Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Rafał ZOOM>> mógłbyś prosze nadrabiać zaległości z odpowiadaniem na pytania:P

Wyręcze Kolege odpowiadając, że to nic innego jak G. Rogoźnicka, choć tych wzniesień większych bądź mniejszych jest w tym regionie na tyle sporo, że ja już spotkałem się z kilkoma wersjami czym jest 'Rogoźnik', łącznie z klasyfikowaniem G. Siewierskiej jako G. Rogoźnickiej. W każdym bądź razie ja nazywam tak wzniesienie, które świetnie eksponuje się idealnie na północnym horyzoncie z centrum Katowic, a jeszcze lepiej ze szczytu ul. Kościuszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa u nas na forum chyba dosyć dobrze, rzekłbym perfekcyjnie, nawet system alarmowania o dobrych warunkach jest opracowany :Boink:

Przepraszam, jakoś to przeoczyłem, choć wiele razy czytałem :Boink: . Mam jeszcze pytanie do kol. Admistratorów: dlczego zniknął link do forum na stronie dalekieobserwacje.eu ? - ciężko tu trafić i pewnie nie wszyscy Czytelnicy DO wiedza o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga szanowni DO! Ogłaszam alarm o dobrej widzialności. Zaczęło napływać czyste powietrze oceaniczne. W Niemczech widzialność juz przekroczyła 70 km http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/cgiakt...eite&KEY=DL , jutro ta masa powietrza bedzie u nas. W środę ma padać ale i silnie wiać z zachodu. W przerwach miedzy opadami można więc będzie coś dalekiego zobaczyć, niestety będzie niski pułap chmur i wierchy oraz wyższe Beskidy spowije mgła. W czwartek się rozpogodzi i jest szansa na zobaczenie gór. W piatek ruszy juz cieplejsze powietrze z SSW i widzialność spadnie. Takie są najświeższe prognozy. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do kol. Admistratorów: dlczego zniknął link do forum na stronie dalekieobserwacje.eu ? - ciężko tu trafić i pewnie nie wszyscy Czytelnicy DO wiedza o nim.

Póki co z prozaicznej przyczyny braku miejsca na głównej stronie, ale już niedługo się to zmieni. Link jest w zakładce kontakt, ale w praktyce i tak nie każdy tam zagląda.

 

Uwaga szanowni DO! Ogłaszam alarm o dobrej widzialności. Zaczęło napływać czyste powietrze oceaniczne. W Niemczech widzialność juz przekroczyła 70 km http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/cgiakt...eite&KEY=DL , jutro ta masa powietrza bedzie u nas. W środę ma padać ale i silnie wiać z zachodu. W przerwach miedzy opadami można więc będzie coś dalekiego zobaczyć, niestety będzie niski pułap chmur i wierchy oraz wyższe Beskidy spowije mgła. W czwartek się rozpogodzi i jest szansa na zobaczenie gór. W piatek ruszy juz cieplejsze powietrze z SSW i widzialność spadnie. Takie są najświeższe prognozy. :banan:

Dzięki Witku! Zatem w czwartek wypadałoby wybrać się znowu na Zborów i może tym razem niekoniecznie przed świtem ;) A Tobie proponuję wizyte na Ślęży i sfotografowanie Św. Anny - wyręczysz nas, ale z drugiej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz>> faktycznie, to "Wzgórze Rogoźnickie" to nic innego jak G.Buczyna. dzięki za pomoc ^_^

Pozwoliłem sobie podpisać fragment panoramy Rafała, wychodzi na to że o włos a załapała by się zarówno G.Św. Doroty jak i moja górka obserwacyjna, brakło dosłownie dwóch centymetrów zdjęcia :P

2.jpg

 

Wybrałem się dziś sprawdzić warunki. Jednak pomimo wiejącego bardzo silnego (zachodniego) wiatru widoczność ograniczały dziś wyjątkowo... wiszące nisko chmury.

Wicio>> chciałbym Cie uświadomić że ten początek tego frontu już jest od popołudnia u nas. Zaczął wiać silny wiatr, niskie chmury napłynęły lecz widoczność się nie poprawiła. Zbyt duża wilgotność.

 

Jedyne na czym się dziś mogłem skupić to poszukiwana na horyzoncie tej wierzy pożarowej na Murckach z której Rafał wykonał powyższą panoramę. I udało się :)

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz>> faktycznie, to "Wzgórze Rogoźnickie" to nic innego jak G.Buczyna. dzięki za pomoc ^_^

Pozwoliłem sobie podpisać fragment panoramy Rafała, wychodzi na to że o włos a załapała by się zarówno G.Św. Doroty jak i moja górka obserwacyjna, brakło dosłownie dwóch centymetrów zdjęcia :P

 

Tutaj jest Twoja górka ?

