Skocz do zawartości

Halo w Krakowie


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

W srodę spacerowałem sobiue w Krakowie i kiedy szedłem obok Błoń tak ni z gruchy ni z pietruchy :D spojrzałem w strone Słońca i zobaczyłem halo 22-stopniowe (widoczna górna część łuku) z górnym łukiem stycznym i - uwaga - częścią 46-stopniowego hala (widoczne ok. 1/3 całości z góry). Wreszcie udało mi się upolować duże halo, a to przecież należy do rzadko obserwowanych zjawisk z całej tej grupy (średnio widoczne 4 razy w roku w naszym klimacie, jak gdzieś czytałem). Niestety jak na złość :angry::angry::angry: nie miałem aparatu. Całe zjawisko obserwowałem ok. 30 min. z tym, że duże halo kilkukrotnie pojawiało się i znikało, a i tak było ono jakoś super widoczne na niebie.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię aby było to kawałek 46 stopniowego halo :( Jeżeli widziałeś górny łuk styczny to to u góry to był najprawdopodobniej łuk poboczny górny, powstający z tych samych kryształków lodu. Strzelam teraz że w momencie obserwacji Słońce było na wysokości około 20 stopni, gdyż dla takiej wysokości łuk poboczny górny doskonale udaje górną część 46 stopniowego halo. Jednak łuk poboczny górny ma wyraźne (choć blade) wszystkie kolory widmowe - aż do niebieskiego, natomiast 46 stopniowe halo (podobnie z resztą jak 22 stopniowe) mają tylko czerwony, pomarańczowy i żółty, a zielony i niebieski są już rozmywane tworząc biały kolor.

 

Poniżej przedstawiam symulację, którą przed chwilą wykonałem dla Słońca na 20 stopniach, porównaj sobie :-). Jak podasz mi dokładną wysokość Słońca, to zrobię jeszcze jedną B)

 

PS Na symulacji widać jeszcze biały krąg parheliczny, 22 stopniwe halo, łuk wegenera, i z prawej i lewej u dołu kolorowe łuki poboczne dolne.

 

PS 2 W Gliwicach w środę też zauważyłem takie chmurki po których poznałem że jest podwyższone ryzyko powstania halo :-) Patrzyłem patrzyłem, ale nic nie było :/

halok.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko potwierdzić to co napisał NGC7841. W większości przypadków to, co wydaje się być 46-stopniowym halo jest górnym łukiem pobocznym (supralateral arc), który też jest rzadkim zjawiskiem, ale nie tak ekstremalnie rzadkim jak halo 46*. To drugie widziałem tylko raz w ciągu ostatnich 20 lat, a górny łuk poboczny kilkadziesiąt razy. Zresztą przez długi czas też myliłem te zjawiska. Ciekawe jednak, że nie napisałeś nic o obserwacji łuku okołozenitalnego, który zawsze towarzyszy łukowi górnemu pobocznemu, jest do niego styczny, o wiele jaśniejszy i bardziej kolorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuku okołozenitalnego mogło wogóle nie być, gdyż powstaje on z innych kryształów niż łuk poboczny górny. Dlatego NIE jest prawdą że ZAWSZE towarzyszy on łukowi pobocznemu górnemu !!

 

Mi tutaj wszystko pasuje : pojawił się górny łuk styczny i łuk poboczny górny - obydwa te łuki powstają z tych samych kryształków - z ołówkowych. Natomiast łuk okołozenitalny powstaje z kryształków płytkowych, podobnie jak Słońca poboczne. Wydaje mi się że po prostu wtedy były w atmosferze tylko kryształy ołówkowe, a płytkowych nie było gdyż kuba nie wspomniał ani o Słońcach pobocznych ani o łuku okołozenitalnym.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuku okołozenitalnego mogło wogóle nie być, gdyż powstaje on z innych kryształów niż łuk poboczny górny. Dlatego NIE jest prawdą że ZAWSZE towarzyszy on łukowi pobocznemu górnemu !!

true true :) Mogłem napisać raczej, że zawsze kiedy ja go widziałem, to był tam też łuk okz. Może faktycznie był tylko jeden rodzaj kryztałków, chociaż trudno mi sobie to wyobrazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że widziałem 46* halo bo właśnie widoczny przeze mnie łuk był barzdzo podobny do zwykłego 22* halo - nie widziałem wszystkich kolorów widmowych, a tylko blady łuk z lekką czerwoną barwą i to wszystko. Jeśli chodzi o wysokość Słońca to nie wiem ile dokładnie wynosiła, ale zjawisko obserwowałem od ok. 12.00 do 12:30 (chyba tak, plus minus 30 min.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło 14:00 na pomorzu też można było dziś obserwować ładne halo.

 

A zaczeło się od słońc pobocznych

 

a skończyło na halo z słońcami pobocznymi i górnym łukiem stycznym

 

Wydawało mi się ze jest większe niż 22 * ale to chyba złudzenie.. ;)

 

hallo2.jpghallo1.jpghallo3.jpg

Nikon D70s 18 mm

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Nie mieszkam w krakowie, ale nie będe zakładał nowego tematu...

 

Szkoda, że jestem chory... tak to pewnie bym pojechał gdzieś za miasto i zrobił lepsze zdjęcia. Ale i tak się cieszę, że widziałem to halo. W sumie gdyby nie choroba, to bym siedział w szkole i zapewne nie zobaczyłbym tego zjawiska. Halo utrzymywało się około 1,5 godziny :rolleyes:

post-2563-1172783554_thumb.jpg

post-2563-1172783572_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj było widoczne halo przez około 4 godziny. Najpierw mniej więcej 11:30 - 13:30, a poźniej około 14:00 - 16:00 + Słońca Poboczne oraz fragment Łuku Okołozenitalnego przez 15 min.

 

Kilkanaście godzin wcześniej był widoczny wieniec, którego fotki dodałem w innym temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj było widoczne halo przez około 4 godziny. Najpierw mniej więcej 11:30 - 13:30, a poźniej około 14:00 - 16:00 + Słońca Poboczne oraz fragment Łuku Okołozenitalnego przez 15 min.

 

Kilkanaście godzin wcześniej był widoczny wieniec, którego fotki dodałem w innym temacie...

 

Tak. Wczoraj w Krakowie było halo 22* od 7:50 do 13:00 (być może z przerwami, ponieważ cały czas nie patrzyłem na niebo). Dodatkowo ok. 16:00 pojawiło się prawe Słońce poboczne i ok. 16:25-16:30 znowu Halo 22*. być może było coś jeszcze, ale musze najpierw przeanalizować dokładnie zdjęcia z mojego telefonu komórkowego, bo tym sprzętem fotografowałem.

Dobry dzień do obserwacji :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zapowiedzią wrzucam fotki z halo we wtorek. Może nie powalają jakością (oryginał 1,3 Mpx), ale mniej więcej widać jak to się prezentowało:

Ok. 8:00

 

Z tym, że po zmianie jasności 2 powyższych zdjęcia widać dwa pojaśnienia (pewnie to jakieś cirrusy tak się ułożyły, ale wolę zasięgnąć Waszej opinii)

 

Ok. 9:00

 

Ok. 11:45

 

Tk więc było co obserwować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.