Skocz do zawartości

Elektrownia wiatrowa.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie miałem styczności z taką elektrownią aczkolwiek odradzam jej budowanie nie jest to opłacalne przynajmniej w naszym pięknym kraju, albowiem o ile dobrze pamiętam każdy wytwórca energii elektrycznej musi być podłączony do ogólno polskiej sieci i sprzedawać tą energie nie zależnie czy wytwarza na własny użytek czy też czerpie z tego korzyść to i tak musi płacić akcyzę nie wiem ile czy ten przepis nadal obowiązuje, ale szczerzę, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach postaw na dachy panele słoneczne, lecz nie do wytwarzania energii elektrycznej, lecz do ogrzania wody nawet zimą w pochmurny dzień podniesiesz temperaturę o te 6 - 7 stopni i o Tyle Mniej musisz podgrzać wodę w centralny ogrzewaniu zużyci energii na ogrzanie mieszkania.

na wodzie zaś zaoszczędzisz wiercąc studnie głębinową ( na głębokości chyba do 25 m nie potrzeba zezwoleń fakt nie nada się do picia, ale jeżeli masz własny ogród to możesz użyć jej do podlewania i innych czynności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu w TV był reportaż o burmistrzu jakiejś miejscowości w Polsce który częściowo za pieniądze z UE postawił turbinę wiatrową na potrzeby gminy, nadwyżkę sprzedaje do sieci krajowej.

W reportażu podali że zaciągnięty kredyt na tą inwestycje spłacił w 1,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,

kurde a to ciekawe w mojim rejonie ostatnio powstaje coraz więcej takich elektrowni i z tego co wiem jest to bardzo opłacalne. Fakt że najpierw czeba zainwestować sporą sume w budowe czegos takiego jednak po pewnym czasie taka inweastycja zwraca się i potem przynosi tylko zyski.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności z taką elektrownią aczkolwiek odradzam jej budowanie nie jest to opłacalne przynajmniej w naszym pięknym kraju, albowiem o ile dobrze pamiętam każdy wytwórca energii elektrycznej musi być podłączony do ogólno polskiej sieci i sprzedawać tą energie nie zależnie czy wytwarza na własny użytek czy też czerpie z tego korzyść to i tak musi płacić akcyzę nie wiem ile czy ten przepis nadal obowiązuje, ale szczerzę, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach postaw na dachy panele słoneczne, lecz nie do wytwarzania energii elektrycznej, lecz do ogrzania wody nawet zimą w pochmurny dzień podniesiesz temperaturę o te 6 - 7 stopni i o Tyle Mniej musisz podgrzać wodę w centralny ogrzewaniu zużyci energii na ogrzanie mieszkania.

na wodzie zaś zaoszczędzisz wiercąc studnie głębinową ( na głębokości chyba do 25 m nie potrzeba zezwoleń fakt nie nada się do picia, ale jeżeli masz własny ogród to możesz użyć jej do podlewania i innych czynności).

 

Panele słoneczne to ścislej ogniwa fotowoltaiczne i służą do zamieniania energii słonecznej na elektryczną. To o czym piszesz to kolektory słoneczne, ich postawienie ma sporo zalet ale i wad :)

 

Wiercenie takiej studni jest kosztowne i wymaga specjalnego sprzetu, lepiej polozyc sobie węzownicę około 1,5 m pod powierzchnią gruntu gdzie zawsze jest cieplo i zastosować pomę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden słup nic w sumie Ci nie da...

inwestycja droga, a zyski bardzo słabe w przypadku jednego słupa. W dodatku opłaty i inne problemy natury urzędowej.

Pracowałam kiedyś w firmie, która zajmowała się odnawialnymi źródłami ciepła i mam sporo wiadomości na ten temat, chociaż już jednak troszkę zapomnianych.

Nie polecam!

 

Jeśli nie zależy Ci na sprzedawaniu energii do sieci a jedynie na produkcji energii dla własnego użytku, to polecam instalacje wykorzystujące pompy ciepla, lub nieco droższe baterie słoneczne. Każda taka inwestycja jest jednak droga i na korzyści - spłatę trzeba poczekać kilka lat.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,

kurde a to ciekawe w mojim rejonie ostatnio powstaje coraz więcej takich elektrowni

 

Ja bym się nie czaił. Odwiedził bym właścicieli tych elektrowni.

