród tak wielu osób zainteresowanych spoglądaniem "poza" horyzont, postanowiliśmy stworzyć więcej miejsca dla naszych dyskusji i materiałów. Dlatego też od dzisiaj możecie zakładać nowe wątki w dziale Poszerzamy horyzonty lub tak jak do tej pory pisać w głównym wątku 'Tatry i Beskidy z Katowic', który pozostanie w swojej pierwotnej postaci.

 

Ponieważ jednak zamysłem utworzenia tego działu było zwiększenie czytelności treści, którymi się tutaj zajmujemy, dla nowych osób chcących zagłębić się bardziej w tematyke tego działu, jak również - na co gorąco liczę i zapraszam :) - jego współtworzenie, dlatego sugeruję, aby w wątku "Tatry i Beskidy z Katowic" poruszać tylko te zagadnienia, które dotyczą lokalnych (przyjmijmy GOP-owskich) obserwacji gór i industrialu. Tutaj omawialibyśmy sprawy, które w jakikolwiek sposób wiążą się z naszym regionem.

 

Zakładanie nowych wątków pozostawiamy Waszej woli. Dalekich obserwatorów spoza naszego regionu zachęcamy do tworzenia nowych tematów niezależnie od "Tatry i Beskidy z Katowic", gdzie proponujemy umieszczać dyskusje związane z obserwacjami dalekich obiektów w Waszej okolicy.

 

Z biegiem czasu powstaną w naszym dziale "przyklejone" wątki, w których umieszczać będziemy odrębne tematycznie posty skopiowane z naszych głównych wątków, np. dyskusje dotyczące programów generujących panoramy i pomagających w identyfikacji obiektów na zdjęciach, dyskusje o zjawiskach pogodowych w kontekście widoczności dalekich obiektów, nasze wyprawy obserwacyjne i materiały zdjęciowe, "książka skarg i zażaleń", w której prosić będziemy o Wasze sugestie dotyczące rozwoju działu etc. W tych nowych wątkach będziemy zachęcać do dopisywania Waszych bieżących obserwacji i przemyśleń.

 

Dział Poszerzamy horyzonty będzie powstawać stopniowo. Stąd do czasu założenia nowych wątków i "regulaminu" działu Poszerzamy horyzonty dopuszczamy samowolke :), ograniczoną regulaminem Astro-Forum i Waszym poczuciem dobrej organizacji działu. Wątki i posty możecie zakładać bez obaw o zaśmiecanie działu - zawsze można je przenieść w odpowiednie miejsce.

 

Życzymy udanego poszerzania horyzontów w nowym dziale!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Na drugie te bloki to Manhattan w Ustroniu

na trzeciej Trinec

 

No widac duża rozpiętość między Jaszowcem, a Manhatanem w Ustroniu, przynajmniej mi sie tak wydaje:

dec94989ec75e49cm.jpg

Co do trzeciej fotki , to faktyczne nie jest to Orlova.

Orlova jest bardziej na południe:

8c10a65925d36eb4m.jpg

 

Jednak ten Trinec też mi tu nie pasuje, bo jeśli to Trinec, to gdzie jest Karvina?

Znalazłem szerszy plan i opisałem go wg mapy, ale może czegoś nie oświetla słońce i jest niewidoczne - mam na myśli czeski Cieszyn - gdzieś tam powinien być:

f5e8c0f1c85cccf3m.jpg

 

Tu mam pytanie do Kościaka - czy masz jakieś foty tych terenów z którejś z hałd JSW?

pozdrawiam.

 

@Mateusz - to fajny pomysł na ekspansje tego tematu, choć ja wolę jak mamy wszystko w jednym wątku. jest prosto szybko i skutecznie. Ale to jest tylko moja opinia;)

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji, mam takie foty :) Mam nadzieje, ze bedziesz zadowolony :lol:

 

http://img509.imageshack.us/img509/742/panolysahorafp2.jpg do Lysej 52km

http://img95.imageshack.us/img95/3377/eldetmarovicemk9.jpg do elektrowni 14km - poza tym zlokalizowałem Hostyn wg GE, ale pozostałe zaznaczone niestety nie były podpisane.

 

Cieszyna nie widac z tej hałdy, bo jest za mniejszymi górkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mateusz - to fajny pomysł na ekspansje tego tematu, choć ja wolę jak mamy wszystko w jednym wątku. jest prosto szybko i skutecznie. Ale to jest tylko moja opinia;)

Wiem, juz zdążyłem się o tym przekonać i jest to zdanie większości, dlatego nie zamierzam rozbijać tego wątku. Chcę tylko, aby potencjalnie zainteresowani naszym wątkiem ludzie z zewnątrz wiedzieli o czym mówimy, bez konieczności przechodzenia przez cały wątek - dla nas werteranów już to nie robi różnicy, każdy przeszedł go na wskroś kilka razy :) Ja chce tylko powyciągać (w sensie skopiować nie wycinać) perełki z głównego wątku i zaprezentować go użytkownikom A-F, którzy mogą włożyć do tego tematu mnóstwo cennych informacji - a takich na tym forum nie brakuje - ale wcześniej nie mieli czasu i cierpliwości zagłębiać się w nasze wypociny. Niczego wbrew ogółowi robić nie będę i o to się nie musicie martwić. Jedyna rzecz, którą chcę osiągnąć w ten sposób, to zyskać nowych ciekawych rozmówców i tym samym kontynuować idee poszerzania horyzontów :)

 

A póki co zapowiada się do Świąt, że odpoczniemy od dalekich obserwacji :) Prognozowane są do Świąt opady i niska widoczność. Z tego wniosek, że jak pisał Fila, należałoby udać się gdzieś w góry. Może po Świętach? Ja chętnie. Ktoś jeszcze chętny rozruszać się po ucztowaniu i przy okazji dodać nowe ciekawe fotki na strone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.