Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj i w najbliższych dniach będą rewelacyjne warunki wysoko w górach. Napływa cieplejsze powietrze, które napotyka zimny grunt i tworzy gęste, niskie mgły.

W górach jest inwersja - wystarczy zobaczyć na stronę holidayinfo.sk (i ich czeski odpowiednik) - szkoda że kamery mają tak marną rozdzielczość.

W Warszawie dzisiaj rano był mróz i gęsta mgła, która sparaliżowała Okęcie. W pewnym momencie ledwo było widać przeciwległe skrzydło biurowca, gdzie pracuje - czyli widoczność była zaledwie na kilkadziesiąt metrów.

 

Także kto ma czas - niech się wybiera w góry.

 

Inwersja zrobiła się na chwilę bo teraz nasunęła się kropla chłodu w wyższych warstwach i w efekcie mamy znów deszcz. Chłód u góry utrzyma się do środy a dopiero od czwartku przewidziany jest napływ cieplejszego powietrza, niestety wilgotnego a wiec z chmurami na wierchach. Zresztą zobaczymy, bo prognozy ostatnio mało się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depesze są ogólnodostępne na serwerach FSU http://www.met.fsu.edu/rawdata/syn/

 

A jako ciekawostkę powiem, że błędy ze stacji w Kole wynikają z błędnego nadawania kodu SYNOP-12 FM chybaprzez Pakistan(albo coś w tej okolicy), tj. z błędnym ID stacji, które odpowiada ID właśnie stacji Koło.

 

Dzięki za link. Mógłbyś jeszcze napisać jak w tym gąszczu cyferek znaleźć interesujące nas stacje, czyli Kasprowy, Łomnica, Chopok, Łysa Hora, Śnieżka?

Z tym Kołem to rzeczywiście ciekawa sprawa. Od dawna zastanawiałem się skąd te bzdety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiają, bo muszą. IMGW jako PSHM podpisała rezolucje WMO i zgodnie z nią musi przesyłać wszystkie dane ze stacji synoptycznych do systemu GTS. Trzeba jednak odróżnić system GTS a dane dostępne w Internecie. IMGW zgodnie z rezolucją numer 40 musi w sposób wolny i nieograniczony przesyłać dane ze stacji RBSN i tak właśnie robi.

 

Odnośnie tematu korzystania z danych ze stacji synoptycznych zauważyłem,że od jakiegoś czasu strona wetteronline.de lub jej polska

wersja weatheronline.pl nie prezentuje lub nie aktualizuje danych ze wszystkich stacji meteo w Polsce, jak miało to miejsce do tej pory. Są tylko te najważniejsze. Nie dotyczy to innych krajów.

 

Znalazłem przypadkowo rosyjski serwer z danymi i archiwum , jednak również brakuje danych z niektórych miast.

 

I jeszcze ciekawostka - będąc na Św.Krzyżu (Łysa Góra)w G.Świętokrzyskich zaskoczyła mnie obecność stacji pomiarowej meteo na szczycie . Szkoda, że nie sprawdzają i nie podają widoczności i że w ogóle nie ma w sieci danych z takich stacji.

stacjapomiarowa_św.krzyż.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tematu korzystania z danych ze stacji synoptycznych zauważyłem,że od jakiegoś czasu strona wetteronline.de lub jej polska

wersja weatheronline.pl nie prezentuje lub nie aktualizuje danych ze wszystkich stacji meteo w Polsce, jak miało to miejsce do tej pory. Są tylko te najważniejsze. Nie dotyczy to innych krajów.

 

Znalazłem przypadkowo rosyjski serwer z danymi i archiwum , jednak również brakuje danych z niektórych miast.

 

I jeszcze ciekawostka - będąc na Św.Krzyżu (Łysa Góra)w G.Świętokrzyskich zaskoczyła mnie obecność stacji pomiarowej meteo na szczycie . Szkoda, że nie sprawdzają i nie podają widoczności i że w ogóle nie ma w sieci danych z takich stacji.

 

O braku wielu stacji na weatheronline.pl i innych serwerach pisałem poprzednio - po prostu zła wola IMGW, bo za pieniądze podatnika są robione pomiary a ten aby z nich skorzystac musi jeszcze raz za to zapłacić. Ciekawe, że w Niemczech nie ma tego problemu.