Na pewno będą wiedzieć jakie papiery są potrzebne, polecą wykonawców, powytykają błędy....

To chyba dobre źródło informacji. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem:

1. Aby postawić wiatrak trzeba przez 6-12 miesięcy badać prędkość wiatru tam, gdzie, chcesz go postawić. Badanie da Ci odpowiedź, czy warto się w to bawić. Nie wiem kto takie badzanoa wykonuje.

2. Z pompą ciepła nie jest też tak różowo, jak to opisują :szczerbaty:. Problem tkwi w tym, że rura położona w gruncie schładza go (w bliskim otoczeniu rury) i wydajność popmpy zaczyna spadać. Trzeba wtedy ją wyłączyć do momentu, aż ziemia w okolicach rury "pociągnie" ciepło z gruntu. Inaczej sprawa wygląda z rurą umieszczoną w wodzie, gdyż wody lokalnie przy rurze nie schłodzisz.

3. Zgadzam się z innymi - najmniej kosztowne i najmniej problemowe będą panele słonaczne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele słoneczne biorąc pod uwage ilość słońca w naszej strefie to chyba pomyłka - znam kilka inwestycji w ten sposób nietrafionych - chyba że dostaniesz dotację z unii. Pompa ciepła i odzysk ciepła z wentylacji to jest to. W pompie ciepła szkopuł tkwi w przypadku domku jednorodzinnego w grzałce elektrycznej 7kw .... doradcy nibe powinni ci doradzic.

co do wiatru Benedykt - skąd masz takie dane ? gdzie można więcej się dowiedzieć - jak wygląda relacja domek a hałas od wiatraka przy domku jednorodzinnym.....

Edytowane przez giguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele słoneczne biorąc pod uwage ilość słońca w naszej strefie to chyba pomyłka - znam kilka inwestycji w ten sposób nietrafionych - chyba że dostaniesz dotację z unii. Pompa ciepła i odzysk ciepła z wentylacji to jest to. W pompie ciepła szkopuł tkwi w przypadku domku jednorodzinnego w grzałce elektrycznej 7kw .... doradcy nibe powinni ci doradzic.

co do wiatru Benedykt - skąd masz takie dane ? gdzie można więcej się dowiedzieć - jak wygląda relacja domek a hałas od wiatraka przy domku jednorodzinnym.....

 

nie koniecznie pomyłka, kolektory słoneczne są w tej chwili tak skonstruowane, że nawet przy zachmurzeniu zbierają energię słońca. Oczywiscie jest jej proporcjonalnie mniej, ale zawsze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym na necie jest mnóstwo o elektrowniach wiatrowych :)

 

http://www.windenergy.pl/

 

na tej stronce jest sporo linków do innych ciekawszych :)

 

pozdrawiam i życzę miłego surfowania :)

 

 

 

a poniżej ostatnio zrobione, wiatraczki we mgle :)

 

 

wiartus.jpg

Edytowane przez cosmica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz raz pisalem ale nie wyslalem

Akcyza na prad to chyba 2 grosze. Jak wiem to juz nie ma obowiazku skupywania nadmiaru energii elektrycznej przez zaklady energetyczne. W naszych warunkach to glownie z dotacji unijnych czerpie sie zysk. Elektrownie wiatrowe w/g terazniejszych rozwiazan to smiglo na slupie co bardzo szpeci krajobraz, morduje ptaki szczegolnie migrujace stada . Mnie osobiscie sie bardzo nie podobaja od czasu jak widzialem nad lasem las smigiel.

Odnosnie kolektorow slonecznych to nie musza byc elektryczne . Termiczne prozniowe maja sprawnosc ok 40-50% zima . Podlaczyc je do pompy ciepla i mamy zysk.

Z pompa ciepla w gruncie to z 100 m przewodow w ziemi na 1 pokoj potrzeba . Osobnym zagadnieniem jest temperatura cieczy w tych przewodach . Przy np. - 20 st to na pewno zima zamarznie ziemia wkolo przewodow i nie bedzie zysku . Najlepiej ciecz troche ponizej 0 st. tak aby zima ziemia wkolo rurek nie zamarzala . Mozna tez wlanczac czasowo ale zamarznieta ziemia nie rozmrozi sie mawet za kilka godzin.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz raz pisalem ale nie wyslalem

Akcyza na prad to chyba 2 grosze. Jak wiem to juz nie ma obowiazku skupywania nadmiaru energii elektrycznej przez zaklady energetyczne. W naszych warunkach to glownie z dotacji unijnych czerpie sie zysk. Elektrownie wiatrowe w/g terazniejszych rozwiazan to smiglo na slupie co bardzo szpeci krajobraz, morduje ptaki szczegolnie migrujace stada . Mnie osobiscie sie bardzo nie podobaja od czasu jak widzialem nad lasem las smigiel.

