Skocz do zawartości

jesienny wyż!


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Według IMGW nad Polską dominuje rozległy wyż w dość ciepłym powietrzu, daltego skąd się biora te chmury???, :burza: Ja jak pewnie wielu z was, pomstuję do nieba, ale dziś może bedzie ciut lepiej........licze na to..

post-1723-1160841690_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć podrzuca nam niż, który jutro będzie przemieszczał się wzdłuż naszej wschodniej granicy. Dodatkowo sprowadzi niższą temperaturę, szczególnie tą odczuwalną :(

 

Druga sprawa, to to, że jesienne wyże to często tzw, zgniłe wyże, w których jest trochę wilgoci, powstają mgły (przy chłodnym zstępującym powietrzu), a słoneczko jest już zbyt słabe, aby się przez te mgły lub chmury przebić.

 

Niestety, nieuchronnie zbliżamy się do najbardziej pochmurnego "fragmentu" roku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesienne wyże to często tzw, zgniłe wyże, w których jest trochę wilgoci, powstają mgły (przy chłodnym zstępującym powietrzu), a słoneczko jest już zbyt słabe, aby się przez te mgły lub chmury przebić.

 

Nono, Robert, od kilku lat używam tego określenia (zgniły wyż) i właśnie kilka dni temu zauważyłem, że znowu nadchodzi. Chociaż w południe na trochę Słonko zwyciężyło i teraz mam nawet ładne niebo ;).

Należy dodać jeszcze, że w takim wyżu prawie nie ma wiatru, który by te delikatne nawet skupiska wody rozpędził i wszystko kisi się tuż nad ziemią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich zgniłych jesienych wyżach normą jest silna inwersja. Często chmury kończą się na wys. 600-800m i na górze jest sporo cieplej niż na dole. Podobnie było dzisiaj we Wrocławiu i w ogóle na nizinach, ale gdy po pracy pojechałem w górki z nadzieją na zachód Słońca nad chmurami, okazało się, że wieje zbyt silny wiatr i góry pokrywają chmury orograficzne. Szkoda. Ale jeszcze będzie okazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się ten paskudny okres, kiedy wtargnie powietrze z północy, zaraz pojawiają się te niskie chmury, albo jak kto woli wysokie mgły. Od listopada będziemy mieli to świństwo non stop do wiosny, odpukać. :angry: Ale nim to zadomowi się na dobre, mam jeszcze nadzieję na jeden wypad pod ciemne niebo w tym miesiącu, bo tej naszej złotej jesieni jeszcze nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza pogoda jest nieprzewidywalna. Po gorącym i słonecznym lipcu, ciepłym i słonecznym wrześniu i podobnej pierwszej części października, nie zdziwię się, jak w końcu przyjdzie znaczne ochłodzenie, jeszcze pod koniec października lub w listopadzie. I nie mówię tu o temperaturach w pobliżu zera, ale o znacznie niższych.

 

Ostatnim miesiącem z temperaturami wyraźnie poniżej średniej był marzec!

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest prawdziwa zmora dla miłośników astronomii, to znaczy niskie podinwersyjne chmury stratocumulus i stratus. Czasami jest tak że wychodzimy o 20 a o 22 już jest stratocumulus i nici z tego. Trzeba sprzęt pokować i do domu. Ja czekam na obserwcje Swana (raz go już widziałem)i mam nadzieję że zachmurzenie ustąpi zanim kometa znajdzie się 20 AU za orbitą ziemii :Boink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.