Skocz do zawartości

Pogoda w Polsce


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Jutro nad południowo-wschodnią Polską będzie przemieszczał się niż, który może w tej części kraju przynieść sporo zamieszania. Takie małe, ale aktywne niże wędrujące z południowego-zachodu na północny-wschód niosą często dużo wilgoci i potrafią zaskoczyć obfitymi opadami śniegu, lub przy wyższych temperaturach deszczu. Do tego dojdzie pewnie silny wiatr, możliwe więc zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Ponieważ przesunięcie centrum takiego niżu o 100-200 km na północ lub na południe może spowodować, że zamiast 30 cm śniegu będziemy mieć ulewę, albo zamiast -2 stopni będzie +8, więc jeszcze wszystko możliwe. W każdym razie poniedziałek w tej części kraju powinien być zgodnie z tradycją mokry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Przez ostatnie tygodnie miałem powtarzającą się sytuację. W wekendy brzydka pogoda i natępnie piękny poniedziałek. Tyle tylko, że w poniedziałki wracam z pracy późno i nie mam już ochoty na podziwianie nieba.

 

I mam nadzieję, że w końcu doczekam się ładnego weekendu, gdyż obecne prognozy wskazują na wyraźną poprawę pogody. Powinno być znacznie więcej nieba i do tego liczę na dobrą przejrzystość, gdyż początkowo ma spłynąć chłodne powietrze z północy. Może już za dwa, trzy dni dorwę Merkurego i resztę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Troche tu cicho, szkoda :/

A chce zwrócić uwagę na to ze, dzisiaj mieszkańcy Polski centralnej będą mogli pooglądać sobie burze. Szczególnie w woj: Śląskim, Małopolskim, Łódzkim, Świętokrzyskim i Mazowieckim, wieczorem również na wschodzie pojawią się burze. Miejscami mogą być naprawde gwałtowne połączone silnym wiatrem do nawet 90-100km/h gradem, czy intensywnym deszczem. Burze będą się tworzyć przed frontem w ciepłej i bardzo nadzwyczajnie wilgotnej masie powietrza. Tropopauza(górna granica troposfery) ma wznosić się do ponad 12km co jest dosyć imponujące.

Moze ktoś zrobi jakieś ciekawe zdjecie burzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Prognozy pogody wskazują, że dzisiaj i jutro dojdzie do kolejnego gwałtownego załamania pogody na obszarze Polski. Szczególnie intensywne zjawiska mogą wystąpić jutro w Polsce południowej, gdyż nad naszym krajem będzie przemieszczał się mały, ale dosyć głęboki jak na tę część kraju niż atmosferyczny. Co więcej wędrując nad naszym krajem będzie się jeszcze pogłębiał (a na ogół niże nad Polską stopniowo wypełniają się). Centrum niżu ma przemieszczać się przez województwo małopolskie, pograniczem świętokrzyskiego i podkarpackiego, po lubelskie. Najintensywniejsze opady mają być notowane na Wyż. Krakowsko-Częstochowskiej, Wyż. Kielecko-Sandomierskiej, oraz w południowej części Niz. Mazowieckiej. Mogą przekroczyć nawet 50 mm opadu w ciągu kilku godzin. Do tego w województwach Polski płd-wsch. ma wystąpić bardzo silny wiatr, którego prędkość ma przekraczać 15 m/s.

 

Warto więc analizować prognozy (dla przykładu ICM-u), oraz obserwować rozkład opadów (IMGW):

 

http://umold.meteo.pl/

 

http://www.pogodynka.pl/radary.php

 

Oczywiście są to prognozy i trzeba brać pod uwagę, że tor niżu może ulec przesunięciu, a natężenie zjawisk może ulec zmianie.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę nawiązać do postu Roberta.

Otóż odradzam korzytsanie z hydrostatycznej wersji modelu numerycznego ICM(siatka 17km) w prognozach fali frontowych. Skutek widoczny był dzisiaj - miało padać ponad 64mm w ciagu 6h rano a spało miejscami tylko 7mm. Model UM 17km, ma tendencje do zawyżaniu opadu w horyzoncie czasowym prognozy, szczególnie w momencie powstawania zaburzenia frontowgo. Wczoraj przeprowadzałem weryfikacje ICM-u i wypadł on niezabardzo dobrze. Znacznie lepiszy jest do szacowania temperatur maksymalnych, choć i tutaj nie jest rewelacyjny.

