Skocz do zawartości

zakrycia i katalogi gwiazd


artles

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z odnalezieniem gwiazdy TYC 1888-00747-1. Chciałem obejrzeć zakrycie 4 stycznia ale wydruk gwiazd chyba z winocculta na stronie Steva jakoś nie jest zbyt czytelny. Używam SkyMap 8 Demo. Mam katalogi tycho ale gwiazdy nie maja tam takich nazw jak podalem. Niby znalazlem dwustopniowy obszar, w którym jest gwiazda ale zakres jasności na mapce ze strony jest inny niż w SkyMapie i nie mogę się zorientować dokładnie która to gwiazda. Jakich używacie do tego programów lub katalogów gwiazd?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrywana gwiazda to:

 

SAO 78602

PPM 96333

HD 261369

 

Jeżeli mam problem z identyfikacją gwiazdy to szukam planetoidy, oczywiście dla momentu zakrycia. Tak postąpiłem i tym razem. Ustawiłem moment zakrycia 4.01.2007 21:09UT i odszukałem położenie Vibilii. Używam "Guide".

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Szukałem wcześniej tej gwiazdy podając nazwę ale nie znalazło ponieważ w tych katalogach, które mam nie ma tych nazw a gwiazdy są do około 11 wielkości gwiazdowej.

Awar skąd masz takie katalogi do 15? Są w nich normalne nazwy gwiazd? Da się tego guide'a za darmo ściągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awar skąd masz takie katalogi do 15? Są w nich normalne nazwy gwiazd? Da się tego guide'a za darmo ściągnąć?

 

SkyMapa ver.5 wraz z katalogiem Tycho do ok.15mag dostałem dawno temu od kolegi.

Zdecydowanie częściej używam SkyMap Lite 2005 (ma gwiazdy do 12mag.), który był na płytce dołączonej do jakiegoś czasopisma komputerowego.

O ściągnięciu za darmo nic nie wiem :)

Są normalne nazwy gwiazd (a co to znaczy "normalne"? :D ).

Jak klikniesz prawym przyciskiem myszy na gwiazdę i potem na "About..."

to w opisie gwiazdy masz min. różne jej nazwy.

Ściągnij sobie CdC, jest darmowy i dobry (ja go nie używam, bo przez lata mam już

naleciałości innych przyzwyczajeń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Piszecie, że macie skymap lite 2005. Skąd go ściągnąć. Nie mogę znaleźć jakiejś wersji demo.

 

Wersja Lite 2005 to nie "demo" i jej znikąd oficjalnie nie ściągniesz. Wersje demo były np SkyMap7, SkyMap8 itp

 

Tu masz SkyMapa11 Demo:

http://www.skymap.com/smp_eval.htm

Edytowane przez Awar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Lite 2005 to nie "demo" i jej znikąd oficjalnie nie ściągniesz. Wersje demo były np SkyMap7, SkyMap8 itp

 

Tu masz SkyMapa11 Demo:

http://www.skymap.com/smp_eval.htm

 

Ta wersje patrzylem i mimo ze pisalo ze ma gwiazdy do okolo 12m to wcale tam ich nie widzialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersje patrzylem i mimo ze pisalo ze ma gwiazdy do okolo 12m to wcale tam ich nie widzialem.

 

Mogę się mylić: demo ma do około 7mag. gwiazdy, a wersja pełna i płatna do 12mag.

Taka pełna wersja ma rzędu 300MB i więcej, a demo kilka MB

Najlepiej poszukaj płytki z programam, o czym jest napisane wyżej.

Może ktoś takową posiada.

 

I jeszcze jedno. W SkyMap Lite 2005 są błedy w położeniu niektórych gwiazd zmiennych

i można się czasem nieżle przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.