Rosyjski serwer przypomina amerykański wunderground.com

Na Św Krzyżu to chyba jest stacja IMGW i to dość dobrze wyposażona, niestety nie jest w sieci, więc dane są gromadzone w formie miesięcznej i dopiero później do wykorzystania. Widzialność też na pewno jest notowana. Dane są dostępne za pieniążki (problem jak powyżej).

Jak to może wyglądać - przykład z innej firmy www.meteo.uni.wroc.pl - bieżące informacje ze stacji automatycznej z 5-cio dniowym przebiegiem i archiwalne w formie biuletynów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu zła wola IMGW, bo za pieniądze

 

Postaw sobie na dachu czujniki, w domu zamiast zegarka przy łóżku panel LCD i będziesz miał święty spokój ;-)

http://www.conrad.pl/?art=646330&back=serch

 

646330_BB_00_FB.EPS.jpg

 

646330_ZB_00_FB.EPS.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw sobie na dachu czujniki, w domu zamiast zegarka przy łóżku panel LCD i będziesz miał święty spokój ;-)

http://www.conrad.pl...6330&back=serch

 

646330_BB_00_FB.EPS.jpg

 

646330_ZB_00_FB.EPS.jpg

 

To jest zabawka dla grzecznych dzieci (dorosłych) - porównać można do prognozy w TVP a pomiary, zwłaszcza wilgotności nalezy taktować z przymrużeniem oka. Nam potrzebne są bieżące i archiwalne dane ze stacji górskich a tych IMGW nie chce udostepniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na Javorovym ładna inwersja image.jpg

Niska jak fix... To sygnał Panowie, że trzeba spróbować się przymierzyć do wspólnej wyprawy foto gdzieś w góry. I może na początek nie od razu Radhost a np. Biskupia Kopa. Robert, liczymy tutaj na Twoje info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno mgły mają być aż do czwartku. Potem podobno zacznie wiać. Nie mogę się doczekać kiedy zobacze Słońce, bo czasami jest taka mgła że widać tylko kilkadziesiąt metrów. A w górach jest przepięknie

http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/gallery/?id=598&page=1&t=1256451126

http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/gallery/?id=598&page=1&t=1256458140

http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/gallery/?id=708866&page=1&t=1256451096

http://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/gallery/?id=708868&page=1&t=1256451111 - tu na horyzoncie coś majaczy, ale niestety jest słaba rozdzielczość i nie wiem czy to jakieś pasmo górskie czy chmury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska jak fix... To sygnał Panowie, że trzeba spróbować się przymierzyć do wspólnej wyprawy foto gdzieś w góry. I może na początek nie od razu Radhost a np. Biskupia Kopa. Robert, liczymy tutaj na Twoje info.

Co prawda u mnie pogoda w dzień była bardzo ładna(słońce i +17 na szczycie), lecz BK jest trochę za niska na te warunki. Od Wrocławia przez Opole po Ostrawę jeden wielki pas gęstej mgły :( Ale spokojnie trzymam rękę na pulsie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiej przeglądarki korzystasz ale w Operze pod prawym jest opcja "Otwórz obrazek" i otwiera się w pełnej rozdziałce... A tam chyba widać Bieszczady :huh:

 

Ale ja je widziałem w pełnej rodzielczości. Nie miniaturkę. Wysoka rodzielczość jest tylko na Snilovskim Sedle w Malej Fatrze. Ale kamera nie pokazuje ciekawego widoku. Na łomnicy to w ogóle porażka - widać rysy na szkiełku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiej przeglądarki korzystasz ale w Operze pod prawym jest opcja "Otwórz obrazek" i otwiera się w pełnej rozdziałce... A tam chyba widać Bieszczady huh.gif

 

 

Ze Skalnatego w takich warunkach Bieszczadów się nie zobaczy, zreszta nie ten kierunek. Widoczek jest pod słońce, więć to będą Slanske.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda u mnie pogoda w dzień była bardzo ładna(słońce i +17 na szczycie), lecz BK jest trochę za niska na te warunki. Od Wrocławia przez Opole po Ostrawę jeden wielki pas gęstej mgły sad.gif Ale spokojnie trzymam rękę na pulsie smile.gif

 

Gdzie Ty zmierzyłeś te 17 st? Na Wlk Sowie było dziś 7 st. Mgła była na wschód od Opola, na zachód było pięknie.

