Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś jest chętny na obserwacje z Gliwic to:

"Od 1 maja do 30 września

każdy z mieszkańców Gliwic i okolic

może obejrzeć miasto z wieży

widokowej kościoła pw. Wszystkich

Świętych (codziennie o godz. 16.00

i 17.00). Wejście na wieżę – wyłącznie

z przewodnikiem PTTK. Cena biletu

wynosi 4 zł. (luz)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamieszczam kilka zdjęć na Tatry z samolotu latającego z Burgas do Katowice, zrobionych we wrześniu ubiegłego roku przez znajomego. Mam też zdjęcie z Jastrzębia Zdroju na Babią, z soboty. Choć została ona ostatnio mocno obfotografowana, to myślę, że z tej perspektywy zdjęć nie było, dlatego zamieszczam jedno.

 

dcc7b2aa866d59e4m.jpg

 

Więcej - http://elcupa.fotosik.pl/albumy/622823.html

 

92d800aa6510d653m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura rośnie, zachód Słońca się zbliża, coś czuje, że pojawią się dzisiaj kolejne zdjęcia czeskich Sudetów na forum. :)

 

To aby rozgrzać atmosferę do czerwoności proponuję ostatni wpis na dalekich obserwacjach - klik.

 

M. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mi ktoś powie, co było w powietrzu, że zdjęcia z dnia 2009.04.18 przy odległości 50km w górę są totalnie niebieskie ?

Patrząc na poprzednie lata, i widoczności rzędu 150km, dalekie obiekty niekoniecznie stawały się niebieskie.

 

Zdjęcie z oryginalnym balansem bieli:

thumb_49ef7df560c97380982781.jpg

 

P.S. To są te przewody, które robią cień na babiej.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał - tak jest zawsze, tylko że im lepsza widoczność, tym później zaczyna się robić 'błękit'. Zauważ, że w dni z uwiecznionymi Tatrami nigdy ten błękit nie występuje. Szczerze nie wiem jak to ściśle wytłumaczyć - Witku? Wydaje mi się, że chodzi tutaj o zawieszoną nad gruntem wilgoć, która pochłania (w sensie rozprasza) światło biegnące do obserwatora im dalej tym bardziej (dlatego błękit przechodzi różne odcienie od najjaśniejszego do najciemniejszego). Natomiast dlaczego błękit? Może od koloru nieba? Z tego co pamiętam z lekcji fizyki w ogólniaku, to barwa niebieska z widma światła białego ulega największemu rozproszeniu w atmosferze i stąd w dzień nie widzimy gwiazd tylko błękit :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. widzę że moim zdjęciem z domysłami co do Tatr z Czeladzi z ostatniej soboty nikt sie nie zainteresował ale trudno.

Powiem wam że nie udało mi się dziś wyjechać na uczelnie wcześniej niż o 8 rano i w przesmyku Będzińsko-Sosnowieckim w jaskrawych promieniach słońca wyłącznie pasmo od Hrobaczej i otoczenie Skrzycznego majaczyło. Babia już utonęła w tej jaskrawości totalnie. A na zachód widoczność na 50-60km więc bez jakiś rewelacji na horyzoncie. Denerwuje mnie już ta wyżowa pogoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. widzę że moim zdjęciem z domysłami co do Tatr z Czeladzi z ostatniej soboty nikt sie nie zainteresował ale trudno.

Bo takie 'niewyraźne' przypadki bardzo trudno, o ile w ogóle, da się jednoznacznie rozstrzygnąć.

 

1) Kształtem nie można się sugerować (w Twoim przypadku wydaje mi się za płaski i rozłożysty);

2) Brak odniesienia do horyzontu bardziej na wschód (bardzo rzadko się zdaża, aczkolwiek zdaża, że widać tylko jeden wierch, a cała reszta jest w chmurach) - w Twoim przypadku szansa na zobaczenie cieniutkiego 'placka' nad Beskidem Niskim a nie zobaczenie ładnie eksponujących się Tatr Wschodnich jest nikła;

3) Co prawda 'co kraj to obyczaj', ale z doświadczenia z naszych miejscówek taka wyrazistość Babiej Góry praktycznie nigdy nie ujawniała nic dalej.

4) To może mało fachowa metoda, ale się sprawdza ;) Zrób podobny zabieg podciągania kolorów w całym przebiegu od Twojego 'wierchu' aż po Babią i zobacz czy wyjdą Ci jeszcze jakieś wierchy. Jeżeli tak, to z dużym prawdopodobieństwem możesz sobie ten case odpuścić.

5) Nie wiem skąd dokładnie obserwujesz, ale jak zauważył Athomer okolice Dorotki obarczone są klątwą śląskiego smogu i fakt, że coś było widać z Klimontu nie musi świadczyć, że stamtąd też.

