Skocz do zawartości

Bolid wspaniały nad Warszawą i Trójmiastem


meteorit

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny zielony z iskierkami czerwonymi leciał z południa na północny wschód... widziałam i myślałam że ktoś robi wcześniejszego sylwestra... Potem Hanysiak zadzwonił i potwierdził że to BOLID .

 

Jasny jak cholera!!!!!!!!!!!!!!! Wenus wymięka...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

Aha leciał o 16.30

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takze go widzialem jadac droga Krzepice-Czestochowa w miejscowości Iwanowice , dokladnie o 16:31 - niestety nie widzialem poczatku tylko jakies ostatnie 2-3 s jego zycia , piekne zjawisko :):rolleyes:

 

gdy go zauwazylem mial jasnosc ok -5 moze -6 mag ( nie mam zbyt duzego doswiadczenia - moge sie mylic ) , kolor zielony , iskrzyl , widac bylo mniejsze kawalki ktore oddzielaly sie od niego , zostawiał widoczną smuge , sekunde przed zgasnieciem zaczal "mrugać" , zmienil barwe na biala , po czym rozpadl sie na ok 3-4 kawalki , z czego jeden z nich pieknie blysnąl na czerwono

 

poczatek obserwowanego zjawiska na wys ok 40st , koniec ok 20st , kierunek lotu NEE , zgasł mniej wiecej w okolicach gwiazdy Capella

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS zycze wszystkim takich widoków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy taki bolid spada na ziemię, czy spala się całkiem i z nieba sypie się popiół?

Bo świadkowie mówią że leciał wolno więc może wyhamował na tyle że przestał świecić i gdzieś spadł.

 

Jesli bolid miał rzeczywiscie -5mag -6 mag to troche mało aby mówić o spadku...

 

Pomimo tego ze był wolny i dość długo widoczny...

 

Jeśli natomiast był jaśniejszy w granicach - 10 mag dokładajac

do tego jego małą prędkość są już szanse aby myśleć o spadku..

 

Trzeba poczekac do rana aż spłyną informacje od osób prowadzących stacje bolidowe..

 

O godzinie 16.30 stacje Polish Fireball Network chyba już pracowały....

 

Edit:

 

Skoro widze ze z tak duzego obszaru był widoczny więc moze to było jaśniejsze zjawisko niż jak podał Marcin ;)

 

 

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mój kolega, który mieszka w okolicy Gdowa, około 30 km na południe od Krakowa też go widział. Nie interesuje się astronomią, ale wiedząc, że to moje hobby zadzwonił do mnie i opisał go w podobny sposób jak Wy:)

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też widziałem tego zielonego bolida w tym czasie wracałem z Sieradza i wyprzedzałem kolumnę samochodów a w lusterku wstecznym coś mnie chciało dogonić, miało jedno niebieskie światło jak ksenon w BMW po wypadku, słyszałem nawet efekty dźwiękowe, nie wiem czy się rozpadł na kawałki bo go zgubiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wracajac z pracy około 16 kiedy pomału się zciemniało, przykuło moją uwagę super przejżyste niebo. Gdy dojechałem do domu postanowiłem wiąść leżaczek lornetke i popatrzeć na ciemne już niebo. zbieranie się zajęło mi kilka minut i gdy wyszedłem może 15 min póżniej. na zachodzie niebo już było zakryte całkowicie przez wilgoć a od wysokości łabędzia po przez zenit aż lecąc dalej na wsód pojawił sie jakiś poszarpany lekki nalot wilgoci. Rozstawiłem lezaczek i wygodnie sie na nim położyłem z minuty na minutę zachmużenie stawało się corazbardziej uporczywe. gdzies po 10 minutach wpatrywania sie przez lornetke na niebo zauważyłem bardzo jasny przelot bolidu świecił żeczywićcie zielonkawym kolorem i wyraźnie było widac jak się iskrzył trwało to może ponad sekundę, bolid przemieszczał się z południa może leko z południowego wschodu, ale bardziej z południa na północ. Szkoda że to wszystko było widać przez lekką warstwę wilgoci. nie patrzałem na zegarek i cięzko mi ustalic dokładnie czas ale tak jak wcześniej pisaliście gdzieś ok 16:30. popatrzałem jeszcze na plejadki i andromede i znowu na plejadki, w sumie to juz tylko plejeadki było póżniej widac i to bardzo słabo. W.....ny! spakowałem się i poszedłem do domu klnąc po drodze że znowu nici z obserwacji. po drodze jeszcze dostrzegłem wszchodzacy już księżyc wokł krórego jasno świeciło silnie żucające się halo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze ze bolid widzialem w czasie zmierzchu - widac było dopiero pierwsze gwiazdy 1 mag , wiec mozliwe ze byl duzo jasniejszy niz napisalem , pozatym nie mam doswiadczenia w ocenie jasnosci meteorów