 

thumb_49ff7a6982903052353372.jpg

 

Tak jak pisałem wcześniej, cykałem cały horyzont 360st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O MARYJO ŚWIĘTA !!! :wow:

Rafał zabiłeś mnie tym teraz ... :respect:

 

na tej panoramie widać wszystko, począwszy od lewej: G.Parcina, moja Czeladź, G.Św.Doroty, i wszystkie okoliczne punkty obserwacyjne, nawet te które dopiero teraz zauważyłem... :rolleyes:

masz duże piwo u mnie :Beer:

 

edit: jak się tak przyglądam to nawet swój dach jestem w stanie rozpoznać :D jeśli będziesz tam ponownie to możemy sobie pomachać :D

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dziś sprawdzić warunki. Jednak pomimo wiejącego bardzo silnego (zachodniego) wiatru widoczność ograniczały dziś wyjątkowo... wiszące nisko chmury.

Wicio>> chciałbym Cie uświadomić że ten początek tego frontu już jest od popołudnia u nas. Zaczął wiać silny wiatr, niskie chmury napłynęły lecz widoczność się nie poprawiła. Zbyt duża wilgotność.

 

Front atmosferyczny jest to strefa oddzielajaca 2 rózne masy powietrza. Front chłodny przeszedł u Was koło południa, ale poprzedzajace go powietrze było bardzo suche i nie wystapiły opady, zatem powietrze od razu za frontem sie nie oczyściło. Dziś juz płynie świeższe powietrze z zach i widzialność się poprawia (Wrocław podaje 50 km). Jutro po spodziewanych intensywnych opadach powinno być jeszcze lepiej i gdyby do wieczora się rozpogodziło to jest szansa na DO w kierunku W, ale pewniejszy jest czwartek rano, może nawet na wierchy, choc tam jeszcze z rana mogą być niskie chmury to w ciagu dna ustąpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem na forum jurajskim, że wstęp na G. Zborów ma być płatny. :ha:

 

I pomijając absurd tej decyzji dziwię się troche, bo nie wiem jak Koledzy, ale ja po drodze nie widziałem żadnej infrastruktury służącej pobieraniu opłat. Tymczasem płatny wstęp na Zborów obowiązuje ponoć od 30. kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nawet jeżeli za prognozę widoczności uznać uśrednioną odległość widzenia z danego obszaru, to zmienia się ona niezależnie od pogody praktycznie z każdą godziną pod wpływem ruchu Słońca po ekliptyce.

(...)

 

Dobry tekst napisałeś, poleciłem go, gdyż zawiera on wiele męczących nas prawd o widzialności dalekich obiektów na horyzoncie i bardzo dobrze porusza problem jej przewidywania.

 

Jednak cytowane zdanie, jako astronom, muszę sprostować. Wiem dokładnie co miałeś na myśli, lecz słowo ekliptyka tutaj jest błędem. Słońce w ciągu godziny przesuwa się po ekliptyce zaledwie o 1/12 swojej średnicy, co nie ma absolutnie żadnego wpływu na widzialność.

 

Przesuwa się natomiast po niebie o prawie 15 stopni i to już ma wpływ :)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa u nas na forum chyba dosyć dobrze, rzekłbym perfekcyjnie, nawet system alarmowania o dobrych warunkach jest opracowany :Boink:

 

Cześć. Jeśli moje informacje o widoczności nic nie wnoszą (a to chyba z 1/3 moich postów) to mogę sobie je podarować. Skala od 1-10 jaka jest każdy widzi, ja mieszkam zdecydowanie bliżej gór niż większość uczestników "zabawy" i faktycznie, często warunki panujące tu nie mają odzwierciedlenia w warunkach panujących dalej na północ. Także jeśli odczucie ogółu jest takie, że moje posty stanowią co najwyżej ciekawostkę, to tą wiedzę zachowam dla siebie. Nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem na forum jurajskim, że wstęp na G. Zborów ma być płatny. :ha:

 

I pomijając absurd tej decyzji dziwię się troche, bo nie wiem jak Koledzy, ale ja po drodze nie widziałem żadnej infrastruktury służącej pobieraniu opłat. Tymczasem płatny wstęp na Zborów obowiązuje ponoć od 30. kwietnia.

 

Może jest tak jak z opłatą na teren zamku w Olsztynie, czyli płaci się wchodząć wejściem głównym, a wystarczy tylko wejść z innej strony i jest bezpłatnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałem na forum jurajskim, że wstęp na G. Zborów ma być płatny. :ha:

 

Słuchajcie, wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest takie absurdalne. W letnie weekendy ilości ludzi na G Zborów i okolicznych skałkach nie da się opisać. Od ładnych kilku lat unikam tych miejsc (chyba że o 3.00 w nocy :D ) pomimo ich wielkiej atrakcyjności, bo można się tam poczuć jak na pasażu w supermarkecie. Wprowadzenie symbolicznych opłat spowodowałoby zawsze jakąś selekcję i większy "komfort".

