Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. :Salut:

Byłem dziś na Wielkim Grochowcu - ostaniec na południe od Ogrodzieńca między Ryczowem i Żelazkiem. Świetny punkt widokowy i myślę, że byłby też rewelacyjny do obserwacji astronomicznych. Poza tym jest fajnym miejscem na piknik i odpoczynek :)

Przez lornetkę udało mi się dostrzec Wierchy (zarysy 3 szczytów), były bardzo, baaaaaardzo słabo widoczne.

Zdjęcia nie są wybitnej jakości ale biorąc pod uwagę warunki i sprzęt i tak jestem zadowolony, że cokolwiek na nich widać :)

 

Zdjęcia robione klika metrów poniżej szczytu.

 

Babia Góra i Polica

BabiaPolica.jpg

 

Zdjęcie z serii "w lewej ręce lornetka w prawej aparat"... ale widać, że to Babia :szczerbaty:

BabiaZoom.jpg?

 

Skrzyczne (mniej więcej 1/3 zdjęcia od prawej); co do reszty tej ciemnej plamy - byłbym bardzo wdzięczny za opis.

Skrzyczne.jpg

 

 

P.S. Czy skałki przy drodze Dąbrowa G. - Ogrodzieniec w miejscu gdzie trasa idzie dość ostro do góry i chwilę wije się serpentynami to Niegowonickie Skały ??? Stamtąd też musi być ekstra widok :szczerbaty:

 

EDIT: wracając nie mogłem się oprzeć i podjechałem jeszcze na wysypisko :Boink: SKrzyczne lepiej widoczne niż z Grochowca, Babia bardzo podbnie (tzn słabiutko). O Tatrach nie było mowy. Pozdrawiam

 

:Salut:

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za górki na lewo od Gwiazd dokładnie za słupem energetycznym ?

A nie jest to Dorotka?

 

 

Chłopaki dajcie znac czy jutrzejszy wschód Słońca na G.Zborów jest aktualny? O której i dokładnie gdzie? Zmieniły mi się plany i tez jestem chętn

 

Co do widoczności, wracałem z Częstochowy. Ok 19.00 ze wniesienia za Siewierzem w kierunku Katowic, Beskid widoczny całkiem nieźle, może jednak jutro będzie ok.

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, chciałem spytać przez jaki sprzęt robiłeś te zdjęcia bo zbliżenia niezłe?

Teleobiektyw, ogniskowa 1280mm (ekwiwalent dla 35mm) + Canon 400D

 

 

Chłopaki dajcie znac czy jutrzejszy wschód Słońca na G.Zborów jest aktualny? O której i dokładnie gdzie? Zmieniły mi się plany i tez jestem chętn

 

Oczywiście aktualny.

NGC7841 i ja, planujemy nocne wejście na G.Zborów. Spotykamy się o 2:30 w Podlesicach. Mateusz dojedzie na wschód słońca.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście aktualny.

NGC7841 i ja, planujemy nocne wejście na G.Zborów. Spotykamy się o 2:30 w Podlesicach. Mateusz dojedzie na wschód słońca.

 

Czyli ja też będę, może dam radę o 2.30 (gdzie się umówiliście? - pod hotelem Ostaniec?) jak nie to dojadę przed wschodem Słońca. Dajcie na priv jakiś kontakt do Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlodyst, to o co pytasz to Niegowonice. Niezłe widoki trza przyznać co.... :szczerbaty:

 

Za to ja dziś chyba miałem farta panowie i albo widziałem wierchy.... albo to tylko chmury. Oceńcie bo już zgłupiałem...

czy_tatr_090501_fhdr.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlodyst, to o co pytasz to Niegowonice. Niezłe widoki trza przyznać co.... :szczerbaty:

 

Za to ja dziś chyba miałem farta panowie i albo widziałem wierchy.... albo to tylko chmury. Oceńcie bo już zgłupiałem...

czy_tatr_090501_fhdr.jpg

Cos tam widac ale nie wiadomo co. Nad wierchami bylo dzis duzo niskich chmur, zwlaszcza do poludnia. O ktorej bylo robione to zdjecie? Sadząc po oświetleniu to pod wieczór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robiłem o 18. Jak tak się bawię suwaczkami to dochodzę do wniosku że jednak wierchy złapały się ale słabiutko... :Boink:

 

O 18 chmur na Kasprowym było już niewiele, około 1/4 pokrycia nieba, podstawa 600 - 1000m (nad Kasprowym). Mogą wieć być to wierchy, ale w zasadzie już poniżej granicy widoczności, bo o ile na zjd. z GSA można jeszcze coś tam rozpoznac to tutaj juz zupełnie nic.