6) Tak przeglądałem archwia na DO, ale nie mamy chyba żadnego zdjęcia Wierchów z lokalizacji chociażby zbliżonej do Twojej. To dałoby jakikolwiek punkt odniesienia, a tak trzeba zdać się na pastwę złośliwych pikseli :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba przez Ciebie we Wrocławiu leje od wczorajszego wieczora. Musze jednak Cie zmartwic bo od jutra znów wyż :notworthy:

To akurat dobra nowina. Niech u Was solidnie poleje, później przyjdzie do nas (a w powietrzu już czuć nadciągający opad) i na weekend prosiłbył o ładne widoki na Ślęże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat dobra nowina. Niech u Was solidnie poleje, później przyjdzie do nas (a w powietrzu już czuć nadciągający opad) i na weekend prosiłbył o ładne widoki na Ślęże :)

Niestety tez deszcz raczej do Was nie dojdzie, choć pada juz w Opolu i Bielsku. Nad Bałtykiem tworzy sie wyz i napłynie powietrze z NE, a później z SE, więc sytuacja zupełnie inna niż tydzień temu. Widzialność się poprawi ale nie sadzę aby jutro przeroczyła 80 -100 km a poźniej będzie wyraźnie się pogarszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamieszczam kilka zdjęć na Tatry z samolotu latającego z Burgas do Katowice, zrobionych we wrześniu ubiegłego roku przez znajomego. Mam też zdjęcie z Jastrzębia Zdroju na Babią, z soboty. Choć została ona ostatnio mocno obfotografowana, to myślę, że z tej perspektywy zdjęć nie było, dlatego zamieszczam jedno.

 

dcc7b2aa866d59e4m.jpg

 

Więcej - http://elcupa.fotosik.pl/albumy/622823.html

 

92d800aa6510d653m.jpg

 

hey!

 

Ladny widoczek, jesli chodzi o jastrzebie to ciekawi mnie co to za jupiter na zdjeciu i co oswietla??

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze. Dostałem kolejną paczkę zdjęć z soboty. Tym razem widok na Jesioniki. Autorem tego i wcześniejszego zdjęcia jest mój kolega Mateusz P. Oba zostały zrobione z okna i balkonu jego mieszkania. Prawda, że fajna miejscówka?

 

859cae81913f6734m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz>> no toś mnie pocieszył! <_<

5) Nie wiem skąd dokładnie obserwujesz, ale jak zauważył Athomer okolice Dorotki obarczone są klątwą śląskiego smogu i fakt, że coś było widać z Klimontu nie musi świadczyć, że stamtąd też.
To skończcie tyle jarać w piecach w Katowicach to może coś w końcu zobaczę! :szczerbaty:

 

6) Tak przeglądałem archwia na DO, ale nie mamy chyba żadnego zdjęcia Wierchów z lokalizacji chociażby zbliżonej do Twojej. To dałoby jakikolwiek punkt odniesienia, a tak trzeba zdać się na pastwę złośliwych pikseli :)
Panorama z Dorotki + Panorama z górki na Środuli w Sosnowcu. Dokładnie ta sama prespektywa - jestem mniej więcej w połowie odległości między tymi dwoma lokalizacjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

ja mam kilka zdjęć z "innej strony" ;)

 

z Małej Czantorii (z soboty) gdzieś w Waszym kierunku..

 

P1050048a_cr.jpg

 

tu kolejne

 

P1050045a_cr.jpg

 

i parę starszych fotek -

 

tu jesioniki (chyba tak się to po polsku pisze...) z górki Chełm (464m.n.p.m) w Goleszowie (pow. cieszyński)

 

jeseniky_pan.jpg

 

i z tego miejsca coś na śląsku (niestety nie rozpoznaję tych Waszych stron..)

 

P1020019r_cr.jpg

 

P1020033_cr.jpg

 

tu znowu Pradziad tyle że z Baraniej Góry

 

P1030834_cr.jpg

 

i Tatry z pewnego miejsca pod Baranią (jakieś 1150m.n.p.m)

 

P1030918_filtered_cr2.jpg

 

pozdrawiam tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj tc na forum i gratuluję mocnego debiutu - Tatry i Jesioniki piękne.

 

Co do niezidentyfikowanego industriala: zdjęcie 1 - El. Rybnik, zdjęcie - 5 Łaziska i Hałda Skalny co do reszty na pewno zaraz znajdą się chętni do zidentyfikowania. Moje rejony to raczej Zagłębie więc pd części GOPu nie znam zbyt dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo tc_ ! ! ! , witamy :)

 

1. Elektrownia Rybnik (53km), na pierwszym planie KWK Zofiówka (32km), wspaniałe i jedyne ujęcie :notworthy:

2. ?

3. Chełm - Pradziad 114km (info dla Rafała i Mateo - Punkt obs na górce Chełm znajduje się tutaj).

4. KWK Zofiówka (25km), potem hałda na Borynii (29km) i za hałdą Elektrownia Rybnik (45km), również wielkie brawa ode mnie za ten widok.

5. Chełm - El Łaziska S.A. 43km.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.