 

A wracając do wczorajszego dnia - bardzo ciekawe zjawisko wystąpiło w Wielbarku(woj. Warmińsko Mazurskie). Wystąpił silny wet macroburst o predkości wiatru 40-50m/s. Dodatkowo był grad ok 3cm. Radar w Legionowie wykrył na wys 2km w rejonie Wielbarka wiatr ok. 145km/h, niżej wiało jeszcze mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze prognozy(właściwie to jest sygnalizowane już od dawna) wskazują, że w dłuższy weekend nie pooglądamy sobie nieba, a chmury deszczowo-burzowe.

Synoptycznie będzie wyglądało to tak: chłodny, właściwie stacjonarny front zacznie gwałtownie falować w rejonie południowej Europy. Fale bedą się przemieszczały nad Polskę, tutaj atmosfera jest sprzyjająca do cyklogenezy(tworzenia się niżów) dzięki baroklinowości. Skutkiem tego będzie zmiana przepływu powietrza a więc i adwekcja - na wschodzie na wys. 850hPa(ok 1,5km nad ziemią) będzie +20st. C co jest wartością bardzo dużą, na zachodzie będzie 15 st chłodniej. Apogeum zjawisk będzie w piątek i w sobotę

 

A teraz po ludzku, nad Polską bedzie się rozwijał niż (animacja modelu UMPL 4.5). W piątek nad Polską zetrą się masy powietrza o skrajnych temperaturach. Na zachodzie wystąpią prawdopodobnie intensywne opady deszczu wielkoskalowego(hydrolodzy i synoptycy z niepokojem na to patrzą) związane z chmurami Nimbostratus oraz wbudowanymi w nie chmurami Cb.

Poza tym wilgotne powietrze o odpowiednim gradiencie termicznym daje nam chwiejną równowagę termodynamiczna atmosfery, a to oznacza burze. Owa równowaga ma byc bardzo niestabilna(dawno takie coś widziałem):

post-13263-1218641491_thumb.jpg

 

Daje to wysokie prawdopodobieństwo rozwoju ogromnych rozmiarów komórek burzowych - nawet superkomórek o wysokości ponad 12km.

 

Sytuacja jednak jest trudna do prognozowania dlatego, że jest bardzo rzadka.

Polecam obserwować:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/zagrozenia/ost_met.html Ostrzeżenia meteo IMGW

http://www.estofex.org/ prognozy zagrożenia burzowego w Europie

 

Do analizy aktualnej sytuacji polecam:

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/english/...r/radar_en.html mapa radarowa - produkt CMAX

http://www.pogodynka.pl/produkty/safir.gif wyładowania z systemu detekcji PERUN

http://www.sat24.com/frame.php?html=view&country=pl VIS/IR MSG-2

 

Warto dodać sobie zakładki do telefonu: http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/zagrozenia/na_telefon.html

Zaawansowanym polecam:

http://lightningwizard.estofex.org/ mapy prognostyczne konwekcji

https://www.nemoc.navy.mil//site/legacy/wx_...stats_query.php SYNOP-y METAR-y i SHIP-y

http://weather.uwyo.edu/upperair/europe.html Sondaże

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nawijam bez sensu o tym samym ale sytuacja jutro jest tak groźna jak jeszcze nie było dawno. ESTOFEX wydał dla Polski 2 stopień w 3 stopniowej skali, ale teraz wskaźniki termodyanmiczne dają szanse na 3 najwyższy stopień, wiec może być upade.

W tym momencie jest prognozowany grad o średnicy 3-5cm, wiatr huraganowy o prędkosci lokalnie >33m/s oraz szczególny przypadek wiatru - trąba powietrzna. Z tego co teraz widać sytuacja jest na tyle groźna, że istnieje poważne zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego.

Poza tym dyżurny synoptyk z IMGW Wrocław ma już dzisiaj wydać ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu.

