Skocz do zawartości

Kilka obiektów DS


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie mam większosci galaktyk Eliptycznych z kataklogu,ponieważ szkicowałem tylko te obiekty które ukazywały jakąś strukture.

Wyjątek stanowią gromady i grupy galaktyk w których lepiej widać galaktyki eliptyczne,wtedy robiłem szkic.

 

 

Oto kilka gromad

 

Copeland's Septet (Leo)

158X(PENTAX smc XL7)+filtr MEADE No8(J.żółty)

wid.9/10.seeing III(w sk.Antonadiego)-09.03.2002.r

 

 

ARP 332(UMa) .wszystko j.w.-12.02.2002.r

 

 

Quintet Stephana(Peg)

123X(Tele Vue Nagler 9mm) reszta j.w -05.09.2000.r

coppland.jpg

arp.jpg

stephan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam większosci galaktyk Eliptycznych z kataklogu,ponieważ szkicowałem tylko te obiekty które ukazywały jakąś strukture.

Wyjątek stanowią gromady i grupy galaktyk w których lepiej widać galaktyki eliptyczne,wtedy robiłem szkic.

 

 

Oto kilka gromad

 

Copeland's Septet (Leo)

158X(PENTAX smc XL7)+filtr MEADE No8(J.żółty)

wid.9/10.seeing III(w sk.Antonadiego)-09.03.2002.r

ARP 332(UMa) .wszystko j.w.-12.02.2002.r

Quintet Stephana(Peg)

123X(Tele Vue Nagler 9mm) reszta j.w -05.09.2000.r

 

 

Ty tak widzisz Kwintet?? To jaki ty masz zasięg, bo muszę przyznać że u mnie w 15" Newtonie nie widać nawet namiastki z twojego szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quintet to pikuś.Sorry ale raczej nie sprawia mi większech problemów.

U mnie niebo w przeciętną no c świeci gw 6,5 m.

Doświadczenie to podstawa no i PENTAX to potęga nawet sobie ludzie nie zdają sprwy ile zalezy od jakości okularu ( teleskop jest tak dobry jak jego najsłabsza część)

Zapraszam do działu "Zobaczyć więcej"

A zasię kilka razy weryfikowalny to jedna z galaktyk w ABELL 2218(Dra) 17m(ale tylko wrunkowo z powodu b.duzej jasności powierzchniowej.i w b.zółtej ma 15.5m

a sr z urzyciem filtra żółtw\ego przy b.dobrym seeingiem ~16+-0.5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramstein5 musisz wybrać się pod ciemne niebo, kwintet dokładnie tak wygląda.

 

Erik:

Ja mogę Ci pogratulować NGC3745 z Septetu.

Pamiętam jak trudno ją było dostrzec z 15". Ale wtedy to było w Ortho. Jeśli pogoda się utrzyma to sprawdzę ją w XW10.

Za to widzę, że zgubiłeś ngc3751

 

 

Możesz się podzielić szkicami Ablów 347,2666,2634,2572,1367,262,2572,194,426.

 

Czy masz doświadczenia z gromadkami z Korony Północnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAKTYCZNIE !!!Musiałem wziąść ją za gwiazdke ,troche to ułomne ale jak szkicuję takie gromady czy grupy

to na gwiazdy nie bardzo zwracam uwage.Pierwsze szkicuję układ gwiazd w okularze jaki widzę o potem "show time"galaktyki, gakaktyki i jeszcze raz galaktyki.

Muszę jeszcze dodać bardzo ważną rzecz, podczas szkicowania -oglądania DS trzeba im poświęcić trochęczasu tak jak planetom.Bywa przy obserwacjach ekstremalnych ze pewne rzeczy ,szczegóły pokażą sie nam tylko raz i to przez momen i właśnie ten moment trzeba wyłapać i uwiecznić na szkicowniku.(Prblem z którym na codzień spotykaja sie Obserwatorzy Planet)

Co do ABELLa, TEHA zrobię spis szkiców ABELLA,ARPA,HICKSONA i rzucę na forum.

A okular kupuj bo wg testów PENTAXY to jedne z najlepszych okularów na świecie do obserwacjii wizualnych,sam to potwierdzam bo przewinęło mi się przez ręce kilkadziesią z różnych firm.

Zapraszam jeszcze raz do działu "ZOBACZYĆ WIĘCEJ"gdzie przedstawiam różne techniki stosowane przy extreme,zebrane przez 10 lat doświadczeń w obserwacjach DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam XW10 od wiosny. Przez niego to już ładnych parę gromadek mi się przewinęło. W tym zakresie ogniskowych stawiam go wyżej od Naglera. Ale septet niedane mi jeszcze było w nim obserwować. Tutaj zamierzam rozszerzyć asortyment jeszcze o XW7. Czasami przypowerowanie pomaga pójść jeszcze dalej w zasięgu.

 

Miło jest spotkać bratnią duszę, bo nie za dużo jest chętnych do obserwacij tak ekstremalnych obiektów. Ja niestety jestem za leniwy na szkicowanie. Z reguły robię katalogi zdjęć DSS-I i po nałożeniu w CdC, wiem czego, gdzie mam szukać. A na boku spisuję tylko notki o dostrzeżeniu obiektu. To oczywiście nie pozwala się ćwiczyć w dostrzeganiu szczegółu, ale za to mogę więcej czasu poświęcić na wiszenie nad okularem.

