Skocz do zawartości

nowy ram nowe problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Tak możesz. Powinno działać bez problemów, tylko zwróć uwagę żeby były to pamięci podane przez producenta DDR PC3200/PC2700/PC2100. Po wpięciu tej 512 te 2x256 powinny dalej pracować w dualu (o ile pracują).

 

Najlepiej niech to będą jakieś markowe kości, Twinmos, Patriot, Geil, ew. przereklamowany (dlatego drogi) Kingstone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy po dołożeniu trzeciej kości, poprzednie będą nadal chciały działać w dualu. Choć już zupełne cuda widziałem, np. dual channel na dwóch kościach 256 i 512 z różnymi opóźnieniami, płycie się zachciało tak pracować w DC i już :P A zysk w wydajności jest zależny od chipsetu, niezbyt się znam na Intelowych, w nowszych rozwiązaniach pod AMD kontroler pamięci w chipsecie nie istnieje - został przeniesiony do procka. I tam np. istnieje coś takiego jak dual channel przy procach na socket 754, lecz na tej platformie daje bardzo niewielki wzrost wydajności. Co innego w 939 czy AM2, tu już widać różnicę DC/ nie DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może pomocne dla Ciebie będą kolory slotów DDR na płycie . Ja mam u siebie (Epox) dwa fioletowe i jeden czarny. Według instrukcji do duala należy wrzucić dwie identyczne kości w oba fioletowe sloty DDR1 i 2. instrukcja mówi, że jakąkolwiek dodatkową kość (jeśli bym miał taką samą konfigurację kości jak Ty) trzeba instalować w ten czarny slot DDR3. ale to tylko teoria - tak jak Antyqjon powiedział płytom różnie odbija. nie sprawdzisz u siebie - nie będziesz wiedział ;). RAMy mogą nie chodzić ze sobą np. przez różne czasy opóźnień (Cas Latency)

 

pozdr

 

PS. polecam do testowania ramu programik dosowy MEMTEST. do płyty kupiłem w 2004 r Twinmosa 512 i po trzeciej trefnej kości sprzedawca wymienił mi na Kingstona. jak testujesz ram takim programikiem kilka godzin to masz pewność czy kość jest dobra

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w Dual Channel jest lepiej.

W wikipedii piszą:

 

Dual channel Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych przez magistralę łączącą pamięć RAM z mostkiem północnym (ang. northbridge), pełniącego rolę kontrolera pamięci. Technologia dual-channel wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje kanał szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a procesorem.

 

Technologia dual-channel wymaga umieszczania kości pamięci parami w skorelowanych ze sobą gniazdach (gniazda te na płycie głównej oznaczone są najczęściej odpowiednimi kolorami). Kości pamięci tworzące parę powinny być takie same. Możliwe jest także używanie podobnych pamięci różnych producentów, pod warunkiem, że są one tego samego rozmiaru i mają taką samą architekturę.

 

Ty masz gniazda jednokolorowe.. musisz w instrukcji od płyty poczytać w których gniazdach podłączone pamięci będą współpracować w DC. Na mojej płycie Asusa jest tak:

 

gniazda mam ponumerowane A1 A2 i B1 B2

W Dualu będą pracować pamięci w gniazdach A1 i B1 oraz A2 i B2.

Więc obrazowo opisując, mam wpiętą kość, potem gniazdo wolne i kolejną wpiętą kość i kolejne gniazdo wolne :D

 

