Jump to content

Czyszczenie 100RS-a

Guest
 Share

Recommended Posts

Jak dobrze wyczyścic Obiektyw od Tala? Są na nim zaschnięte plamy po wodzie. Lornetke to się "chuha" i koszulką czyści ale z teleskopem to chyba nie przejdzie. Czy potrzbne sa mi jakies specjalne srodki ?

Czyszczenie jakiejkolwiek optyki za pomocą koszuli nie jest najlepszym sposobem zwłaszcza dla warstw przeciwodblaskowych.

Temat był już poruszany w wątkuhttp://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=831

Zakupiłem w MediaMarkt Lens Pen firmy Hama za około 45 PLN.

Czyści bardzo dobrze. Soczewki wyglądają jak nowe.

Ja kupiłem kiedyś w USA pędzel z borsuczej sierści- za chore pieniądze - reklamowany był jako niezastąpiony do hihg-endowej optyki.

Kiedyś, za późnego Gierka takie pędzle były w Polsce w każdym fotograficznym sklepie

Lens Pen ma z jednej strony bardzo delikatny pędzelek.

Można np. taśmą przykleić Lens Pen do długiego patyczka i poprzez

wyciąg okularowy spróbować usunąć paprochy.

Dzięki za dobrą radę, niestety mam nie paprochy, tylko jakieś naloty. :(

U mnie też są w 100 RS zaschnięte plamy(?) po wilgoci. Ale jakoś nie mam odwagi brać się za czyszczenie obiektywu. Takie plamki mogą odbierać znikomy procent możliwości obserwacyjnych, a porysować obiektyw jest łatwo. Lepiej się dobrze zastanowić, czy umie się to samodzielnie zrobić.

No to oprócz marnego montażu oryginalnego, lekko zażółconego szkła, dopiero 3-cia wada tego sprzętu - te plamki zawilgocenia.

Oh Adam Ty łobuzie? Sowiecki sprzęt obrażasz :)? Fakt montaż oryginalny słaby, ale jak sobie podstawisz nieco lepszy (ja mam soligora z prowadzeniem) to obrazy są bardzo dobre. A co do zażółconej optyki ja się takowej nie dopatrzyłem.

No tylko 3 wady to bardzo pozytywnie w/g mnie.

do innych sprzetów mozna się przywalić do wielu rzeczy.

Ale jak popatrzyłem sobie w jeziorach przez twój telep oskarku to zauważyłem 2 rzeczy:

1. Bardzo dobra jakość obrazu.

2. Ale żółty obraz.

3. Statyw miałeś już jakis lepszy chyba soligora bo w Jachrance jak lukałem przez Tala to mnie ten oryginalny przeraził!

W Jeziorach w maju Tał stał na statywie soligora ale jeszcze nie moim wtedy. Być może masz rację z tą żółtą optykę, bo skoro znawcy tak twierdzą to coś na rzeczy być musi. Mnie to w ogóle nie przeszkadza w obserwacjach.

A generalnie z Tała jestem zadowolony więc wolę go samemu nie czyścić ;)

W zasadize zawsze czysciłem TAL dwufazowo:

1.Specjalnym pędzlem+ gumowa gruszka usuwałem delikatnie pył

2.Specjalną ściereczką (w komplecie do TAL100RS) + preparat do czyszczenie szkieł fotogr. z warstwami MC-wycierałem obiektyw.

W TAL mozna też wyjąć obiektyw (początkującym-odradzam!) i oczyścić soczewkę z drugiej strony. Śruby mocujące soczewkę jednoczesnie służą do jej kolimacji, warto to przeprowadzić, chociaż minimalne błędy w kolimacji nie mają takiego wpływu jaki ma miejsce w newtonie czy maksutovie ( u mnie w maku drobne odchylenia i masakra z obrazu).

Pozdr.

Robiłem to w swoim refraktorze TMB bo istniała taka potrzeba. Ludes dostarczył mi ręczniczki z mikrofazy i lens pena . Oskar jak będę w Jodłowie wyczyścimy Twój refraktor. Jeśli to zaschnięte plamy będzie potrzebna odrobina wódki lub lepiej spirytusu :lol:

Guest Janusz_P.

Jak tam Ryśku z obrazami w TMB po justowaniu polowym na Kudłaczach czy są już w pełni zadowalające czy jeszcze dalekie od ideału :?:

Już doczytałem, że jedziesz. Muszę się dowiedzieć, jak zrobic ten Ronchi test za pomocą tej kliszy, którą mi dałeś. Ona musi być wstawiona w okular ? Tak Cię zrozumiałem. Pogadamy w Jodłowie.

Guest Janusz_P.

Teleskop trzeba w nocy skierować na jasną gwiazdę a test wstawić w ognisko główne ale bez okularu, jak przy badaniu cieniowym lustra 8)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.