Jump to content

Czyszczenie 100RS-a


Guest
 Share

Recommended Posts

Jak dobrze wyczyścic Obiektyw od Tala? Są na nim zaschnięte plamy po wodzie. Lornetke to się "chuha" i koszulką czyści ale z teleskopem to chyba nie przejdzie. Czy potrzbne sa mi jakies specjalne srodki ?

Link to comment
Share on other sites

Czyszczenie jakiejkolwiek optyki za pomocą koszuli nie jest najlepszym sposobem zwłaszcza dla warstw przeciwodblaskowych.

Temat był już poruszany w wątkuhttp://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=831

Zakupiłem w MediaMarkt Lens Pen firmy Hama za około 45 PLN.

Czyści bardzo dobrze. Soczewki wyglądają jak nowe.

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem kiedyś w USA pędzel z borsuczej sierści- za chore pieniądze - reklamowany był jako niezastąpiony do hihg-endowej optyki.

Kiedyś, za późnego Gierka takie pędzle były w Polsce w każdym fotograficznym sklepie

Link to comment
Share on other sites

Lens Pen ma z jednej strony bardzo delikatny pędzelek.

Można np. taśmą przykleić Lens Pen do długiego patyczka i poprzez

wyciąg okularowy spróbować usunąć paprochy.

Dzięki za dobrą radę, niestety mam nie paprochy, tylko jakieś naloty. :(

Link to comment
Share on other sites

U mnie też są w 100 RS zaschnięte plamy(?) po wilgoci. Ale jakoś nie mam odwagi brać się za czyszczenie obiektywu. Takie plamki mogą odbierać znikomy procent możliwości obserwacyjnych, a porysować obiektyw jest łatwo. Lepiej się dobrze zastanowić, czy umie się to samodzielnie zrobić.

Link to comment
Share on other sites

No to oprócz marnego montażu oryginalnego, lekko zażółconego szkła, dopiero 3-cia wada tego sprzętu - te plamki zawilgocenia.

 

Oh Adam Ty łobuzie? Sowiecki sprzęt obrażasz :)? Fakt montaż oryginalny słaby, ale jak sobie podstawisz nieco lepszy (ja mam soligora z prowadzeniem) to obrazy są bardzo dobre. A co do zażółconej optyki ja się takowej nie dopatrzyłem.

Link to comment
Share on other sites

No tylko 3 wady to bardzo pozytywnie w/g mnie.

do innych sprzetów mozna się przywalić do wielu rzeczy.

Ale jak popatrzyłem sobie w jeziorach przez twój telep oskarku to zauważyłem 2 rzeczy:

1. Bardzo dobra jakość obrazu.

2. Ale żółty obraz.

3. Statyw miałeś już jakis lepszy chyba soligora bo w Jachrance jak lukałem przez Tala to mnie ten oryginalny przeraził!

Link to comment
Share on other sites

W Jeziorach w maju Tał stał na statywie soligora ale jeszcze nie moim wtedy. Być może masz rację z tą żółtą optykę, bo skoro znawcy tak twierdzą to coś na rzeczy być musi. Mnie to w ogóle nie przeszkadza w obserwacjach.

 

A generalnie z Tała jestem zadowolony więc wolę go samemu nie czyścić ;)

Link to comment
Share on other sites

W zasadize zawsze czysciłem TAL dwufazowo:

1.Specjalnym pędzlem+ gumowa gruszka usuwałem delikatnie pył

2.Specjalną ściereczką (w komplecie do TAL100RS) + preparat do czyszczenie szkieł fotogr. z warstwami MC-wycierałem obiektyw.

W TAL mozna też wyjąć obiektyw (początkującym-odradzam!) i oczyścić soczewkę z drugiej strony. Śruby mocujące soczewkę jednoczesnie służą do jej kolimacji, warto to przeprowadzić, chociaż minimalne błędy w kolimacji nie mają takiego wpływu jaki ma miejsce w newtonie czy maksutovie ( u mnie w maku drobne odchylenia i masakra z obrazu).

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Robiłem to w swoim refraktorze TMB bo istniała taka potrzeba. Ludes dostarczył mi ręczniczki z mikrofazy i lens pena . Oskar jak będę w Jodłowie wyczyścimy Twój refraktor. Jeśli to zaschnięte plamy będzie potrzebna odrobina wódki lub lepiej spirytusu :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jak tam Ryśku z obrazami w TMB po justowaniu polowym na Kudłaczach czy są już w pełni zadowalające czy jeszcze dalekie od ideału :?:

Link to comment
Share on other sites

Już doczytałem, że jedziesz. Muszę się dowiedzieć, jak zrobic ten Ronchi test za pomocą tej kliszy, którą mi dałeś. Ona musi być wstawiona w okular ? Tak Cię zrozumiałem. Pogadamy w Jodłowie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Teleskop trzeba w nocy skierować na jasną gwiazdę a test wstawić w ognisko główne ale bez okularu, jak przy badaniu cieniowym lustra 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.