Skocz do zawartości

Co lepsze ?!


Woju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam zmiar kupic "Meade" LightBridge 12" i tu mam pytanie, okon jak dlugo czekales na swojego LightBridge 10" ?

 

Chyba miałem szczęście - bo były "od ręki" akurat jeszcze 2 szt. na magazynie :)

Z tego co słyszałem może być w tym roku ciężko z kupnem tych teleskopów - ale mogę się mylić. Po prostu nie wiadomo czy będą jeszcze jakieś dostawy do końca roku... Ale w tej sprawie musisz raczej zwrócić się do sprzedawców Meade w Polsce ;)

 

Sorki ze zasmiecam troche forum ale mam jeszcz pytanie co to jest ten szukacz projekcyjny jak on wyglada, czy jest dobry czy trzeba go wymienic na lepszy ?

 

Z początku chciałem od razu kupić sobie klasyczny szukacz 8x50, ale wtedy jeszcze planowałem kupno 10" w wersji standard. Po tym jak wersja "standard" przestała już być dostępna - musiałem kupić droższą deluxe i całą kasę wydałem na teleskop. W sumie nie miałem okazji do prawdziwego korzystania z teleskopu (tzn. wyjazd za miasto) ale wykonałem jeden "test gwiazdowy" tylko na szybko i z balkonu i przyznam szczerze, że bez żadnej regulacji szukacza udało mi się łatwo i dość precyzyjnie namierzyć od razu Saturna. Powiem tak - do obiektów jaśniejszych - jest naprawdę super. Szybko i łatwo - celujesz i masz. Dlatego na początek mi wystarczy bo i tak będę zaczynał obserwacje od obiektów, które już umiem znaleźć, bądź łatwo jest je znaleźć. Pewnie za parę miesięcy jak skończą się te "łatwe" obiekty trzeba będzie i tak kupić klasyczny szukacz.

Poniżej załączam zdjęcia szukacza - robione na szybko więc jakiść średnia - ale coś tam widać.

Pozdrawiam!

szukacz.jpg

szukacz_plamka.jpg

 

(Edytka poprawiła literówki ;) )

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ze zasmiecam troche forum ale mam jeszcz pytanie co to jest ten szukacz projekcyjny jak on wyglada, czy jest dobry czy trzeba go wymienic na lepszy ?

Pozdrawiam :)

 

Sporo osób w ogóle wywaliło szukacze optyczne i pracuje tylko z telradami lub laserowymi pointerami, cześć nie wyobraza sobie pracy bez szukacza optycnego. To czy wymieniac to kwestia twojego wyboru, pracuj z tym z czym ci wygodniej.

 

A tutaj co to i jak działa, jakie ma wady i zalety.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8176

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6469

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ze zasmiecam troche forum ale mam jeszcz pytanie co to jest ten szukacz projekcyjny jak on wyglada, czy jest dobry czy trzeba go wymienic na lepszy ?

Pozdrawiam :)

 

Celownik optyczny w LB to dosyć dobre rozwiazanie dla osoby zapoznającej się z niebem, poniżej pozwoliłem sobie wkleić fragmęt postu z zaprzyjażnionego forum, w którym napisałem trochę o tym wynalazku

 

 

Parę słów na temat szukacza w LB - nazywa się to Red dot finder i jest formą podświetlanego punktu, po zestrojeniu go z teleskopem w łatwy i szybki sposób możemy namierzyć obiekty na niebie

Ale, to nie jest klasyczny szukacz, bardzo łatwo mozna namierzać obiekty jasne i co do których jestesmy absolutnie pewni, dokładnie w którym miejscu się znajdują np. gwiazdy i popularne, jasne obiekty Messiera , natomiast problem pojawia się kiedy chcemy czegoś poszukać, np. jakiegoś ciemnego obiektu i wątpiliwe czy za pierwszym razem skierujemy czerwony punkt dokładnie tam gdzie trzeba, czasami wymaga to wielu sprawdzeń w okularze , czy coś namierzylismy. Tutaj pojawia się niestety przewaga dobrego klasycznego szukacza np. 8x50

Wyjściem z tej sytuacji jest kupienie szerokokątnego okularu z małym powiększeniem coś z cyklu 34 -40 mm, kiedy nakierowując punkt na obiekt nie trafimy idealnie, to szerokie pole i małe powiększenie pokażą nam duży kawałek nieba i znacznie ułatwią odnalezienie obiektu, a przegladanie okolic z naszego ''czerwonego punktu'' bedzie łatwiejsze i czytelne.

 

pozdrawiam, pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wyobrażam sobie pracy z teleskopem bez klasycznego szukacza. Jest wiele obiektów które właśnie dzięki niemu idzie w łatwy sposób odnaleźć. Ja posiadam szukacz 8x50 soligora jednak w najblizszym czasie będę chciał go wymienić na coś innego. I tutaj mam takie małe pytanie czy miał ktoś do czynienia z takim szukaczem http://televue.telescopes.com/products/tel...rror-22532.html ??

Jeśli tak czy ten szukacz działa w ten sam sposób jak zwykły pospolity szukacz czy różni się czymś?, bo budowa jest całkiem inna. Pytam bo właśnie mam go na oku jako zamiennik mojego soligora.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.