Skocz do zawartości

Obserwacje zachmurzenia


Bemko

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że w oktantach nie ma nic trudnego, ale po prostu podział na 8 części jest mało naturalny, i jak dla mnie nie intuicyjny. Chociaż na pewno jest to kwestia przyzwyczajenia. Nie widzę większego problemu w nauczenie się zaproponowanej skali. Jej nieliniowość wiąże sie z tym, że łatwiej jest nam dokładnie ocenić wartość procentową przy granicznych wielkościach.

 

Z seeingiem rzeczywiście jest problem, bo to nie takie łatwe. Ja w każdym razie będę notował seeing za każdym razem gdy będę obserował, ale raczej dla siebie. Też nie widzę sensu specjalnego wynoszenia teleskopu, raczej przy okazji.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie!

 

Przeczytałem ten wątek dość dokładnie od samego początku i wygląda mi on na dziesięciotomowy "Wstęp do histori chińskiej porcelany" :D Za dużo szczegółów, dywagacji, dzielenia włosa na czworo. Pomysł mi się podoba, ale jeśli mamy coś zrobić, to najlepiej ZACZĄĆ i zdobyć jakieś praktyczne doświadczenia. To ilostopniowa ma być skala, ile parametrów ma objąć pomiar, to rzecz wtórna. Wiele rzeczy i tak "wyjdzie w praniu", a nawet skromny projekt z lichą skalą danych będzie można potem (np. w kolejnych miesiącach) poszerzać o następne rubryki, rozszerzać skalę, modyfikować itp.

 

Osobiście czuję się raczej meteorologicznym laikiem, lecz gdyby ktoś mi podstawił pod nos tabelkę do wypełnienia, na pewno spróbowałbym. Dlatego sądzę, że najlepiej aby któryś z pomysłodawców zaproponował najbardziej uproszczony schemat/kalendarz do wypełniania - coś co możnaby sobie wydrukować i przyczepić magnesem na lodówce. Tak na początkek. Bez szczegółowego wnikania w seeing, ani rozwodzenia się nad typem zachmurzenia.

 

Moja propozycja na początek:

 

Całkowite zachmurzenie / dziury w chmurach / pojedyncze chmury / czysto.

 

+

 

Seeing intuicyjnie w skali szkolnej (5 stopni) oceniany lornetką (najpopularniejszy przyżąd, który zawsze jest pod ręką gotowy do natychmiastowego użycia. Każdy doświadczony obserwator zna swoje biny jak własną kieszeń, potrafi ocenić kiedy i w jakim stopniu jasne gwiazdy są rozmyte/iskrzące/niewyraźne/migoczące (nie wnikam czy przez wilgotność, chmury, turbulencje czy bóg wie co jeszcze). Ocena będzie subiektywna, ale jeśli dajmy na to ja dla danego dnia pomylę się i ocenię seeing na 3, a inni obserwatorzy w moim mieście na 4, to można wyciągnąć średnią głosów i już.

 

Mnie osobiście fascynuje inny fenomen - otóż jakiś czas temu przez dwa tygodnie dzień w dzień niebo było bezchmurne (więc się napalałem), a potem nagle ni z tego ni z owego po zapadnięciu zmroku całe zachodziło chmurami. Doprowadzony do lekkiej paranoi zastanawiałem się wtedy nawet czy jest jakiś udowodniony związek pomiędzy porą dnia a zachmurzeniem :ha:

 

Pozdro i życzę powodzenia.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie też za bardzo skomplikowanie podchodzimy do sprawy. Nie każdy jest w stanie obiektywnie ocenić zachmurzenie w procentach, czy przejrzystość powietrza. Należy to jak najbardziej uprościć wtedy będzie dużo więcej chętnych do prowadzenia takich obserwacji a przeciesz chyba o to w tym wszystkim chodzi. Myślę że na początku dobrym sposobem będzie określanie tylko tego czy niebo jest pokryte chmurami czy też nie. Jeśli to sie sprawdzi zawsze będzie można to trochę zmodyfikować i dołożyć kolejną rubryczkę np. z przejrzystością powietrza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy od 1 grudnia, póki co chcieliśmy po prostu jak to się fachowo nazywa "uzgodnić metodę zapisu wyników". Tabelkę już pokazywałem, ale przeszła bez echa. Myślę, że jutro wstawię nową wersję z uwzględnieniem wszystich ustaleń z tego wątku.