Zagrożenie w tym momencie jest bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc nie chcąc pojawiły się gwałtowne burze, wcześniej niż sądziłem. Rano nad Śląskiem wystąpiły opady gradu o średnicy ok 5cm. Teraz bardzo mnie martwi sytuacja na pograniczu woj. łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego, a następnie południowej części mazowieckiego i północnej lubelskiego. Nie wiem jak wyglądają dane radarowe z poszczególnych radarów, ale radar Poznań ok 06UTC wykrył wierzchołki echa nad Śląskiem na wys. ok. 14km co jest wartością bardzo dużą.

 

Model numeryczny GFS wskazuje, że dzisiaj silne burze będą występować we wschodniej Polsce, szczególnie silne w woj: mazowieckim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Trzeba się nadal liczyć z opadami gradu, lokalnym wiatrem szkwałowym czy nawet zjawiskiem unikatowym -trąbami powietrznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, prognozy naszego kolegi sprawdziły się praktycznie co do joty. Silne opady połączone z gradem, bardzo silny wiatr z występującymi trąbami powietrznymi. Kto oglądał wiadomości telewizyjne ten widział skalę zniszczeń. 3 ofiary śmiertelne i 17 osób rannych, a być może to nie koniec.

 

I kolejny raz media informują po fakcie, zamiast ostrzegać przed. Jeżeli nasz kolega z forum Mateusz_R był w stanie podać tak dokładne ostrzeżenie wcześniej, to gdzie były odpowiednie służby i przede wszystkim wpomniane media, które ostrzeżenia powinny nagłośnić.

 

Do mnie dopiero teraz zbliża się strefa frontu, ale myślę, że bez tak ekstremalnych zjawisk, jak te pokazywane w telewizji. Co prawda w dzień w Jarosławiu temperatura przekroczyła 34 stopnie, ale teraz jest już tylko 21, a nad zachodnim horyzontem coraz ciemniejsze chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz :notworthy::notworthy::notworthy:

 

 

 

Jak Ty to robisz? :Beer:

 

Mam propozycję - czy dałoby się pisać takie prognozy co kilka dni albo codziennie w miarę możliwości? Jak będę planowała obserwacje, to zapytam Cię na PW czy warto teleskop chłodzić... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejny raz media informują po fakcie, zamiast ostrzegać przed. Jeżeli nasz kolega z forum Mateusz_R był w stanie podać tak dokładne ostrzeżenie wcześniej, to gdzie były odpowiednie służby i przede wszystkim wpomniane media, które ostrzeżenia powinny nagłośnić.

 

Wbrew pozorom miałem więcej szczęścia niż rozumu <_< Zjawisko takie jak trąba powietrzna jest bardzo trudne technicznie ze względu na rozmiary(średnica w Polsce średnio waha się 50-400m), czas trwania(od kilkunastu sekund do kilkunastu minut) i to, że nie wiemy jak dokładnie powstaje. Dlatego, nie da się powiedzieć "Przez miejscowość X przejdzie trąba powietrzna". Wczoraj na TVP był film "Twister". Tam pięknie było pokazane jak łowcy wykrywają to zjawisko dzięki radarom dopplerowskim. Niestety nie było powiedziane o dużej skali błędu - w przypadku trąby powietrznej na Opolszczyźnie radar meteorologiczny w Ramży nie wykrył ruchu wirowego(mezocyklonu), niestety :angry:

 

 

Mateusz :notworthy::notworthy::notworthy:

 

 

 

Jak Ty to robisz? :Beer:

 

Jak przez 2 lata będziesz codziennie wykonywała analizę synopt. to też nauczysz się mniej więcej określać pogodę na najbliższe kilkadziesiąt godzin :)

 

Mam propozycję - czy dałoby się pisać takie prognozy co kilka dni albo codziennie w miarę możliwości? Jak będę planowała obserwacje, to zapytam Cię na PW czy warto teleskop chłodzić... :szczerbaty

 

Właściwie jeśli miałbym czas, to raczej problemu bym nie widział. Kilka razy nawet robiłem osłonę meteorologiczną dla astronomii, pamiętam, że byłem pytany nie tylko o zachmurzenie czy temperaturę, ale moment pojawienia się rosy, czy zawartość aerozoli optycznych w atmosferze :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie jeśli miałbym czas, to raczej problemu bym nie widział. Kilka razy nawet robiłem osłonę meteorologiczną dla astronomii, pamiętam, że byłem pytany nie tylko o zachmurzenie czy temperaturę, ale moment pojawienia się rosy, czy zawartość aerozoli optycznych w atmosferze :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Mateusz

 

 

 

Świetnie :helo: w takim razie w związku z powyższym głosuję za utworzeniem nowego wątku, gdzie Mateusz bedzie, w miare swoich możliwości czasowych, wpisywał swoje prognozy dla Polskich obserwatorów bezchmurnego nieba.