 

z niecierpliwoscia czekam na dalsze relacje , jestem ciekaw ile mial mag

 

meteor był dosc wolny , ale co do spadku to watpie - "zgasł" wzglednie wysoko nad horyzontem .

pytanie : czy taki meteor(yt) moze "zgasnąć" i dac spadek czy raczej pali sie az do ziemi ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

W moim pierwszym poście na tym forum, także mogę się pochwalić obserwacją tego bolidu. Miejsce mojej obserwacji to Radom (parę kilometrów od centrum). Mogę potwierdzić że było widać odcienie zielonego oraz małe odpryski. Nie potrafię ocenić jasności, ale udało mi się już dostrzec najjaśniejsze gwiazdy Herkulesa na tle którego przemknął. Moment zgaśnięcia niestety zasłonił mi blok.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie : czy taki meteor(yt) moze "zgasnąć" i dac spadek czy raczej pali sie az do ziemi ?

 

Meteoroid którego widzimy w postaci świetlnego zjawiska bolidu

gaśnie po wyhamowaniu do prędkosci około 2 km/s.

 

Dlatego też końcówka spadku takich ciał jest niewidoczna..

 

Oczywiscie jak wszędzie są wyjątki...

 

Teoretycznie jest mozliwe zaobserwowanie zjawisko boliu do samej powierzchni..

 

Z tym ze taki meteoroid musiałby wejsc w ziemnską atmosfere z bardzo dużą prędkoscią...

Aby utrzymać prędkość powyzej tej , przy której przestaje świecić...

 

Jednakze musiałoby to być ciało jakiś ogromnych rozmiarów

aby przy tak duzych predkosciach " nie spaliło sie " w górnych warstwach atmosfery...

 

Ale jest bardzo wątpliwe aby prócz krateru cos zostało po takim ciele..

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż Wam zazdroszczę takich widoków , tym bardziej że ponoć był widziany też z Wielkopolski... Mi tylko raz udało się widzieć coś tak pięknego . Trzy lata temu w okolicach maksimum Perseidów . Meteor rozbił się na 2 części , był bardzo jasny i było słuchać nawet efekty dźwiękowe przypominające wybuch petardy w sylwestra :D Pozdrowionka dla wszystkich .

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto wlasnie mi chodzilo - dzieki Krzysiek

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS ja mam chyba szczescie do bolidów , pierwszy konkretny jakiego widzialem to był bolid DUUUZEGO kalibru , -14 mag podczas Leoindów 2001 ( sporadyk ) , widziałem cały przelot oraz wybuch nad horyzontem ( podobno ok -20 mag - wybuchł nad Tarnowem wg naocznych swiadkow )... jestem naprawde szczesliwy ze bylo mi dane zobaczyc takie zjawisko , dodam tylko ze zrobilo sie na chwile sporo jasniej niz podczas pełni :):helo::banan::rolleyes:

 

drugi konkretny bolid to Morawka - co prawda nie widziałem , ale słyszałem ( i czułem ) fale uderzeniową - jezeli bym mogl wybrac to wolałbym nie zobaczyc przez 10 lat zadnego bolidu , ale usłyszeć choc raz taka potege natury jakiej wtedy mozna bylo doswiadczyc :o:notworthy::)

 

jakie jest prawdopodobienstwo wystapienia takiego bolidu jak Morawka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczekac do rana aż spłyną informacje od osób prowadzących stacje bolidowe..

O godzinie 16.30 stacje Polish Fireball Network chyba już pracowały....

Pracowały, w PAVO6i7 wyniki na:

http://www.kwima.republika.pl

i tu:

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/364

jest zarejestrowany tylko początek, gdyż z Krakowa był widoczny b. nisko nad horyzontem (20->10st.)

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowały, w PAVO6i7 wyniki na:

http://www.kwima.republika.pl

i tu:

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/364

jest zarejestrowany tylko początek, gdyż z Krakowa był widoczny b. nisko nad horyzontem (20->10st.)

 

Pozdrawiam:

MK

 

Fajnie ze chociaż ktoś go ma.... :)

 

Szkoda ze Ci uciekł poza kadr...

 

Warto wspomnieć iż, Maćka (MK) stacja została uruchomiona tylko 2 minuty wczesniej... :)

 

Pewnie dalej na zachód (np. Poznań) było jeszcze zbyt jasno aby uruchomic stacje..

 

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze Ci uciekł poza kadr...

Niestety, to już poniżej 10 stopni nad horyzontem ...

Warto wspomnieć iż, Maćka (MK) stacja została uruchomiona tylko 2 minuty wczesniej... :)

Pewnie dalej na zachód (np. Poznań) było jeszcze zbyt jasno aby uruchomic stacje..

W automacie uruchomiłaby się o 15:15 UT :-)

Akurat czyściłem dane z poprzedniej nocy i po tym uruchomiłem MetReca...

Jednym słowem trafił mi się, jak ślepej kurze ziarno :blink:

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.