 

Ocenianie seeingu, jako miary stabilności atmosfery, lornetką to jak dla mnie paranoja, do tego trzeba stabilności obrazu i sporego powiększenia, a nie skali lornetki, gdzie gwiazdy zawsze są punktami.

 

Rammstein5, wybacz, ale chyba nie uważasz że określenie stopnia pokrycia nieba chmurami przerasta możliwości przeciętnego człowieka, nie mówiąc już o miłośnikach astronomii, którym jest to wręcz niezbędne. Ze względu na trudności w odróżnianiu zrezygnowaliśmy na przykład ze szczegółowego rozpoznawania typów chmur. Chociaż może rzeczywiście określanie zasięgu gołym okiem może być dla niektórych zbyt trudne, ale można to uznać za dobrą okazję do zdobycia takiej umiejętności. Dlatego przewidziałem ten miesiąc rozruchowy do nauczenia się wszystkiego, a nie wydaje mi się to zbyt trudne.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da sie sprawdzic zasieg po przez lukniecie na jakas slabsza gwiazde? Np na gwiazde podwojna w Wielkiej Niedzwiedzicy? Przecierz nie zawsze ja widac... a tak by kazdy kto tylko na kilka minut wyszedl np. na spacer od razu zauwazy co widzi, a co nie... nie trzeba bynajmniej telepa wyciagac, ani brac ze soba lornetke (po zatym co po niektorzy jej nie maja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg oceniamy dla gołego oka, nie potrzeba żadnego teleskopu czy lornetki. Po prostu sprawdzalibyśmy jaki jest na wysokości ok.50° możliwie zawsze w tym samym kierunku. W zależności od pory roku trzeba będzie sprawdzać inne gwiazdy, chociaż myślałem o wykorzystaniu okolic gwiazdy polarnej. Często sprawdzam pogodę widocznością dyszla małego wozu, z okna mojego mieszkania te gwiazdy są właśnie za na granicy zasięgu. Myślę, że większość osób ma jakiś swoj sposób oceny zasięgu, jeżeli nie to istnieje dobry metoda zliczania gwiazd w specjalnych "trójkątach" pomiarowych. Widziałem gdzieś o tym artykuł z mapkami i tabelami, ale nie mogę teraz tego znaleźć...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przedstawiam moją ostatnią (mam nadzieję :)) propozycję.

 

ZACHMURZENIE - wielkość

 

0% - bezchmurnie - 0

1-10% - zachmurzenie bardzo małe - 1

11-30% - zachmurzenie małe - 2

31-60% - zachmurzenie umiarkowane - 3

61-90% - zachmurzenie duże - 4

91-99% - zachmurzenie bardzo duże - 5

100% - zachmurzenie całkowite - 6

 

ZACHMURZENIE - rodzaj

 

P - chmury pierzaste (Ci, Cs)

K - chmury kłębiaste (Cu, Cc, Ac, Sc) - chmury z "lukami"

W- chmury warstwowe (St, As, Ns, Cb) - chmury tworzące większą, jednolitą, nieprzeźroczystą (dla gwiazd)warstwę

 

PRZEJRZYSTOŚĆ/ZASIĘG (najsłabsze gwiazdy widoczne na wysokości około 50° nad horyzontem) - w przypadku obecności Księżyca lub wyraźnego wpływu LP należy zastosować "własną" poprawkę

 

bardzo dobra - powyżej 5 mag.

przeciętna - 4-5 mag.

słaba - poniżej 4 mag.

 

SEEING (podział bardzo uproszczony) - określany przez chętnych

 

dobry - obrazy gwiazd i planet przez większość czasu w miarę stabilne

słaby - obrazy gwiazd i planet przez większość czasu niestabline

 

MOMENT OBSERWACJI

 

Czas zachodu Słońca + 3 godziny (w każdym razie pomiędzy 2 a 4 godziną po zachodzie Słońca)

 

Bemko, masz teraz wgląd, jak ja to widzę. Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporałem się w końcu z tą tabelą w Excelu. Może nie jest zbyt piękna, ale myślę, że dobrze spełni swoje zadanie. Zawsze można jeszcze wprowadzić poprawki.

www.bemko.republika.pl/zachmurzenie2.zip

 

Na dole opisałem skale w jakich będziemy oceniać pogodę, niewiele się różnią od tych z poprzedniego postu. M.in. inna jest skala przejrzystości, a poprawka na zasięg będzie wprowadzana już po zebraniu danych.

