Skocz do zawartości

Czy opłaca sie kupować ???


Woju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czytałem wiele postów i nadal niewiem co wybrać.

Chce kupić teleskop typu newton.Chciałbym aby z takikm teleskopem dało sie jeździć w góry,a także aby nadawał sie do astrofotografi.

Czy Optisan STAR 800203 ,będzie dobrym wyborem czy lepiej kupić synte 8 na dobsonie??

Obiło mi sie o uszy,że do astro foto musi być montaż paralaktyczny...

Może wybrać inny teleskop??? Słuszałem że nieopłaca sie kupować newtonów o mniejszej średnicy zwierciałdła głównego niż 200mm,czy to prawda? :blink:

Aha <_< ,mam ograniczoną ilość pieniędzy do 1500 zł ,może więcej uda mi sie uzbierać ale to będzie trudne bo chodze przeciesz jeszcze do gima.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Optisanów- to nie warto. Synta jest zdecydowanie lepsza. Ale z kolei nie nadaje się do astrofoto.

Jeśli masz warunki- weź Syntę, albo coś, co inni ci polecą do focenia(?) w takim przedziale cenowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty chcesz Woju focic i czym?? Podejrzewam że nie zdajesz sobie zbytnio sprawy jak drogie jest astrofoto (jesli mówimy o DS'ach) ale zeby ci unaocznić podam przykład montażu na którym juz mozna sporo zdziałac - Vixen GPD2 (koszt : sama głowica 3200zł, sterownik ponad 1000zł, napedy do 400zł = około 5000zł) DO Słońca i Księżyca wystarczy Ci Synta na Dobsonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie przekonałeś qbanos,myślałem że do focenia wystarczy lepszy teleskop i kamera CCD.

Tak przeczytałem na stronce o CCD http://ccd.astronet.pl/beg.htm :mellow: .

 

Sorki za błędy w pisowni.

 

Dlatego pytalem czym chcesz focic. Do astrofoto podstawa jest dobry montaz. Jesli chciałbyś focicć webkamerką to w zasadzie mozesz korzystac z krótszych czasów naswietlania więc EQ5 powinien wystarczyć na poczatek. Potrzebujesz jeszcze laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak Optisan 8", ale 6" (750/150) nie nadaje się wogóle do focenia, przynajmniej w ognisku głównym. Wiem to, bo testowałem. Problem polega na tym, że lustrzanka cyfrowa potrzebuje zogniskowania głębiej niż okular, a wyciąg okularowy ma za mały ruch w kierunku do tubusu. Czym to się objawia? Nie ustawisz ostrości.

Połowicznym rozwiązaniem jest zastosowanie Barlowa, który wyciągnie ognisko na wymaganą odległość, ale wydłuży ogniskową/zmniejszy światłosiłę teleskopu. Czyli tracisz w teleskopie to, co najważniejsze - światło.

 

Montaż Optisana - też opieram się na 750/150 - jest niestabilny i wydaje mi się, że został zaadaptowany z jakiegoś niższego (lżejszego) modelu tuby.

 

Nie zgadzam się z opinią, że teleskop na dobsonie nadaje się do astrofoto. To, że możesz sfotografować słońce i Księżyc nie świadczy w tym przypadku o niczym. Bo jak mają się dwa obiekty na niebie do powiedzmy kilkudziesięciu, które możesz sfotografować w warunkach czysto amatorskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak Optisan 8", ale 6" (750/150) nie nadaje się wogóle do focenia, przynajmniej w ognisku głównym. Wiem to, bo testowałem. Problem polega na tym, że lustrzanka cyfrowa potrzebuje zogniskowania głębiej niż okular, a wyciąg okularowy ma za mały ruch w kierunku do tubusu. Czym to się objawia? Nie ustawisz ostrości.

Połowicznym rozwiązaniem jest zastosowanie Barlowa, który wyciągnie ognisko na wymaganą odległość, ale wydłuży ogniskową/zmniejszy światłosiłę teleskopu. Czyli tracisz w teleskopie to, co najważniejsze - światło.

