Skocz do zawartości

Pogoda w Polsce


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku października usłyszałem w telewizji, że wrzesień był cieplejszy od sierpnia. Teraz dopiero zajrzałem na dane meteo i okazuje się, że choć rzeczywiście wrzesień był wyraźnie cieplejszy od normy, to jednak troszkę chłodniejszy od sierpnia, który był w normie, przynajmniej jeżeli chodzi o temperaturę. Natomiast zdecydowanie wrzesień wygrał konkurencję z sierpniem w kategorii usłonecznienie. Poniżej kilka danych dla września i linki, z których zaczerpnąłem te wiadomości.

 

WRZESIEŃ

 

TEMPERATURA POWIETRZA

- średnia miesięczna - Białystok 14,0° / Słubice 17,3°

- najniższa średnia dobowa - Kłodzko 11,1°

- najwyższa średnia dobowa - Koło 20,6°

- temperatura minimalna - Kłodzko 3,3°

- temperatura maksymalna - Słubice 28,3°

 

OPAD MIESIĘCZNY

- najniższy - Koło 8,2 mm (18% średniej wartości)

- najwyższy - Suwałki 68,2 mm (126%)

 

WRZESIEŃ

http://pogpol.chilan.com/stat/Z-2006-09.htm

SIERPIEŃ

http://pogpol.chilan.com/stat/Z-2006-08.htm

 

Ale rekordowy pod względem temperatury i usłonecznienia był lipiec :)

http://pogpol.chilan.com/stat/Z-2006-07.htm

Większość miast miała usłonecznienie powyżej 160% średniego z wielolecia!

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

U mnie zero śniegu, za to temperatura wcale nie przecudna ;)

 

Wg zapowiedzi za kilka dni ma pojawić się ocieplenie. A to z kolei pewnikiem oznacza chmury. No żal d... ściska, że akurat teraz znów tak przejrzyste powietrze i bechmurnie, jak Łysy tak mocno daje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zero śniegu, za to temperatura wcale nie przecudna ;)

 

Wg zapowiedzi za kilka dni ma pojawić się ocieplenie. A to z kolei pewnikiem oznacza chmury. No żal d... ściska, że akurat teraz znów tak przejrzyste powietrze i bechmurnie, jak Łysy tak mocno daje...

 

 

Gdzieś kiedyś słyszałem w telewizji, że na ogół podczas pełni jest bezchmurne niebo. Może faza Księżyca ma jakiś wpływ na zachmurzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś słyszałem w telewizji, że na ogół podczas pełni jest bezchmurne niebo. Może faza Księżyca ma jakiś wpływ na zachmurzenie ?

 

Nie wiem czy ma ale tez to zaobserwowałem, zawsze jest dobra przejrzystość i bezchmurne niebo jak Łysy daje po oczach. Może to złośliwość losu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma ale tez to zaobserwowałem, zawsze jest dobra przejrzystość i bezchmurne niebo jak Łysy daje po oczach. Może to złośliwość losu :)

Ja słyszałam, że pełnia jest dopiero zapowiedzią ładnej pogody ale wg. mnie najładniejsza pogoda jest tuż przed pełnią 352168d93483c6c5.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś słyszałem w telewizji, że na ogół podczas pełni jest bezchmurne niebo. Może faza Księżyca ma jakiś wpływ na zachmurzenie ?

 

Nie, nie ma wpływu, a przynajmniej zauważalnego i występującego przez cały rok. Gdyby tak było, to pisałyby o tym podręczniki. Nie widziałem nigdzie takiej informacji.

 

Będąc na studiach sprawdziłem, czy istnieje taka zależność. Korzystałem z danych klimatycznych dla Lublina, dla okresu 30 lat. Czasami rzeczywiście w okresie pełni było małe zachmurzenie, ale innym razem duże i zależności nie stwierdziłem.

 

Najprawdopodobniej wydaje nam się, że jest mniejsze zachmurzenie w czasie pełni z dwóch względów. Pierwszy jest niemal oczywisty. Wiadomo, że w czasie pełni Księżyc jest najjaśniejszy, a więc zwraca naszą uwagę, a miłośników astronomii w podwójny sposób, gdyż są delikatnie mówiąc :angry: , że Księżyc uniemożliwia wykonywanie większości obserwacji.

Drugi to taki, że pełnia "trwa kilka dni". Domyślacie się dlaczego tak piszę. W czasie pełni faza wynosi 100%, ale dzień przed i po 99% i patrząc na Księżyc wydaje nam się, że jest pełnia. Nawet dwa dni przed i po pełni faza wciąż znacznie przekracza 90%. A więc okres, gdy Księżyc "daje po oczach" trwa kilka dni. A ile dni trwa pierwsza, czy ostatnia kwadra? Co prawda możemy powiedzieć, że nów trwa też długo (oczywiście chodzi mi o okres, gdy Księżyc jest praktycznie niewidoczny), ale wtedy nic nam nie przeszkadza w obserwacjach, więc nie zapamiętujemy żadnej "przeszkody obserwacyjnej".