Pojedyncze pojawienie się obiektu z reguły nie traktuję jako pozytywną obserwację i próbuję wyłuskać je ponownie dla potwierdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEHA oto obiecana lista

ABELL

A 98

A 262

A 1213

A 1228

A 1257

A 1270

A 1314

A 1367

A 1656 COMA

A 2065 CORONA BOREALIS

A 2218

A 2593

A 2634

 

 

ARP

81

113

143

170=HICKSON 93(w ABELL 2572)

229

249

294

313

322

331

 

 

HICKSON

40

93=ARP170

96

 

GRUPA NGC

80(And)

7433(Peg)

Anteny

Myszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zaprezentował cały katalog Mesiera, było by naprawdę ciekawie.

Pzdrawiam.

 

Tu masz cały katalog Messiera: http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8 . (podaje link po raz 10-ty na tym forum!!!). I jeszcze parę innych katalogów... Aha! Prosze nacisnąc ikonkę INVERSE na obrazku!

 

Jodłowskich warunków!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEHA .Przesyłam obiecane szkice.

Niektórych abelli nie mam nie doszedłem jeszcze do nich,w pierwszej kolejności szkicuję izolowane grupy i gromady galaktyk i galaktyki w danym gwiazdozbiorze potem chytam sie za Abelle.

Co do Abell 426-Gromada w Perseuszu i Abell 347 niedaleko NGC 891,nie spełniaja mojego kryterium obserwacji dla gromad i grup słabych galaktyk.Pomijam takie gromady które znajdują się w gestym polu gwiazdowym.Poprostu przy małych rozmiarach galaktyk,łatwo je pomylić z gwiazdą lub przeoczyć z powodu duzej ilości gwiazd w polu widzenia.

A co najważniejsze,w obszarach(polach)o małej lub,i b.małej ilosci gwiazd można wyłapać dużo słabsze obiekty(zwiększa sie zasięg ).Oko ludzkie to taka bestia ze czym ma ciemniej tym musi się bardziej postarac żeby coś zobaczyć.

Mała średnica mojego teleskopu zmusiła mnie do zastosowania takich chwytów.

 

 

Od lewej:

Abell 1367 .144x(08.04.1997r)Pierwszy szkic gromady galaktyk jaki zrobiłem.

Abell 262 .123x (17.10.1998r)

Abell 1656-Gromada Galaktyk Coma 123x+f.No8(j.żółty) (07.05.1999r)

Abell 2065-Gromada Corona Borealis 123x+f.No8 (25.05.2000r)

a_1365.jpg

a_262.jpg

coma.jpg

cor_boreal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie wygląda to takie wspomnienie. Moje wspomnienie 262 jest trochę inne, ale to jednak 6" więcej.

 

Trochę mnie zastanawia, że masz problem w gęstych polach gwiazdowych. Ani 426 ani 347 nie są znowu takie gęste jakby się zdawało. Pracujesz praktyczne na takiej samym powiększeniu (ja 166x głównie) i mam czasami problem z galaktykami dopiero dla mniejszych niż 0,5'-0,3'. Zależy dużo także od seeingu.

 

Ja swoje próbuję opublkowac w formie jak niżej, ale muszę popracować nad pokrywaniem się napisów.

tylko dla posiadaczy FireFoxa: abell1367

(czerwone to te dostrzeżone/niebieskie->TODO)

To na razie taki prototyp. Pracuje nad automatyzacją przetwarzania. Teraz dane do równania orientacji jpega muszę robić ręcznie, a chcę popracowac nad analizą fitsa i automatycznym dopasowaniem nakładek svg.

 

Aha. Średni osiągany zasięg to 16.1 (dla nieba 6.7). Ale w porywach to 16.4. Wartości zasięgu dla jasności B katalogu PGC. Podobno dla galaktyk eliptycznych może to oznaczać +1mag dla magV.

 

!ciemnego nieba!

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam FireFoxa i beret z tego a szkoda.

Z tym problemem to nie tak.Nie mam problemu z galaktykami w gęstym polu gwiazdowym,troche to żle napisałem.Nie robie wtedy szkiców tylko opis np. ngc taki i owaki widoczna dobrze ,ngc ... nie widać idt.

Jakbym chciał zaznaczyć wszystkie gwiazdy w takim polu to....dzięki,(to tak jak Mgł wOrionie,przymierzałem sie do nie z 20 razy a jak papatrzyłem to mi włosy dęba staneły; Boże nigdy tego nie naszkicuję tyle szczegółów...).

Pozatym 235cm zwierciadło to w zasadzie smobójcza misja porywac sie na Abella,więc trzeba się uciekać do różnych sztuczek.Więc jak zauważyłem -mniej gwiazd =mniej zbytecznego światła=wiekszy zasięg dla galaktyk.

Chodzi tez oto ze gęste pola gwiazdowe występują w pobliżu płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej, więc dochodzi do tego kupa pyłów obł oków mgławic,itp czym dalej od płaszczyzny dysku tym ciemniejsze tło.

Podobna sprawa ma się z Gromadą Herkulesa mam tylkojej opis.

 

 

PS

Jakbyś dał rady zapodać swoje obserwacje dla bezfireFoxowców to bybyło zaje fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już mam zainstalowałem ,miałem go wcześniej w instalkach ale zapomniałem!! :Boink:

No pięknie jakbym tyle wyłuskał galaktyk w Abell 1367 :blink: to sen z głowy i na drugi dzień cały dzień bym przespał zeby tylko już noc była(pogodna)i ogień znowu do obserwacji!!!

No.... ale 38cm... to już jest czym poszturchać nieboskłon.

Szkoda ze nie robisz chociaż poglądowych szkiców negatywowych tam jest łatwiej oddac trudność dostrzegalności poszczególnych obiektów.

 

 

 

 

 

POZDRAWIAM!

 

Sięgnij krańców Wszechświta!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.