Skocz do zawartości

szegóły na Merkurym,obs Wenus


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Chciałbym znowu chciałbym spytać Was czy udało sie Wam zaobserwować na Merkurym Coś wiecej niż tylko fazy(pociemnienia ,pojasnienia na tarczy?

Jakim sprzetem?

Jak wasze obserwacje Wenus w filtrze niebieskim(jaki jego rodzaj nalepszy?

Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Chciałbym znowu chciałbym spytać Was czy udało sie Wam zaobserwować na Merkurym Coś wiecej niż tylko fazy(pociemnienia ,pojasnienia na tarczy?

Jakim sprzetem?

Jak wasze obserwacje Wenus w filtrze niebieskim(jaki jego rodzaj nalepszy?

Dziekuję

 

Kilka osób podejmuje próby z wyłuskiwaniem chmur na tarczy Wenus za pomocą filtra filetowego celestrona (jest w tych czteropakach). Co do Merkurego to nie zetknałem sie z zadnymi doniesieniami o odnotowanym sukcesie obserwacji czegoś wiecej niz fazy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fotki merkurego teleskopem C8. Dużo widać na tarczy.

 

http://home.hetnet.nl/~gjif/planets.htm

 

A być może Levy w swej książce coś tam pisał że kiedyś widział jakieś szczegóły na Merkurym, nie pamiętam, kiedyś tą książkę czytałem, teraz już jej niemam.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki -widziałem juz te zdjecia

Ale nadal nie wiem nic o obserwacjach B)

 

 

Z dostrzeżeniem jakich kolwiek szczegółów na powierzchni Merkurego mogą być duże problemy a związane to jest przede wszystkim z bliskim położeniem planety wobec słońca. A jej nie wielkie rozmiary też nie sprzyjają temu by za obserwować na jej powierzchni coś więcej. Wydaje mi się że dostrzeżenie faz Merkurego też jest już niezłym osiągnięciem, naprawdę planeta ta jest bardzo trudna do obserwacji :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze brak obserwacji szczegolow na Merkurym badz ksiezycach Jowisza w naszym kraju nie wynika z braku odpowiedniego sprzetu bo teleskopy >30cm staja sie norma.

Raczej ludzie w przekonaniu, ze to trudne zajmuja sie czyms innym.

 

Moze by tak zmotywowac amatorow do trudnych obserwacji planetarnych.

Co prawda moze w calym roku zdarza sie ze dwie nocki na zobaczenie Caloris ale za to jaka bedzie satysfakcja :helo:

W kazdym badz razie my z heweliuszem sprobujemy co sie da zrobic w tej materii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.