 

Zresztą obecnie zbliża się pełnia. I jak z pogodą? Kto przez najbliższe 3-4 dni będzie miał bezchmurną pogodę niech to zgłosi :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj podaję link do danych pogodowych za październik.

http://pogpol.chilan.com/stat/Z-2006-10.htm

 

Nic dziwnego, że na początku listopada zaatakowała zima, skoro wrzesień i październik były wyjątkowo ciepłe (a wcześniej lipiec). W przyrodzie nic nie ginie ;)

 

Pamiętam, że w kilka(naście) lat temu było bardzo ciepło do 10 listopada. I wtedy zaatakowała zima z opadami śniegu i temperaturami -10° w dzień i -15° w nocy. Trwała kilka dni i wszyscy spodziewali się mroźnej i długiej zimy. Tymczasem grudzień był bardzo ciepły, a zima w normie.

 

Zresztą u nas zimy nigdy nie są normalne. Nawet jeżeli statystycznie wypada temperatura w normie, to najczęściej mamy do czynienie z naprzemian występującymi okresami chłodów i ciepła. Jestem przekonany, że po tym ciepłym okresie letnio-jesiennym ta zima też nie będzie normalna ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic lepszego niż wczesniej się u mnie dzisiaj nie zapowiada. :( Tym razem nawet ulice są zasypane. A to jest ten widok, który ujrzałam z balkonu północnego dziś o 6.20 rano. 2e412e31427efbad.jpg

Niedługo muszę jechać na działkę zabezpieczać róże i chyba pojadę tam na nartach. Temperatura u mnie obecnie -3st i wieje 15bd94eec2da9d81.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Rzeszowie będzie znacznie więcej śniegu. Niestety nie jest to powód do radości (dla dzieci i nie tylko ;)), gdyż zaraz potem pojawi się deszcz, który spłucze biały puch :(

 

Jutro nad krajem ma przejść może niezbyt głęboki, ale jednak wyraźnie zarysowany niż, który na pewno zamiesza w pogodzie, a zacznie mieszać jeszcze dzisiaj :(

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima jak szybko przyszła, tak szybko pójdzie. Jest już śnieg, a jutro będzie deszcz.

 

Na południowym-zachodzie i południu kraju pewnie już leje. Patrząc na mapę radarową wydaje mi się, że między Katowicami i Opolem nawet obficie.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima jak szybko przyszła, tak szybko pójdzie. Jest już śnieg, a jutro będzie deszcz.

 

Na południowym-zachodzie i południu kraju pewnie już leje. Patrząc na mapę radarową wydaje mi się, że między Katowicami i Opolem nawet obficie.

Ale nie wiadomo na jak długo to ocieplenie przyjdzie.

Spójrz na http://ows.public.sembach.af.mil/wxcharts/wxcharts.htm

Na mapie 120h widać że po krótkim ociepleniu zacznie napływać zimne powiertrze z północy od czwartku-piatku.

Jedynie z wtorku na środę i być może ze środy na czwartek będzie trochę obserwacyjnej pogody (mapy 72 i 96 h).

To bdb źródło pogody, łącznie z icm nawzajem się uzupełniają. Widać tu dokładnie przebieg frontów i położenie oraz przemieszczanie w czasie ośrodków wyżowych i niżowych. Po ich układzie oraz po gęstości izobar można przewidzieć kierunek i "z grubsza" siłę wiatru. Kilka razy w tym roku trafnie udało mi się przewidzieć regenerację wyżu przez co miałem prawie 100% pewność co do tego jaka będzie pogoda na tydzień dłużej niż podają na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie 120h widzę wyż w okolicach Wysp Brytyjskich, który pewnie pchnie do nas trochę chłodu. Ale widzę również - patrząc na te mapy - że ośrodki baryczne przemieszczają się dość szybko z rejonu Atlantyku, co raczej wróży "mieszankę" pogody jesienno-zimowej. Chyba, że ten wyż "wyhamuje" i zablokuje spływ ciepłego powietrza z nad oceanu.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie 120h widzę wyż w okolicach Wysp Brytyjskich, który pewnie pchnie do nas trochę chłodu. Ale widzę również - patrząc na te mapy - że ośrodki baryczne przemieszczają się dość szybko z rejonu Atlantyku, co raczej wróży "mieszankę" pogody jesienno-zimowej. Chyba, że ten wyż "wyhamuje" i zablokuje spływ ciepłego powietrza z nad oceanu.

Wyż ten ma sie pogłębiać co raczej przyhamuje cyrkulację zachodnią. Praktycznie taki sam układ ciśnienia nad Europą panował we środę. Stał wtedy dokładnie taki sam wyż nad Wyspami Brtytyjskimi.

Pożyjemy - zobaczymy, czasem im się nie udaje dobrze zrobić długoterminowej prognozy. Mamy teraz ciekawy dla synoptyków okres, w którym to ma miejsce intensywne ścieranie różnych rodzajów mas powietrza. Do końca nie wiadomo, czy za parę dni nie ten a inny ośrodek przejmie kontrolę nad przebiegiem pogody i sytuacja na kolejne dni potoczy się inaczej.

Ale średnia wyjdzie taka jak napisałeś: mieszanka pogody jesienno-zimowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.