Za to dziś niespodzianka - w Tatry wróciła zima - pada śnieg i mgła. Tak nie miało być. Na szczęście na Jurze i dalej na N lepsza pogoda, więc może Koledzy cos tam dojrzą dalekiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za górki na lewo od Gwiazd dokładnie za słupem energetycznym ?

A nie jest to Dorotka?

chłopaki coś mi sie wydaje że zaszła pomyłka!

skąd była robiona ta panorama ? spójrzcie od lewej - Kopiec Wyzwolenia w Piekarach doskonale widoczny, dalej Biurowiec Wojewódzki i Stalexporty a między nimi równie ciekawe wzniesienie którego nie rozpoznaję. To co jest na lewo od Gwiazd za słupem wysokiego napięcia - nie mam bladego pojęcia ale jest bardzo odległe i nie może to być Dorotka ponieważ po pierwsze jest równie odległa co Kopiec Wyzwolenia a po drugie po prawej stronie panoramy widzimy dopiero EC Katowice na granicy Czeladzi i Katowic. :blink: Dorotka będzie jeszcze dalej na prawo od tego miejsca.

edit: Rafał > faktycznie to G.Grójec :) Dorotka nie mogła się tu załapać. A mógłbyś przyjrzeć się tej panoramie jeszcze raz i stwierdzić co to za wzniesienie znajduje się na prawo od Gwiazd nad szybem kopalni (Staszic?) ?

 

Byłem dziś na Wielkim Grochowcu - ostaniec na południe od Ogrodzieńca między Ryczowem i Żelazkiem. Świetny punkt widokowy i myślę, że byłby też rewelacyjny do obserwacji astronomicznych. Poza tym jest fajnym miejscem na piknik i odpoczynek :)
powiem Ci że ja też ostatnio zupełnie przez przypadek odnalazłem ten punkt na mapie szukając tych waszych Sokolich Gór. Zwrócił moją uwagę gdyż na jednym z powiększeń na Geoportalu widniała wysokość "500".

1.JPG

 

P.S. Czy skałki przy drodze Dąbrowa G. - Ogrodzieniec w miejscu gdzie trasa idzie dość ostro do góry i chwilę wije się serpentynami to Niegowonickie Skały ??? Stamtąd też musi być ekstra widok :szczerbaty:

Byłem tam w zeszłym roku- o dalekich obserwacjach zapomnij, większość horyzontu na południe zasłaniają okoliczne wzniesienia. Jedynie na NW widok ok. Mam kilka zdjęć z tego miejsca, oto jedno z nich: (sorry za jakość - to tylko mój SE W810i :P )

DSC01368.JPG

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć z dziś rano z Góry Zborów. Niestety warunki obs nie dopisały. Wprawdzie około 3:00 warunki pionowo w górę - żyleta (gwiazdy 6.0m widoczne bezproblemowo) (co nie znaczy że na horyzont było podobnie) lecz gdy zaczeło się rozwidniać pojawiły się ciężkie chmury.

 

1. Zawiercie, z prawej Komin E. Jaworzno III, Maszt w Kosztowach - EDIT. To zdjęcie zapisałem jako BMP bo szczegóły sie traciły i nie załapał się do załączników

2. Myszków

3. Zamek w Ogrodzieńcu

4. Athomer & Northwood

5. Podpis komórą

F4.JPG

f5.JPG

F3.JPG

gg1.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na forum jest tyle samo relacji z dzisiejszego zboru dalekich obserwatorów, co udanych z niego zdjęć ;)

 

Niestety G. Zborów nie okazała się dla nas łaskawa, fundując nam scenerie rodem ze zboru czarownic. Niska mgła, całe niebo w 'widocznościowych" chmurach, zimno i wiatr... Widoczność na oko nie przekraczała 25 km. Dopiero w środku dnia, kiedy byłem na jasnogórskiej wieży, widoczność podskoczyła do takiej, która pozwalała dostrzec zarys Kamieńska. To jednak w przypadku G. Zborów nie gwarantowałoby Beskidów czy tym bardziej G. Świętokrzyskich.

 

W skrócie spotkanie bezowocne, ale bardzo dziękuje i podziwiam uczestników za zapał daleko obserwacyjny pozwalający na pojawienie się tam już o godzinie trzeciej... :) Następnym razem jedziemy tam na Tatry!! :banan:

 

PS. I jedno trzeba przyznać... Nawet 20 km perspektywa widoku pokazała dzisiaj, że to niezwykłe miejsce dla dalekich obserwacji. Klimat na górze, bezkres horyzontu i misterne kształty jurajskich wzniesień powodują, że aż ciarki przechodzą na myśl 150 km obserwacji z tego miejsca... Szczerze polecam każdemu miłośnikowi DO, który jeszcze tam nie był, choć raz odwiedzenia tego miejsca ze sprzętem!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to Dorotka?