Odnosnie kolektorow slonecznych to nie musza byc elektryczne . Termiczne prozniowe maja sprawnosc ok 40-50% zima . Podlaczyc je do pompy ciepla i mamy zysk.

Z pompa ciepla w gruncie to z 100 m przewodow w ziemi na 1 pokoj potrzeba . Osobnym zagadnieniem jest temperatura cieczy w tych przewodach . Przy np. - 20 st to na pewno zima zamarznie ziemia wkolo przewodow i nie bedzie zysku . Najlepiej ciecz troche ponizej 0 st. tak aby zima ziemia wkolo rurek nie zamarzala . Mozna tez wlanczac czasowo ale zamarznieta ziemia nie rozmrozi sie mawet za kilka godzin.

 

 

Co to są elektryczne kolektory słoneczne?? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Zgadzam się z innymi - najmniej kosztowne i najmniej problemowe będą panele słonaczne ...

 

Jestem za, a raczej przeciw.:)

W Steinfurcie, gdzie studiowalem w zeszlym semestrze zimowym cale dachy na niektorych budynkach byly pokryte panelami slonecznymi. Byla tam tez wielka tablica ktora informowala jak 'wiele' to mocy produkowanej jest za posrednictwem tych paneli. Wychodzilo od 50 do 500 Wacikow.

Nie musze chyba przekonywac nikogo, ze to zbyt wielka ilosc energiji nie jest i raczej zastosowanie takich paneli jest mocno ograniczone, a wrecz symboliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig - krótko te rury zakopuje sie poniżej granicy przemarzania - popatrz sobie normy......

poza tym fakt rury na domek jednorodzinny to 500m.b. ale kto mówi o rurach

są maty wypełnione glikolem to raz

lub dwie lub trzy pionowe w glebę szpice.....

Wymiennik gruntowy jak bede sobie budował domek - to zainstaluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory sloneczne w ktorych podgrzewa sie woda, czy panele slonecze z fotoogniwami z dalsza patrzac podobnie wygladaja - jakies plyty na dachu. W poscie wczesniej byla mowa o podgrzewaniu a pozniej o elektrycznosci . Dlarego napisalem : Odnosnie kolektorow slonecznych to nie musza byc elektryczne .

Nie znam elektrycznych ale moga kiedys byc. Nie na fotoogniwach a termoogniwach co juz chyba sa.

Pobierajac cieplo z ziemi schladzamy tamten rejon i zima ziemia latwiej glebiej zamarza .

Te 100 m na 1 pokoj to z mojego doswiadczenia . Jesienia dla lepszej sprawmosci ciecz chlodzaca ziemie moze byc zimniejsza, ale zima to musi byc cieplejsza aby nie spowodowac zamrozenia wkolo rurek.

Dobrze, ze mamy tu fachowca i moze dasz jakis projekt do ogrzewania domku aby byl stosunkowo tani. :notworthy:

Te szpice w odwiertach to chyba najprostsze rozwiazanie.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaję mi się aby Rammstein5 chciał ogrzewać domek wyżej wymienionymi metodami, bo inaczej

pisał by o tym. Chcę elektrownie bo widocznie w jego regionie sprzedaż prądu nie sprawia problemu.

Wszystko zależy od nastawienia lokalnych władz.

Ja też zastanawiam się nad elektrownią wiatrową bo mam pas ziemi o długości ok. 450m szerokim

bokiem w kierunku wschód-zachód położonym na wzgórzu. Na takim kawałku mógbym postawić 4 do 6 wież.

Proponuję ci Rammstein5 stronkę forum dle elektroników i energetyków http://www.elektroda.pl/rtvforum/

a konkretnie tą kategorię http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum55.html

oraz te strony http://www.darmowa-energia.eko.org.pl/ http://www.elektrownie.tanio.net/

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.