 

Zawsze jako przykład podaję np parki narodowe w Chorwacji (Plitwice, Krka) - miejsca niesamowite, ale wstęp (dobre kilka lat temu) to w przeliczeniu niemalże 100 zł (!). Dzięki temu park nie jest nadmiernie rozdeptywany - chociaż i tak są tam tłumy.

 

Może to niepopularne stwierdzenie ale jestem za takimi rozwiązaniami które choć trochę wyeliminują pseudoturystów, wandali itd.

 

Inną sprawą jest sama realizacja, wysokość opłat itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby teren był jakoś zagospodarowany, jakiś chociażby symboliczny drewniany płotek to owszem, również mógłbym się zgodzić z tymi opłatami. Ale rzeczywistość na Jurze jest taka że nie jest to dolina tatrzańska gdzie można postawić barierki i kasować za wstęp do parku. Ścieżek jest wiele z różnych stron i jest to niewykonalne. Poza tym nie jest to Park Narodowy. Za wstęp do Ojcowskiego P.N. się płaci?

 

Cześć. Jeśli moje informacje o widoczności nic nie wnoszą (a to chyba z 1/3 moich postów) to mogę sobie je podarować. Skala od 1-10 jaka jest każdy widzi, ja mieszkam zdecydowanie bliżej gór niż większość uczestników "zabawy" i faktycznie, często warunki panujące tu nie mają odzwierciedlenia w warunkach panujących dalej na północ. Także jeśli odczucie ogółu jest takie, że moje posty stanowią co najwyżej ciekawostkę, to tą wiedzę zachowam dla siebie. Nie ma problemu.

A skąd Ci to przyszło do głowy!? :blink: Ty nas informuj bo masz dobrą lokalkę i świeże dane :)

Inną sprawą jest że Ty możesz z okna widzieć Gerlach a my, (zwłaszcza ja zza Katowic) nawet Skrzycznego nie będziemy widzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrometeory raczej nas nie interesują a przede wszystkim litometeory i aerozole higroskopijne. Pewnie, że da się to policzyć ale dochodzą tu czynniki małoprzewidywalne jak lokalna emisja zanieczyszczeń i sposób ich rozprzestrzeniana, a takze depozycja zanieczyszceń na barierach górskich czy przy opadach konwekcyjnych. A siec pomiarowa jest za rzadka. Problem w tym, że bardzo dobra widzialnośc interesuje tylko nas (nawet na stacjach meteo nie wydziela się widzialności powyżej 50 km), bo dla przeciętnego użytkownika (głównie lotnictwo i transport naziemny) ważna jest prognoza słabej widzialności. W tym zakresie bardzo istotna jest wilgotność względna i wszelkiego rodzaju hydrometeory. Przy widzialnosci powyżej 50 km wpływ wilgotności wzglednej jest minimalny.

Ja się obliczeniach modelowych nie znam, więc nie jestem w stanie tego zrobić.

 

Cześć!

Zaczynam rozumieć o co chodzi. Was nie interesuje zakres widzialności rzędu 0 - 50km, a 70 i więcej. Jest to zrozumiałe, tylko wtedy można obserwować daleko znajdujące się obiekty(szczyty górskie). W takich wypadkach koncentracja hydrometeorów nie jest ważna(bo ich obecność uniemożliwiłaby obserwacje, więc musi występować i tak ich brak), za to istotna jest obecność aerozoli atmosferycznych które subtelnie(ale dla Was znacząco) wpływają na przejrzystość powietrza.

 

Swoją drogą w analizie zanieczyszczeń powietrza(niezwiązane z lokalną działalnością człowieka) powinny być przydatne trajektorie cząsteczek powietrza.

Oto przykład dzisiejszej (trajektoria wsteczna za okres 60h, dla 3 poziomów):

post-13263-1241534578_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafix44 - zainteresowało mnie to Twoje zdjęcie. Troche czasu mi zajęło, aby zidentyfikować azymut tego kadru, ale wydaje mi się, że udało się. Na zdjęciu widoczna jest wg mnie G. Sieniawska, natomiast na prawo od niej wystaje (ale dopiero po mocnej obróbce zdjęcia) stroma Perzowa Góra (396 m npm).