Z Wlk Sowy widziałem całkiem wyraźnie Jeseniki, Biskupią Kopę a Śnieżkę z drugiej strony. Inwersja była bardzo nisko, zwłaszcza w kierunku Śląska, gdzie było widać wyraźną linię górnej granicy niskich chmur - teraz dopiero się dowiedziałem co to tam było widoczne. Obłok nad EL Opole przebijał inwersję ale widać było go słabiutko.

Tak więc tym razem prognozy sie sprawdziły. W połowie tygodnia przebudowa pogody i zaczyna się złota jesień. Tak to nie żarty. W G. Sowich pomimo półmetrowej pokrywy śnieznej w zeszłym tygodniu liście na bukach dalej zielone jak zwykle z poczatkiem października. W srode powieje lekkim chłodem, skonczą się mgły, chmury i deszcze a od czwartku rozbudowywać się bedzię jesienny, ciepły (w górach) wyż z inwersją ale jeszcze nie niską. Tak więc Panowie zamiast palić świeczki na grobach jedźcie na weekend w góry.

Fotki z Wlk Sowy i Kalenicy zamieszczę niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda u mnie pogoda w dzień była bardzo ładna(słońce i +17 na szczycie), lecz BK jest trochę za niska na te warunki.

 

To chyba wziąłeś z czeskiej stacji meteo. Ana chyba jest walnięta bo pokazuje bzdury, poza tym już to dawno zauważyłem, że czujniki nagrzewają się od słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wlk Sowie było dziś 7 st. Mgła była na wschód od Opola, na zachód było pięknie.

Z Wlk Sowy widziałem całkiem wyraźnie Jeseniki, Biskupią Kopę a Śnieżkę z drugiej strony. Inwersja była bardzo nisko, zwłaszcza w kierunku Śląska, gdzie było widać wyraźną linię górnej granicy niskich chmur - teraz dopiero się dowiedziałem co to tam było widoczne. Obłok nad EL Opole przebijał inwersję ale widać było go słabiutko.

 

Rzeczywiście strefa niskich chmur utrzymywała się dzisiaj przez cały dzień nad wsch. częścią Górnego Śląska, Małopolską, Centrum i całą wschodnią połową kraju.

Niskie chmury nie objęły jednak pasma Karpat, co bardzo wyraźnie widać na zdj. satelitarnym ze strony http://oiswww.eumetsat.org

Wysoko w górach świeciło słońce.

 

Inwersja nie objęła też ani Czech, ani Austrii czy Słowacji.

 

4MPnMuaoRo3sw.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piękną pogodę mieliśmy dzisiaj i w Beskidzie Śląskim. Wyjeżdżając z domu znałem już sytuację pogodową na szczytach, więc nie przejąłem się panującą ogólną szarzyzną i wybrałem się na spacer na Czantorię i dalej w kierunku Soszowa. Chmury do 700 m n.p.m. które potem przeszły w opalizującą zawiesinę, powyżej słoneczna jesień. Tatry raczej niewidoczne (ewentualnie po obróbce), Mała Fatra już w granicach widoczności, za to dobry widok na Jesioniki. Później zamieszczę jakieś zdjęcia.

 

P.S. Diodowy "pas reklamowy" przy górnej stacji kolejki na Czantorię pokazał 15 stopni.

 

Dodaje zdjęcia.

 

Jesioniki:

 

img6768filteredk.th.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie było wczoraj i dziś w Beskidzie Sądeckim.

 

Mam nadzieję że któryś z moich znajomych ma jakieś zdjęcie na zoomie - bo widoki były fantastyczne:

 

img1412b.th.jpg

Czyżby Przehyba :) Ja byłem dziś na Hali Pisanej, nie brałem tele z obaw przed złą pogodą, a tu, kurza twarz, wyszedłem ponad chmury i żyleta na maksa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba wziąłeś z czeskiej stacji meteo. Ana chyba jest walnięta bo pokazuje bzdury, poza tym już to dawno zauważyłem, że czujniki nagrzewają się od słońca.

Nie sprawdzam w żadnych stacjach, a jedynie piszę co pokazywał termometr na szczycie(w cieniu). Przesiedziałem tam pół dnia i na moich oczach stopniał dosłownie wszytki śnieg, a jeszcze w zeszłą niedzielę byłem tam na nartach :szczerbaty: Dziś na Ovcarni termometr pokazywał ponad 8 stopni, a od niedzieli z 70 cm śniegu zrobiło się 5-15 cm. Zapewne nie dokonują tam pomiarów profesjonalnie.

