Skocz do zawartości

Fotomontaże oszustwo czy sztuka?


grmarPPSAE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym przedstawić kilka moich fotomontaży, co sądzicie o takich zdjęciach .Niby to oszustwo ale jeśli ma się pomysł a techniczne nie jest to możliwe to czy nie można użyć

programów graficznych żeby je stworzyć. Wszystkie zdjęcia wykonałem sam i po prostu

nałożyłem je na siebie przy pomocy programu. W pochmurne wieczory można w ten sposób

się bawić.

 

 

Pozdrawiam Marcin Grzybowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do oszustwa, to w astrofoto zdania są dość podzielone, gdzie jest ta granica,

podobno jest jakąś niepisaną zasadą to, że zdjęcia w astrofotografii można w zasadzie obrabiać dowolnie, byleby obróbka dotyczyła całego kadru, lecz duża część astrofotografów używa np. masek, np. do pokazania nieprzepalonego centrum M42, a to już nie jest obróbka całego kadru, więc to już oszustwo?

napewno nie powinno się używać narzędzi, które tworzą coś, czego niema w materiale źródłowym,

lecz czy taki "czysty" stack, jest jeszcze materiałem źródłowym, czy już fotomontażem?

albo taki składany przez wiele dni, tygodni, może miesięcy, czasem i lat

 

ale wracając, Twoje zdjęcia w rozumieniu takiej czystej astrofotografii są oszustwem, ba nawet więcej, są już sztuką! i są świetne :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym przedstawić kilka moich fotomontaży, co sądzicie o takich zdjęciach .Niby to oszustwo ale jeśli ma się pomysł a techniczne nie jest to możliwe to czy nie można użyć

programów graficznych żeby je stworzyć. Wszystkie zdjęcia wykonałem sam i po prostu

nałożyłem je na siebie przy pomocy programu. W pochmurne wieczory można w ten sposób

się bawić.

Pozdrawiam Marcin Grzybowski

 

Żadne to oszustwo. To bardzo dobra droga na wykrzesanie swojej kreatywności. Trzeba tylko pamiętać, że jest to już inny segment fotografii, której bliżej do grafiki. Nie gorszy, nie lepszy - inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wracając, Twoje zdjęcia w rozumieniu takiej czystej astrofotografii są oszustwem, ba nawet więcej, są już sztuką! i są świetne :)

pozdrowienia

 

Dla mnie te dyskusje o autentyczności astrofotografii to mogą sobie robić malkontenci, którzy mają albo za dużo czasu, albo pieniędzy.

 

Każde dziecko powinno wiedzieć, że każda fotografia ma wiele ról. Jest fotografia kreacyjna, która g... ma wspólnego z rzeczywistością, a z drugiej strony "kija" jest fotojournalism - czyli reporterska fotografia. Ona ma pokazywać rzeczywistość taką, jaką jest. Nie ma tu miejsca na "majstrowanie" - bo taka jest rola takiego zdjęcia.

 

To samo w astrofotografii - jeżeli chcemy pokazać plastyczny obraz, zdjęcie estetyczne M42 to nie ma to nic wspólnego z fotometryczną fotografią nowej SN w galaktyce M33.

 

Każdy ma prawo uprawiać fotografię taką, jaką lubi i uważa za stosowną. Oczywiście w fotografii tradycyjnej takie "jazdy" też mają miejsce - np. Tomaszewski z NG (reportażysta) non stop nabija się z fotografów mody, twierdząc, że dla takiej fotografii nic nie znaczącej i fałszującej rzeczywistość szkoda czasu :) Problem jest jeszcze szerszy, bo w samym reportażu walcząc ze sobą różne style - np. Salgado, którego reportaże są bardzo subiektywne, a więc czy sam reportaż nie powinien być obiektywny? ;)

 

Masa kontrowersji i dyskusji. Pytanie, czy nie lepiej ten czas poświecić swojej fotografii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.