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie :helo: w takim razie w związku z powyższym głosuję za utworzeniem nowego wątku, gdzie Mateusz bedzie, w miare swoich możliwości czasowych, wpisywał swoje prognozy dla Polskich obserwatorów bezchmurnego nieba.

 

Też jestem za :). Ale utworzenie nowego wątku zależne jest tylko od Mateusza i jego chęci. Sam prowadzę kalendarzyk astronomiczny i wiem, że codzienne wpisy są jednak "męczące". Zastanawiam się nawet nad zmianą formuły od września. Dodatkowo nasz kraj nie należy do najmniejszych i występuje spore zróżnicowanie pogody.

 

Dlatego moja propozycja jest taka, aby Mateusz utworzył wątek, w którym będzie wpisywał prognozy dla okresów, gdy coś ciekawego dzieje się na niebie, oraz w przypadku możliwości wystąpienia zjawisk ekstremalnych, typu obfite opady, silny wiatr itp. W sierpniu mieliśmy i te pierwsze (zaćmienia, maksimum Perseidów), oraz jak wiadomo te drugie (intensywne opady z gradem i silny wiatr z trąbami powietrznymi). Jeżeli chodzi o sierpień, to jutro mamy noc, która będzie istotna dla miłośników astronomii, gdyż dojdzie do zakrycia Plejad przez Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przyznam, że nie pamiętam tak ciepłego przełomu października i listopada. Owszem zdarzało się, że 1 listopada było +18 stopni, ale to był jeden ciepły dzień, góra dwa. Tymczasem od kilku dni w południowo-wschodniej Polsce mamy "babie lato" z temperaturą w dzień w granicach 16-20 stopni. Co więcej wygląda na to, że to jeszcze nie koniec.

 

Od pewnego czasu Polska przedzielona jest na dwie części. Przez środek od płd-zach. w kierunku płn-wsch. biegną fronty, na płn-zach. dociera chłód, a na płd-wsch. ciepło.

 

I teraz pytanie za sto punktów. Czy ciepła jesień jest zwiastunem ciepłej zimy, czy wręcz odwrotnie. O jednym jestem przekonany - ta zima nie będzie "normalna" :rolleyes: Póki co mrozów nie widać. I bardzo dobrze, bo przetrzebiłyby nasze kieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie za sto punktów. Czy ciepła jesień jest zwiastunem ciepłej zimy, czy wręcz odwrotnie. O jednym jestem przekonany - ta zima nie będzie "normalna" :rolleyes: Póki co mrozów nie widać. I bardzo dobrze, bo przetrzebiłyby nasze kieszenie.

 

Hej Robert, uchyl rąbka tajemnicy nt. tegorocznej zimy... bo nie wiem jakie buty kupić :ha: i ile drewna do kominka...

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wszystko wskazuje na to, że za 3 dni wkroczy do nas zima. I to nie ta szara z opadami deszczu ze śniegiem, ale biała. Prognozy wskazują, że 23-24 grudnia od wschodu powieje chłodem i do tego posypie śniegiem. Na szczęście nie są spodziewane większe mrozy. Ale mnie właśnie o taką zimę chodzi. Lekki mróz i sporo pięknego puchu. Chciałbym uwiecznić te piękne polskie zimowe krajobrazy, póki jeszcze to możliwe. Bo z białymi zimami jest tak jak z ciemnym niebem. Coraz trudniej je spotkać :(

 

Trzymam więc kciuki za obecne prognozy, tym bardziej, że ostatnio bardzo często lubią się zmieniać <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że za 3 dni wkroczy do nas zima. I to nie ta szara z opadami deszczu ze śniegiem, ale biała. Prognozy wskazują, że 23-24 grudnia od wschodu powieje chłodem i do tego posypie śniegiem. Na szczęście nie są spodziewane większe mrozy. Ale mnie właśnie o taką zimę chodzi. Lekki mróz i sporo pięknego puchu. Chciałbym uwiecznić te piękne polskie zimowe krajobrazy, póki jeszcze to możliwe. Bo z białymi zimami jest tak jak z ciemnym niebem. Coraz trudniej je spotkać :(