 

chłopaki coś mi sie wydaje że zaszła pomyłka!

skąd była robiona ta panorama ? (...)

Spieszę z wytłumaczeniem na czas nieobecności Rafała na forum, iż fotki zostały wykonane z nowego dla nas wszystkich miejsca :) Każdy, kto choć raz stał na hałdzie Murcki lub Kostuchna lub jechał drogą 'bielską', zna wzniesienie zwane Wzgórzem Wandy (329 m npm) - ponoć najwyższy punkt Katowic. Na szczycie tego wzniesienia znajduje się wieża pełniąca rolę 'pożarówki', charakterystycznie wystająca z nad koron tamtejszych buków. Otóż udało się dostać na szczyt wieży z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok podobny do tego z Kostuchny, urozmaicony o odsłonięty wschodni horyzont (który Wanda zasłania z Kostuchny) i lepszą ekspozycje GOPu. Wiadomo skąd inąd, że widać stamtąd również Jeseniki.

 

W najbliższym czasie, przy sprzyjającej widoczności, dostarczymy na DO szerszy materiał zdjęciowy z tego miejsca :)

 

PS. @Northwood - faktycznie fajne te zdjęcia z Kamieńska. Podmienie to z Olsztynem (bo lepsze) i dorzucę reszte na DO.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to byłem dzisiaj na Hałdzie Kamieńsk i trochę się rozczarowałem, gdyż widoczność okazała się

wcale nie taka dobra jak się zapowiadało... Wczoraj była zdecydowanie lepsza, oglądając

chociażby zdjęcia Northwood'a. ;)

 

Widać było wprawdzie Częstochowę, wzgórza za Przedborzem wraz z nadajnikiem w Dobromierzu,

wieżowce Piotrkowa czy też Sokole Góry i Jurę ale nie było rewelacji. Najlepsza widoczność była

w kier. południowo-zachodnim i zachodnim. Na południu i południowym zachodzie przez lornetkę

rysowaly się dalekie wzniesienia. :o

 

Wkrótce podam link do kilku zdjęć. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś wybrałem się na Pradziada. Widoczność słaba, a jeszcze trafiłem na zachmurzone niebo :angry: Zdjęć porobiłem dużo,ale nic ciekawego nie złapałem:( Za to wrzucam dwie panoramy z dzisiejszej wyprawy:

1. Z Pradziada w stronę masywu Śnieżnika i masywu Keprnika: http://s6.zapodaj.net/97155840.jpg.html

2. Ze zbocza pomiędzy Kutnym vrch, a Salaš`em. Pano obejmuje Pradziada, masyw Orlika i Góry Opawskie(wówczas już się wypogodziło): http://s6.zapodaj.net/41795147.jpg.html

 

I jeszcze wczorajsze foty z Biskupiej Kopy:

Górażdże196c270cb426b928m.jpg elektrownia Opole84587ff095670681m.jpg GSA13315982ccf3b32em.jpg

 

Pozdrawiam R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na forum jest tyle samo relacji z dzisiejszego zboru dalekich obserwatorów, co udanych z niego zdjęć ;)

 

Już, już się melduję! ;-) Musiałem najpierw odespać nieprzespaną noc. :)

Przedstawiam kilka zdjęć z dzisiejszego wypadu:

IMG_4136.jpg

 

my.jpg

 

Athomer:

athomer.jpg

 

Wspinający się NGC7841 :)

ngc7841.jpg

 

Podlesice w dole:

podlesice.JPG

 

Ogrodzieniec:

ogrodzieniec.jpg

 

Zamek w Smoleniu:

smolen.jpg

 

Niegowa (?):

niegowa.jpg

 

Wschodzące słońce:

wschodzace_slonce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też składam meldunek z dzisiejszej nocy na G.Zborów dopiero teraz, bo tak naprawdę nie ma się czym chwalić. Aczkolwiek nocna atmosfera miejsca, wchodzenia na szczyt i jurajskiego świtu jest bezcenna, więc w ogólnym rozrachunku wypad uważam za co najmniej pouczający. Mam nadzieję, że to klimatyczne miejsce otworzy jeszcze kiedyś przed nami lepszą "wizję".

 

Oto mój "fotograficzny skrót"

 

1. Od lewej: El Jaworzno III, Kosztowy i ...?

2009_05_02_02.31.28_2.jpg skrót:

 

2. El Łagisza i okoliczne światełka

2009_05_02_02.40.04_5.jpg

 

3. Jeszcze raz zamek w Ogrodzieńcu (w sumie to chyba najefektowniejsza, chociaż nieodległa dzisiejsza obserwacja - rozwiewając wątpliwości to tylko ok 13km)

2009_05_02_03.22.16_10.jpg

 

4. NGC7841 i Myszków Highway

2009_05_02_04.43.48_23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.