Skocz do zawartości

Wężyk spustowy do kompakta


Bemko

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na zastosowanie wężyka spustowego od Zenita do wyzwalania migawki w moim Canonie A75 chodził mi po głowie od dłuższego czasu. Do tej pory stosowałem samowyzwalacz do pojedynczych zdjęć z długim czasem, albo gumkę recepturkę i patyczek do uszu do serii zdjęć. Rozważałem różne warianty mocowania włącznie z tym który w końcu zastosowałem, chociaż początkowo wydawał mi się on zbyt mało sztywny. Dopiero ten rysunek http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...30291#msg130291 uświadomił mi że ta konstrukcja może się udać i być wystarczająco wytrzymała i zmobilizował mnie do pracy.

Zakupiłem więc 16cm płaskownika alu 30x4mm, który okazał się jednak trochę za gruby, bo śruba mojego statywu jest za krótka żeby złapać gwint w aparacie. Problem rozwiązuje na szczęście dodatkowa śruba od starego statywu. Zastosowanie cieńszego płaskownika raczej nie wchodzi w grę, bo będzie on już prawdopodobnie zbyt miękki. Płaskownik wygiąłem pod kątem 90* tak, że przypomina literę C http://img516.imageshack.us/img516/3802/img0541sel7.jpg i wywierciłem w nim dwa otwory: jeden pod śrubę statywową, drugi po wężyk. Problem nietypowego, rozszerzającego się gwintu w wężyku rozwiązał się właściwie sam. Miałem akurat pod ręką plastikową nóżkę od uniwersalnej obudowy na sprzęt elektroniczny kupionej niedawno w sklepie i tak się złożyło, że jej otwór na śrubę mocującą idealnie pasował do najszerszej części tego gwintu. Podczas wkręcania wężyka w otwór nagwintował on od razu miękki plastik. Przykleiłem więc tą nóżkę do wygiętego wcześniej elementu w miejscu na wężyk. Wszystko jest bardzo sztywne i działa bez zarzutów. img0531balancedfw9.jpg

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na zastosowanie wężyka spustowego od Zenita do wyzwalania migawki w moim Canonie A75 chodził mi po głowie od dłuższego czasu. Do tej pory stosowałem samowyzwalacz do pojedynczych zdjęć z długim czasem, albo gumkę recepturkę i patyczek do uszu do serii zdjęć. Rozważałem różne warianty mocowania włącznie z tym który w końcu zastosowałem, chociaż początkowo wydawał mi się on zbyt mało sztywny.

 

Podejrzewam że elektrycznie też dało by się to zrobić, jeśli można otworzyć obudowę nie uszkadzając plomby gwarancyjnej. Przecież przycisk spustu zwiera jakieś styki elektryczne. To nie jest aparat mechaniczny jak stary Zenit tylko elektroniczny.

P.S. Czy ostre zakończenie ruchomej części wężka nie drapie Ci przycisku w aparacie ? Podkładasz coś pomiędzy ?

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plomba nie jest problemem bo gwarancji dawno już nie mam, ale wolę nie rozbierać tego aparatu bo jakbym go zepsuł to byłby duży problem. Elektronicznie da się to zrobić, mam tak w moim przerobionym HP735 i działa dość dobrze, tylko że z aparatu będą albo wystawać kable albo trzeba zrobić jakieś dyskretne złącze. Dlatego wolę takie rozwiązanie, które nie wymaga ingerencji w aparat. To zakończenie nie jest zbyt ostre, drapie troche przycisk ale prawie tego nie widać.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Bemko ile ten cały układ waży razem z canonem, pytam bo chciałbym zastosować wężyk razem z tym adapterem, myślę że ten sposób byłby lepszy bo mniej obciążał by wyciąg. Twója konstrukacja super spisze się na niezależnym statywie, jak zresztą wynika z Twojego zdjęcia.

Ja zrobiłem sobie prymitywną podkładkę w postaci blaszki montowanej pod wyciąg ale jest b. cienka i ulga ciągłym drganiom oto przykład kiedy probowałem trzymać wcisnięta migawkę przez 60 s w trybie B przy ISO 800, koszmar i kaszana. Napewno kupię ten adapter ale Twoje rozwiąznie chyba go obciąży. :Salut:

post-1723-1155854938_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Bemko ile ten cały układ waży razem z canonem, pytam bo chciałbym zastosować wężyk razem z tym adapterem, myślę że ten sposób byłby lepszy bo mniej obciążał by wyciąg. Twója konstrukacja super spisze się na niezależnym statywie, jak zresztą wynika z Twojego zdjęcia.

Razem z Canonem załadowanym kompletem akumulatorków i kartą pamieci waży to ok. 400g. Samo mocowanie wężyka waży jedynie ok. 50g, to niewielka różnica.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.