 

Trzymam więc kciuki za obecne prognozy, tym bardziej, że ostatnio bardzo często lubią się zmieniać <_<

 

Faktycznie prognozy wskazują na lekką zimę w święta. Ochłodzenie będzie najpierw możliwe dzięki adwekcji chłodnego powietrza polarno-morskiego w tylnej części niżu(to on dzisiaj zwiększa prędkość wiatru na Bałtyku). Później pogodę zimowa zapewni nam wał wyżowy, który skieruje do nas powietrze z nad Kazachstanu.

Tak prawdę mówiąc na zimowe(białe) krajobrazy mogą liczyć głównie mieszkańcy wschodniej i południowej Polski. Tutaj będzie najchłodniej, w Wigilie zero i lekko poniżej, w Boże Narodzenie ok. -2(w rejonie Szczecina za to +3). W drugi dzień świat mróz chwyci w całym kraju(może poza terenami Zalewu Szczecińskiego), nawet -4st. C w dzień na krańcach wschodnich - wpływ powietrza polarno-kontynentalnego z obszarem źródłowym nad Kazachstanem.

W najbliższym czasie trzeba wyciągnąć ciepłe kurtki, bo temperatura minimalna na wschodzie niedługo może spaść do -10st. C(co w cale nie jest nienormalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mieszkam w płd.-wsch. Polsce, gdzie opady śniegu powinny być największe. A wszystko przy niewielkim mrozie. I tak trzymać :) Nawet jeżeli temperatura spadnie do -10 stopni, to jeszcze OK. Kiedyś na przełomie grudnia i stycznia bywało -20 a nawet -30 stopni. Ale obecnie ze względu na wysokie opłaty za gaz lepiej, żeby syberyjska zima do nas nie docierała. Do początku zimy w Jarosławiu pozostały 24 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem prognozę na Święta Bożego Narodzenia 2008. Można ją znaleźć pod adresem: http://synoptyka.blog.onet.pl/2,ID354741456,index.html

Właściwie jedynie we wschodniej połowie kraju jest szansa na opady śniegu(okazyjnie na zachodzie), ale będą one raczej bardzo słabe. Wygenerowałem prezentacje GFS 0.5 przedstawiającą pokrywę śnieżną w dniu 26XII rano.

post-13263-1229943126_thumb.png

Jak widać pokrywa śnieżna będzie leżała jedynie na wschód od linii Elbląg-Kłodzko, przy czym będzie i tak bardzo licha(1-3cm to mało, szczególnie, że GFS bardzo "lubi" przesadzać w tych sprawach). Jedynie więcej białego puchu ma leżeć na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie 4-7cm.

 

Jeszcze bardziej szczegółowe prognozy przedstawię wieczorem(może) ponieważ postaram się uruchomić model WRF, a na tak długi okres prognoza będzie się liczyła dobre parę godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mieszkam w płd.-wsch. Polsce, gdzie opady śniegu powinny być największe. A wszystko przy niewielkim mrozie. I tak trzymać :) Nawet jeżeli temperatura spadnie do -10 stopni, to jeszcze OK. Kiedyś na przełomie grudnia i stycznia bywało -20 a nawet -30 stopni. Ale obecnie ze względu na wysokie opłaty za gaz lepiej, żeby syberyjska zima do nas nie docierała. Do początku zimy w Jarosławiu pozostały 24 h.

 

Śnieg jest fajny, ale lepsze jest czyste niebo:) Jeżdżę raz na ruski rok do Leżajska to chciałem skorzystać z ciemnego nieba. A tu masz :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg Mateusza u mnie pokrywa śnieżna ma wynieść 6 cm. Dobre i to, ale liczę na więcej. Niż, który będzie przemieszczał się na wschód od Polski może jeszcze sprawić niespodziankę.

 

Natomiast jest także dobra informacja dla zwolenników obserwacji. Tuż po świętach nad Polską będzie przemieszczał się wyż, który powinien dać sporo rozpogodzeń, szczególnie na zachodzie kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.