 

sieniawskamod.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafix44 - zainteresowało mnie to Twoje zdjęcie. Troche czasu mi zajęło, aby zidentyfikować azymut tego kadru, ale wydaje mi się, że udało się. Na zdjęciu widoczna jest wg mnie G. Sieniawska, natomiast na prawo od niej wystaje (ale dopiero po mocnej obróbce zdjęcia) stroma Perzowa Góra (396 m npm).

 

sieniawskamod.JPG

Tak masz rację, wpadłem też na to jak wyczytałem na forum twój post (kilka stron temu) własnie o Górze Sieniawskiej k/ Oblęgorka. Poprosiłem też o DEMa z Bąkowej Góry(rav@poczta.fm) bo czasem tam bywam i ciekawi mnie co stamtąd widać jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafix44 - zainteresowało mnie to Twoje zdjęcie. Troche czasu mi zajęło, aby zidentyfikować azymut tego kadru, ale wydaje mi się, że udało się. Na zdjęciu widoczna jest wg mnie G. Sieniawska, natomiast na prawo od niej wystaje (ale dopiero po mocnej obróbce zdjęcia) stroma Perzowa Góra (396 m npm).

 

sieniawskamod.JPG

swoją drogą nieźle sie orientujesz, że namierzyłes ten azymut:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafix44 - skąd wykonałeś to zdjęcie (przedstawiające prawdopodobie G.Sianiawska i PerzowA) ?

 

Zapraszam w piękną pogodę na północ, w okolice Opoczna - tutaj jest wiele wzgórz i górek skąd można coś ciekawego zobaczyć, m.in.

 

Górę Sianiawską i Baranią (Pasmo Oblęgorskie) i Wzgórza Pasma Małagoskiego

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d4c5ac2a5a5e6b67.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c12047f36bbd09f6.html

 

Hałdę Kamieńsk

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/601c12081fd12770.html

 

oraz Górę Chełmo i prawdopodobie Bąkową Górę. :rolleyes:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...27790c83d8.html

 

co do poniższego zdjęcia proszę o pomoc w rozsztrzygnięciu zagadki (szczeg.Rafała)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...733a5dc1d2.html

 

 

Część zdjęć wykonałem kilka dni temu , z Góry Sławno pod Opocznem

(zdjęcia z tego miejsca pojawiły się już na stronie głównej w serwisie DO) :D

 

reszta zdjęć - w tym również starsze z tego miejsca :

http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/629384.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafix44 - skąd wykonałeś to zdjęcie (przedstawiające prawdopodobie G.Sianiawska i PerzowA) ?

Cześć, zdjęcie powyższe wykonałem z Bąkowej Góry, widoczność jak to przeważnie bywa :) nie była wtedy najlepsza

 

 

 

co do poniższego zdjęcia proszę o pomoc w rozsztrzygnięciu zagadki (szczeg.Rafała)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...733a5dc1d2.html

 

 

co do tego zdjęcia to trudno mi powiedzieć, nigdy nie widziałem Góry Chełmo i Bąkowej od strony Opoczna. Być może jest to Góra Czartoryja koło Ręczna (ta ze znakami zapytania)-267m, albo Diabla. Ta którą podpisałeś Chełmo to najprawdopodobniej ta(charakterystyczne ścięcie z jednej strony), ta Bąkowa wydaje mi sie trochę za blisko Ciebie. Naprawdę nie jestem pewien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy kominy El. Bełchatów są na tyle wysokie i grube ze mogą być widoczne z odległości około 114 km?

W oglądanie kominów jakichkolwiek w dzień z takiej odległości nie wierzę za bardzo. W nocy natomiast to tylko i wyłącznie z gór, tak jak Klepaczka była widoczna z Rysianki z podobnej (a nawet większej) odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiało mnie właśnie czy z Radiostacji była by taka możliwość zobaczenia (ok. 115 km) rozpatruje jeszcze możliwość oglądania wieży Klasztoru na Jasnej Górze, skoro Góra Grojec jest widoczna to wieza klasztoru 20 km za nią tez musi być widoczna :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do poniższego zdjęcia proszę o pomoc w rozsztrzygnięciu zagadki (szczeg.Rafała)

Na drugiem mam Rafał to spróbuje :szczerbaty:

Nie ma na zachód od Góry Chełmskiej żadnego dużego wzniesienia. Moja koncepcja (od lewej ): Fajna Ryba, Bąkowa i Chełmska. Ale to płaskie wzniesienie Przedborzem a Chełmem mi nie pasuje :unsure:

 

 

CYTAT(patrykos @ May 5 2009, 21:30) *

Mam pytanie, czy kominy El. Bełchatów są na tyle wysokie i grube ze mogą być widoczne z odległości około 114 km?

Najdalej te 300-to metrowce widziałem spod Wielunia (jakieś 60kilometrów). Z jury byłoby je pewnie widać - ale Kamieńska hałda po drodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.