Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

A tu takie małe zaskoczenie, po przejrzeniu zdjęć okazało się że przed samym zachodem się coś pojawiło co w jaskrawych promieniach zachodzącego słońca umknęło mojej uwadze. A chmur tam nie było widać! Dziwne bo nie powinno tam być nic tak wysokiego, w prostej linii jest tylko Ślęża(180km) i Sudety (230km)

Jeśli chodzi o te nierówności na tle tarczy słonecznej, to chyba jest to las na przedłużeniu zbocza widocznego z lewej strony. Korony drzew podświetlone z tyłu też mogą wyglądać jak pasmo górskie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz >> Co do zdjęcia Karkonoszy to faktycznie, wszystko się zgadza, ułożenie odkrywki pasuje aby w tej linii znalazły się Sudety. Ale do Karkonoszy jest 250km, myślisz że dałoby rade?

Ze zdjęcia nie da się wiele wyciągnąć: 1.jpg

 

To zdjęcie jest na zachód (kominy są ustawione prawie idealnie na linii W-E), a Karkonosze są bardziej na WSW. Patrząc z tej perspektywy to po drodze jest Wrocław, więc widoczek powinien być podobny. Rzeczywiście z lewej coś sterczy - jakby Śnieżka, a z prawej grzbiet wsch i później zach. Mi to jednak wygląda na chmury na przedpolu Sudetów, tym bardziej, że tuż przy skrzydle też są chmury. Odległość nie jest duża - to niewiele dalej niż Jeseniki z Łomnicy, tym bardziej biorąc pod uwagę wysokość przelotową samolotu - ok 9000 - 10000 m, więc z tym nie ma problemu. Zdjecie było robione nie nad samym Bełchatowem a jeszcze jakies 20 - 30 km dalej na wsch. Z tej wysokości takie niewysokie góry muszą byc bardzo spłaszczone. Zastanawia mnie jednak linia horyzontu. Wyraźnie jest on wyżej - to horyzont warstwy zmętnienia ale dość wysokiej, horyzontu niższej z której mogłyby wystawac Krakonosze nie widać. Biorąc po uwagę, że widzialność jest raczej nie za duża - z tej wysokości nie przekracza 100 km, więc zobaczenie gór odległych o ok 270 km jest raczej niemozliwe - porównajcie to z innymi zdj. lotniczymi - np Pradziad znad Batysławy. Wg mnie są to chmury - podobnie jak to było z G. Bukowymi z Gerlacha.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te nierówności na tle tarczy słonecznej, to chyba jest to las na przedłużeniu zbocza widocznego z lewej strony. Korony drzew podświetlone z tyłu też mogą wyglądać jak pasmo górskie...

 

Zgadza się, jeszcze na dodatek w wyniku refleksów w obiektywie mamy widoczny podwójny horyzont, który może też mylić.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam jeszcze jedno. Jeżeli faktycznie na ostatnim cropie znalazł się Św. Krzyż (bo to ta wieża na 100% - ma charakterystyczny cieńki biało-czerwony szczyt i grubszą podstawe) w postaci tego pozornego 'przedłużenia' Łysicy na południe, to widać ją niewiele gorzej od Łysicy, a to ponad 10 km dalej. A z tego wniosek, że trafiłeś tam na rewelacyjne warunki widocznosciowe. Być może to za mało, żeby z Św. Krzyża szukać Babiej Góry, ale w centralnej Polsce widoczność była do pozazdroczenia. biorąc pod uwagę porównywalną odległość Św. Krzyża z Fajnej co Babiej z Katowic śmiem twierdzić, że od nas tak dobrze Babią widać nie więcej niż 3 razy w roku...

Niestety napołudniu powietrze jest znacznie mniej przejrzyste. We Wrocławiu widać to wyraźnie, choć tu przemysłu jest znacznie mniej niz u Was. Np. wczoraj G. Kocie - żyleta, cumulusy nad nimi widoczne nad nimi do horyzontu, a Pradziada a nawet Śnieżnika w ogóle nie było, za to Szrenica całkiem nieźle. Zresztą często tak jest. Szrenice widzę kilkanaście razy w roku a tak samo oddalonego Pradziada zaledwie raz na klika lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy!!! Na goraco z Siewierskiej. Jest taki wypas widocznosciowy, ze stoimy tutaj jak wryci z Rafalem! W kazda strone, co sie rzadko zdaza, a co ciekawe, im wyzej Sonne na niebie, tym lepiej widac Babia :) Czekajcie na fotki, ale bedzie ogien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy!!! Na goraco z Siewierskiej. Jest taki wypas widocznosciowy, ze stoimy tutaj jak wryci z Rafalem! W kazda strone, co sie rzadko zdaza, a co ciekawe, im wyzej Sonne na niebie, tym lepiej widac Babia :) Czekajcie na fotki, ale bedzie ogien :)

 

czyli Siewierska odczarowana? i to nie primaaprilis? czekam z niecierpliwością na relacje bo ostatnio mocno zdenerwowałem się na tą miejscówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Widzialność 10/10.

 

Z Góry Siewierskiej dzisiaj pomiędzy 8:00 a 10:00 mamy Tatry oraz Jeseniki!!!

