Skocz do zawartości

Niebo w tym miesiącu - do słuchania


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie,

 

Natknąłem się na bardzo ciekawe rzeczy - przegląd zjawisk na niebie na wrzesień w postaci plików MP3.

 

Ktoś to robi po polsku:

 

Zjawiska na niebie - wrzesień

 

I oczywiście są też odpowiedniki english (nawet dla nieba południowego niedostępnego do oglądania u nas!):

 

SkyTonight

 

Southern Sky Talk

 

What's Up in Astronomy

 

Co o tym sądzicie? Słuchacie podcastów?

 

--

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

 

Natknąłem się na bardzo ciekawe rzeczy - przegląd zjawisk na niebie na wrzesień w postaci plików MP3.

 

Ktoś to robi po polsku:

 

Zjawiska na niebie - wrzesień

 

Znamy, znamy.

Na naszym forum jest człowiek który prowadzi tą stronkę, ale teraz nie pamiętam jego ksywy.

 

A za resztę linków dziękujemy. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

 

Natknąłem się na bardzo ciekawe rzeczy - przegląd zjawisk na niebie na wrzesień w postaci plików MP3.

 

Ktoś to robi po polsku:

 

Zjawiska na niebie - wrzesień

 

I oczywiście są też odpowiedniki english (nawet dla nieba południowego niedostępnego do oglądania u nas!):

 

SkyTonight

 

Southern Sky Talk

 

What's Up in Astronomy

 

Co o tym sądzicie? Słuchacie podcastów?

 

--

 

Karol

 

 

Fajne przesłuchałem już Zjawiska na niebie - wrzesień. :szczerbaty::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

 

Natknąłem się na bardzo ciekawe rzeczy - przegląd zjawisk na niebie na wrzesień w postaci plików MP3.

 

Ktoś to robi po polsku:

 

Zjawiska na niebie - wrzesień

Korzystająć z okazji że powstał taki temat chciałbym się dowiedzieć jak wam podoba się ta audycja? Co można by w niej zmienić na lepsze, może coś dodać a coś usunąć? Właśnie jestem w trakcie przygotowywania nagrania na październik i mógłbym jeszcze wprowadzić poprawki. Proszę o opinie. :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o AVN.FM na wrzesień to podobało mi się, że były podane dane liczbowe do obserwacji. Ale nie zapominajmy że planety mają też swoje księżyce. Przydałoby się podać jakieś najbardziej dogodne do obserwacji i najciekawsze konfiguracje księżyców Jowisza, momenty przejść WCP itp. Poza tym teraz akurat Uran i Neptun są blisko opozycji i w przeciwieństwie do reszty planet są dobre warunki do ich oglądania. A mając teleskop 8" lub nawet mniejszy można dostrzec i fotografować 4 księżyce Urana oraz Trytona krążącego wokół Neptuna co wielokrotnie tu odowodniliśmy. Poza tym skoro mówimy o planetach karłowatych to oprócz Plutona i Ceres należy tu Eris (wcześniej znana jako UB313 i Xena) i oniej też możnaby wspomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mija się z celem podawanie ciekawych układów księżyców Jowisza bo jego sezon obserwacyjny jest już praktycznie zakończony. Ale podczas następnej opozycji można ten pomysł zrealizować. W ciągu miesiąca jest tyle tranzytów WCP, że podanie ich wszystkich zajęłoby bardzo dużo czasu, lepiej żeby każdy wygenerował sobie te tranzyty w jakimś programie lub skorzystał z kalendarza Roberta Bodzonia. Co do kiężyców Neptuna i Urana to ich maksymalnych elogancji jest również na tyle dużo, że ciężko będzie podać wszystkie. Eris jest raczej nieosiągalna dla naszych sprzętów wizualnie, informacja o niej byłaby raczej w kategoriach ciekawostki. Audycja ma przede wszystkim przedstawiać najciekawsze zjawiska i warunki do ich obserwacji w danym miesiącu, a nie być gadającymi efemerydami. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że przeładowanie efemerydami zamieniłoby podcast w zapowiedzi na dworcu. Co do zjawisk w układach Jowisza i dalej miałem raczej na myśli jedno-dwa zjawiska które są szczególnie rzadkimi lub ciekawymi konfiguracjami i są w czasie dogodnym do obserwacji. Ale mam jeszcze 3 pomysły:

 

1. możnaby wspominać o aktualnych odległościach planet - Beatty ze Sky and Telescope fajnie to zrobił w przypadku Jowisza ale jednorazowo - a jest dość ciekawe jak te odległości się zmieniają (mam tu oczywiście na myśli tylko planety od Marsa do Neptuna)

 

2. monżaby wspomnieć o widoczności komet

 

3. możnaby więcej uwagi poświęcic Księżycowi (np. które części przy brzegu jego odwrotnej strony są teraz widoczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Pomysł oczywiście fajny, ale lektor słaby. Ma wadę wymowy i zjada końcówki słów.

 

Wydaje mi się że jest za dużo liczb, a za mało pasji. Przypomina to zapowiedź panny z radiowęzła na dworcu PKP.

 

Nie ma sensu serwować tylu liczb. I tak nie da się ich zapamiętać, więc wszystko zamienia się w bełkot.

 

Proponuję porównać to ze StarDate.

http://stardate.org/ Według mnie, to niedościgniony wzór wszelkich 'pogadanek'. (wymaga real playera)

 

Tak czy inaczej, kierunek dobry, ale jeszcze sporo roboty!

Edytowane przez bodla_point
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podcasty maja to do siebie ze prezenterzy nie sa profesjonalnymi radiowcami i mowia... no coz... roznie. Ale to kwestia wprawy. Stardate ma dla mnie jedna zasadnicza wade - nie jest w mp3. Wracajac do naszego polskiego podcastu obserwacyjnego, to calkiem bez liczb wyszloby cos jak Planetary Radio - tam mowia tylko czy planeta jest widoczna rano czy wieczorem, nawet juz nie wspominaja o tym czy nad wschodnim czy zachodnim horyzontem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.