Skocz do zawartości

Nowicjusz-Pomocy


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

JEJU!!!!Jak mi brakuje paralaktyka!!!!!!!!Kasa leży a ja sie wacham :blink: Kupić?nie kupić?To coś z tą chorobą <_< Ale ja poprstu nie mam przekonania czy moja Syncia 200/1200 na obecnym dobsonie wytrzyma i dobrze zniesie zamontowanie na paralaktyku????!!!!! EQ-5:blink: :blink::blink:

:Salut:

 

 

Na paru forach czytałem żę EQ5 będzie za słaby na taki bojler jak 200/1200. No ale może im chodziło o zastosowania astrofoto ,a nie o wizual. Ale to duże ryzyko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEJU!!!!Jak mi brakuje paralaktyka!!!!!!!!Kasa leży a ja sie wacham :blink: Kupić?nie kupić?To coś z tą chorobą <_< Ale ja poprstu nie mam przekonania czy moja Syncia 200/1200 na obecnym dobsonie wytrzyma i dobrze zniesie zamontowanie na paralaktyku????!!!!! EQ-5:blink: :blink::blink:

:Salut:

 

Nawet nie próbuj! Zbyt słaba blacha, drgania własne cię zabiją!

 

warunków jak w Jodłowie'06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, czy rozwiazaniem tego problemu [za wiotki tubus 200/1200 pod obejmy] nie bedzie wykonanie rękawa-rury z pasa zwiniętej blachy lub jakiegos tworzywa, wkładanego jako rodzaj przekładki między obejmy montażu [o ciut większej srednicy] a tubę. Rozkładałoby to nacisk obejm na dużej powierzchni i jesli byłoby w postaci 1 kawałka usztywniałoby też rurę. Inny pomysł to po prostu zrobienie własnych obejm, o znacznie większej szerokości od standardowych, połaczonych długą szyna dovetaila, od góry można by dać druga szynę dla usztywnienia lub lepiej 2-3 w trójkąt lub czworokąt. Wtedy tubus zdejmowałoby sie z montażu na dovetailu, bez otwierania obejm. Może da się to przetestowac u kogoś na jego EQ5, czy to zadziała.

Przepraszam,że teoretyzuję, ale podobny problem, tylko w drugą stronę będe miał za czas jakiś po zakupie tuby 200/1000, która będę przerabiał na dobsa -chodzi o zamocowanie czopów, bez robienia dziur pod śruby w teleskopie. Raczej nie kupię gotowego dobsa 200/1200, bo jest dla mnie za długi na noszenie z 3-ciego piętra i łądowanie do auta.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie rozumiem idei wieszania tuby z Synty Dobsonowej na EQ5. Tak sobie myśle

- Synta 8" na Dobsie - ~1100 zł

- EQ5 - ~1000zł (stalowe 2" nogi)

Co daje sume ok 2100 zł. Natomiast nowy Celestron 200/1000 na EQ5 kosztuje ~2200zł, co jest kwotą baardzo zbliżoną. Opłaca się targować o 100zł?

 

I tak krąży po mojej głowie, gdzie tu logika? Po co bawić sie w usztywnianie tuby i inne duperele, jak można sprzedać Dobsona (chętny znajdzie sie na 100%) i kupić gotowy produkt?

 

 

pozdrawiam

Maciek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem (Astro4u ?) Syntę na paralaktyku, na dovetailu z ... deski. Wyglądało to ... tak sobie, ale w końcu nie estetyka telepa decyduje.

 

W każdym razie wydaje mi się celowe dodanie dwóch wręg wewnętrznych- to jeden z moich planów na wypadek idei "paralaktykowania" mojej Synciary- ale na razie nie myślę o tym!

 

Z drugiej strony: Monter co się dziwisz- optyka Synty najbardziej lepciejsza :szczerbaty::Boink:

 

:Beer:

 

 

P.S. Mam drugi plan "awaryjny" - po prostu dokupić telep na paralaktyku :rolleyes:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie. Ale mam koncepcję. Gdy bym miał kupić : Celestrona?http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=251&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=674a15ab694f2ca9cd6e8fa9aeaeb0d7 Czy Syncie? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d6e8fa9aeaeb0d7

????Hmm???Więc???Co wybrać?Bo ja ma straszny dylemat. Biegałem wokół tego i wokół tego z godzinę i sie zastanawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak biegałeś godzinę- to jeszcze nie masz dylematu. Pobiegaj z miesiąc :szczerbaty:

 

Poważnie- qrcze, nie wyobrażam sobie wybrania teleskopu tak od razu!

 

Żeby ci było "łatwiej" - dorzucę ci:

MESSIERA N-203, kupisz pewno bez problemu w P-niu. Choć nie znam jeszcze nikogo, kto by się chwalil, że lukał przez niego. Wygląda całkiem sensownie, ale to na podstawie refraktorów z tej serii i ... obrazków w necie :szczerbaty:

 

SOLIGOR MT-800 ulubiona maszyna wielu speców od astrofoto, aktualnie na promocji. Ma podobno jednak słabszy montaż.

Za to znakomity wyciąg.

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :Beer:

Nie no spokojnie. Ja nie mam zamiaru kupować teleskopu po godzinnej ogledzinie. Poprostu rozpatruję sprzedaż swojej Synty 200/1200 na dobsonie i kupienie jakiejś 8-mki na paralaktyku. No i juz powoli zaczynam szukać zastępcy. Soligor odpada napewno. Co do Messiera nie ma przekonania bo nigdzie nie ma recenzji...albo nie umiem znaleść. Cały czas mam przed oczyma tego Celestrona i Syntę. Co do synty to byłem do tej pory zadowolony..nie wiem jak by było z Celestronem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :Beer:

Nie no spokojnie. Ja nie mam zamiaru kupować teleskopu po godzinnej ogledzinie. Poprostu rozpatruję sprzedaż swojej Synty 200/1200 na dobsonie i kupienie jakiejś 8-mki na paralaktyku. No i juz powoli zaczynam szukać zastępcy. Soligor odpada napewno. Co do Messiera nie ma przekonania bo nigdzie nie ma recenzji...albo nie umiem znaleść. Cały czas mam przed oczyma tego Celestrona i Syntę. Co do synty to byłem do tej pory zadowolony..nie wiem jak by było z Celestronem.

 

A za ile chcesz sprzedac swoja aktualną synte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za ile chcesz sprzedac swoja aktualną synte?

 

Jeszcze o tym nie myślałem...ma zaledwie dwa miesiące, w idealnym stanie, cały czas na gwarancji. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam. Piszcie. Na pocztę albo tutaj, wiadomość prywatną dajcie to w asystencie dostane cynka :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jesli masz mozliwosc poszperania, to w jednym z numerow PC World Komputer byla darmowa wersja SkyMap Lite.

Uzywam go rownolegle z CdC i dla mnie SMLite jest bardziej wiarygodny, choc CdC ma przewage katalogow.

SMLite jest bardzo szybki, przejrzysty i wszechstronny.

 

Co do Skyluxa to jego zasieg DS w miescie to jakies 8mag. Ale to juz wyzwanie i obserwacje zerkaniem :-)

 

Dzięki za podpowiedż co do skyMap-a :Beer:

 

Co do SkyLux-a i jego zasięgu to jeszcze nie jestem wstanie precyzyjnie określic , mieszkam i obserwuję na 750 mnpm i w odległości ok. 20 km na południe od większego miasta (w nocy czrno jak w kominie :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.