Widzialność od 8 do 10-tej była niezmienna, a nawet się poprawiała.

 

Zachęcam do wypadu obserwacyjnego.

 

Na zachętę Tatry z Góry Siewierskiej

4a0aa1fe19d7f177490215.jpg

 

Jeszcze na koniec Test naszej dalekoobserwacyjnej kamery...na razie 5m nad ziemią, ale niebawem będzie wyżej ;-)

http://vimeo.com/4611834

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka widoczność a ja w pracy :angry: Juz w nocy przejrzystosc byla idealna - maszt na Skrzycznym az razil przez lornetke, no i bradzo dobrze widoczne gwiazdy co nie czesto zdarza sie w silnie oswietlonych miastach. Na pewno ok 17 zjawie się na kopcu w Piekarach, z nadzieja na Jaseniki i Tatry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Siewierska odczarowana? i to nie primaaprilis? czekam z niecierpliwością na relacje bo ostatnio mocno zdenerwowałem się na tą miejscówkę

Zdecydowanie odkupiła dzisiaj swoje winy, czyli te wszystkie powroty z niej ze zwieszonymi głowami :)

 

Dzisiaj widoczność była nietypowa, przynajmniej ja się z taką nie spotkałem. 360 stopni taka sama, rewelacyjna. Wszędzie dostrzegalne chmury wyłaniające się w postaci idealnych baranków znad horyzontu - troche takie marzenie senne dalekiego obserwatora, w które ciężko uwierzyć, że się ziści. Weszliśmy na silos na Siewierskiej - bez dwóch zdań najwyższy punkt widokowy w promieniu kilkunastu kilometrów. Wzniesienia Jurajskie, nawet te najdalsze, były tak dobrze widoczne, że chyba nawet pominęliśmy je przy fotografowaniu ;) Sokole Góry przybliżyły się chyba do Siewierskiej o dobre 30 km w stosunku do tego, co widziałem za pierwszym razem stamtąd z ORJtem. Babia... Super, widać było chmury wyłanijące się zza niej i prawdopodobnie chmury nad Tatrami. Te ostatnie też na pewno były widoczne, ale tym razem wyjątkowo nie mieliśmy sprzętu obserwacyjnego, tylko obaj z Rafałem sprzęt focący. Wydaje mi się, że złapaliśmy również Rozszutca, o Jesenikach Rafał już wspomniał. A Szarlota wyglądała jak obiekt z najbliższego horyzontu :)

 

Z resztą co tu dużo gadać. Na dalekich obserwacjach stopniowo pojawiać się będą zdjęcia z dzisiejszych obserwacji. Zaglądać warto, bo skoro 18.04 zachwycił wszystkich, to co dopiero dzisiejsze fotki, strzelane przy lepszych warunkach widocznościowych.

 

Pozdrawiam jeszcze ciągle lekko niedowierzający,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachętę Tatry z Góry Siewierskiej

4a0aa1fe19d7f177490215.jpg

 

Jeszcze na koniec Test naszej dalekoobserwacyjnej kamery...na razie 5m nad ziemią, ale niebawem będzie wyżej ;-)

http://vimeo.com/4611834

 

 

O kurcze!!! Nie spodziewałem się że to aż tak dzisiaj wygląda! O jak cierpię za biurkiem z widokiem zasłoniętym sąsiednią halą produkcyjną. Już nie mogę doczekać się następnych zdjęć z Siewierskiej.

 

PS Rafał, to przez MTO?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

dziś byłem na wieży widokowej na Czantorii i widoczność na północ i zachód super, tatry też ok, ale nie to co zimą ;)

poniżej wstawiam zdjęcie i mam pytanko - czy to co jest na horyzoncie to może być góra św Anny?? bo kierunek na google earth mi idealnie pasuje, a nic innego chyba tam nie ma.

 

anaberg2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

 

poniżej wstawiam zdjęcie i mam pytanko - czy to co jest na horyzoncie to może być góra św Anny??

 

Na G. Św Anny to chyba stanowczo za duże ale daj informację jaka ogniskowa obiektywu i czy to całe zdjęcie czy wycinek?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma możliwość sprawdzić i pokusiłby się na ocenę warunków w chwili obecnej?

 

Babia widoczna (śniegi przez 10x50), Beskid też, poprawiają się Jesienniki ;)

edit:

na fotkach sprzed chwili widać maszt na Pradziadzie

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma możliwość sprawdzić i pokusiłby się na ocenę warunków w chwili obecnej?

 

stacje meteo w Zakopcu i na Kasprowym podają maksymalne wartości 50 km (wiadomo ,że jest gdzieś 2 razy tyle ) ;) Nad Tatrami chmury kłębiaste Cumulus wiszą na wys.300-600 m więc chyba jest całkiem całkiem. Zazdroszczę Wam tej bliskości gór i tylu dobrym miejsc do obserwacji... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek zapowiadał ze widać Babią z Gliwic, wiec odwiedziłem mój punkt widokowy w centrum, lecz chyba za późno bo Babia była bez rewelacji lecz coś się tam złapało

Babia.jpg

oraz jeszcze jedna rzecz, czy ktoś wie co to za dym? Było go widać od strony Katowic

Biurowiec.JPG

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.