 

Myślałem pomyśle Patryka z uruchomieniem strony internetowej. Chyba warto byłoby coś takiego zrobić. Rzeczywistość jest jednak taka, że wykupienie domeny raczej nie wchodzi w rachubę, ale można skorzystać z darmowego konta np. na republice. Tylko jaki adres byłby najlepszy? www.zachmurzenie.republika.pl?

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeżeli ktoś nie ma to jest problem. Zrobiłem z rzut do pdf'a żeby każdy mógł sobie przynajmniej obejrzeć i ewentualnie wydrukować: http://www.bemko.republika.pl/zachmurzenie2.pdf Z tego co wiem to darmowy OpenOffice ma możliwość czytania plików z Excela. Jeżeli jego zainstalowanie też byłby problemem to trzeba będzie chyba wymyślić coś innego, tylko co? Taki sposób jak teraz wydaje mi się najławiejszy...

 

Pomysł na adres bardzo dobry :Beer:

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z OpenOffice 2.0 i potwierdzam - przeczytał tabelę bez problemu. Cały pakiet jest po polsku (ma nawet moduł sprawdzania pisowni) i w przeciwieństwie do poprzednich wersji z którymi miałem do czynienia, działa świetnie i bezproblemowo. Do ściągnięcia ze strony http://www.openoffice.org/.

 

:Salut::Salut::Salut::Salut::Salut::Salut::Salut: (defilada) :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram ostatnie posty, ale chciałbym aby jeszcze raz zebrać te wszystkie uwagi i wymagania względnie w ostatnim poście,

i ci którzy będą mogli sprostać zadaniu niech zgłoszą się na PW bemka lub Roberta aby stworzyć listę w tym wątku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się zebrać wszystko razem i przedstawć ostateczne ustalenia w nowym temacie w Obserwacjach Astronomicznych, bo do tego działu chyba trochę wiecej ludzi zagląda. Tam będzie też można się zgłaszać dopisując się do listy, albo do mnie na priv, a ja dopiszę. W miarę dodawania kolejnych osób będę zaznaczał ich położenie na mapie. Założę też podobne tematy na sąsiednich forach astronomicznych.

 

Nie zdążę jeszcze uruchomić strony internetowej, ale myślę, że w przyszłym tygodniu podam już adres i będzie można zobaczyć jej pierwszy schemat.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgła będzie określana jako bardzo zła przejrzystość. U mnie utrzymuje się od wczoraj... <_<

 

Np. dzisiaj w Ostrołęce:

Zachmurzenie: 6/W

Przejrzystość: M(mgła)

opad: -

 

 

P.S. Przeniosłem zasięg do kategori dodatkowej, bo jego ocena może być dla niektórych zbyt trudna. Również jego określanie bez odpowiednej adaptacji wzroku (>5min) jest nie miarodajne, a szybkie oceny tylko zepsuły by wartość danych.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten wątek ma służyć również do dopisywania się do listy, więc nie za bardzo pasuje go zamknąć. Jak na razie nikt się do niego nie wpisał, ale późno go wczoraj założyłem i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się w nim odpowiedzi. :)

 

P.S. Wszystkich, którzy wyrazili chęć przyłączenia się w tym wątku proszę o przesłanie mi na PW swoich danych odnośnie miejsca zamieszkania (obserwacji).

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj stan zachmurzenia, seeingu był niestwierdzalny. Za to łatwiej było wyznaczyć zasięg widzenia... w metrach ;)

Tak gęsta mgła utrzymuje się i teraz- już jakieś 36 godzin.

 

 

U mnie to samo, kompletna klapa obserwacyjna od 15 dni :o

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgniły wyż ustępuje.

Od samego rana w Ciance Słońce świeci!

 

:astro: całkiem possible tunajt ;)

 

Jest trochę cirrusa na niebie, ale już wczoraj w nocy z niedowierzaniem popatrzyłem na Księżyc w dziurach w chmurkach. Niestety, tylko gołym oczkiem, ale to był pierwszy jakikolwiek obraz na niebie od... no strasznego już dawna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.