 

Co do mgły tak to wyglądało w kierunku OpolaDSCN6977.JPG nie mam lepszej fotki

i tak właśnie wyglądał horyzont od Wrocławia po Ostrawę(nie napisałem, że mgła była we Wrocławiu). Zwróć uwagę na to, iż widziałeś wszystko z innej perspektywy.

 

I jeszcze wykresy z Biskupiej Kopy

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwersja nie objęła też ani Czech, ani Austrii czy Słowacji.

 

4MPnMuaoRo3sw.jpeg

 

Pomiędzy Tatrami a Jesenikami też były jakieś wyższe chmury

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/tmp/Europe_2_03.2009298.terra.250m.jpg

 

Tutaj to samo z nakładką na GoogleEarth, jak ktoś nie widzi Tatr ;-)

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/?subset=Europe_2_03.2009298.terra.250m.kmz

 

Widok z Turbacza na Tatry musiał być piękny!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzam w żadnych stacjach, a jedynie piszę co pokazywał termometr na szczycie(w cieniu). Przesiedziałem tam pół dnia i na moich oczach stopniał dosłownie wszytki śnieg, a jeszcze w zeszłą niedzielę byłem tam na nartach szczerbaty.gif Dziś na Ovcarni termometr pokazywał ponad 8 stopni, a od niedzieli z 70 cm śniegu zrobiło się 5-15 cm. Zapewne nie dokonują tam pomiarów profesjonalnie.

 

Co do mgły tak to wyglądało w kierunku OpolaDSCN6977.JPG nie mam lepszej fotki

i tak właśnie wyglądał horyzont od Wrocławia po Ostrawę(nie napisałem, że mgła była we Wrocławiu). Zwróć uwagę na to, iż widziałeś wszystko z innej perspektywy.

 

I jeszcze wykresy z Biskupiej Kopy

 

Pozdrawiam

 

Patrzyłem na te wykresy i wydają mi się błędna. Możliwe, że na Biskupiej było cieplej niz na Sowie. Może suchy fen przewalał się przez Jeseniki i spływając po N stokach spowodował spływch ciepłego powietrza z nad wyzszej inwersji.

Wielkie termometry wiszące na ścianach budynków często pokazują z parostopniowym błędem, poza tym nawet w cieniu moga ulec ogrzaniu przez promieniowanie rozproszone i odbite.

Ovcarnia, choć to nie profesjonalna stacja to raczej wiarygodna. Należy jednak dokładnie czytac czy nie chodzi o technicky snih (z naśnieżania na nartostradach) bo taki bardzije interesuje narciarzy. Teraz oczywiściej jeszcze go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy Tatrami a Jesenikami też były jakieś wyższe chmury

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/tmp/Europe_2_03.2009298.terra.250m.jpg

 

Tutaj to samo z nakładką na GoogleEarth, jak ktoś nie widzi Tatr ;-)

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/?subset=Europe_2_03.2009298.terra.250m.kmz

 

Widok z Turbacza na Tatry musiał być piękny!!!

Z Turbacza jak z Turbacza, ale warunki co widać na tym obrazie satelitarnym były do znacznie dalszych obserwacji wewnątrz całego łuku Karpat. Świetne to zdjęcie - po zewnetrznej stronie Karpat chmury, a wewnątrz łuku czyściutko - co ciekawe widać doskonale, że Vladeasa w górach Bihorskich, a także Karpaty Wschodnie ze Stojem, Świdowcem, Czarnohorą i górami Rodniańskimi, a nawet góry Gutyjskie już w śniegu (to samo zresztą dotyczy gór Fogaraskich w Karpatach Południowych). Panowie- tak jak pisałem w zeszłym tygodniu, trzeba nam śledzić kamerki w górach, bo mogą być szanse na dalekie widoki, np. w Karpatach - może nawet i Rumunia z Tatr albo z gór Cergov (tak jak kiedyś pisałem, z Czergova widać góry Gutii na NW Rumunii). Ciekawe jaki będzie pierwszy i jedenasty listopada w tym roku - bo zazwyczaj 1. była złota jesień, a 11. nisko inwersyjne chmury, na jakich nam wszystkim zależy (tak jak kilka lat temu, kiedy przez te chmury właśnie rozbił się samolot myśliwski podczas Święta Niepodległosci w Warszawie). Jeśliby i w tym roku dopisała niska inwersja, to szanse na dalekie obserwacje są ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.