Skocz do zawartości

Czyszczenie 100RS-a


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dobrze wyczyścic Obiektyw od Tala? Są na nim zaschnięte plamy po wodzie. Lornetke to się "chuha" i koszulką czyści ale z teleskopem to chyba nie przejdzie. Czy potrzbne sa mi jakies specjalne srodki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie jakiejkolwiek optyki za pomocą koszuli nie jest najlepszym sposobem zwłaszcza dla warstw przeciwodblaskowych.

Temat był już poruszany w wątkuhttp://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=831

Zakupiłem w MediaMarkt Lens Pen firmy Hama za około 45 PLN.

Czyści bardzo dobrze. Soczewki wyglądają jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lens Pen ma z jednej strony bardzo delikatny pędzelek.

Można np. taśmą przykleić Lens Pen do długiego patyczka i poprzez

wyciąg okularowy spróbować usunąć paprochy.

Dzięki za dobrą radę, niestety mam nie paprochy, tylko jakieś naloty. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też są w 100 RS zaschnięte plamy(?) po wilgoci. Ale jakoś nie mam odwagi brać się za czyszczenie obiektywu. Takie plamki mogą odbierać znikomy procent możliwości obserwacyjnych, a porysować obiektyw jest łatwo. Lepiej się dobrze zastanowić, czy umie się to samodzielnie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to oprócz marnego montażu oryginalnego, lekko zażółconego szkła, dopiero 3-cia wada tego sprzętu - te plamki zawilgocenia.

 

Oh Adam Ty łobuzie? Sowiecki sprzęt obrażasz :)? Fakt montaż oryginalny słaby, ale jak sobie podstawisz nieco lepszy (ja mam soligora z prowadzeniem) to obrazy są bardzo dobre. A co do zażółconej optyki ja się takowej nie dopatrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko 3 wady to bardzo pozytywnie w/g mnie.

do innych sprzetów mozna się przywalić do wielu rzeczy.

Ale jak popatrzyłem sobie w jeziorach przez twój telep oskarku to zauważyłem 2 rzeczy:

1. Bardzo dobra jakość obrazu.

2. Ale żółty obraz.

3. Statyw miałeś już jakis lepszy chyba soligora bo w Jachrance jak lukałem przez Tala to mnie ten oryginalny przeraził!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jeziorach w maju Tał stał na statywie soligora ale jeszcze nie moim wtedy. Być może masz rację z tą żółtą optykę, bo skoro znawcy tak twierdzą to coś na rzeczy być musi. Mnie to w ogóle nie przeszkadza w obserwacjach.

 

A generalnie z Tała jestem zadowolony więc wolę go samemu nie czyścić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadize zawsze czysciłem TAL dwufazowo:

1.Specjalnym pędzlem+ gumowa gruszka usuwałem delikatnie pył

2.Specjalną ściereczką (w komplecie do TAL100RS) + preparat do czyszczenie szkieł fotogr. z warstwami MC-wycierałem obiektyw.

W TAL mozna też wyjąć obiektyw (początkującym-odradzam!) i oczyścić soczewkę z drugiej strony. Śruby mocujące soczewkę jednoczesnie służą do jej kolimacji, warto to przeprowadzić, chociaż minimalne błędy w kolimacji nie mają takiego wpływu jaki ma miejsce w newtonie czy maksutovie ( u mnie w maku drobne odchylenia i masakra z obrazu).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to w swoim refraktorze TMB bo istniała taka potrzeba. Ludes dostarczył mi ręczniczki z mikrofazy i lens pena . Oskar jak będę w Jodłowie wyczyścimy Twój refraktor. Jeśli to zaschnięte plamy będzie potrzebna odrobina wódki lub lepiej spirytusu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.