 

Wystarczy wymienić wyciąg na krótszy albo podnieść o kilka mm lustro główne i sprawa załatwiona. Wiem bo tak samo jest w Syncie 8", podniosłem lustro i ostrzy bez problemu.

 

Nikt nigdzie nie napisał że teleskop na dobsonie nadaje się do astrofoto. :rolleyes:

Jedynie to że można sfocić Księżyc lub Słońce a przy wprawie również planety (chociaż wychodzą słabo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny sposób qbanos z tym lustrem,dzięki że podałeś.

Fotografowanie plam słonecznych to napewno jest astrofotografia tak samo jak fotki księżyca.

Czy jest jakiś sprawdzony teleskop który by sie nadawał do astrofotografi kamerką CCD ?

Oczywiście nie zadrogi,ale z otpowiednim statywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woju- plisss: nie rób tyle byków! Jak nie umiesz inaczej, to pisz posty w Wordzie i kopiuj, po sprawdzeniu pisowni.

 

Jak chcesz sensownych odpowiedzi- podaj ile mozesz wydać, jakie masz warunki obserwacji i ... skąd jesteś. Może ktoś ci osobiście będzie chciał pomóc.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za byki :mellow:

Jestem z Krakowa ale często jeżdze w góry.

Moge wydać jak na razie do 1500zł ale moge uzbierać do 2000zł max.

 

Odpuśc sobie na razie astro -foto. Kup teleskop do obserwacji wizualnych. Jeżeli masz go brać na wypady samochodem, to duży, np. Jakis 8-10" na dobsonie. Jezeli wypady z plecakiem to mały np. refraktorek 100-120mm na azymutalu.

 

Z karakowa też chcesz obserwować? Jakie tam są u ciebie warunki (zaświeltenie, max zasieg gołym okiem, skąd będziesz obserwoawł (balkon ogródek, taras, ple na przedmiesciach)?

 

Kurde, nie mam już powoli siły.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszcze sobie CCD,to jest zadrogie.Kupie Synte na Dobsonie 8 albo inną.W Krakowie różnie to jest z tymi warunkami ale nie są najgorsze. Saturna,Marsa i Jowisza można dobrze zobaczyć.Mgławice w Orionie też widać.Więc chyba niejest najgorzej.Obserwował będe z ogródka albo z domu.Mieszkam w kamienicy na podaszu.Teleskop w góry będe woził w ałcie więc spoko.

Astor foto i tak bym robił na wyjazdach w góry a nie w Krakowie.Może kiedyś spróbuje ale narazie zadowole sie obserwacjami wizualnymi.

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.Duże pozdrowienia dla wszystkich. :Salut:

Edytowane przez Woju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy systematyczne focenie plam słonecznych to niet astrofoto?

 

Saywiehu, systematyczne focenie plam na słońcu to też jest astrofoto.

 

Chciałbym tylko zauważyć, że do fotografowania słoneczka wymagania sprzętu są nieco inne niż do focenia planet czy DS-ów. Sprzętu - w znaczeniu nie tylko tuby optycznej, ale i montażu, i długości używanych czasów ekspozycji. Zależność jest taka, że jak masz sprzęt do focenia pod ciemnym niebem, to poprzez zastosowanie odpowiedniego filtra poradzisz sobie z fotografowaniem słońca. W drugą stronę już niekoniecznie.

 

Tak na marginesie - dajmy sobie spokój z udawadnianiem, że dobsona można wykorzystywać do astrofoto. Co przez to chcemy dowieść? Że prowadzenie ręczne na dobsie przez kilka minut da taki sam efekt jak napęd? Otóż nie da i nie ma co się łudzić. Jeśli ktoś wykona fotkę prowadząc tubę ręcznie na dobsonie z kilkuminutową ekspozycją to nie jest to absolutnie dowód na to, że dobs jest do astrofoto.