Moim zdaniem warto by rozważyć sprzedaż 2x256 i kupić 2x512 w dual channel. Byłoby to chyba najlepsze wyjście albo ew. zamiast tej 512 którą chcesz kupić wziąć 2x256 i też wpiąć w dualu. Tylko zostaniesz z 1 Gb ramu w 4 kościach i będziesz miał wszystkie sloty zajęte co uniemożliwia dalszą modernizację kompa.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez slawak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:helo: jupi !!! To zapewne jutro stane sie szczesliwym posiadaczem wiekszej ilosci RAMU :D (za 150 zl to chyba okazja) :Beer: . Zreszta to towar od kolegi ktoremu moge oddac w razie niedzialania :). Jesli kapuje tak jak trzeba to te 2x256 powinny byc w pozycjach DC a na jednej z 2 pozostalych mam utknac te 512 ramu. I beda wszystkie dzialaly bez DC czy te 2x256 nadal beda DC??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli im podasz za duże napięcie, ale nie przejmuj się, tym się można bawić dopiero przy podkręcaniu. Jeśli bios ustawia parametry RAM-u na auto (by SPD), lub są one ręcznie ustawione na nominalne wartości, to standardowe napięcie w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak. Będą działać w dualu jeżeli obsadzie 2 sloty dualowe pamięcaimi tej samej marki i wielkości. Nie kupuj pamięci 512 innej firmy niż te pracujące w dualu bo może być problem zwłaszcza o tak różnej jakości jak kingston i goodram. Parametry pracy czyli napięcia i cas latency wszystkich pamięci powinny być takie same. Jeżeli spełnisz te warunki to na 98% komp będzie dobrze pracował. 2% że nie bo z 3 slotem są czasem cuda ;-P wiem coś o tym echhh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przepraszam za odkopanie starocia ale mam drobny problem (a nie chce robic nowego tematu).

 

Kupilem do mojego starego kompa dodatkowy RAM (512 z identycznym taktowaniem co 2 pozostale kosci (2x256 400)).

 

2x 256 pozostawilem w pozycji dual a 512 zainstalowalem do wolnego slotu.

 

Uruchamiam kompa, wszystko sie wczytuje, pisze na pierwszej stronie, ze mam 1gb ram`u ale system windows sie nie wczytal. Po ponownym uruchomieniu dochodzimy do ekranu w ktorym system windows uruchomi sie w trybie normalnym za 25 sek. ... licznik dochodzi do 0 i nic sie nie dzieje. Klawiatrua jest nieaktywna (jest to klawiatura usb).

 

Jakies pomysly?

 

Pozdrawiam i obiecuje, ze wlepie nowe zdjecia saturna jak tylko uruchomie kompa :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiazany! :Salut:

 

Problem musiala powodowac karta radiowa po ktorej wymontowaniu komputer dzialal jak najbardziej normalnie.

 

2 opcja to moim zdaniem zbyt slaby zasilacz (300).

 

Niestety komputer stracil troszke na stabilnosci(przy wiekszym nacisku poprostu sie zawiesza) lecz mam nadzieje to niebawem rozwiazac.

 

Mam nadzieje, ze moje doswiadczenia komus pomoga :)

 

 

PS Pozdraiwam serdecznie :Beer: jesli macie jakies pomysly prosze pisac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 opcja to moim zdaniem zbyt slaby zasilacz (300).

 

jesli przybylo na plycie glownej troche sprzetu, to prawie na 100% to wina zasilacza. I to niekoniecznie jego zbyt malej mocy, ale tez stabilnosci. Jaki masz zasilacz?

Warto poczytac w necie (np. na jakims forum) o zasilkach, np jakich producentow sie wystrzegac... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz stary jak komputer :) (czyli 2003r.).

Martwi mnie to, ze komputer z katra radiowa i dodatkowym wiatraczkiem dzialal normalnie, a po zamianie ich na 12 RAMu zaczal sie wieszac :P (co nie znaczy, ze nie przyspieszyl :)).

Bede szczery, nie chce mi sie kupowac nowego zasilacza bo za widnokregiem widac juz nowe PC.

 

Fotka mojego zasilacza (w razie czego to mam plyte ABIT IS7)

 

Czy zdzialam cos programem typu SuperRAM 5.7.7.2008 ? (odnosnie stabilnosci RAM`u)? Czy sa od niego jakies lepsze :D?

 

Pozdrowionka

zasi.jpg

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi jeszcze 40 W luzu :unsure:

jesli wlicze odlaczony sprzet to jest jeszcze 30W luzu .

 

Wg tego programu DDR1 pobiera tylko 7W wiec odlaczony sprzet odciagal wiecej. Coraz mniej prawdopodobna teoria staje sie zly (za slaby) zasilacz :o

 

:notworthy: Za stronke wielkie dzieki, mysle, ze nietylko mi sie przyda :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.