Skocz do zawartości

Moje wczorajsze obserwacje :)


pavel81

Rekomendowane odpowiedzi

To byly chyba moje najlebsze obserwacje w zyciu.Po raz pierwszy w zyciu ujrzalem plejady,m38,m36.

Moze dla was to nic wielkiego bo tysiace razy je wiedzeliscie,ale dlamnie to piekne chwile w astro.

Nieumialem oderwac wzroku od plejad.Przypomne ogladalem je lornetka 10x50 z Katowic.

:Beer::Beer:

 

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to super! ja pamietam jak znazlałem M31 i M13 w ciągu jednej nocy jak zacząłem w ogole swoje pierwsze powazniejsze obserwacje... byłem tak zachwycony ze tylko spogladałem to w gwiazdozbiór Herkulesa,to w Andromede.. potem dalsze poszukiwania: M27,M92 ...ale do tej pory pamietam zachwyt M13 a potem M31.nawet nie wiem do czego to porównać.a tu jeszcze miałem świadomość że tylke obiektów przede mną,choćby samych eMek :Beer: moze niektórzy juz bardziej doświadczeni Koledzy sie uśmiechną czytajac ten post ale to było nieziemskie uczucie :D.a Plejadki robią wrażenie wielkie i super ze je znalazłes.w koncu w Katowicach masz gorsze warunki niz ja 20 km od Częstochowy.

 

To byly chyba moje najlebsze obserwacje w zyciu.Po raz pierwszy w zyciu ujrzalem plejady,m38,m36.

 

jesli juz znalazłeś M36 i M38 to poszukaj M37 leży w pobliżu tamtych dwóch.złapiesz ja swoja 10x50 :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieumialem oderwac wzroku od plejad.Przypomne ogladalem je lornetka 10x50 z Katowic.

:Beer::Beer:

Pozdrawiam :Beer:

 

Tak, plejady mają w sobie coś niezwykłego i przyciagajacego, kiedy obserwowałem lornetką zawsze zatrzymywałem się przy nich dłużej,

Gratuluję udanych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że tu obserwacje sie udały :Beer: Ja jednak niemiałem szcześcia,z któregoś z okolicznych domów uciekł pies tzn owczarek niemiecki.Przybiegł rozwścieczony na miejsce obserwacji,ledwo zdążyłem ucieć z bratem dosamochodu w którym siedzielismy 3 godziny zanim pies odpóścil.Powrót do domu sie nieco opóznił wrócilismy o 3 w nocy gdzie za 1,5h trzeba było wstawac do pracy,zaliczając tylko kilka ds :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byly chyba moje najlebsze obserwacje w zyciu.Po raz pierwszy w zyciu ujrzalem plejady,m38,m36.

Moze dla was to nic wielkiego bo tysiace razy je wiedzeliscie,ale dlamnie to piekne chwile w astro.

Nieumialem oderwac wzroku od plejad.Przypomne ogladalem je lornetka 10x50 z Katowic.

:Beer::Beer:

Pozdrawiam :Beer:

 

A M37 nie widziałeś ? Jest tuż pod M36 i M38. Polecam jeszcze obejrzenie Praesepe (M44) w Raku(gromada otwarta), też ciężko wzrok oderwać :szczerbaty: No i Wielka Mgławica w Orionie (M42) i M31 w Andromedzie (najjaśniejsza galaktyka spiralna).

W Perseuszu jest jeszcze gromada hi-persei i M34, niedaleko Plejad są Hiady (w Byku) i w Bliźniętach M35.

Jeżeli wcześniej tych wymienionych obiektów przez lornetkę nie widziałeś to polecam ich obserwacje.

 

Udane obserwacje zawsze wywołują radość, euforię szczególnie gdy dany obiekt widzimy pierwszy raz w życiu. Żadne zdjęcia nie potrafią zastąpić udanych obserwacji :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że tu obserwacje sie udały :Beer: Ja jednak niemiałem szcześcia,z któregoś z okolicznych domów uciekł pies tzn owczarek niemiecki.Przybiegł rozwścieczony na miejsce obserwacji,ledwo zdążyłem ucieć z bratem dosamochodu w którym siedzielismy 3 godziny zanim pies odpóścil.Powrót do domu sie nieco opóznił wrócilismy o 3 w nocy gdzie za 1,5h trzeba było wstawac do pracy,zaliczając tylko kilka ds :szczerbaty:

jak dzis wrocilem po godzinie z obserwacji bo mnie mgla dopadla to myslalem, ze mam pecha. teraz wiem, ze moglo byc znacznie gorzej :szczerbaty:

 

ale przynajmniej mialem jedna smieszna historie. patrze na zachod i widze bardzo jasna chmure. mysle sobie, mam fart bo mi sie trafil oblok srebrzysty. przez chwile podziwialem, az dwie ulice dalej ktos zgasil swiatlo przed domem i "oblok" zgasl :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie zapomne jak pierwszy raz namieżyłem m31. Po ok. pół godzinie szukania zobaczyłem w mojej ruskiej lornetce tak cudowną ledwo widoczną mgiełkę. Szczeże mówiąc to do tej pory ją tak widzę :Boink:

Ale cuż może kiedyś... :)

 

Pozdrówko Sebek

 

PS. W Bielsku piękna pogoda więc ide znowu napawać się widokiem tej mgiełki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wczoraj, aż wstyd się przyznać po raz pierwszy widziałem M42 i M43 teleskopem, a nie lornetą. Widok był porażający, choć mgławica była jakieś 10 stopni nad horyzontem. Jeszcze lepiej prezentowała się w filtrze UHC-S, wyraźniej widać wtedy granice.

 

Przyzwyczaiłem się do słabego choć pięknego Veila, a tu takie cóś.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.