Bo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wymienić wyciąg na krótszy albo podnieść o kilka mm lustro główne i sprawa załatwiona. Wiem bo tak samo jest w Syncie 8", podniosłem lustro i ostrzy bez problemu.

 

Z wymianą wyciągu zgadzam się w 100%.

 

Z podniesieniem lustra to bym uważał, bo jest to rozwiązanie przynoszące znaczący efekt uboczny. Polega on na tym, że jeśli przed przesunięciem lustra głównego lustro wtórne odbija 100% wiązki światła, to po zmniejszeniu odległości pomiędzy lustram głównym i wtórnym wiązka światła zostanie "obcięta" przez lustro wtórne. Nie będę dyskutował - dużo czy mało. Ważne, że lustro wtórne obcina. Może się okazać, po takim zabiegu teleskop z lustrem 8" zachowuje się jak newton z lustrem mniejszym. Znowu tracimy światło.

Stosowane w tym przypadku jest wymienienie również lustra wtórnego na większe, co jednak też nie pozostaje bez znaczenia, bo zmniejsza aperturę.

Tak źle, i tak niedobrze.

 

Dlatego przy zakupie należy myśleć perspektywicznie i zakupić od razu taką tubę, która nie będzie wymagała majstrowania przy dostosowywaniu jej do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy zakupie należy myśleć perspektywicznie i zakupić od razu taką tubę, która nie będzie wymagała majstrowania przy dostosowywaniu jej do astrofoto.

 

No własnie to nie jest takie proste. Ja np chce kupić do focenia tubę 150/750 i znajdź mi teraz taką która ma 2" wyciąg i w dodatku żeby mi aparat dobrze ostrzył. Poprawki są niestety czasami niezbędne, bo nie produkują takich tub. (z jednym wyjątkiem ale taka tuba kosztuje 3000 PLN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie to nie jest takie proste. Ja np chce kupić do focenia tubę 150/750 i znajdź mi teraz taką która ma 2" wyciąg i w dodatku żeby mi aparat dobrze ostrzył. Poprawki są niestety czasami niezbędne, bo nie produkują takich tub. (z jednym wyjątkiem ale taka tuba kosztuje 3000 PLN)

 

Szczerze, to nie szukałem. Po doświadczeniach z Optisanem zraziłem się do Newtonów (w sensie przyszłego astrofoto) i przesiadłem się na refraktor. Teraz małymi kroczkami zbliżam się się do momentu, kiedy cały zestaw będzie gotowy i nastąpi Ta Wyczekiwana Chwila, kiedy pstryknę pierwsze zdjęcie z kilkuminutową ekspozycją.

Jeszcze trochę .... bo co nagle, to po diable.

 

Wracając do sedna sprawy - w takim wypadku rzeczywiście szkoda kasy, dużo taniej wykonać tuning.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a co z platformą do dobsona, jeżeli jej wykonanie i ustawienie jest poprawne to chyba żaden problem coby trochę pofocić

 

Wtedy to nie jest już goły dobson, który się kupuje w komplecie z teleskopem...

Dobson to dobson, platforma to platforma.

Paralaktyk to też montaż azymutalny, tylko z możliwością ustawienia go pod odpowiednim kątem.

Ale wtedy nie jest już azymutalny, tylko paralaktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt- czyli rozumiem, że można focić z paralaktyka.

I - ciągnąc rozważania- uważam, że paralaktyk z napędem to już nie jest goły paralaktyk, więc nie jest paralaktykiem, tak jak Dobson z platformą to już nie jest Dobson.

 

Łomatkomojajedyna :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paralaktyk z napedem czy bez pozostaje paralaktykiem.

 

Dobson na platformie staje sie montazem widlowym z klinem paralaktycznym czyli odmiana paralaktyka, tzw. montazem paralaktycznym angielskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to postaci, że podstawą systemu pozostaje teleskop na Dobsonie :szczerbaty:

 

Poza tym nie zamierzam wcale udowadniać, że Synta na Dobsie jest dobra na wszystko. Po prostu hołduję zasadzie... "nigdy nie mów nigdy" ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.